NIEUWS- EN ADÏERTENTIERLAD ¥0011 DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. Zalurdag den 15 Augustus» .u k. TM® én «I BINNENLAND. jks 1 dat dit s BUITENLAND. 1 I. pij betreftscheen hoog belang te zijn niet maar zoo- 59 O» 70 (10 05 45 65 GS- 00 30 10 59 en re- ;er im le de en- e, lag n, >li- le ste ne »er te ste i« '-A A fl 1 J Be- tee- Pu- .er- de lin- OP ilie on- )E- 1» :s, or- nr. is lat- 75. 78. 79. 83. 76. 78. 78. 83. 84. 85. 75. 74. 74. 68. 71. Julij 29 Aug. S9 de 1 -<•1 'f varende. Het verwondert den Times van de wijsheid van Lodewijk Philips. Men late toch koningin Isabella huwen wien zij wil. Waar is thans het regtdat zij niet dan na toestemming uit de Tuilerien, in liet huwelijk mag treden. Zulk eehé verkorting van de onafhankelijkheid eener aloude kroon, alleen omdat de souvereine, die haar draagt, jeugdig en zwak is, is gron deloos en onhoudbaar. Niemand dingt thans naar Isabella’s hand; het geldt hier geen belang van deze of gene vreemde mogendheid, maar Spanje’s onafhanke lijkheid en Frankrijk’s heerschzucht. Op deze wij ze redeneert liet bladen bestrijdt ten slotte dat een huwelijk met een’ Coburg van zelve een verbond met Engeland zou daarstellen. liet verwijt het Fransche hof veeleer, dat het zijne aanhuwelijking met het Portugesche tot een mid del gebezigd heeftom eenen werkelijken invloed en zulks zoo als en isniet zeer tot voordeel van Portu- De Times besluit aldus: Indien men bloot werktuig verlangt, dan zou het huis Coburg zulk een kunnen leverenen het van dat geslacht eenig De Times wijdt we- aan het zoo vaak afge sprongen huwelijk van de koningin van Spanje. Het blad verdedigt, gelijk vroeger, dat men, in het belang van Spanje en Europa, der* vor stin vrijheid van keuze moest laten, en betreurt het, dat men van eene zijde kunstgrepen des wege in het werk gesteld heeftdie nu de on zaligste vruchten dragen want nu is mistrou wen tegen de koningin in haar vaderland opge wekt. Het blad noemt op nieuw Frankrijk als aan die kunstgrepen schuldig en daarmede voort- Frankfort, 8 Augustus. Het gerucht was in Berlijn verspreid dat zich den 5 dezer het eerste geval van cholera aldaar had opgedaan. Het ongelukkige slagtoffer overleed na een’ strijd van vijf uren. Rome, 30 Julij. Vele gewigtige staats-amb- tendie tot nog toe slechts door geestelijken werden bekleed, zullen naar den uitdrukkelijken wil vau Z. H. voortaan aan wereldlijken worden opgedragen; terwijl bovendien zal gezorgd wor dendat de geestelijkheid met bijzonderen ijver naar haar verheven doel zal streven. Wij leven tegenwoordig te Rome in eene periode van de weldadigste omwentelingenen bijna eiken dag worden de meest gezegende veranderingen van verouderde misbruiken bewerkstelligd. Londen, 8 Augustus. Onder het hoornvee dat behoort tot de boeren-hofsteden van het kasteel Windsor is een hevige veeziekte uitge barsten reeds zijn een dertigtal ossen en koei- jen het slagtoffer dier ziekte geworden. Londen, 8 Augustus, der eens een vertoog sprongen huwelijk 82. 81. 82. 88. 91. 83. 85. 87. 90. 89. 79. 77. 76. 73. 75. 1 Augustus ’s namid- den 2 Augustus ’s na- strekking behoorden te hebben. Hy ontwikkel de voorts den toestand der armen in andere sta ten met aanduiding hoe in dat opzigt Neder land alleen bij Groot-Brittanjë in getal armen en bedeelden achterstaat. Wat er vau bet toenemend Pauperisme ook mogt te vreezenof van de middelen tot wering mogt te hopen zijn vermeerdering van kennis en wel bijzonder van die kennis welke het mechanisme der maatschappj den redenaar toe van hoog bi alleen voor hen, die den staat besturen, ook voor hen die bestuurd worden. Als danig prees hij aande beoefening der staats- of volkshuishoudkunde wel onderscheiden van hetgene men staatkunde noemt, en vatbaar voor eene populaire beoefening, noch te hoog, noch te droog, zelfs voor de geringere standen. De spreker besloot met den wenschdat Ne derland nog eenmaal wederom, gelijk vroeger, aan de overige staten van Europa ten voorbeeld mogt zijnals eene door kennisware verlich ting, deugd en tevredenheid uitmuntende natie. Uit de hierop volgendevoorlezing van het algemeen verslag van den toestand der maat schappij en hare verrigtingen bleek, onder an deren dat het aantal barer departementen als nu geklommen is tot 273. (Amst. Cour.') Zwolle 11 Augustus. Zondag 11. bevond zich een jeugdig dienstmeisje alleen te huis in eene boerenwoning, niet verre van het huis Heeckereu bij Goor. Een paar jongens in den tuin ontwarende, bezig om appelen te stroopen verjoeg zij dezelve, cu nam één hunner, die wat brutaal was, niet zich naar huis, hem nood zakende daar te blijventotdat haar meester zou zijn te huis gekomen. De jongen riep zijnen makker, die buiten was, toe, dat men hem niet wilde laten vertrekken en verzocht hem zulks aan zijne familie te zeggen. Kort daarop verscheen de vader van den vastgebonden jon gen en viel dadelijk met woede op het dienst meisje aan vatte haar bij de keel als wilde hij haai’ worgen en gaf haar voorts met de knie zulke geweldige stooten tegen het lijf, dat de ingewanden daardoor waarschijnlijk eene zware beleediging ondergaan hebbenhet lijf is haar verschrikkelijk gezwollen en haar toestand wordt als zeer bedenkelijk beschouwd. De dader is in handen der justitie. in Lissabon uit te oefenen gebleken isniet gal een van is bespottelijk, den leden staatkundig karakter hoegenaamd toe te schrij ven, strijdig of strookende met de hoofdleiding van Europa. Juist het gemis van zulk eene ge vaarlijke eigenschap heeft hun geluk uitgemaakt en het zou nu hard zijn, indien zij door eenig huwelijk zich eene uitsluiting hadden op den hals gehaald, die zij noch door geboorte, noch door hunne stelling verdienen. Het ware oog merk van den koning der Franschen isom eene zege over het Madridsche kabinet en over liet Spaansche volk te behalen. Zijne staatkun dige ijdelheid en zijn familietrots prikkelen hem om naar dat doel te strevenmaar de tijd is gekomen, dat hij dit niet meer kan doen langs de kronkelingen der staatkunde en wy zullen zien hoe dit vreemd en omsluijerd oogmerk den toets der openbaarheid zal kunnen doorstaan welke het aan de gisping van Europa en aan de gevoeligheid van Spanje zal bloot stellen.” Dit vertoog verdient, om den invloed en de stelling van het bladwel de bijzondere aan dacht. Londen, 10 Augustus. Men weet, dat voor leden jaar aan het huis Rogers en Co. een groot aantal bankbiljetten zijn ontstolen, en huis zorg heeft gedragenom alle nommers vau die biljetten openbaar te maker. De Engelsche bank heeft op dit oogenblik ontdekt, dat zij ve le van die Bankbiljetten tegen specie heeft in gewisseld en zulks onwillekeurig, dewijl men behendiglijk de echte nommers had weten on- ziglbaar te maken en daarvoor de nommers van andere, nog in omloop zijnde banknoten, in plaats te stellen. Slechts .toen deze laatste aan de bank ter betaling werden aangebodenheeft men het gepleegde bedrog gemerkt. Parijs, 9 Augustus. Een brief uit Geneve zegt, dat de hitte in Zwitserland zoo groot en aanhoudend geweest is, dat zij al de sneeuw heeft doen smelten welke den top der bergen doorgaans overdekt. Onder anderen vertoont de Mont-Blanc zijne naakte grauiet-spits het geen zelfs de oudste bewoners des lands zich niet herinneren ooit gezien te hebben. Men vreest evenweldat deze buitengewone dooi noodlottige gevolgen zal naar zich slepen en dat eene algemeene overstrooming het onmiddellijke gevolg van deze groote sneeuwsmelting zijn zal. Doctor I) keerde 11. dingsdag tegen den avond uit de champs-elysées terug, zijne jonge echtgenoote aan den arm houdende. Eensklaps schiet een jong mensch met een gloeijend gelaat en geheel bezweet op hem toe uitroepende »0ch, doctor! wat ben ik gelukkig u te ont moeten. Ik bezweer uvolg mij terstondhet geldt een menschenlevenDe jonge man scheen geheel buiten zich zelven; de doctor aar zelde geen oogenblik, om hem te volgen, maar liet den arm zijner vrouw losmet beloftezoo spoedig doenlijk terug te zullen komen. ILj volgde den verzoekerdie snel voortliep. Maar hij snelde den doctor zou verre voor- Sneek, 12 Augustus. Bij gelegenheid der tegenwoordige kermis alhier, heeft heden na middag de gewone jaarlijksche harddraverij plaats gehad, waai bij, zonder premie, de prijs be stond uit twee zeer net bewerkte zilveren kan delaren. Twaalf, meestal schoone harddravers wedijverden om dezen fraaijen prijswelke be haald werd door de zwart kortstaart merrie in eigendom toebehoorende aan den heer A. S. Roorda te Leeuwardenbereden wordende door H. Wijbenga, terwijl de laatste beslissende rid tegen den winner gedaan werd door de zwart langstaart merrie van den heer J. Wijbrandij mede van Leeuwardenzijnde de rijder P. J. de Boer. Het schoonste weder veraangenaam de dit in behoorlijke orde afloopende volks vermaak. In een’ der tuinen alhiertreft men thans eene zeldzaamheid aandie ten bewijze strekt van de buitengewone groeikracht bij het plan tenrijk in dit jaar. Een appelboom namelijk, die vroegrijpe vrucht draagt, en waarvan de eerste pluk reeds voor eenigen tijd is geschiedstaat thans weder in vollen bloei, en kan, bij een gunstig najaar, nogmaals eene bruikbare vrucht opleveren. Sneek, 13 Augustus. Een naauwkeurig waarnemer alhier heeft ons verpligt met de op gave van den stand des thermometers han gende op eene doelmatige plaats van af 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Aanmerking dags 2 uur 89 middags 2^- uur 94 graden. ’sGravenhage, ll Augustus. Voor de dienst ter kuste van Guinea wordt verlangd een onderwijzer van minstens den derden rang, on gehuwd van een goed gedrag en niet boven de 35 jaren oud. Zij die hiertoe in aanmer king wenschen te komen worden uitgenoodigd om zich, uiterlijk vóór de helft van September aanstaande bij rekweste geschreven op gezegeld papier, aan te melden bij het departement van koloniën. Amsterdam, 10 Augustus. In vele krin gen loopt hier het geruchtdat door eenige notabelen onzer Israëlitische stadgenooten het plan is gevormdtot bet bewerken eener refor matie onder hunne geloofsgenooten. Amsterdam, II Augustus. De maatschap pij Tot Nut van 11 Algemeenhield heden morgenten half elf uurin het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente alhier, hare 62ste jaarlijkse! den 29 Julij tot den 12 Augustus jl.’s morgens ten 6 ’s namiddags 1 en ’s avonds 7 uur. ’s morg. ’s namidd. ’s avonds. 68. 68. 71. 72. '74. 71. 76. 72. 72. 74. 73. 68. 70. 66. 66. Op den en op van morgenten half elf 'ff :he algemeene vergadering. Het geschied de met eene openingsrede van den algemeenen voorzitter, den hooggel. lieer H.' Beijerman waarin hij vooral om de teekenen der tijden de studie der staats- of volkshuishoudkunde aanbeval, als kunnende, onder andere voordee- len meer, ook strekken om verbetering te bren gen in het lot der armendie in ons vaderland al meer en meer in getal toenemen. Bij de inleiding zijner rede gewaagde despre ker van het wenschelijke en noodzakelijkedat de algemeene vergadering der maatschappij zoo wel als de bijzondere departementale bijeenkom sten vooral eene zoo veel mogelijk practiscbe vh ■”c-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1