O NIEUWS- EN ADVEBTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL I J No. 66. - 'T— 1846. Woensdag den 19 Augustus. WJ N BINNENLAND. BUITENLAND. J- ir- kJ M ïr n..(rrq l 00 het houtzuur geheel I i- lang van ge- een (getold leschei- ns- de 50 50 OO 70 00 05 50 65 05 05 85 15 50 n ■én jei ng. te llet ip. len en tte ■k, ro be- 3 h ’dt de ik- bij Se’ iar n jid e Dl l’er de re te re- Ifs in- au TS* er, an« en nig en! je; eft vas oe- in- ril- Ik ;d> personen kon naar zich Een vreemd student en’ zijner vrienden had bezocht was policie-agent, met wieö hij eenig ver- naar het hooren Gisteren heeft in onze noodlottig voorvaldat treurige gevol- onderscheidene penplaats gehad, like een’ een’ om al- zoo den 5 dezer 1 enz,) van dit middel zijn wij ver- dat sedert ruim vier jaren n Zoom bij fat houtzuur -oAcl- aan Tromp in deh mond legtbij gelegenheid van zijne verheffing tot ridder der orde van den olifant, Hij moest bij het ontvangeh van het eereteeken der olifants-orde 2000 rijkidaalders betalen s en hij zeer aan het geld gehecht zijn de zou hebben uitgeroepen! «Maar,- duivelt het beestje komt mij een beetje diïitr te staan.*’ Hij was onlangs derwaarts vertrokken daar zijne eenigzins gekrenkte gezondheid mogelijk, te herstellen, doch werd weldra door eenc hevige ziekte aangetastdie hem in den mannelijken leeftijd van ruim 5? jaren aan zij ne vrouw en kinderen, zijne hoogbejaarde moe der en verdere betrekkingenen aan den ge- wigtigen werkkringin welken hij ten nutte dezer stad en der maatschappij onvermoeid werk zaam was door den dood ontrukte. Koevorden, 10 Augustus. Er bestaat bij het alhier in garnizoen liggende bataillon van het 4de regement infanterie iets eigenaardigs dat wel navolging verdient. Men heeft namelijk de manschappen twee marschen leeren zingen waar van de woorden vervaardigd zijn door den heer majoor Nootkommandant van dat bataillon en welke zoodanige populariteit hebben verkre gen dat dezelve menigmalen uit eigen bewe ging bij het uitrukken van het bataillonom te exerceren of te baden aangeheven worden. Men hoorde dit zelfs lieden in den vroegen mor gen bij het vertrekken van het detachement mi liciens welke gedurende drie maanden ter oefe ning onder de wapenen zijn geweest en naar ’s Hage terug keerden. Het zingen werkt gun stig op het gemoed der manschappen en is vooral op marsch eene aangename afleiding ver kort als het ware den weg en doet alsdan hetzelf de effectals de muzijk der vroeger bestaan hebbende muzijkkorpsen vooral wanneer een gezang met algemeene Stemmen door het geheele bataillon aangeheven wordt, hetgeen waarlijk in drukwekkend is. Wij ontleenen aan de N. R. C. het navol gende Dat sommige dagbladen vooral buitenlandsche met de grootste onbeschaamdheid hunnen lezers de grofste leugens kunnen opdisschenis aan elk bekend. Dikwerf echter leggen zij daarbij nog de grootste onkunde en onwetendheid aan den dag; het meest echter is dit het gevalwan neer het betreft iets dat op Nederland betrek king heeft. Zoo verhaalde onlangs een Fransch dagblad toen de heer Guizot tot riddei’ der Deensche or de van den olifant werd verheven, dat deze de eerste man van burgerlijke, afkomst wasdie begiftigd is met deze ordewelke volgens der- zelver statuten oorspronkelijk alleen aan adel ij ken werd verleend. Het Handelsblad sprak dit tegen en herin nerde zijnen lezers, dat onzen beroemden vloot voogd Tromp die ook van burgerlijke afkomst wasdeze onderscheiding te beurt is gevallen. De schrijver van deze teregtwijzing spreekt echter alleen van deze enkele onderscheiding van een’ onzer dappere voorvaders, Deze waren evenwel menigvuldig en vielen bijna uitsluitend onadelijken ten deel, daar, in de gouden eeuw van ons gemeenebest, de groo- te mannen slechts eenvoudige burgers en de meeste mannen van verdiensten niet adelijken waren. De Ruyter werd tot hertogTromp tot graaf verhevengeen van beiden wilden echter die titels voeren, als niet passende bij hun ne derig gemoeden niet overeenkomstig met de wetten en de eenvoudige zeden van hun vader land. De luit, admiraal Willem Bastiaensze Sche pers werd door den koning van Denemarken tot den adelstand verheven en door hem in ei gen persoon met de ridderorde van den Dan nebrog omhangenwelke orde hij eenige dagen te voren toen ze van wege den koning hem door onzen resident Lemaire was aangeboden weigerde, voornamelijk uit zedigheid, maar ook omdat hij zoodanig eene onderscheiding strijdig met de voorvaderlijke eenvoudigheid en de be grippen van zijne landgenooten oordeelde. Eerst toen de koning hem met dezelve eigenhandig in zijne binnenkamer versierde liet Bastiaensze zich tot de aanneming bewegenomdat hij dezelve met geen fatsoen in zoo eene actie kon weigeren.” Men herinnert zich ongetwijfeld het gezegde hetwelk Holbergin zijne Danische Historie Frankfort, 11 AdgUstus. In de nabij heid van Stargard bij het stadje Daber, in de provincie Pommerenheeft Zich een scbaapher der, welke in het bezit van magnetische krach ten zegt te zijn tot wonderdoctor opgeworpen. Hij geneest de zieken welke in grooten getale en dikwijls in schitterende ekwipageS tot hem komen alleen door het opleggen der handen hetgeen bij de aangeraakten eene Sterke uitwase ming ten gevolge moet hebbenwaardoor zij al waren zij lam, blind of doof, binnen weini ge dagen genezen worden, liet geheele dorp waar de wonderdoctor woont, is nu met naar genezing hakende zieken de dene schaapherder verlangt niets ter belooning, maar neemt alles aan wat men hem geeft en zal zeker dus doende een rijk man worden, Mun- dus vult decipi Bonn, 5 Augustus, stad een gen voor sle] we. door schil bad gehad, naar de hoofdwacht gebragt, Verbitterd op het hooren van deze arrestatie hadden verscheidene studenten een’ aanval gedaan op de wacht, om hunnen vriend te bevrijdeïi. Toen had er een vreesselijk rumoer plaats men begaf zich naar den rector en den regter van de hoo- geschoolopdat deze de rust mogten herstellen maar het was te vergeefs. De gendarmen welke met het plat hunner sabels slagen uitdeelden werden terug gedrongen door de studenten wier aantal al meer en meer aangroeide, De regter van de hoogeschooleen apparitor en ecu policie-agent hebben verwondingen ontvangen i men zegt, dat ook de rector ligtelijk is gekwetst. Daar de gendarmen en de policie-agenten niet bestand waren tegen de studenten, heeft men een detachement infanterie doen aanrukkenaan hetwelk gelukt is, de menigte langzamerhand uiteen te doen gaan. Uit Zwitserland, 10 Augustus. In het kanton Lucern worden op dit oogenbfik hier en daar gebeden gedaan voor de bekeering van den pauswiens handelwijze te vrijzinnig schijnt, In hetzelfde kanton heeft men eene nieuwe ma nier uitgevonden om de liberale burgers in strafwetten te betrekken, De bode van den post brengt aan dezen of genen een paket roet ver boden drukwerk de policie volgt den bode op den voet en betrapt natuurlijk den burger, die niet weet op te geven van waar hem deze ge schriften gezonden worden dezelve met nieuws gierigheid naziet en doorleest. Op deze wijze is het misdrijf nu uitgemaakt. Parijs, 12 Augustus. Van alle zijden ont vangt men in dezen, dooi’ zulk eene ongewone temperatuur gekenmerkten zomer, tijdingen van geweldige onweders, doch weinige zullen wel droeviger uitwerkselen gehad hebben, dan dat, hetwelk zich den bden dezer over de gemeen te Brion, in het departement de l’lndre, ont laden beeft. Toen de bui ten half zes des ach- termiddags uit het zuidwesten kwam aandrijven, waren een en dertig maaijers op eene hoogte aan het werk. Daar er een zware regen begon te vallen, keerden tien van hen naar huis; de overigen verdeelden zich en poogden zich troeps- gewijs onder hopen takkebossen te verschuilen i de tah’ijkste dier vereenigingen bestond uit twaalf personen. Eensklaps valt er een geweldige don derslag, en geheel de heuvel, maar vooral het punt, waar de twaalf zich bevonden, is als met vuur ontgeven. Vier der bijeenzijnden waren dood geslagen vijf of zes zwaar gekwetst en nog an- ’s G R A VEN H AG E, 14 Augustus. Dezer da gen heeft zich te Rotterdam, te ’s Ilage en laat stelijk ook te Scheveningen opgehouden een jon ge Duitscher, van fatsoenlijke afkomstFriedrich Prester geheeten die zich te Keulenop bet kantoor van den heer Carl Rodiuswaar hij werkzaam was, van een gedeelte der kas heeft weten meester te maken. Thans wordt hij hier te lande opgespoordmaar zijn tot dusverre al le daartoe aangewende pogingen vruchteloos ge weest. Hij heeft geen paspoort en had eenige dagen geledennog verscheidene Pruissische Tresor-Scheinen in zijne portefeuille. Hij heeft een gezond uiterlijk, is mager en lang van ge stalte, heeft kort bruin haar en een likteeken op eene der wangen. Bij zijn vertrek droeg hij eene nieuwerwetsche bruin met geel gestipte zomer-paletot. lij heeft geene bagaadje bij zich. Laatstelijk bevond hij zich in gezelschap van een’ logementhouder uit Rotterdam. Men vermoedt, dat de jonge menseh voornemens is in zeedienst te treden. Rotterdam, 14 Augustus. Eenc vreemd soortige gebeurtenisvoor wier echtheid wij kunnen instaan heeft zich gisteren avond in den circus van den lieer Cantier toegedragen. De heer A. V. S.... ,lz. voelde op eens zeke re zwaarte aan zijne paraplu!, ten gevolge waar van dezelve viel. Na de voorstelling aandrin gende om dezelve terug te bekomen, werd on der de tent gezocht, en daar eenige personen gevonden, die, naar het Schijnt, zich op dezelf de wijze van een vrij aanzienlijk aantal parapluis hadden meester gemaakt. Deze lieden hadden gedurende de voorstellingeene plank wegge broken en zich alzoo ingang verschaft. Leijden 13 Augustus. Uit de proeven van den heer Dr; Boucherie, in het woud van Com- piegne,met houtzuur (acide pyroligncnx) geno men ter beveiliging van het hout tegen ver rottingis gebleken, dat van gewone spoor weg- balken voor de helft met houtzuur geprepa reerd en drie jaren in den grond begraven de geprepareerde helft gaaf en bard, het andere einde daarentegen zacht en vergaan was. Deze bevinding heeft menigvuldige e.u dringende aan sporing ten gevolge gehad aan de besturenom ter wering van houtbederf, dal bij spoorwegen zoo veel aanleiding tot ongelukken kan geven, en ter voorkoming van kostbare en moeijelijke herstellingen ook aan gebouwendit middel aan te wenden, (Zie Compte rendu de Vrl'Hi de mie des Sciences du S Trimeslre Le Commerce Beige van Bij het aanprijzen zocht te herinneren eene fabrijk bestaat te Gorkum op Wouw in Noord-Brabandwaar da en het nog meer verhardende houtzuur-ijzer (pyrolignite de fer) tot zeer geringen prijs af geleverd wordtdat het reeds aan spoorwegen en publieke gebouwen sluiswerken en vaartui gen is gebezigd alsmede dat aldaar altijd een voorraad van met houtzuur-ijzer geprepareerde beuken balken voor houten vloeren ter vervan ging van eikenvoorbanden zijn op grond van gelijke waarnemingen als door den heer B. en den algemeenen raad der bruggen en wegen in Frankrijk gedaan zijn waarom deze aan het gebruik van geprepareerd beukenhout voor de spoorwegen de voorkeur geeft boven het hart of beste gedeelte van niet geprepareerd eiken hout: hebbende de vloerbalken van geprepareerd beukenhout langer weerstand geboden dan die van eikenhoutwaarbij men voegen moetdat het beukenhout zich, in vergelijking van bet ei kenhont, in eenen bijzonder korten tijd op de al lergemakkelijkste wijze van het houtzuur geheel doordringen laat. Groningen, 12 Augustus, Eergisteren avond is alhier de treurige tijding ontvangen dat de heer Mr, Herman de Ranitz ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, burgemeester der stad Groningen enz., op de badplaats Krenz- nachbij Bingen aan den Rijn overleden is.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1