NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1S46. Saturday den 29 Augustus. I cn ZOO dat aaar ZÜ’ Ier- z'et Vie rtel N<>. 69. BINNENLAND. BUITENLAND. <8J nsra 0.00 30. Liverpool pd. iens- 1 de len i één ■egel >ing. 15. I* 3.70 4.00 3.15 3.55 3.75 4.15 3.20 3.50 3.35 0.75 OLD. nd. 9.50 4 50 20 lï’li ,71 l!>L 42'» 4 matrozen één voor één j een der masten van het on* De vreug- onbeschrij- 1die ra de hem JFe/ tiond n tot wan- hoo- den. die mien rong i ko- i het n bij •eus, esch van lakte nog aan de tail ra an is te rzie- toe, op, men laak- loei- uit root ,van- aan* OLY- >d.” landverhuizersmaar ook voor allen die de landverhuizing met belangstelling gadeslaan a. 35 ets. Dit geschriftje op eenen bevattelijke» toon geschreven, behelst alles, wat voor de landver huizers wetenswaardig kan geacht worden, en wij durven het dus gerüstelijk aanprijzen ook aan hun die de landverhuizing in Nederland met belangstelling gadeslaan* werelddeel meer vindenbestond werkjedat op eene beknopte wijze alles mededeeldewat huizers bij Ïnïn vertrek 7 andere vischschuitengepoogd derwaarts te komen doch door den lievigen west-noord- westen wind en hooggaande zeeën op deze on diepten zijn spoedig drie schuiten moeten te- rugkeeren, terwijl de overige bij geene moge lijkheid het wrak konden naderen en dus on- verrigter zake mede hebben moeten terilgkee- ren het was dus nu alleen aan schipper Ber- wald met zjjne manschappen overgelatenom de redding van de in doodsgevaar verkeerende schipbreukelingen te beproeven. Na vele moei te en met groot levensgevaar tot op den afstand van ongeveer 40 vademen van bet wrak ten an ker gekomenhad men dan ook het onuitspre kelijk genoegen, de geheele equipage bestaande uit den kapitein en 4 matrozen, één voor één met eene lijn uit der water zittende wrak te redden. de en dankbaarheid der geredden was felijk, maar niet minder was het voor de red ders eene ware zelfvoldoening, dat menbij vol harding en beleidvan hen de laatste hoop op levensbehoud niet te vergeefs verwacht had. De N. Rotterdamsehe Courant berigt het vol*- gende kunstnieuws: In Londen zijnde bezocht ik op een" mor gen zoo verhaalt een reiziger, mijnen vriend, den Weener walzer-koning Strauss. lij was zeer bedrijvig met het arrangeren van een con cert hetwelk den zelfden avond zoude worden gegeven toen zachtkens aan de deur werd ge klopt. Op het gewone entrez” trad een man in gebukte houding en havelooze kleederdragt een klein bleek bijna 7 of 8jarig meisje aan de hand houdende, de kamer in. Heb ik, vroeg liij in gebroken Fransch de eer, mijn heer Strauss te spreken Dat is hijZeide ik op mijnen vriend wijzende. Ik heb her nam hij, eenigermate bedeesd, eene bede. Ik wenschtedat gij mijne kleine dochter wildet vergunnen heden avond op uw concert te spe len opdat zij daardoor eenmaal gelegenheid zoude verkrijgen zich openlijk te kunnen laten booren. Dat kan niet zijn, antwoordde Strauss ik heb te veel nommers. Zoo, zoo! hernam de oude langzaam en treurig. Hebt gij ook wel» ligt hier of daar een instrument, al is het eene oude afgespeelde viool 0 jaantwoordde Strauss eenigermate dralendmijne viool heb ik natuurlijk hier, Hij overreikte eindelijk het goede instrument in de begeerig daartoe uitge strekte handen der kleine. Zij drukte bet ras onder de kinsloeg hare donkere oogen ten hemel en begon zonder een lang vervelend stemmen der viool haar spel. Strauss en ik zagen elkander met steeds grooter wordende oo gen aan; de oude lachte. Toen zij geëindigd badapplaudisseerden wij dat ons de handen bijna zeer deden. Gij kunt heden avond spe len! riep Strauss in vervoering uit, en altijd en telken male zoolang ik op aarde concerten geef, Hoe heet gij mijn kind ‘i ik boog mij neder voor de kleine nam hare magere hand jes tusschen de mijne en vroeg minzaam hoe heet gij mijne lieve kleine? Therese Milanollo, antwoordde zij zacht en vleijend. De Arnhemsche Courant deelt het volgend belangrijk berigt mede! Bij de toenemende zuchtdie zich in alle oorden des vaderlands onder de ingezetenen openbaartom zich naar Noord-Amerika te begeven, ten einde in dat ruime bronnen van bestaan te er bij ons behoefte aan een eene beknopte en eenvoudige de landver- naaren aankomst en Vestiging in Noord-Amerika behooren te weten willen zij, bij hunne komst aldaar, niet als het ware verlegen met zich zelven staan. Het ver heugt ons daarom te kunnen berigten dat in dat gebrek thans groolendeels is voorzien door een werkje, dat bij den boekhandelaar C. Cam pagne te Tielvoot den prijs van 35 cents, bet licht ziet, getiteld; De vereenigde Staten van Noord- Amerika en de landverhuizing der waarts zijnde een beknopt overzigt van ve lerlei zakenwetenswaardig niet slechts voor ’sGravenhage, 25 Augustus. Het Staats blad no. 53 bevat het koninklijk besluit van den 24 Augustus jl. waarbij op den I Octo ber 1846, tegen honderd ten honderd wordt afgelost een kapitaal van ƒ300,000 schuldbeken tenissen, rentende drie en een half ten honderd. daargesteld krachtens de wet van 27 Mei 1830 (Staatsblad no. 10) en ten gevolge van het ko ninklijk besluit van 1 Junij 1830 (Staatsblad no. 13.) De tot het evengemeld kapitaal af te lossen schuldbekentenissen worden aangewezen bij uit- loting over het, na de 23 December 1845 ge* houdene uitloting overgebleven aantal der reek sen van tien nummersw aarin de toen nog aanwezige schuldbekentenissen zoo na mogelijk zijn verdeelden worden alzoo dertig van die overgeblevene 1391 reeksen uitgeloot, met dien verstande dat, ingeval bij deze loting de laatste reeksbevattende acht nummersmogt worden uitgetrokken alsdan na de trekking van der tig reeksen, nog ééne reeks wordt uitgetrokken waarvan de twee eerste nommers tot aanvulling als uitgeloot worden aangewezen. De loting ter aanwijzing der met 1°. October 1846 af te lossen schuldbekentenissenheeft plaats in het openbaar op Dingsdag den 8steti Sept. 1846, des voormiddags ten elf ure, aan het locaal van het ministerie van financiën te ’sGravenhage, ten overstaan van twee leden van de algemeene rekenkamer, Rotterdam, 25 Augustus. Men verneemt dat er voor eene waarde van ƒ25,000,000 aan Zeeuwsche rijksdaalders ter inwisseling is aange boden hetwelk wel verre boven de gemaakte raming is, maar toch weder eenigzins vergoed wordt door de betrekkelijk mindere besnoeid» heid dier stukken. Bij gelegenheid van de in wisseling der daalders zullen, naar men wil, een aantal nieuwe guldens in circulatie gebragt worden. Zwolle, 24 Augustus, Wij verblijden ons an goederhand het berigt ontvangen te hebben at de uitkomsten, welke het onderzoek der Jverijsselsche vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaartnaar het aanwezen van Bentheimer steen in den omtrek van Losser heeft laten doen, allen twijfel doen wegvallen, of deze steensoort werkelijk op onzen bodem aangetroffen wordtdaar men reeds op 5 voet onder de Louwaarde op eene steenlaag gestuit iswelke niet meer door de schop koude be werkt worden. Deze steen, aan de lucht en het licht blootgesteld verliest spoedig zijne geele kleur, en neemt in hardheid toe. Op tien voeten diepte treft men de eigenlijk harde steenlaag aan, van boven met eene korst ijzererts bedekt. In deze laag heeft men nog slechts met te boren zes voeten diep kunnen indrin genen bevonden, dat de hardheid van den steen gestadig vermeerdert. Natuurlijk kan men over de dikte en uitgestrektheid der lagen nog niet anders dan op wetenschappelijke gronden gissen, doch de gesteldheid van het terrein doet gunstige denkbeelden hieromtrent vormenter wijl met het onderzoek zelf volijverig wordt voortgegaan. Zierikzee, 21 Augustus. Gisterenavond, omstreeks 9 ure, zijn alhier, door schipper Frans Antoon Berwald aangebragt 6 schipbreu kelingen afkomstig van bet gisteren morgen op den Banjard gestrande eii daarna verbrijzelde Engelsche schoenerscbip Helen kapt, F. Or- feur, komende van Liverpool en bestemd naar Dordrechtgeladen met wol en klipzout. Bo vengenoemde schippervoerende de schokker- visclischuit de jonge Frederik van Zierikzee, en welke bemand was met de navolgende personen als: Teunis Bakker, Jacob Fret en Frederik Berwald, met meerderen in het Veergat liggen de, van de van buiten komende Veersche loods boot de waarschuwing gekregen hebbende dat er op bovengenoemde plaats een schip was zit tende hetwelk zij niet koude naderenheeft cnmiddellijk op deze waarschuwingmet nog Frankfort, 21 Augustus, De Brest. Ztg. geeft het volgende berigt betreffende de audiën tie welke eene Israëlitische deputatie onlangs bij den paus gehad heeft: De Israëlitische ge meente zond hare oudsten naai* het Quirinaal niet zoo zeer om Z. II. hare hulde te brengen als wel om een verzoek aan hem te overhandi gen. Gelijk men weetleven de Joden in gee- ne stad der wereld in eene zoo volstrektedoor twee ijzeren poorten afgeslotene en hoogst be perkte afzondering als in Rome. Bij dit alles had zich nog dezer dagen het gerucht verspreid dat men de Joden voortaan nog door een uit wendig teekengelijk onder Pius Vil gebruike lijk was, van de Christenen dacht te onderschei den. De paus ontving intusschen gezegde de putatie die, eene naaUwgezette burgerlijke ge hoorzaamheid belovenderijke geschenken voor zijne voeten nederleidezeer gunstigstelde hen wegens hunne vrees gerüst door de verze kering dat veel meer alles geschieden zouom hen nader tot de Christelijke maatschappij te brengen dan wel om hen van dezelve nog meer te verwijderen, en gaf eindelijk de afgezanten bij het afscheid zijnen apostolischen zegen. En werkelijk heeft men sedert eenige weken opge merkt, dat reeds onderscheiden rijke Israëliti sche kooplieden winkels buiten de Ghetto heb ben opgerigt, dat vroeger volstrekt ongeoorloofd zou geweest zijn. LüCCA, 12 Augustus. Heden, eene minuut voor één uur na den middag hadden wij hier twee sterke aardschokken de tweede schok was de sterkste. De klok van den hoofdtoren sloeg aan, alle huisschellen gaven geluid, een aantal schoorsteenen stortte in de straten neder, vele hooge huizen leden belangrijke schade in een’ tuin in de Stad vielen Standbeelden van hunne pedestallenen menig stuk huisraad werd om- vergeworpendoch ongelukken van belang heeft men niet te betreuren. In de bergen van Mas sa en Carrara worden de inwoners dikwijls door aardbevingen bezocht. God geve, dat wij ook uit deZe oorden niets ergers hooren. Ook uit Napels zijn geruchten van eene aard beving. KonstantinoPel5 Augustus. Mebemed- Ali heeft in de laatste week eene onafgebroken rij van gastmalen door moeten slaan. Er is geen Turksch groot ambtenaar, die het zich niet tot pligt rekende den onder-koning zijne Egypti sche vleeschpotten te doen vergeten. De vrou wen dei’ buitenlandsche gezanten en verdere Europesche dames, bij het korps diplomatiek behoorendeniet weinig nieuwsgierig om den held van den dag te zienvroegen zoo nadruk kelijk hoe de oude pacha er uit zag hoe hij sprak, of hij geene gemeene manieren had dat de vrouw van den minister van buitenlandsche zaken beslootalle dames op haar landgoed te noodigen. Mehemed-Ali was dien dag de gast van Rechid-Pachadie de vrouwelijke diploma tie van Europa in eene kamer geleidde, alwaar zijn gast eene pijp rookte en op de sopha zat. De grijze stadhouder stond op, ging zijne schoo- ne bezoeksters te gemoeten betaalde in een vierendeel uurs -onderhoud welligt den schuldi gen tol zijner Europesche beroemdheid. (Amst. Cour.) Parijs, 23 Augustus. Regtstreeksche berig ten uit Toskane bevestigen ten volle het berigt der aldaar door eene aardbeving aangerigte ver woestingen. In eenen brief van den 17 dezer uit Livorno leest men onder anderen dat het den 14 des middags ten 12 ure 50 minuten ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1