NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1S46. «4 *1 hij -■ch- I i al 7 i.OO 3i- cn één ■;rel mg. ens- de 8; vee ize. wie i.35 i.80 1.00 1.50 MO t.65 !.25 '.00 id, en. INI, e<<- 1CH1 ebt ).25 I 50 1.50 ..(10 eei.i ÖCU- - de van ven le personen zoowel zich bij hen voegen ibi- g» oeg !ioo- ller- inet mid i te I iel, iste- I aan- I rasI ter I Er worden bereids j de factor der zinnespelen zig aan om hetzelve Vondel waardig te vieren terwijl ook de overige leden des bestuurs volijverig Watse Jelles He- voor cn in de pman Cohen tot gevange- van vijf jarentot eene in de kosten allen ter zake van opligting door middel van spel ge pleegd jegens twee Oost-Friesche hooijersen den laatstgenoemden, na reeds vroeger boetstraf felijk veroordeeld geweest te zijn. zet- on- :vel m NI, od- ch- Na mi en, jen Frankfort, 1 September, Gisteren werd te Offenbach met veel plegtigheid de eerste steen gelegd eener Duitsch-kathoiijke kerk. Buizen de mensehen uit FrankfortIlessen-Darmstad en andere nabij gelegene en meer verwijderde plaatsen waren toegestroomdom getuigen van deze handeling te zijn welke nog daarenboven door deputation van meer dan 20 Duitsch-ka - tholijke gemeenten opgeluisterd werd. Frankfort, 2 September. De beweging in de Sleeswijk-Holsteinsche aangelegenheid neemt meer en meer toe, vooral in de zuidwestelijke bondstatenwaar dezelve met minder tegen stand te kampen heeft. Zoo is in het groother togdom Baden een adres van dien aard in hon derden exemplaren in omloop, waarop personen van allerlei stand ja zelfs vrouwen onderteeke- nen. Van den anderen kant doet Christiaan VIII alle moeite, om de Europesche hoven voor de erfopvolging te winnen. Reeds vroeger werd verzekerd dat hem dit bij Rusland Engeland en Frankrijk gelukt zou zijnniet alzoo bij de Duitsche groote mogendheden en het is voor den Deensclien monarch van des te meer be lang dezelve voor zich te winnendaar hunne meening van grooten invloed op den bondsdag is. Men spreekt alzoo op dit oogenblik in on ze diplomatische kringen bereids van een Euro- pisch congres waarop de bedoelde kwestie be handeld en afgedaan zou worden. Het laat zich vooruitzien dat de benoeming van Pius IX ook voor Duitschland niet zonder gevolgen blijven zal. Ijverende priesters veroor loven zich zelfs van den kansel de onfeilbaar heid van den opvolger van den H. Petrus in twijfel te trekken. Zoo hoorde men onlangs een geestelijke, anders een Zelotisch verdediger der Roomsche hiërarchie, in eene predikatie spot achtige toespelingen maken op de verrigtingen van het nieuwe opperhoofd der kerk. In eene van de laatste zittingen van de Rothschilder stendenvergadering is beraadslaagd over een voorstelom de slavernij op de Deensch- West-Indische eilanden binnen eenen korten tijd te doen ophouden. Hierbij is gebleken dat het getal der negerslaven aldaar 24000 be draagt. De voor deze zaak benoemde commis sie stelde de vrijmaking voor tegen schadeloos stelling van staatswegewelke laatste bepaling echter eenige tegenspraak ontmoette. Er is nog geen besluit genomen. In W alachye leeft eene raadselachtige vrouw genaamd Katharina Barga die sedert eenige ja ren eene zekere gisting onder het landvolk in die streken onderhoudt. Zij heeft zooveel in vloed op de boeren, dat dezèi op vele plaatsen reeds sinds lang alle heerendiensten en het be talen van tienden geweigerd hebben. Boven dien rigten zij in de bosschen van den staat groote verwoestingen aanen verdrijven de bosch- wachters met de wapens in de vuist. Wat zij den landheer weigeren geven zij gewillig aan deze Barga die haar aanzien gebruiktom eene soort van schatting van de haar toegedane dor pen te heffen. De Zevenburgsche hofkanselarij heeft einde lijk maatregelen genomenom met ernst een einde aan deze wanorde te maken. De speelbank te Ramlösa de eenige in het geheele Noordenis nu verboden geworden. Dit is ook voor Kopenhagen eene gewenschte gebeurtenisdaar vele jonge lieden uit die stad op eerstgenoemde plaats hun vermogen gingen verspelen. Warschau, 28 Augustus. Wij hebben on langs gemeld dat door de Russische regering in Polen de heeren- en vroondiensten van de boeren afgeschaft zouden worden. Thans vindt men in de bladen een uittreksel uit de des be treffende verordening van keizer Nikolaasge- dagteekend van den 6 Junij waarin deze ge kozen groote raad ,- is op den 27 Augustus in Bern bijeengekomen, De raad ging dadelijk oter tot de keuze van eenen nieuwen regerings-raad. Deze bestaat uitsluitend uit openlijk als liberaal bekend staande minnen (onder anderen bevindt zich hierbij ook de voormalige generaal der vrij korpsen Ochsenbein). Op den 29 Atig. aan vaardde de nieuwe staatsregering van dit mag- tigste aller Zwitsersche kantons hare function. Haar eerste besluit waSom aan den grooten raad de naturalisatie aan te bevelen van Dr. Steiger uit Lucern. Dr, Steiger heeft reeds het burgerregt in het kanton Zurich verkregett. Londen, 4 September De Morning Post "oreekt van eene zonderlinge secte f die zich in Hampshire, nabij Stockbridge, onder den naan» Little Lent ley t es gevestigd heeft. Zij le- in volstrekte gemeenschap en ontvangen al- mannen als vrouwen die en zich naar hunne regle menten gedragen willen. Sedert die lieden zich daar gevestigd hebben, hebben de pensionaris sen van de vereeniging van Andover (.een arm huis bekend wegens de bijzondere strengheid van den huisregel) zich bij hen gevoegd maar weldra hebben zij zich weder teruggetrokken omdat de regelen der nieuwe sekte oneindig strenger zijn dan de hunne. Ieder lid die in het gezelschap treedtverlaat zijn’ voornaam en geeft zijne bezittingen aan de vereeniging overhij kan weder terugtreden maar zijne goederen ontvangt hij niet weder. De mannen laten haar en baard groeijen en hun kostuum laat hen in een’ gedeeltelijken staat van naaktheid. Het gebruik van bedden en stoelen is bij hen verboden zij leven van raauwe groenten en graansoorten. Zij onderwerpen zich aan de strengste onthouding; alleen net lezen van den bijbel wordt hun toegestaan, en voornamelijk geven zij de voorkeur aan den profeet Jesajas als komende het meest met hunne levenswijze overeen. De president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft aan Mexico het voorstel laten doenom aan den oorlog een einde te maken en onderhandelingen tot eenen eervollen. vrede aan te knoopen. De voorname reden van dit voorstel schijnt daarin te liggen dat de lust tot den oorlog in de Unie merkelijk verkoelt, en dat eenige duizenden vrijwilligers den dienst verlaten. De Amerikanen hebben evenwel het oogmerk van den oorlog, de uitbreiding van het gebied namelijk, niet uit het oog verloren in plaats van haar door geweld van wapenen af te dwingenschijnen zij ze door koop te willen verkrijgen. Californio, of ten minste een gedeelte van dit land, is waarschijnlijk de prijsom welken tegen eene schadevergoeding aan Mexico de vrede zal worden bewilligd. Sedert eenigen tijd schijnen er door de kommandanten van Engelscbe regimenten maat regelen te zijn genomen om het gebruik der slagen bij hunne korpsen af te schaffen. De kommandant van een te Guernsey (waar de wijn zeer goedkoop is) in garnizoen liggend regiment besloot een einde te maken aan de dronkenschap der soldaten die de dienst haddendoor hun eergevoel op te wekken en hun te gelijkertijd de dronkenschap zoo onaangenaam mogelijk te maken zonder de toevlugt tot slagen te nemen. Toen een soldaat dronken was liet de kolonel hem naar het hospitaal brengenhem op wa ter en brood 8 dagen lang als koortslijder be handelen en eene fistel aanleggen. Toen hij weder in de gelederen terugkeerdewenschte de kolonel hem spottenderwijze geluk met zijne genezing. Verscheidene andere dronkaards wer den evenzoo behandeld hetwelk hun ten lan gen laatste begon te vervelenzoodat er ver volgens geen soldaat, die de dienst had, meer dronken was. Zoo had men eene kwade ge woonte zonder de aanwending van slagen afge schaft, P A R IJ S 2 September. Een treurig voorval ’sGravenhage, 4 September. Wij ver nemen dat het huisgezin van den werkman Toetend [die onlangs door eenen val van den steiger voor het in aanbouw zijnde locaal der notarissen in de Nobelstraatzich dermate heeft bezeerd dat hij in het burger-gasthuis ter ver pleging is opgenomen, eene kleine wekelijksche ondersteuning erlangt van de vereeniging tot verbetering van den werkenden en dienstba ren standalhier. Hieruit ziet men dat de vereeniging liet nuttige aan het weldadige pa rende aan het gestelde doel beantwoordt behalve tochdat reeds een aantal werklieden en dienstboden in doelmatige en voor hen pas sende betrekkingen zijn geplaatst, (hetgeen ge heel kosteloos geschiedt) opent het bestuur voor denbuiten schuld ongelukkig geworden am bachtsman of dienstbode liet uitzigt op bijstand, bij het treffen van buitengewone rampenen wij mogen daarom niet onderdrukken den wensch dat het bestuur, door eene voortdurende alge- meene deelneming, in staat moge blijven hare nuttige en weldadige oogmerken verder uit te breiden en tot stand te brengenwaaraanon der ’s Hemels zegen niet te twijfelen valtwan neer dat bestuur blijft voortgaan, met alleen zóódanige personen voor te staan, die dit, uit hoofde van hun gedrag waardig zijn. Amsterdam, 5 September. Ten gevolge der buitengewone hittedie men reeds van vroeg in het voorjaar af heeft gehadzijn hier tegen woordig vele, vóoral onder de geringere klassen onder gal-aanzetting lijdendenen is dit getal zelfs zoo groot, dat het gasthuis daardoor over stelpt zijnde, eerst in het werkhuis zalen ter opneming en verpleging van lijders ingeruimd hebben moeten worden, dat vervolgens ook de militie-zaal alhier ten zelfde einde ingerigt is, en dat nu zelfs een der vleugels van liet paleis van justitie daartoe wordt gereed gemaakt. Ge ruststellend is liet evenwel te zien, hoe weinig kwaadaardig de ziekte over het algemeen is, want terwijl, bij eene vergelijking van het aan tal zieken, die van stads wege worden verpleegd, hetwelk 1156 bedraagt, met het getal op de daarmede overeenkomende dagteekening van het vorige jaar, als wanneer het 751 bedroeg, men een meerder getal bekomt van 405zoo bevindt men juist het tegenovergestelde bij eene verge lijking der sterflijsten over de beide jarenzijn de in 1845 het getal overledenen van I Janua ry tot 6 September geweest 4915, en beloopen- de dit nu slechts 4747, alzoo 168 minder. (Amst. Cour.') Rotterdam, 4 September. Met zekerheid mogen wij meldendat het sedert vijf jaren alhier bestaande koninklijk geconsenteerde ge nootschap: door Inspanning, Uitspanning Rotterdamsche rederijkerskamer: Liefde boven al! eerlangmisschien nog in den loop dezer maand een luissterrijk feest zal geventer eere van wijlen den grooten dichter Joost van den Von del. Er worden bereids repetition gehouden is vooral ijverig bc- met de toebereidselen tot dit feestwaar- moeite, zorg noch kosten zijn gespaard, hetzelve Vondel waardig te vieren terwijl het hunne daartoe bijdragen. (Men verwissele bovengenoemd genootschap niet met het in dit jaar opgerigte genootschap In liefde bloeijende.) Groningen, 3 September. Men verneemt dat de arrondissements-regtbank te dezer stede heden Levie Aron Tromp en ringa veroordeeld heeft tot gevangenisstraf den tijd van twee jaren ƒ25 boete kosten en Marcus Lip nisstraf voor den tijd boete van ƒ1500 en Üit Zwïïséria!*d, 31 Augustus. De

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1