NIETOS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAR EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Si 1S46. Zaturdag den 12 September, BINNENLAND. BUITENLAND. U 1J 94 "4 5A H. K. II. mevrouw de prinses van Oranje vergezeld van Hoogstderzelver jongsten zoon prins Mauritsen gevolgis heden morgen omstreeks 5 uur uit deze residentie vertrokken, zich naar Rotterdam en verder naar Stuttgardt begevende. tuingroenten i het la- 9. pd. de 1 d< 11 Jods- teen- I heid niet ns- de n, ■en !fpl “ff- .50 50 .50 .50 .30 .80 .05 .50 .30 .60 .20 .15 9 8i >1 mier den I ezit- I leeft I laak- ehjk tged Op deze wijze Greenwich over en zou en misten, dig na verwijld de tussehenkomst missaris van de pogingen daders op Pruissen te Erd- en de wapenoe- aan R. Gaelens ƒ50. er schapp zer bi ten gevolge van de overgroote verkregene hoe veelheid te kunnen verklarendat elke twij fel deswege volledig is opgelost. Jl. vrydag namiddag heeft een te lieerde te huis beboorende, en een man, eene vrouw en een meisje van 18 j rende eerste met een I in onderscheidene manufactuur- i°p- en mi* 1 van gti- net Het rug iet- •ige uit- Frankfort, 5 September. De tegenwoor dige herfstmis, hoewel in den regel altijd min der van belang dan de paaschmisvoldoet noch de fabrikantennoch de grossiersdaar zoowel van wollen als katoenen waren veel minder ver kocht wordt dan op de najaarsmis van 1845. Over het algemeen zijngedurende den loop van het geheele jaar weinig waren afgezetwaartoe de hooge prijzen der levensmiddelen niet wei nig bijdroegen. Daarbij komt het geldgebrek waardoor menige solide kooper geen zaken doet, en zich slechts van het noodigste voorziet. Wat den lederhandel betreft, zoo kan men de voor handen kwantiteit Luxemburgsch en Rijn-Pruis- sisch zoolleder nog niet bepaald opgeven, daar nog heden en morgen aanvoeren verwacht wor den doch meent men dezelve op twee derde van de hoeveelheid te moeten schattendie hier in jhet voorjaar w as aangevoerdtoen de markt er mede overladen was. Te oordeelen naar de verkoopendie sedert hebben plaats gehad is de prijs ongeveer 8 pCt. gestegenterwijl eerst Dooi’ vrouwe A. van wijlen den heer Mr. A. op ten Noortin leven president der regt- bank te Zutphen en achter-kleindochter van den beroemden Deventer geschiedschrijver en oudheidkundige Gerhard Dumbar, is eene som van duizend gulden gelegateerd aan de armen der Hervormde gemeente te Deventer. Vlissingen, 3 September. Men zal zich herinneren dat de vijf kinderen van Roeland Gaelens bij Breskens op den 6 Junij jl. door het afbranden van de woning des vaders allen in den vuurgloed ontkwamen aangenaam is het bij de hartelijke deelneming, welke dit treffend ongeval deed ontstaanop te merkendat de verdedigers des vaderlands het 3 regement in fanterie in deze provincie garnizoen houdende liefdadig en werkzaam de eerste hulp aan dat deerniswaardig huisgezin bragtwaarbij de heer A. van Wechel 2 luitenant bij dat korps te Breskens deszelfs dichterlijke talenten aan het leenigen van dien rampspoed dienstbaar maak te door de uitgave van een bundeltje zeer ver dienstelijke dichtstukken Lente-looveren geti teld waarvan de opbrengst geheel ten voordee- le van den ongelnkkigen Gaelens was bestemd en waarop bij het korps zelve voor 250 exem plaren werd ingeteekend. Door Z. M. den koning is eene gratificatie verleend van de school kon bemocijen i den laatstgenoemde in zijns vaders gesteld. Deszelfs jaarwedde is nu met 100 verhoogd, hij zal nu wel uitsluitend on derwijzer kunnen zijn. Haarlem, 7 September- Wij zijn verzocht te melden dat in een gegraven kanaal van de duinen bij Castricum, in dit buitengewoon droo- ge jaargetijde eene proef genomen is betref fende de hoeveelheid van het daaruit te ver krijgen welwaterom tot leiddraad te dienen voor de hoeveelheidwelke uit de duinen bij Haarlem, ten behoeve van Amsterdam, zoude kunnen getrokken worden en dat men verneemt i gezelschap bestaande uit '~ja- blaauwen kiel gekleed en andere win kels te Zwolle, bezoeken afgelegd, die later aan de winkeliers bleken zeer onvoordeelig te zijn geweest, doordien de een één stuk zijde van 36 ellen, de ander een stuk changeand, enz., ver- De eigenaar der zijde, die reeds spoe- hun vertrek het stuk vermiste, riep on- t van den heer com- policie in die terstond doeltreffen- in het werk stelde, ten einde de het spoor lijke nabijheid van eigenaar der zijde, gezelschap, gereed Sneek, 11 September. De R. K. gemeente alhier had heden het genoegen den IJ. E. Bis- schop van Curium Baron van Wijekelsloot in haar midden te zien ten einde het II. Sacra ment van het Vormsel te bedienen. Toebe reidselen uitvoeringtalrijke deelneming en algemeene belangstelling van geloovigen zoo wel hier als elders woonachtighebben eenpa rig medegewerkt tot eene luisterrijke viering de zer plegtigheid. Onze stadgenoot H. Zandstra heeft gisteren te Amsterdam met zijn vaartuig: de Snelheid, den prijs van 190 gewonnenuitgeloofd voor zeilschepen zonder dek. ’s GravenHAGE, 8 September. Den Isten dezer is te Berlijn door den telegraaf hetberigt ontvangen, dat Z. M. onzen koning, alvorens zich naar zijne goederen in Silesië te begeven een bezoek bij zijnen broeder prins Frederik der Nederlanden, op Muskau, zou afleggen, waar door de reis van Z. K. II. herwaarts, eenige da gen vertraagd is. Het was niet onwaarschijnlijk dat Z. M. bij den koning van mansdorf een bezoek afleggen feningen aldaar bijwonen zou. De Nederlandsche Sloompost meldt het vol gende De heer Bayne heeft onlangs het beginsel der electrische teiegraphen op de uurwerken der spoorwegen toegepast. Htj heeft namelijk in E- dimbnrg, de slinger van een uurwerk met de draad van den electrischen telegraaf in verbin ding gebragten daardoor xerkregen, dat het uur gelijktijdig teEdimburgen te Glasgow wordt aangegeven. De afstand dezer beide steden be draagt 74 kilometers en w ordt in eenen omnete- telijk kleinen tijd door den electrieken stroom doorloopen, zoodat de twee uurwerken geen verschil van uur aangeven. Binnen eenige jaren wanneer waarschijnlijk teiegraphen op al de spoorwegen van Engeland en van Schotland zullen zijn opgerigtzou vol gens een voorstel van den heer Bayne, een uur werk op het observatorium te Greenwich ge plaatst kunnen worden, welke alleen toereiken de zou zijn, om hetzelfde uur aan te geven aan de 5 of 600 spoorweg-stations van Enge land en Schotland. Op deze wijze zou de as tronomische tijd van Greenwich over het gehee le land verspreid zijn en zou men bevrijd blijven van de bezwaren en moeijelijkheden welke door den ongelijken gang der tegenwoor- digen uurwerken, bij de dienst der spoorwegen zoo vaak ondervonden worden. Uit de in Julij jl. uitgebragte algemeene verslagen der Maatschappij van Weldadigheid over 1845 ontleenen wij het volgende: De gezamenlijke ontvangsten der Maatschappij over 1845 bedroegen ƒ2,657,662,97): aan vrijwillige bijdragen werd slechts ƒ22,703,39 ontvangen. Met leedwezen vermeldt de commissie: dat ook wederom in 1845 een achteruitgang in het getal der leden heeft plaats gehad en de aan gewende pogingen door sommige sub-commis- sien bepaaldelijk door die te Assen en Zwolle, tot uitbreiding der deelneming niet hebben op gewogen tegen de verliezen bij andere. Bij de overtuiging, zoo dikwerf reeds uitgedrukt, dat meer kon gedaan worden voor eene Maat- >ijdie de verzorging van duizenden on behoeftige natuur- en landgenooten op zich neemt, bij het besef, dat de moeitevolle en belangelooze arbeid door ons verrigtmeer dadelijke belangstelling schijnt te verdienen, mogen wij niet nalaten te wijzen op de teleur stelling, die wij ondervinden wanneer de wel gemeende pogingen tot uitbreiding schipbreuk lijden op onkunde en vooroordeel.” Het groot- te komen. In deo nmidde- zijne woning bespeurde de een korten poos daarna het gezelschap, gereed om de stad te verlaten. Daar hij hen volgde, verdeelden zij zich in verschil lende straten hij ging de vrouw na en hield, haar nabij de Sassenpoort aan. Terwijl deze een mes trok om zich van dit oponthoud vrij te maken, kwam gelukkig de commissaris, die haar in arrest nam, terwijl ook de overige leden van het gezelschap inmiddels in verschillende stra ten waren aangehouden. Bij visitatie aan het bureau van policiewerden de gestolene goede ren al spoedig voornamelijk onder de kleede- ren der vrouw gevonden. D E L D e N 5 September. E. Dumbar douarière zijn van l be- rivi- I tzel- I t zij be- ■den jge- •urg eval lad, tive- hei- i in dat oei- I de loof $te dei- ontvangsten, namelijk ƒ2,082,219,34), zijn ontvangsten en baten der koloniale inrig- tiugen zelve. In 1845 is op de bestellingen van het ministerie van koloniën, afgeleverd aan katoenen lijnwaden voor 48,525.48) aan koflijzakken voor ƒ260,490, dus voor die bei de in de koloniën gefabriceerde artikels te za nten ƒ409,015,482 dat is 104,861,63 meer dan in 1844. De katoenspinnerij te Veenhui zen levert garens van uitstekende hoedanigheid beter dan die vroeger uit Engeland werden ont vangen van de ambtenaren bij die spinnerij zijn alleen de stoker en de mechanicus nog vreemdelingen, al de overige zijn kweekelingen van de koloniën, ook de chef, de heer G. Steenbeek aan wienna het ontslag van den heer Drinkwaterde directie opgedragen is alle leggen de meeste vlijt en Bekwaamheden aan den dag. Onder de ontvangsten is begre pen een renteloos voorschot tot afbetaling van achterstallige schulden ad 50,000, door Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden voorzitter der Maatschappij, verstrekt, in afwachting der na dere beschikkingen omtrent de bij het gouver nement aanhangige plannen tot regeling der geldelijke aangelegenheden der Maatschappij. De uitgaven over 1845 gedaan bedragen ƒ2,682,747,88. De bevolking der koloniën bedroeg 1 Janu ary 1845 9,825 zielen, en 31 December 1845 10.331. In de onderscheidene koloniën is gewonnen: 10,655) mud rogge, (de gunstige uitslag van den roggeoogst wordt vooral toegeschreven aan het gebruik van zuiverder ”Èn zwaarder zaai zaad) 55,888 mud aardappelen (dat is 60,043 minder dan in 1844 ten gevolge daarvan dat de aardappel in 1845 door die geheimzinnige ziekte in den groei gestuit is, daar de hoeveel- verrotte of gevlekte aardappelen anders zoo groot was); 712 mud boekweit; 4,303 mud haver800 mud zomergarst60 mud groene erwten; voor ƒ11.760 aan en zaden; 458,200 pond hooi; 28.213 pond boter; 648,167 kan zoetemelk; 486,672 kan karnemelk. De veestapel der onderscheidene koloniën be droeg op den 31 December jl. 115 paarden: 967 koeijen15 stuks j-ong vee; 1,825 schapen. Het verslag door Ds. Ruitenschild lid der Permanente Commissie uit correspondentie en eigen bevinding opgemaakt over den staat van het schoolonderwijs, de godsdienst en zedelijk heid in de koloniën, toont, dat de Maatschap pij niet de stoffelijke belangen alleen, maar ook de geestelijke der talrijke aan hare zorg toever trouwde bevolking ijverig behartigt. In een overzigt van den staat van ger onderwijs in 1845, zegt de Wekker, dat niet minder dan een twintigtal scholen in ’s Her- togenbosch gesupprimeerd zijn de onderwijzers hadden louter op een pateiftje hunne lessen ge opend doch het grootste Aantal werd door de regtbank tot ƒ50 boete veröordeeld; de wakke re officier van justitie oefende op eene hem waar dige wijze zijn gezag nit. De Wekker gewaagt van eene N Brabandsche gemeente, waar jaren achtereen de burgemeester, die tevens secretaris van deze en van eene naburige gemeente is, als mede koster der r. c. gemeente, de school heeft waargenomen voor zijn broeder, welke bij zijne drukten als landbouwer, winkelierbakker, tap perbrouwer, bijenkweekerzich onmogelijk met de school kon bemocijen; eindelijk is de zoon van plaats aanj *4^

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1