NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STA» EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Xfw 1846. Woensdag den 16 September. Je-I P ezel- BINNENLAND. Z. D. II. de BUITENLAND. denkt 5 koloniën te ’s Gra- 0.50. oens- ■ii de den n één regel tsing. U te Wam mill- 9.50 14.(10 il.50 J2.00 21- 21 i :;9’ 20’ 34A 45’ r.ej 39^ 3.45 3.80 4.10 4.50 3.30 3.60 3.30 7.40 ’Igt, niet i al ben was ai re. rder 8 a 10 mill, guldens is boter een voornaam geeft als aanvoer van éénen dag te Londen met vier stoombooten uit Holland, op: 1102 va ten boter, 220 ossen, 102 kalveren en 1032 schapen behalve de kaas en eenige honderden manden met allerlei vruchten. ROTTERDAM, 11 Septcnvfe prins van Hohenlohe Langenburg, die eenigeli tijd met het beste gevolg de baden te Scheve- ningen gebruikt had en volkomen hersteld is van de ziekte waaraan hij leed, heeft, naar men verneemt, eene milde gift doen ter hand stellen aan ds. Meulemans, om naar vrije beschikking aan de armen uit te deelen. ings :ieu Op irtoe ade lt ia tste, vóór ning loed- zijt 1 ge- leon len, enk- met I ten I I k ik er- I zal na ïf u j er zen- fiem Item vant Sneer, 15 September. Terwijl wij, mits dezeeene ingeslopene fout in het laatst voor gaand nommer dezer Courant willen verbeteren daar wy, in het berigt van den gewonnen’ prijs te Amsterdam door eenen stadgenoot, denzelvén den naam van II. Zandstra hebben 'gegeven hetwelk moet zijfi W. T. Zandstra, zoo nemen wij deze gelegenheid waar, onze lezers opzette lijk opmerkzaam te maken op het jagt zelf, genaamd de Snelheid, waarmede deze prys is behaald geworden. Als iets bijzonders kunnen wij daarvan meldendat het nabij de 100 ja- ren oud moet wezen, hebbende hetzelve van het hout der eerste timmering weinig of niets behouden maar wel den vormdien men nog voor geheel oorspronkelijk kan houden. Toen de provinciale staten van Friesland op den 4 September 1777 eene zeilpartij aanlegden op de Oude Schouw, ter eere van prins Willem V, die destijds deze provincie bezocht, dong dit jagt mede naar den prijs en was het naaste en zeer nabij den winner. Het heeft naderhand meerdere prijzen gewonnen waarvan echter het juiste getal niet kan worden opgegeven. Ze ker is het intusschcn dat de tegenwoordige ei genaar W. T. Zandstra, die hetzelve reeds eeni ge jaren in bezit heeftvan de zevenmalen dat hij met de Snelheid naar den prijs dong denzelven zesmalen gewonnen heeft. Dit vaartuig strekt mede tot bewijs, dat ook onze Friesche vaderen de kunst verstonden om schepen te maken die eene der voornaam ste eigenschappen bezaten namelijk die van hard of snel tc zeilen. ’s Grave Nil age, 11 September. Heden is een koerier met depêches voor Z. M. den ko- ning vertrokken. Hd. wordt te Weimar den 16 dezer terug verwacht, cn zal den 20 in de re sidentie wederkeren. Eenige dagen later begeeft Z. M. zich naar Limburg. Voor de dienst op de Neder). Etablissemen ten ter kust van Guinea zullen tegen de maand October aanslaande, benoodigd zijn: één of twee bekwame smeden, en één of twee bekwame huis- timmerliedenongehuwd of weduwenaars zon der kinderen, den leeftijd van 25 jaren niet te boven zijnde. Zij zullen, behalve den vrijen overtogt heen en terug, eene bezolding genieten van ƒ880 ’sjaars, ingaande met den dag hun ner inscheping, benevens ƒ250 voor uitrusting. Gading hebbenden zullen zich bij rekwest op ze gelonder overlegging van geldige bewijzen hun ner bekwaamheid en goed gedrag, alsmede van een certificaat van voldoening aan de wet op de nationale militie, ten spoedigste moeten aanmel den bij het ministerie van L„I„ venhage- Amsterdam, 12 September, alhier, welke bij verschi blijken Frankfort, 8 September. Een bondsbe- sluit van 6 Augustus, dat echter nog niet offi cieel door de dagbladen is bekend gemaaktstrekt het verbod van het jaar 1832, betreffende staat kundige vereenigingenook uit tot communisti sche. In zoo verre nu het communismus staat kundige bedoelingen najaagt, zou dit verbod vrij overtollig zijn, daar hetzelve reeds in het vroegere bondsbesluit ligt. Doch men beschul digt het communismus, gelijk bekend is dat des- zelfs aanhangers ook het omverwerpen van alle bestaande positive godsdienstige stelsels bedoe len ten einde ongeloof in derzelver plaats te stellen. Het schijnt alzoodat boven bedoeld bondsbesluit eigenlijk een maatregel is tegen de beweging op het kerkelijk grondgebied, welke aan de voorstanders van liet stabilismus grooten aanstoot geeft. Frankfort, 9 September. Gelijk men weetliep de stad Kiel in de eerste dagen de zer maand het grootste gevaar van het tooneel tg worden van gebeurtenissen als die te Keulen. De nieuwe militaire kommandanteen Deen van door de policie uitgenoodigd de om iedere open van wapenen te echter zoo ver- den goeden raad van geboortewas noodige maatregelen te nemen bare demonstratie door kracht onderdrukken. De overste was standig gehoor te geven aan van eenige notabele burgers van Kielmet wier bijstand het hem dan ook gelukt is, nu reeds sedert 5 dagen de rust in de stad te bewaren zonder tot dwangmiddelen den toevlugt te ne men hoewel de gisting steeds voortduurt, deze officier daarvoor echter wel veel dank van het gouvernement zal inoogsten is zeer te be twijfelen daar hetzelve steunende op de be loften van vreemde mogendheden besloten schijnt te hebben op de autocratische baan voort te wandelen en zelfs tot maatregelen van geweld den toevlugt te nemen. Onder de geruchten daaromtrentbehoort ook dat de hoogcschool Kiel even als vroeger Gottingen zou ge zuiverd worden ten einde den tegenstand van derzelver leeraren te fnuiken. Negen van hen volgens anderen zesentwintig, worden als slagt- offers der koninklijke ongenade gedoodverwd. Frankfort, 10 September. Terwijl men in Duitschland met verlangen uitziet naar het oogenblik waarop de Duitsche drukpers van hare tegenwoordige banden zal ontslagen wor den spreekt men hier van beperkende maatre gelen waardoor de Nederlandscbe drukpers zou bedreigd worden. Het zou voorbarig zijndit onderwerp van ons standpunt uitvoeriger te willen bespreken; desniettemin kan men verze keren, dat in de meeste kringen alhier, de di plomatische niet uitgezonderd, de vrijheid der drukpers als zoo innig verbonden met het Ne- derlandsche nationale karakter beschouwd wordt, dat men van eene belemmering dezer vrijheid, indien ooit daartoe eene poging gedaan mogt worden, bijna dezelfde gevolgen vreest, welke de bekende Julij-ordonnantie van Karel X voor hem en zijne dynastie veroorzaakten. Door het gemis dezer vrijheid hebben wij Duit- schers al de waarde van dit kostbaar kleinood leeren kennen, en zouden het derhalve aan geen volk ten kwade duiden, zoo het er alles aan waagde, om dit goed, eenmaal verkregen, zich nooit weder te laten ontnemen. Müntz, 7 September. De ter aarde bestel- mishandelde henen licie en van de ongelukkigen aan nooten te onttrekken, waren gearresteerd men morgen wederom los. Den volgenden zondag liep het volk te hoop voor de woning van den Engelschen predikant Kalley, die nog bij tijds bij eenen vriend gevlugt was; doch zijn huis werd in brand gestoken. Nog dien zelfden dag gelukte bet den leeraar in vrouwenkleederen aan boord der Engelsche stoom boot te geraken, die juist de haven was binnen- geloopen. Verscheidene Engelsche familiën hebben zich aan boord van een Engelsch vaartuig moeten be gevenwant de Britsche consul verklaarde, dat hij voor hunne veiligheid niet instond zelfs niet in zijne eigene woning. Een brief met talrijke onderteekeningen is aan den consul gerigt, met verzoekdat hij een Engelsch oorlogschip naar Ma dera zoude ontbieden, ten einde daardoor het le ven en de belangen zijner landgenooten te bescher- eptember. De regtbank tillende vonnissen steeds heeft gegeven, de agenten der policie, in hunne dikwerf moeijelijke bediening zoo veel mogelijk tegen gewelddadigheid te beschermen, door zelfs den geringsten wederstand hen aan gedaan streng te straffenheeft bij een vonnis van 9 Scptemper jl. getoond wederkeerig het pu bliek voor onwettige en willekeurige handelin gen van die ambtenaren te willen vrijwaren, door eenen dienaar van policie welke onder het transport slagen had toegebragt aan eenen jon gen dien hij gelast was van zijne woning te ha len en voor den commissaris van policie te ge leiden tot ƒ25 boete te veroordeelen. In het Handelshlad wordt opmerkzaam ge maakt op den tegenwoordigen uitgebreiden vee handel van ons land het is niet overdreven wanneer men aanneemt, dat wekelijks 1000 stuks rundvee en 5000 schapen naar Engeland en Frankrijk worden overgevoerd. Zoo men van de 52 weken 12 aftrekt wegens stremming der vaart zouden jaarlijks niet minder dan 30,000 ossen en 200,000 schapen aan de Engelsche en Fransche consumptie worden geleverd hetwelk fan gemiddelde waarde op kan geschat worden. Ook artikel van handel. Het Journal du Havre ling van den doctor Ellenger, opperrabbijn van Mentz, heeft een voorbeeld opgeleverd van gods dienstige verdraagzaamheid dat welligt eeiiig in zijne soort is. Deze lijkplegtigheid van den eerwaardigen Israëlitischen geestelijke werd by- gewoond door de gcheele Katbolijkc en Protes- tantsehe geestelijkheidde eerste van welke den bisschop Peter Kaiseren de andere den op- perintendant-generaal den doctor Noneweiller aan het hoofd had. Kleef, 8 September. De centrale vereeni- ging van landhuishoudkunde voor Rijn-Prilisseir houdt dit jaar hare algemeene vergadering ah hier. De zittingen zullen den 29 en 30 Sept, en den 1 en 2 Oct. plaats vindenen de fees telijkheden en w erkzaamheden zijn bij een pro gramma vastgesteld. Er zullen onderscheidene premien uitgedeeld worden voor het wedploc- gen weddraven de zijde-kultuurtuin- en- landbouw enz. Er zullen in het geheel 32 deels zeer belangrijke onderwerpen en vragen, in de verschillende sectien behandeld worden. Het programma noodigt alle vrienden der land huishoudkunde ter bijwoning van de werkzaam heden en feestelijkheden ten vriendelijkste uit en men mag dus hopen dat ook uit de Neder landen zeer vele gasten deze vergaderingen met hunne tegenwoordigheid zullen verheugen. Hamburg, 6 September. De stemming in. de naburige hertogdommen wordt des te beden kelijker, hoe meer men het Deensche stelsel leert kennen. De eerste maatregelen van dit gouvernement treffen de vaderlandlievende amb tenaren en een aantal afzettingen zijn eerst daags te wachten. Daardoor zullen vele ach tingwaardige mannen van hun bestaan beroofd worden. Ten einde liet hun gemakkclijker te maken, getrouw de Duitsche zaak aan te kleven en hunnen pligt te doen cn zoo de vreesaanja- ging der Deensche politiek te verijdelenhebben prelatenridders en in het algemeen de bezit ters van adelijke goederen beslotenom dé gel den welke hun als schadeloosstelling wegens de tollen te goed komen en bestemd zijn ten algemeenen nutte te gebruikenen aan die ambtenaren te schenken, die door de Deenen, afgezet of tot het indienen hunner demissie ge dwongen zijn. Zoo denkt de adel zoo denkt de burger, zoo de boer; alles is het hierom- de burger, zoo trent eens in het land. Londen, 10 September. De Morning He rald deelt in een’ brief van Madera van 17 Au gustus, eenige bijzonderheden mede nopens de ongeregeldheden, die den 2 Augustus in die stad hebben plaats gehad. Eenige Portugezendie tot het Protestantismus waren overgegaanwa ren in het huis eener Engelsche familie bijeen gekomen om de godsdienstoefeningen bij te wo nen, waarop het volk voor dat huis bijeen liep, en met vervaarlijk geschreeuw de uitlevering der Portugeesche Protestanten eischte. Op de weigering der huisgenooten drongen de oproe- rigen voort, verbrijzelden de deur en drongen tot in de keuken door, waarheen de mannen, die zij vervolgden, gevlugt waren, liet graauw de tusschenkomst der po- de militaire magt was noodigom de woede hunner landge- Eenige der belhamels liet ze den volgenden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1