MEWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. Zaturdag den 19 September. n ;o. ’i 'F die I BINNENLAND. o de wet 00 ><L mijnen zwar- st. ge- If jaar i Tom ns- de In» ha- dit zult ider den. .rak ‘US lain het zijne Jput. zijne I juk looit her- niai- n én ;el >G- 50 50 BUITENLAND. son, doch gem apo- icien had ken vei- dat met ein- .50 .90 20 60 .40 70 30 40 vastgesteld zijn nergens aan honden of katten ge- II. heeft ie Britsche ders I ifej ■on cijns I het dit :erst i en .nnt Lu- oop ond oud Lu- IOU- tap- tem H‘j gen bewjjs voor den geest, die onder Keulen heerscht, moge het De regerings-president, von Hoe menigwerf wordt het vaderlandsch ge voel van velen pijnlijk aangedaan door de be slissende voorkeurdie liet gros der menigte de vreemde bijzonder Engelsche goederen de misleidingen en te- zoo ruimschoots onder- de overtuigendste bewij- even goed Die katl een kna- ver nielen f beeft echter nog niet bij allen de liefde Arnhem, 14 September. Een nieuw blijk vruchtbaarheid in het tegenwoordig jaarge- men in den omtrek van het landgoed de Sterrenbergnabij deze stadalwaar op eenen akkervan waar vroeg in den zomer was afgemaaid nu tot elks ver- de boekweit in vollen bloei staat en Berlijn, 10 September. De admiraal Kru senstern heeft te Beval, in eenen hoogen ou derdom eene nuttige en schitterende loopbaan besloten. Zijn dood laatJ eene plaats open in de akademie der wetenschappen afdeeling scheep vaart en aardrijkskunde vkn welke hij de waar digheid van deken bekleedde, en die tegenwoor dig niet meer dan één’ Rtfs den prins Anatole Demiddoff, onder hare leden telt. Als een bewjjs voor den geest, die onder de bevolking van Keulen heerscht, moge het ie toewelke henl volgende dienen: De regen ngs-presidentvon 1 Raumerverboodniet het oog op de bestaan- de wet, aan de commissie uit de burgers, om kunncn bewijzen, vergaderingen te houden. Bij het antwoorddat - - het verbod zich niet uitstrékte tot van minder dan 21 pt eniplaar van het Code Londen 12 September, miss Mary Ann Jol 25,000 p. t vergaderingen personen was een fraai ex- j Napoleon gevoegd. -r. Het testament van liuson, welke een vermogen van 25,000 p. st. heeft nagelaten bevat de volgende bepalingeni Ik maak aau ten houd Carlo eene lijfrente van 30 p. i durende zijn levenuit te keeren elk hal: aan elk van mijne katten Black Jemmy en maak ik een pensioen van 10 p. st.te betalen om de zes maanden. Margerita Postson en Hen riette Hollij de oude bedienden van mijne moe der, zullen zorg dragen ■voor den hond en de katten. Bij gelegenheid van dit testament ont staat de vraagof het regt van 10 pCt.dat gewoonlijk van de aan vreemden (den erflater niet in den bloede bestaande) gemaakte legaten geheven wordtook van toepassing is op de aan deze belangrijke dieren gemaakte legaten. Men gelooft het tegendeelaangezien de wet waarbij deze regten spreekt van legaten nlaakt. Londen, 12 September. Vrijdag de eerste algemeene vergadering van di Maatschappij ter berwderiag van de wete^sehop pen plaats gehad welke door prins Albert is bijgewoond. De heer Herschel! heeft bij die ge legenheid het voorzitterschap nedergelegd en aan den heer Murchison overgedragen die bei de gepaste toespraken hebben gehouden terwijl ook de minister Palmerston eene welsprekende rede beeft uitgesproken. In die allen werden de vorderingenmaar tevens de nog grootere verwachtingen omtrent de wetenschappen aange wezen die in verhevenheid en tegelijk in meer dere algemeenmaking toenemen. Aan de ont dekking van eene nieuwe planeeten aan de aanwijzingen nopens nog eene andere werd her dacht. De burggraaf Palmerston de groote ont dekkingen van de jongste tijden nagaande zei- de onder anderen: «Maar, mijne heerenWat zoude Warren Hastings en wat zou de groote Clive gezegd hebben, toen zij in het Oosten dat wijduitgestrekte en luistervolle rijk stichtten dat thans aan Engeland is verknocht en zijner re gering onderworpen indien men hun vérhaald had dateenige weinige jaren nadat zij dat groote gebied hadden gevestigd eene uitvinding zou plaats hebben waardoor het physiek mogelijk, zou wezen indien het politiek ware georgani seerddat, wanneer een minister in het huis der gemeenten ondervraagd wierd nopens een punt. Indië betreffende hij aan zijnen ondervrager zou kunnen zeggen: »0ch, gelief de goedheid te hebben mijnheel’uwe vraag over een half uur te herhalen in dien tusschentijd zal ik den gouverneur-generaal te Calcutta om het antwoord verzoeken{gelach en toejuichingen.) En toch geloof ik datware alles behoorlijk inge- rigtmen door de uitvindingen van onze eeuw die uitkomst zou kunnen bereiken. Alexa NdriE, 30 Augustus. De brieven uit Cairo spreken slechts van Z. H. Ibrahim- Pacha. De prins heeft twee maatregelen geno men welke de reeds voor hem gekoesterde ach ting nog hebben doen vermeerderen. Zie hier onder welke omstandigheden bij het bewijs heeft geleverd van dien geest van verdraagzaamheid welke het onderscheidend karakter van Mehemet- Ali en Ibrahim uitmaakt. De opper-rabbijn der Israëliten was overleden men moest onbetwist baar het opperhoofd eener godsdienst al de eer bewijzen, welke de maatschappij hem verschul digd is; maar de vrees, dat eenige dweepzieken eene zoo vrome plegligheid zouden verstoren had den Israëliten doen besluiten om den gou- verneur van Cairo bescherming ten deze aan te vragen die evenwel een ontwijkend antwoord gaf. Daarop besloten de Israëliten zich tot Ibra- him-Pacha te wenden deze bevond zich toen in den grooten raad of divan. Hij liet de de- i om bescherming vroeg ten einde de laatste pligten aan het opperhoofd hunner godsdienst op eene waardige wijze te en na haar te hebben aange hoord keerde hij zich tot de omstanders en zeide hun Sedert ik mijne Europesche reis gedaan heb, ben ik over mij zelven ontevreden. Ontveinzen wij het dus niet: wij hebben nog veel te doen niet om ons met Europa op ee ne gelijke lijn te kunnen plaatsen, maar althans om den weg tot vooruitgang te beginnen. Ik heb de bescherming gezien welke men aan al le geloofsbelijdenissen zonder onderscheid ver leent den eerbiedwelken men voor dezelve koesterten ik zal niet dulden dat dit in Egypte anders zij alle godsdiensten moeten worden ge ëerbiedigd als onze eigene; aan allen zijn wij dezelfde bescherming verschuldigd, en het zon de ons onaangenaam treffen wanneer dit anders ware. Ten gevolge daarvan zullen wijin plaats van eenige soldaten ter begeleiding van den lijk stoet te vergunnendenzelven 3000 man af staan terwijl mijne eigene koets dienen zal om de lijkkist te vervoeren.” En zich nu tot de deputatie wéndende, zeide hij: Vrees niet, dat gü gestoord zult worden terwijl gij de laat- door de sierlijke voordragt zijner redevoering, door de bevalligheid van haren vorm en door de belangrijkheid en bondigheid van den inhoud de aanzienlijke schaar zijner toehoorders in ge- spannene aandacht. Na aauretoond te hebben hoe de pnedagogica de leer is der grondbegin selen van opvoeding en onderwijs of hoe zij de middelen aanwijst tot de wetenschappelijke vorming, die noodig is, om den geest tot zelf standigheid tot zelfkennis en tot de waarheid te brengen, beschreef de redenaar de drie tijd perken van kind, knaap en jongeling, waarin de mensch onder de leiding van anderen tot ontwikkeling komten hoe daarin de mensche- lijke geest eerst leert denken, vervolgens helder leert denken en ten laatste vrij leert denken. Bijzonder belangrijk was de beschrijving, hoe in het tweede tijdperk de menschelijke geest van de beginselen zijner ontwikkeling bewust heid verkrijgt, hoe noodzakelijk vooral in dit tijdvak een wetenschappelijk gevormd onderwij zer van eenen krachtigen geest is en hoe het in zonderheid de taalstudie isdie alsdan den mensch voor wetenschappelijkheid en voor zelfdenken geschikt maakt. Bij de aanbeveling der oude talen voor die studie, deed de redenaar opmer ken hoe deze tevens den sleutel geven tot het verstaan van de schrijvers der oudheid die grond leggers der hoogere beschaving, die den jeug digen mensch op de veiligste wijze in de ge heimen van het edele en schoone inwijden en zoo zijn' smaak en zijn gevoel vormenzonder welke het verstand luttel waard is. Dit gaf den redenaar verder den meest gepasten overgang om in krachtige trekken te schetsen wat van den wél voorbereiden jongeling in het derde en laatste tijdperk zijner ontwikkeling wordt ge vorderd hoe hij dan zijne reeds verkregene kennis .systematisch moet ordenen en tot hare grondbeginselen opklimmen; hoe hij zich uit het onmetelijke veld der menschelijke^ kennis eene eigene wetenschap moet uitkiezen zich daaraan met al de krachten zijner ziel moet toewijden en geheel voor dezelve leven en hoe bij eindelijk op den moeitevollen weg, dien hij zich gekozen heeftde leiding en voorlichting behoeft van de ware vertegenwoordigers zijner wetenschap. aan schenkt, in weerwil van leurstellingen daarvan vondenin spijt van zen, dat eigen landgenooten dikwijls zelfs wel eens beter kunnen helpen, ker van onze industrie die haar als gende worm vroeg of laat geheel dre’gt te voor nieuwe ondernemingen uitgedoofd. Im mers zagen wij hier ter stede, eenige jaren ge leden, door den heer S. A. Meerburg Jr. eene fabrijk oprigten van katoenen zeildoek en bed- dedekens. Zijne fabrijk werd bij de maatschap pij van nijverheid met good bekroond, en door de regering, ten dienste der marine met vrucht gebezigd. Thans heeft die heer weder een nieuw artikel uit deze fabrijk geleverd, in de katoe nen brandspuit-slangen. Op het eerste gezigt beloven zij reeds veel goeds. Bij het gewone onderzoek der brandspuiten (op-den 24 en 31 Augustus) zijn ook deze slangen in tegenwoor digheid van het Ed. Achtb. Stadsbestuur en der brand-directie, in werking gebragtaller getui genis is gunstig geweest, zelfs bij de grootste ma te van overdrijving hebben deze slangen de proef volkomen doorgestaan. Men leest in de Middelburgsche Courant’. Sedert eenige dagen wordt alhier op den ou den havendijk, even buiten deze stad eene ont- graving gedaan, welke, zoo wij wel onderrigt zijn ten doel heeft het opsporen van eenige voorwerpen van waarde die volgens eene ou de overlevering, daar ter plaatse in der tijd zou den zijn bedolven doch waaromtrent echter geene zekerheid bestaatdat men zich het vin den dezer voorwerpen als eene uitgemaakte zaak durft voorstellen. Wij hopen bij nadere gele genheid hierop terug te kunnen komen, en be palen ons voor het tegenwoordige slechts bij dit oppervlakkige berigtten einde daardoor eenigermate te beperken de rondloopende be- lagchelijke vertellingen, waartoe, gelijk in der gelijke gevallen gewoonlijk plaats heeft, de bo vengemelde öntgraving aaaleiding heeft gegeven. De Ulr. Avondpost zegt dienaangaande: Men beweert in andere berigten dat de be doelde sebatgraving plaats heeft ten gevolge van de mcdedeelingtijdens de Napoleontische over- lieersching, door eenen Franschen generaal aan ee ne goede vriendin te M. gedaan toen hij door den keizer opgeroepen werd tot verantwoording van gelden uit kloosters geperst. De generaal zou later gefusilleerd zijn en bij de mededeeling niet precies de plaats hebben aangewezen; men zoekt naar het schijnt aan den westkant van den ou den havendijk. Groningen, 14 September. Heden open de de heer W. Hecker zijn collegie over de predagogica met eene publieke les en hield van tijde vindt akker heerlijke rogge hazing Uc UUCMTdl <uuvu oenav heerlijke vrucht belooft. In het Algemeen Handelsblad leest men: Men wil dat de regering reeds een nieuw strafwetboek gereed heeft, om in den aanvang der e. k. zitting, van de staten-generaal in zijn geheel aan te bieden. De straf naast de dood straf zoude naar men verneemtdie van levens lange tuchthuisstraf zijn. Verder zou alle ge vangenisstraf in eenzame opsluiting bestaan waar van het maximum 15 jaren. Geene lijfstraffen geene tepronkstellinggeene deportatie zijn daar in opgenomen. De onderscheiding tusschen cri minele en correctionele straffen wordt behou den. Men leest in de Leijdsche Courant:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1