NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846, Woensdag den 23 September, i: g°» aar- ge. laar vis- rgat oen itcn hit» laar oei- t de had jel» die i te I iz‘ug rba- liet transport BINNENLAND. zijne na- 04 44 len trekt zich niemand 2.00 i.5O. >4 t 5i 7J 3 80 4.20 4.40 len één ■egel sing. >ens- i de 3.45 3.75 3.45 7.40 aan- rom del- lij en n te HEL ober dit hans zult :den loen het en van 9.75 4 00 eijer Ikeu >egd liem !1A 'V« li o li pin BUITENLAND. Frankfort, 15 September. De bezendin- gen der laatste veilingen in Nederlandwelke tot den 7 dezer te Amsterdam werden geladen arriveerden reeds heden voor onze stadge sleept door de sleepbooten der Frankfortsche Maatschappij voor Rijn- en Mainscheepvaart hoewel voor ligling, wegens den lagen, water- 1 stand op de Main en het transport van Mainz tot hierdrie dagen gevorderd werdende sleepboot ïrankfiirt had deze reis met circa 9000 centenaars, in twee schepen van Holland tot Mainz in 5 dagen afgelegd. Een zoo spoe dig transport van goederen verdient des te meer openlijk geprezen te worden, daar wij zoo iets in Frankfort tot dus verre niet beleefden en vroeger reeds wel te vreden warenwanneer wij de goederen van de Hollandsche veilingen zes weken na den afloop derzelve ontvingen. Frankfort, 17 September. Kort in onze nabijheid heeft onlangs eene hof-revolutie plaats gehad die wel nietgelijk soortgelijke gebeur tenissen in de despotieke staten van het Oosten den val van eenen troon of wel eene verande ring van dynastie ten gevolge had doch welke met dat al in een staatkundig opzigtniet ge heel onbelangrijk isdaar de gevallen hovelin gen eenigen invloed op de regeringsdaden van hunnen hertogelijken gebieder uitoefenden. Her tog Adolf van Nassau namelijk heeft goedge vonden zijnen tegenwoordigen opperstalmees ter die bij de bekende hippomanie van Z. II. een hoogst gewigtig ambt bekleedde benevens twee adjudanten bij den tegenwoordigen die pen vredein welken wij thans levengezel- schaphouders (compagnons de débauche) van hunnen jeugdigen gebieder, op eene alles behalve genadige wijze uit hunne betrekking te ontslaan. Voor zoo veel tot nu toe betreffende den zamenhang dezer gebeurtenis is bekend ge worden had een der laatstgenoemden zich ver stouteen’ blik van welgevallen op eene der fa- voriten van Z. Hoogheid te werpen jahaar zelfs schriftelijke voorstellen deswege te doen in welke van Z. Hoogheid in vrij oneerbiedige bewoordingen werd melding gemaakthetgeen tot deszelfs kennis werd gebragt door den echt genoot der dame zelven wien het niet beviel ha re gunsten nog met eenen derde te moeten dee- len. De ongenade van dezen mignon, den adjudant graaf Van Bismark strekte zich echter onmid- delijk mede uit tot de twee overige deelgenoo- ten der hertogelijke gunstden opperstalmees ter graaf Van Boos-Waldeck en zijnen broeder insgelijks adjudant des hertogsals die een drie manschap vormden, welks leden elkander we- derkeerig ondersteunden. De verkiezing van eenen nieuwen opperstalmeesterin den per soon van graaf Castell, wordt als een goed voor- teeken voor het vervolg beschouwd. Van den Rijn wordt gemelddat te Konings bergen een zeer verstandig plan gevormd is tot verbetering van den toestand der handwerkers een planhetwelk men ook in de groote steden der Rijnprovinciën wenschte ingevoerd te zien. de zeevaart door hem zijn QU1 aan grOote fabrijkanten en kooplieden het ...j noodige crediet te verschaffen heeft de staat ban- zich heen heeft geschaard ken opgerigtmaar den burger zonder midde- i. aj)IJ Onderscheidene voorstellen zijn er gedaan om den handwerks- standdie de kracht van den staat uitmaakt en die onder de tegenwoordige omstandigheden meer en meer achteruit gaat, op te beurendat waarvan boven gesproken wordt bestaat hier in dat te Koningsbergen eene blijvende ten toonstelling zij waar het ieder handwerker ver gund is zijne producten te brengen. Er moet dan eene commissie bestaanom den verkoop te besturen maar tevens om den handwerkers voorschot op hun werk te geven daar de min sten in staat zijn, aanzienlijken voorraad met eigene middelen te bewerken. Bij dezen maat regel zouden koopers en verkoopers hun voor deel en hun gemak vinden. De kooper zou ter stond vinden wat hij noodig heeftzonder te moeten wachten en zou naar zijnen smaak kun nen kiezen. De verkooper zoude onverhinderd kunnen voortwerkenzonder bezorgd te zijn van zijn werk niet terstond te kunnen verkoo- pen en daardoor in verlegenheid te geraken. Tevens zoude hij het lang crediet geven ontgaan dat insgelijks veel tot achteruitgang van dezen stand bijdraagt. Een lang crediet van een jaar en langer kan de handwerker bij zijn gering vermogen en de geringe winstdie hij nemen moetniet geven en toch wordt bij er toe ge- Aan de lied act ie schc; Courant! Een geacht Zee-officier maakt mij zoo op het oogenblik de aanmerking, dat in uw anders zoo welgeschreven verslag van den wedstrijd der ko ninklijke Nederlandsche Yacht-Club op het Y slechts ter loops melding is gemaakt van de hartelijke toastenwelke door Z. K. H. den kroonprins zijn ingesteld op het welvaren van het land en op den voorspoed van de marine, en dat met geen enkel woord is gerept van het- geene Z. K. H. bij die gelegenheid heeft gezegd over de noodzakelijkheid der marine ter bescher ming van onzen handelvan onze koloniën en van onze onafhankelijkheid en van de belang stelling voor de zeevaart, door den kroonprins aan den dag gelegd, door de wijze, waarop de mede op het feest genoodigde kweekelingen van de kweekschool voor behandeld, welke jonge lieden hij met zigt- haar genoegen om en ververschingen laten aanbieden. Aangenaam zal het voorzeker iederen voor stander van de marinedus iederen waren va derlander zijn dat deze veelbelovende blijken van belangstelling van den erfgenaam der kroon in on ze eens zoo geduchte thans verwaarloosde marine en in hen welke bestemd zijn om de schatten van onze koloniën en de vruchten van onze nijver heid heinde en verre te vervoerendus zoo veel zullen bijdragen tot de algemeene welvaart, als nog algemeen bekend worden gemaakt, en daartoe verzoek ik u dezen brief een plaatsje in uw veel gelezen dagblad in te ruimen. De andere dagbladen zullen tot dit meer algemeen bekend worden wel het hunne bijdragen door dit schrijven uit uw blad over te nemen. Met de meeste aehting heb ik de eer mij te onderteeekenenVan Vliet. dwongen. Zulke permanente tentoonstellingen b. v, van schrijnwerkersarbeid en andere hebben te Bremen Hamburg en elders plaats en zijn zeer goed bevonden daar zij zich verder uit breiden. Londen, 16 September. Geheel verschil lend is de indruk en mate van belangstelling welke het huwelijk der koningin van Spanje hier en in Parijs heeft verwekt De belangstel ling der Fransche staatkundigen is boven alle beschrijving grooten al hunne bladen noemen het een vraagstuk van het hoogste gewigt. Zij zien met gespannen verwachting de uitdrukking der publieke opinie in Engeland daarover te ge- moet, en het zal voor hen zeker eene smarte lijke teleurstelling zijn wanneer zij vernemen dat er over de zaak in Engeland geene publie ke opinie hoegenaamd is. Zoo lang de vreem de bladen aan die kwestie zulk een groot be lang gevenlokt zij artikels in de onze uit en vooruitzigten van hetgeen gebeuren of niet gebeuren zaldoch te denkendat dezelve hier de openbare meening bezig houdtzou onge rijmd wezen. Ik geloof nietdat er eene zaak iswelke zooveel besproken zijndevoor zoo onbelangrijk is gehouden. Ik twijfel of men in geheel Engeland zes lieden zou kunnen vinden die de Spaansche huwelijkskwestie beschouwen als eene, waarbij dit rijk zelfs het geringste be lang heeft. Wel koestert men hier den wenscli dat Spanje moge bloeijen zijn bestuur besten dig zijn, en de koningin voor haren persoon gelukkig wezen moge maar het denkbeeld dat dit land door dezen of genen kandidaat voor te staan eenig voordeel zou kunnen behalen is bij niemand opgekomen. Die tijden zijn voor bij dat hier zoodanige kwestiën de gemoede ren in beweging kunnen brengen. Engeland zoekt de uitbreiding van tionale grootheid niet meer in zulke verbindte- nissenhoe kunnen zij dus bij ons invloed heb ben wanneer anderen die sluiten. Wij zoeken onze grootheid in handel en nijverheidwant geen volk heeft meer dan wij geleden van de oorlogen, waarin zulke huwelijken de natiën eertijds wikkelden, en dit hebben wij tijdig ge noeg ingezien. Hej getal der staten van de Amerikaansche Unie bedroeg slechts 13 in 1776, en is in den tijd van 70 jaren tot 30 aangegroeid. In dien zelfden tijd is het cijfer der bevolking vau 3 tot 20 millioen gerezen; de staat van New-York heeft nu eene bevolking, die bijna zoo talrijk is als die van al de Yereenigde Staten vóór 70 jaren. De stad New-York telt met inbegrip van die van Brooklyn die er slechts van ge scheiden is door eenen arm van den Hudson, een half millioen inwonersde geheele Unie telde, toen zij zich onafhankelijk verklaarde, slechts zesmaal meer burgers. De jaarboeken der geschiedenis leveren geen voorbeeld op van eenen dergelijken wasdom, dieom zoo te zeggenniets te dankeu heeft aan overwinningenwant de aanhechting van Texas heeft slechts 200,000 inwoners bijgevoegd en die staat trad overigens slechts tot de Unie terugdie het vroeger had verlaten om een vruchtbaar grondgebied te bebouwenwaar de Mexicanen ter naauwernood een’ voetstap had den gezet. Parijs, 15 September. De Courrier de Marseille verhaaltdat de werklieden aan den spoorweg, in de wijk St. Charles, dezer dagen, digt bij het station, op ongeveer 2 ellen diepte, eene groote massa geraamten gevonden hebben. De lijken lagen door elkander, en wel ter hoog te van een el. Tusschen dezen in zag men de ondubbelzinnige sporen van eene dubbele laag kalk. Men heeft zelfs nog zeer welbewaarde kleedingstukken gevonden zelfs vele geldstuk kenalle met het borstbeeld van LodewijkXV, en de jaartallen van 17171718 en 1720 dra gende. Meer dan vijftig geraamten zijn op die plaats opgegraven. Alles doet vermoeden, dat. men hier de pest van 1720 moet herkennen. De dooreen geworpen ligchamen, het jaartal der munten waarvan geen enkele verder dan Sn EEK, 22 September. Onder de bijzon derheden, welke het jaar 1846 ten opzigte van zijne voortdurende buitengewone groeikracht voor het plantenrijk oplevert verdient ook ge meld te worden, dat men thans alhier in den tuin van den heer W. Veen een paar bedden vindt, beplant met aardbeziën, die niet alleen wat het loof betreft, onverbeterlijk fraai staan, maar ook voor de tweede maal in dit jaar bloei jen en vruchten dragen, welke waarschijnlijk rijp zullen worden, indien het tegenwoordige schoone en gunstige weder ons nog eenigen tijd bij blijft. ’sGravenhage, 18 September. Gisteren is een kabinets-koerier met depeches van Z. M. den koning alhier aangekomen. Het is thans zeker dat Hd. .niet voor den 25 dezer in de re sidentie terug zal zijn. Den 21 moet het stoom- jagt de Leeuw waarmede de koning de terug- reize zal doen zich te Dusseldorp bevinden. Amsterdam, 19 September. De heer Con tent, een der twee jonge rabbijn-aspiranten welke dezer dagen in de synagoge te ’s Graven- hage welgelukte proeven van kansel-welspre- kendheid in de Nederduitsche taal hebben af gelegd is thans door regenten van het Israëli tisch jongens-weeshuis alhier aangesteldom eiken zaturdag voor de aldaar verpleegd wor dende weezen Godsdienstige voorlezingen in de landstaal te houden. NV ij vermelden met genoe gen dezen voorwaartschen stap der regenten van evengenoemd weldadig gesticht. Uit de Nieuwe Rotterdamsche Courant ont kenen wij den volgenden brief: Amsterdam, 16 September 1846. van de N. Rotterdam-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1