NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 80*^ 1846. Zaturdag den 26 September* ro BINNENLAND. BUITENLAND. te laat) 6 hem dood O I. de kajuit hierop he 10 10 O 10 nt, l'g> id dat ;iks u 1 2 e ti 1 r- 15 '5 15 O i ite Ce- e en el- 8, n- 'a- it- er le. De jonge prins van Jérome Bo- Wurtemberg Hij heeft naar Bath begeven alwaar hij voor- zijnen neef, prins Lodewijk Napo- ik in- m. an l'g) net s le, >en en al ers- jgt) Ik lief de re- ira- te het ge- be- de Frankfort, 18 September. Het Pruissi- sche gouvernement schijnt zich voorgenomen te hebben in de Keulsche aangelegenheid met ee- ne ongewone consequentie te werk te gaan. Daar de opgewondenheid der gemoederen telkens voed sel ontvangt door redeneringen in dagbladen en brochures, heeft de policie te Keulen het strengst bevel bekomen om de verspreiding van al zul ke geschriften met alle kracht te weren. Zoo waren op den 16 dezer een aantal exemplaren van zekere brochure verspreid welke de beken de voorvallen bespreekt en die te Manheim ge drukt was. Men las dezelve in wijn- en bier huizen en op alle openbare plaatsen voortoen de policie verscheenen de brochure overal in beslag nam. Daar dezelve niet openlijk verbo den was geworden was de ontevredenheid daar over zeer grooten werden dien ten gevolge die exemplarenwelke aan de in beslag neming ontsnapt waren des te gretiger gelezen. Rome, 8 September. Begunstigd door het heerlijkste wederhad dezen morgen de pleg- tige optogt van Z. H. den paus plaats. Reeds te 7 ure des morgens vervulde eene bonte me nigte den Corso. Tegen 10 ure, trok eene uit gelezen schaar van in het zwart gekleede jonge lieden paus Pius IX te gemoet, en ontving hem met een geel en wit vaandelwaarop de woor den Justitia et Pax te lezen'stonden. Op den heen- en terugweg togen zij hem vooruiten terwijl zij hunne olijftakken hoog in de lucht zwaaiden deden zij dezelve van het geroep dier woorden weergalmen waarop het volk met een viva Pio IXantwoordde. Het rijtuig des pausen werd onophoudelijk met bloemen bestrooid. Ve le huizen waren met gele en witte kleuren op het schoonst versierd. Inscription van allerlei soort zag men hier en daar prijken onder an deren ookFelix Roma. De Amerikaansche consul had twee groote gele en witte vlaggen met de wapens der Vereenigde Staten en des paussen uitgestoken, onder welk laatste het dui zendmaal herhaalde viva Pio IX. Aan een ge woon huis der straatwelke de trein van den Corso naar het Quirinaal moest passeren zag men het pausselijke wapen en daaronder de wolvin met de tweelingenwelke den leeuw van Mastai bezoekt; een leeuw namelijk versiert het fami liewapen des paussen. De hertogin Louisa von Saksen had de hooge muren van denaan haar paleis grenzenden tnin met gele en witte dra- periën op het prachtigst laten behangen. Des avonds zag men eene luisterrijke illuminatie te gemoet. Londen, 19 September, van Montfoorttweede zoon naparte en neef des konings van is jl. zaturdag alhier aangekomen, zich dadelijk nemens is leon een bezoek te brengen. deOpen h deed derhalve - 276 oneen bevatte. De meeste onzer dagbladen blijven het hu-1 welijk van de Spaanschë infante met den her tog van Montpensier af keuren, maar geen is er die zich door de opname van allerlei berigten en mededeelingen daartegen scherper onder scheidt dan de Times. Men zou zeggen dat dezelfde geestdie de zaak van Pritchard aan blies en de spotbrieven tegeli den prins de Join- ville bij diens bombardement v art Mootscbe ha vens ingafweder in dat blad is gevaren. In- tusschen moet het programma van de feesten en vermakelijkhedenter eere van het huwe lijk der koninginin Madrid al bepaald zijn. Vier dagen zullen de feesten aanhouden. Een groot bal zal door den gemeenteraad gegeven worden stierengevechten op zeer groote schaal zullen er plaats hebben schouwspelen en op- togten als in den vastenavondstijd bet volk moe ten vervrolijken voorts zullen er vele illumi- natien vuurwerken enz. plaats hebben en zal er een maal aan de troepen te Madrid worden gegeven terwijl vele aalmoezen zullen worden uitgedeeld. Men heeft tijdingen van de Kaap de Goe de Hoop die gunstiger luiden. De omtrek van het fort Peddie was van Kaffers gezuiverd. Londen, 19 September. Op het eigen oo- genblik dat het gebrek in Ierland ten top ge stegen is, en dat duizende Ieren gevaar loopen van door honger om te komen, ziet men niet, dan met het uiterst leedwezen de ontzettende uitvoeren van levensmiddelen die dagelijks uit Ierland en Engeland plaats hebben tot het ma ken van eenigzins hoogere prijzendan Ierland daarvoor zou kunnen geven. In de verloopen week zijn uit de havens van LiverpoolLon den en Bristol meer eetwaren uitgevoerd dan voldoende geweest zou zijnde ongelukkige Ie ren eene maand lang te voeden. In een der jongste nommers van ons blad Daily News komtonder de rubriek Policie en het opschrift: Sluikhandel en onderstelde roof, het volgende voor: De heer Potbury behoorende tot het bureau van den solliciteur der in- en uitgaande regten verscheen om ee ne aanklagte vol te houden tegen eenen man met name John Andrewsdie gedagvaard was omdat men hem in bezit gevonden had van ee ne hoeveelheid buitenlandsch zilverwerkvan hetwelk de regten niet betaald waren. Al dit zilverwerk was in beslag genomen en de gevor derde boete bedroeg 290 pond 14 sh. Gedaag de, driemaal geroepen zijnde, verscheen niet, en de Aidermen Gibbs en Musgrove gingen hier op over tot bet hooren der zaak. G. Maddoxs verklaarde: dat op den 27 Julij terwijl hij de wacht had zijne oplettendheid gevestigd werd op een vaartuigje onder den spiegel van het stoomschip Colombine, dat voor het tolhuis lag dat hij gezien had Ivoe een’ zak uit een der achtervensters van de stoomboot toegereikt werd aan Andrews, die zieh in het vaartuigje bevond en welke dien zak in hetgeen men van dit laatste noemde plaatste en gon naar den wal te roeijen. Getuige stapte in het vaartuigje en vroeg den gedaagde, wat hij in dien zak hadop welke vraag geen antwoord gegeven werd. Getuige vroeg hem toen ander maalof hij in dien zak iets had, dat aan tol- regt onderworpen was en gedaagde antwoord- het en gij zult zien.” Getuige den zak open en vond dat hij i buitenlandsch en verguld zilverwerk. De Aiderman bezag het zilverwerk dat blijkbaar, aan de uitwendige beelden en op schriften (devices) te zien tot eene Rooinsch- katholijke kapel behoord had. Er waren vijf verguld zilveren kommen drie dozijn verguld zilveren lepels van zonderling maaksel vier ver guld zilveren standaardtweeëntwintig messen met zilveren hechten en drie zilveren kurken trekkers. Maddox zeide dat hij bij het scheeps volk der Colombine vernomen hadof zij den gedaagde kenden en dat deze vraag met neen beantwoord werd. Hij nam daarop het goed in beslag deponeerde het in liet tolhuis en nam het adres van den gedaagde, gelijk de verorde- gevoerd wordende gebleken zijndegeen vol doende maatregel op te leveren tegen het ge bruik daarvan in het brood (hetwelk toch zoo duur is en dus niet behoeft slecht te zijn) als kunnende dezelven van liet zand gezuiverd wor den zoo heeft de stads regering in het belang harer ingezetenen in het algemeen en tot we ring dier kwade praktijken beslotendat die meelsoorten bij het inkomen aan de administra tie van stads belasting als beestenvoeder aange geven voortaan naar omstandigheden en ter keuze dier administratie met lijnmeel of zand zullen gemengd worden. Breda, 21 September. Naar wij vernemen is in deu nacht van zaturdag op zondag eene familiezijnde een orgelspelermet vrouw en twee of drie kinderendie zich tusseben Ber- gen-op-Zoom en Wouw tegen eene hooimijt ge legerd haddenom er den nacht door te bren gen door het ongelukkig omslaan van den kap onder het hooi bedolvenen zijn allen door ge brek aan lucht jammerlijk omgekomen. S N E E K 25 September. Men verneemtdat de onderwijzer Oosterhof van Terzoolmet nog vier andere personen allen aan hem verwant die op gisteren namiddag de Joufe verlieten welke plaats zij bij gelegenheid der jaarmarkt bezocht hadden met de bootwaarmede zij deze reis deden zijn om- of in den grond ge slagen met liet droevig gevolgdat gemelde Oosterhof, zijn zoon, zijn schoonzoon en zijn kleinzoondaarbij hunnen dood vonden zijnde de vader van den schoonzoon alleen gered ge worden. ’s GraveniiAGE, 22 September. Zondag heeft de derde trein van ’s Ilage naar Amster damonder Slooterdijk eenig oponthoud gehad, door het losraken van een voorwiel van de ma chine de Arend, waardoor deze machine uit het spoor geraakte. De trein en de reizigers hebben echter volstrekt geen letsel ondervon den. De vierde trein heeft daardoor ook op onthoud gehad doordien de machine de passa- gie nog belemmerde. Bij de laatste was alles wederom opgeruimd zoodat deze (ofschoon na tuurlijk ook bijna een uur te laat) in goede or de aankwam. De machine de Arend en derzelver tender was uit het spoor, doch de bagaadje-wagendie op zijn’ tijd nog losgemaakt schijnt, slechts met de voorwielen. Dit ongeval is dus nog geluk kig zonder eenig onheil afgeloopenen alles heeft zich bij eene ofschoon altijd onaangena me vertraging bepaald. ’sGravenhage, 22 September. Gisteren is er weder een koerier met depêches voor den koning vertrokken. Z. M. zal heden te Coblentz arriveren. De bibliothecaris der koninklijke bibliotheek heeft bekend gemaakt, dat, van vrijdag den 25 dezer af, die inrigting op de gewone dagen en uren weder voor het publiek geopend zal zijn. De Flissingsche Courant deelt het volgend ontzettend geval mede: Zier ik zee, 15 September. Op vrijdag jl. had zekere Karei Straatmanszeilmaker te Ost ende met zijne makkers gewed dat hij in den loop van den namiddag dat is van 4 tot 8 uurzesenvijftig glaasjes jenever zoude uit drinken zonder dronken of onpasselijk te zijn. Deze roekelooze heeft inderdaad al deze borrels ingezwolgen, en is goed van pas thuis gekomen maar des zaturdags morgens heeft men hem dood in zijn bed gevonden. Indien deze zelfsmoord waarheid isdan diende men denzelven te beschouwen als eene nieuwe krachtige drangrede om alle verstandi ge en menschkundige pogingen te helpen be vorderen, die aangewend worden, om het mis bruik van den sterken drank te weren. Groningen, 21 September. Vcor eenigen tijd reeds werd in deze Courant aangekondigd dat er door de II. II. studenten alhier een ge maskerde optogt zoude worden gehoudenwij kunnen nu als zeker berigten dat hij des avonds van donderdag, den 15 October, bij fakkellicht zal plaats hebben. Hij zal uit den eersten Kruis- togt voorstellen een’ optogt van een aantal der voornaamste Kruisridders, verzeld door den Griekschen keizer Alexius en zijnen stoet, wien zij hunne hulde gebragt hebben. De Ooster- sche kleederpracht van het Grieksche hof, en de blinkende wapenrustingen der Kruisridders zullen ook door de verscheidenheid der costu mes dezen optogt veel luister bijzetten. Wij willen dan wenschen dat de II. II. studenten door schoon wedei- begunstigd en door de van elders zamengevloeide toeschouwers eenigzins voor hunne moeite en kosten mogen beloond worden en dat Groningens burgerij ook zoo veel zij kanmoge bijdragen tot verhooging van het feest diens avonds. ’s Hertog enbosch 19 September. Het zanden van kort grint en zemelen, opgegeven als tot beestenvoeder bestemd en deze stad in-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1