NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I I I 4 ;t m egde 7ee</ Lem- No. 79. 1846. RS. BINNENLAND. BUITENLAND. er. «1 goedkoop gedreven worden. r bij EN den 10- BJ ÏJ ;en EK van ÏJf- AN 1M De spoortrein .00 )0. toepassing pd. i U de BS- de lalf BS n ‘én jel •K' Oc- zijn lad- on een ISt ld, CIE nig R, het ver en .40 .70 :.75 .25 .50 .70 .40 .70 .30 .75 .00 .50 .50 .75 OO kracht voortgezet had gebroken en i had. Europa en zonder I en weke- speciën het depót der gecreëerde muntbiljetten den afgezonden, is ook in d 1 j 1 toegenomen het aantal personen die zich i van alle belastingenterwijl Livorno bouwmaterialen vrij aan allendie daarvan ge- Ook zal de groothertog (diezoo als men weetdoor zijn eigen vermo gen tot een der rijkste souvereinen van behoort)uit zijne eigene fondsen het land met eenige staatsschuld te belasten, voor den wederopbouw van de verwoeste plaat sen zorg dragen. Rome, 17 September. Een soldaat heeft on langs den paus een brood aangeboden van zeer slechte hoedanigheid daarbij voegendedat de galei-slaven nog beter brood aten. De II. Vader vraagde hem waarom hij zich niet deswege tot zijne bevelhebbers had vervoegd en bij ant woordde dat zij hem naar den fourier hadden verzonden maar dat deze hem grovelijk bad afgescheept. Des anderen daags liet de paus den minister van oorlog ontbiedenen na eenige oogenblikken onderhoud verzocht hem Z. Hei ligheid een ontbijt van hem te willen aannemen en dadelijk daarop bragt men een bord, waarop denno. 77 wordt medegedeeld als hebben de deze, tijdens den brand te Borgsweer, zjjne woonplaats, Garmerwolde niet verlaten)/foeen gevolg van een' zamenloop van omstandigheden uit welke een vermoeden van moedwillige brand stichting door genen met bet doel om zich met de verzekerings-penningen zijner roerende goederen te verrijken wordt afgeleid. Het is te hopen dat het aangevangen gereg- telijk onderzoek dienaangaande, ten spoedigste meer zekere uitkomsten oplevere opdat of den schuldigen eene welverdiende straf trefle en kwa de trouw, immers eene helaas maar al te ge wone achteloosheid, zooveel doenlijk, door een nadrukkelijk voorbeeld worde gebreideld, of de onschuldige, die uitsluitend door den arbeid zijner handen in het onderhoud der zijnen moet voorzien onverwijld aan zijne hoogzwangere echtgenoote (voor welke het lot des echtgenoot» uit dien hoofde nog wordt geheim gebonden) en kroost worde terug gegeven. nog plaats hebbende verbouwingen enz. alleen personen buiten de stad toeliet, van die menig vuldige bezoeken zoo veel ongerijf en opont houd heeft ondervonden dat hetzelve zich ge noodzaakt heelt gezien, de bezigtiging der munt voorloopig te weigeren. Arnhem, 28 September. De spoortrein gisten avond ten 8 uur van Amsterdam vertrok ken en ten 10| uur hier moetende aankomen is eerst ten 3 uur 45 min. heden morgen gear riveerd. De oorzaak dezer vertraging is een droevig ongeluk tusschen Utrecht en Drieber gen voorgevallen. Iemand welke daarbij tegen woordig is geweest, zegt daaromtrent, dat een paard hetwelk zich op den weg had bevonden was overreden door welke schok de wagens zich hadden losgerukt en uit het spoor waren ge raaktterwijl de locomotief met tender en goe- deren-wagen op hetzelve was gebleven. Eenige lieden waren in hunnen angst uil de rijtuigen gesprongen waardoor één zijne beide beenen een tweede zich den arm gekwetst een derde het gezigt aanmerkelijk verwond Ook de wagensdie uit het spoor gewor pen waren moeten zeer geleden hebben ter wijl andere van hier zijn gehaald moeten wor den om de passagiers te vervoeren. Van den Helder schrijft men ons van den 23 September: Gisteren avond tegen tien ure had alhier een prachtig natuurverschijnsel plaats namelijk het zoo zeldzaam geziene noorderlicht. De lucht was effen helder en met sterren bezaaiduit genomen in het noorden waar zich eene zwar te dikke bank in de kimmen had gevormd. Boven deze bank zag men een helder licht waardoor onophoudelijk witte lichtstralen flik kerend in de hoogte schoten hetwelk voor den natuurbeschouwer eene treffende vertooning was. Het verschijnsel heeft langer dan een kwartier uurs geduurd. Groningen, 28 September. Het verstrekt ons tot veel genoegen, te kunnen berigten dat de kom mandant der militaire expeditie legen Bali de wegens zijne dapperheid en beleid op het veld van eer tot kolonel bevorderde hoofd- offióiex- G. Bakkereen Groninger van geboorte is, wiens hoogbejaarde ouders en broeders al hier nog woonachtig ijn. Uit de Prov. Groninger Courant ontleenen wij het volgende: Onder de uitvindingen, welke de vlijtige be oefening der natuur- en scheikunde en hare toe passing op de kunsten en bedrijven aan dezen in onzen tijd heeft geschonken, zijn die, welke de Boek- en Plaatdrukkunst betreffen niet de minst belangrijke en nuttige. Dit zoo allerkrach tigst middel ter verbreiding van kennis en be- i schaving kan immers niet te goed en niet te goedkoop gedreven worden. \V ij hebben dan ook met belangstelling bet berigt gelezen van eene nieuwe uitvinding in deze kunst en wel de Plaatdrukkunst. Zij draagt den naani van Che- mitypie omdat zij voornamelijk op eene schei kundige werking berust. Zij is uitgevonden door den lieer C. Piil te Koppenhage en deze heeft j zich met den heer G. H. Friedlein van Leipzig verbondenom zoodanige drukkerijwaarvan zij in Saksen octrooi hebben genomen in het groot in laatstgemelde stad uit te oefenen on der de firmaGrapische Anstalt von G. II. Friedlein unter Direction von C. Piil. Zij heb ben in een werkje, getiteld: Piil, Die Chemi- typie u. s. w. eene korte beschrijving van deze manier van drukken in het licht gegeven welk werkje men bij hen kan bekomen. Deze nieu we wijze van plaatdrukken komt kortelijk hier op nederdatdoor middel van dezelveelke hiervoor op eene zinken plaat op de gewone wijze geëtste of gegraveerde teekeninyin ee- nen verheven stempel kan veranderd worden, die zich op de Boekdrukpers als eene hout snede laat afdrukken. Winschoten. 25 September. De gevan genneming van Andries Tjarks Landman (en niet van Jan Tjarks Landman, zoo als zeer ten on- regte in de Prov. Groninger Courant van he- Frankfort, 26 September. Voor eenige dagen werden in Mainz, in tegenwoordigheid van verscheidene medeleden der militaire com missie van het Duitsche verbondproeven op eene groote schaal genomen met de door de pro fessoren Bottelier en Schönbein uitgevondene! ontploffende katoen (schiet-katoen). Ook deze proeven vielen zeer bevredigend uit; door de- zelven werd bewezen, dat dit katoen veelmeer drijfkracht bezit dan het kruidterwijl het nog het voordeel aanbiedt, dat liet den loop van het geweer of van het stuk geschut niet onzui ver maakt. Ondex- de hoogst belangrijke eigen schappen van liet losbrandende katoen behoort ook dat dit sehietmiddel volstrekt geenen damp veroorzaakt, en bijgevolg de lucht geheel helder en doorzigtbaax- blijft. Frankfort, 27 September. Dezer dagen moet bij het bestuur een plan zijn ingediend volgens hetwelk men de bedding des Tibers van af Rome tot Fiumicino zoodanig zou verbree- den en uitdiepen, dat zeeschepen onmiddellijk tot voor Rome zouden kunnen komen. Van den Rijn, 26 September. Het resul taat van de tegenwoordige zittingen der centra le commissie voor de Rijn-scheepvaartis, zegt men, zoo ongunstig uitgevallen als men verwacht had. De lasten die den Vaderlandscben stroom drukken, zullen dezelfde blijven. De voorstel len der Nederlandsche regering zijn vruchteloos gebleven en tracht men, zoo het schijnt, de kwestie op de lange baan te schuivendaar men vooi- een te groot deficit in sommige tol-kassen beducht is. Rome, 17 Septemper. Luiden» officiële be rigten zijn door de laatste aardbeving in de Ma- remmen van Toscane meer dan 8000 menschen aan den bedelstaf gebragt. Zooveel mogelijk wordt de ellende dier ongelukkigen verzacht. De groothertog heeft al de geteisterde plaatsen tot 1848 vrijgesteld de vrijhaven van van belasting afgeeft bruik willen maken. ie, ’sGravenhage, 27 September. Wij ver nemen van goederhand dat op den 13 dezex- maand te St. Petersburg een verdrag van han del en scheepvaart tusschen Nederland en Rus land dooi’ de wederzijdsche gevolmagtigden is geteekend. Amsterdam, 28 September. De weleer waarde heer N. Swart predikant bij de Remon- slrantsch-Gereformeerde gemeente te Amster dam, overleed aldaax- op den 26 September, in den ouderdom van 67 jaren. Hij werd op den derden Maart 1779 te Öostermeer, een dorp op weinige uren afstands van Leeuwarden ge boren. Door zijnen vadei- tegelijk met zijn ou deren broeder, na de vereischte voorbereiding op de Latijnsche school te Franeker, naai- de hoogeschool te Groningen gezonden ten ein de zich voor de geneeskunde te bekwamen waarin die vader zelf met grooten lof en voor spoed de praktijk uitoefende vatte de jonge N. Swart eene besliste voorkeux- op voor het vak dex- godgeleerdheid en tevens vooi- de gevoe lens in deze dex- Remonstranten. Na eenig te genstreven en bezwaar, gaf de vader aan het ver langen van den zoon toe, die dien ten gevolge naar Amsterdam vertrok en student werd aan het seminarium der Remonstranten. Na vol- bragte studiën nam hij als proponentin over eenstemming met wettelijke bepalingen, een jaar lang den predikdienst te Nieuwkoop waar, en werd vervolgens te Gouda beroepen waai- hij drie jaren als leeraar werkzaam was. Vervol gens is hij als zoodanig te Leiden gedurende ruim een jaar verbleven doch volgde in 1808 de op hem uitgebragte roeping naar Amsterdam. Gedurende 38 jaren heeft hij aldaar zijn eerwaar dig ambt met onafgebroken ijver vervuld met zj|ucn tijd voortgaande en ook nog in zijnen ouderdom al.es onderzoekende wat voor de godgeleerde wetenschappen geschiedenis en let terkunde belangrijk was had hij zich een’ zeld- zamen schat van kundigheden verzameld die tevens zijnen omgang even leerrijk als aange naam maakte. Zijn verlies wordt door velen inzonderheid dooi- zijne gemeente betrekkingen en vrienden diep betreurd en zal nog lang smartelijk gevoeld worden. Rotterdam, 29 September. In de, op 27 dezer, gehoudene vergadering van het ge nootschap: door Inspanning Uitspanning, ge naamd Rotterdamsche Rederijkerskamer: Liefde boven al, had de plegtige uitreiking plaats van de teekeuen hunner waardigheid aan héeren Re derijkers Zinnespelers en Adsistenlen. Ver volgens werd den leden medegedeeld dat het feest, ter eere van wijlen den dichter Joost van A ondel, was bepaald op zondag den 18 Octo ber aanstaande waarna de plegtige inwijding der estrade, die voortaan het gewone spreekgestoel te zal vervangen, volgde; terwijl ook deze bij eenkomst wederom geheel beantwoordde aan het edele doel en de sclioone zinspreuk der kamer. Rotterdam, 30 September. De minister van koloniën daartoe door Zijne Majesteit den koning gemagtigd heeft aan den handel bekend gemaakt, dat aan den gouverneur-generaal over Nederlandsch Indië het bevel wordt afgezonden om den afscheep van rijst naar Nederland, met Nederlandsche bodemste blijven bevor deren. door middel der gunstige bepalingen, vermeld in de bekendmaking van hem minister, voorkomende in de Slaats-Couranl van den 3 November 1845 welke bepalingen mitsdien ook gedurende het jaar van •worden verklaard. Utrecht, 29 September. Terwijl de munt- werkzaamheden met lijks belangrijke hoeveelheden nieuwe naar I i wor den laatsten tijd zeer 'i aan meldden om die belangrijke fabricatie te bezig- tigen. Men verneemt, dat het muntbestuur hoewel volgaarne aan dit verlangen gevolg ge vende, niettegenstaande hetzelve gedurende de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1