NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1846. Woensdag den Z October. Wo. 80. a BINNENLAND. BUITENLAND. Ui prof. Pi ri- ker un it'd in eid ge. rht ■an >ok del het id- dn pa- it. >n- ■en en dt- •ial en zii or- jn- 1O- z!j ar- es- ua. lat id- ne n m- •h- op Z‘J (jij iWC EE3S haar verlangd IJ 25. I president - I gevangenissen erkent. De vergadering, ens ile ving <4 id- ici- in or- 0 O -5 O 5 5 O 0 O 5 O m één ■gel ng. ne di en alt ;er .50 .50 00 het schiedenis i dig blijft deelnemers vertegenwoor- aan den gemeen" feestmaaltijd 298 personen ver welken 150 leden hadden inge- van welken de kosten niet on be- om spraken uit" sloten. vier inillioen guldens zijn gebl 10 en ƒ5. het aanst; in- 1_’ besloten om de buitenlandsche zaken, voorkomende ift eeh ar" tikel der Arnhemsche Courant van 2 Seirtem" her 1846, N«. 189.” Offieiëel is ons, echter, van deze vervolging tegen onzen uitgever nog niets bekend t lang dit het geval niet is, nemen wij de Vrij heid aan de echtheid van dit kretfpele berigt welligt van eenen kretïpelin berigtgever afkoni* stig, te twijfelen. ;ren ge- Daar echter sommige punten onafgedaan leven, is eene nieuwe bijeenkomst in het aanstaande jaar te Brussel bepaald, Einde lijk werd tot het drukken der verhandelingen waarvan de kosten door eene inschrij" der ledenvoor een zeker aantal exem plaren zullen bestreden worden. Onder de meest uitstekende redevoeringen welke gedu rende de zittingen gehouden zijn, roemt men vooral die van den ridder W. A. Suringarvan Amsterdam. Bovendien was Nederland nog ver tegenwoordigd door de II. H. Lurasco en den Tex mede uit Amsterdam. B E tl l IJ 27 September. Men spreekt nog altijd van het aftreden van onzen minister van oorlog von Boyen die door den generaal Vont Gosel zoude worden vervangen. Wanneer dit steeds meer en meer veld winnende gerucht zich bevestigdedan zou de laatste der drie ministers zich buiten werkzaamheid bevinden die voor drie jaren eene memorie hebben on- derteekend welke het wenschelijke bevatte dat er in gelegen was omzoowel ten aanzien van de wetgeving als van het bestuureenen meer vrijen weg in te slaan. De baron von Bulow namelijk is overleden en de minister van finan ciën Flottwell beeft onlangs zijn ontslag ont vangen als medelid van het ministerie, en het bestuur van bet opper-presidentschap in West falen aangenomen. Ook loopt het gerucht dat onze president van policievon Puttkam- mer, die misschien moeijelijk zoude zijn te ver vangen zijn ontslag wil nemen. Het dagblad van Hereford meldt, dat den 18 September een geloofwaardig landman zijne schapen op de weide bezigtigde, toen plotseling een gonzend geruisch in de lucht zijne opmerk zaamheid trok. Hij ontdekte tallooze zwermen Frankfort, 28 September, Onder de vreemde geleerden die aan de vergadering van Germanisten alhier hebben deel genomen be vond zich ook nog, behalve de reeds opgenoem- den de heer dr. J. H. Halbertsma uit Deven ter. Ook waren zeven Zwitsers, vier Franschen twee Zwedenéén Rus en één Belgiër tegen woordig. Van de Duitsche bondstaten was daar entegen Hanover slechts door drie het koning rijk Saksen door twee digd. Gisteren hadden zich schappelijken eenigdtot schreven en langrijk zullen geweest zijn daar alleen de door toasten en toepasselijke aam geputte krachten te herstellenacht manden champagne gebruikt werden. Frankfort, 29 September. De Manhei» mer beurt-Rijnscheepvaart ontwikkelt eene ver bazende werkdadigbeid. Zij heeft, in dit ©ogen blik 26 schepen van Holland naar Manheim in diensten wel met eene lading van ongeveer 115,000 centenaars. Zij bezit twee vodlÉfcffeü" ke stoom-sleepbooten en eene derde is in togt. Y Frankfort, 30 September. Sedert eer gisteren heeft hier eene vergaderingbestaande uit Duitsche, Hollandsehe Belgische, Engel" sche en Fransche geleerden hare zittingen ge opend ter onderzoeking van de kwestie der gevangenis-hervorming. De vergadering i» een jarig van gevoelen geweest, dat zij het cellu- aire systhema als het voortreffelijkste onder al en voor de inrigting van _.d Frankfort, 1 October, F de waarde in oude tot hervorming der gevangenissen heeft hare geldspeciën met de vereischte aanvulling in de beraadslagingen met de zitting van giste men in de eerste plaats de fraaije verzameling van schilderstukken van oude en hedendaagsche mees ters der Nederlandsche Fransche en Italiaansche school, die, in het huis met de hoofden door de makelaars de Vries, Brondgcest en Roos zal wor den verkocht, en gedeeltelijk afkomstig is van wijlen jlen baron van Lijnden van Hemmen. De verkoop van eene aanzienlijke hoogst zeldzame verzameling van gouden en zilveren historiepen ningen, voortreffelijke Nederlandsche en andere munten, benevens eenige handschriften, door genoemde makelaars te houden op den I2den dezer en volgende dagenten huize van wijlen den heer II. Winkelman, die dit munt-en pen ningkundig kabinet beeft nagelaten. Wijders zullen twee uitgelezene boekverzamelingen wor den verkocht, die belangrijke en ook zeldzame werken in onderscheidene vakken bevatten en waarvan de eerste is nagelaten door wijlen den hoogleeraar Rooijenswaarvan de verkoop zal geschieden door de boekhandelaars Radink en Mullerde tweede afkomstig van wijlen den heer Elixdoctor in de letteren waarvan de verkoop is opgedragen aan den boekhandelaar Weddepohl. Amsterdam, 2 October. Wij hebben ee nen particulieren brief ontvangen van de Kaap de Goede Hoop, onder dagteekening van 21 Julij jl. Luidens dit schrijven bleven de Kaf fers steeds oproerigen bevinden zich wel 40,000 hunner op verschillende plaatsen in aantogt. Maar ook de kolonisten trokken hun ne legermagt bijeen welke wel 8 a 10,000 man sterk maar meerendeels slecht gewapend of uitgeput is van vermoeijenis wegens den ver ren afstand welken het grootste gedeelte dier manschappen heeft moeten afleggen om tot de plaats van verzameling te komen. Om dit le ger zamen te stellen, is men overgegaan tot het doen van eene requisitie van 16 tot 60 jaren. De remplacanten worden er tot met 50 ponden sterling betaald zoo als de schrijver van onzen brief zelf verpligt was te besteden. Men ver wacht overigens alle dagen het bevel Kaffers aan te vallen en te tuchtigen. Amsterdam, 3 October. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat, na voor- afgaande overbrenging in het munt-depöt bij de Nederlandsche bank van Sn eek, 6 October. Door den heer post directeur alhier zijn wij verzocht het volgende te plaatsen De minister van financiën, in aanmerking nemende er nog steeds van tijd tot tijd op ’s Rijks” postkantoren navraag van de zijde der belanghebbenden gedaan wordt naar brie ven met geldswaarde die men beweert vermist te zijn, doch waaromtrent niet met genoegzame vrucht kan worden onderzoek gedaan omdat de afzenders verzuimd hebben dezelve te doen aanteekenen Acht het niet ondienstig mits dezen het al gemeen te herinneren aan zijne vroegere adver tentie van den 17 December 11,, met opzigt tot de geheele wegruiming der bezwaren waaraan het middel van aanteekening vroeger onderwor pen waszoodat men thans tegen betaling van niet meer dan tien centsonverschillig wel ke de plaats van binnenlandsche bestemming of wat het gewigt der brieven ook zij en zon der verpligting om dezelve te frankeren zich eene voldoende zekerheid van de overkomst verschaffen kan weshalve een ieder die gelds waarde aan toonder te verzenden heeft, het aan zich zelven zal te wijten hebben, indien de admi nistratie zich, ten gevolge van het verzuimen der bedoelde voorzorg buiten staat mogt be vinden in ieder gevalde van wordende inlichtingen te geven. ’s Gravenhage 19 Augustus 1846. De Minister voornoemd VAN HALL. ’s Gravenhage, 2 October. Heden och tend is alhier plotseling overleden de generaal- majoor Jhr. ,L N. Everts ridder van de mili taire Willems-orde 3de klasse kommandeur der orde van het legioen van eer en van de orde der eikenkroon kommandant der reserve-brigade belast geweest met de functiën van gouverneur der residentie en met het provinciaal komman dement van Zuid-Holland en buitengewoon ad judant van Zijne Majesteit. Omtrent des overledenen militairen loopbaan zijn ons voorbands de navolgende bijzonderhe den medegedeeld: In 1806 trok hij als gemeen soldaat, naar Spanje, nam wakker aandeel in den toenmaligen boosaardigen krijg, en keerde in 1810 terug als kapitein van het derde rege- ment en versierd met de decoratie. In 1812 werd hij by gelegenheid van den opmarsch naar Ruslandverheven tot den rang van ma joor. In de velden van Waterloo stond hij aan de zijde van Ffankrijk. In het laatst van 1815 herwaarts teruggekeerd viel hem de onderschei ding te beurt van in denzelfden rang bij het Nederlandsche leger te worden ingei ijfd. In 1829 werd hij verheven tot den rang van lui- tenant-kolonel in 1840 tot dien van kolonel in 1842 benoemde Z. M. hem tot generaal. Met den titel van generaal-majoor bekleedde bij tot zijnen dood de aanzienlijke waardigheid van tij- delijken militairen gouverneur der residentie. De overledene stond in 's konings gunst en achting hoog aangeteekend en was om zijne voor treffelijke hoedanigheden bij een ieder bemind en geëerd. ’s G R A v EN H AG e 2 October. Al wederom moeten wij, tot een waarschuwend voorbeeld, dat men niet voorzigtig genoeg met schietgeweer kan omgaan, liet volgend ongelukkig voorval ver melden: De heer L. 1L, alhier woonachtig dings- dag avond van de jagt naar huis willende kee pen plaatst zijn geladen geweer in zijn rijtuig door eene toevallige omstandigheid springt de haan over, en wordt hij door het schot zooda nig in den schouder getroffen dat men aan zijn behoud wanhoopt. Amsterdam, I October. In deze maand zullen verscheidene belangrijke openbare ver- koopingen alhier plaats hebbendie den beoe fenaren van kunst en wetenschap, zoo wel als den oudheidminnaars ruime gelegenheid aanbie den hunne verzameling door hoogstgewigtige en ook zeldzame voorwerpen te verrijken. Wij noe- jongst afgeloopene maand September is uitge geven een bedrag van i aan muntbiljetten van ƒ10 -De heer K. van Hulst, door het provi ciaal hof van Overijssel veroordeeld tot twee ja ren gevangenzetting wegens het uitgeven eener beoordeeling der troonrede in den Politischen Snelwagenhad zich tot den koning gewend om van Z. M. gratie te verzoeken. H ij verne men thans dat dit verzoek is gewezen van de hand. Leijden, 3 Octolx'r. Heden heeft onze stad weder haar gewoon jaarlijksch feestelijk aanzien. De uitgestoken vlaggen geven het bewijs, dat de burgerij den dag van ligt heugelijk ontzet der stad uit Spaansch geweld, op den 3 Octo- J>er 1574, niet vergeet; eene uitredding, die in oog van elk onpartijdig beoefenaar der ge- onzes vaderlands zoo hoogst merkwaar- en niet het minst daarom dewijl nadat bet gebleken was, dat geen stoffelijk ge weld de vrijheid des geestes kan keerende Voorzienigheid dit beleg, dat de Spanjaard ten kwade gedacht bad voor Leijden liet vaderland ja Europa ten goede heeft gedachtdoor de daar uit ontsprotene stichting der hoogeschool die voortplantster van licht en waarheid in volgen de eeuwen, hetgeen zij blijven moge tot het ver ste nageslacht! De Arnhemsche Courant zegt: Het schijnt onzen uitgever te zullen gaan als dien van den Asmodée en de Burgertegen wien het eene proces nog niet is geëindigd, of het andere wordt al weder ondernomen of gelast. Zoo lezen wij in het Handelsblad van heden: Men zegt, dat de heer Thieme wederom staat vervolgd te wordenwegens laster tegen den heer J. A. II. de la Sarrazminister van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1