NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR i,E STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL 1846. No. 81. Zahir dag den 10 October. BINNENLAND. BUITENLAND. «U o. F e- jk ik is la '1- 'A ij ij. 41 id pd. 1 •cns- i de 2F sr Icn i één ■egel sing. J.80 1.35 1.60 1.80 1.50 1.80 1.35 1.(10 1.00 1.50 1.75 1 00 La >n id 't- 'o- II s ix 1; et r, n- al te rd le o* 's- :n in ld ■d r- in ;*j w m et li et i- al et u. le Vervier uit de be de nieuwe planeet van de zon ver- de zon in 217 een weinig veel grooter (Amst. Cour.) Er bestaan kun- 5 October, zich heden niet een Z. M. den koning verheugen. Z,. Dl., ver- van lid. adjudant, den baron Merkus, den generaal Schuurman, heeft van 91, ure op de tentoonstelling alhier door- en schilderstukken aangekocht van mej. en van de 1111. Bets, Muller, Plas, Both, Springer, Terschuur, Gerstenhauer, Zim merman en Zürcher. Na zich zeer minzaam met den Edel Achtb. heer burgemeester en de commissie tot de tentoonstelling te hebben on derhouden, en Hoogstdeszelfs tevredenheid over menig meesterstuk der Nederlandsche kunstenaars te hebben betuigd is Z. M. met een extra trein weder naar de residentie vertrokken. Amsterdam, 7 October. Naar men ver neemt is de staatsraad gouverneur van Gelder land graaf van Randwijk benoemd tot minis ter van hinnenlandscbe zaken. Amsterdam, 7 October. Verbazend mag in de daad de hoogte worden genoemd welke hedendaags door de sterrekunde is bereiktwant niet alleen dat zij uit hare waarnemingen en berekeningen den gewonen en geregelden loop der reeds bekende hemelbollen weet te bepa len maar ook uit de opmerkingen welke zij op die ligchamen doetweet zij ook het bestaan van tot dus verre nog onbekende, maar op die ligchamen invloed oefenende hemelbollen te be vroeden en aan te geven het onlangs hierom trent gebeurde is een treffend bewijs hiervan. liet is nu omstreeks twee jaren geleden dat onze algemeen bekende Leijdsche Sterrekundige prof. F. Kuiser, ziju sterrenhemel uitgaf en dal Berlijn, 30 September. Onze nieuwe ge vangenis volgens het zoogenaamde pensylvani- sche stelselvoor de Hamburgsche poort alhier, bevat in hare vier vleugels 520 cellen. Intus- schen is tot nog toe slechts één vleugel gereed om gevangenen op te nemen, bestaande uit en bestemd voor de gevangen Polen. 1 en 10 van 910 van liet buizen. Sn eek, 9 October. Door het kies-collegie daartoe op den 5 dezer maand bijeengekomen zijn tot leden van den Raad dezer stad benoemd de heeren Arend Wijtzes Stam, koopman, en mr. Gajus Henricus Andreae lid van de arron dissements- regtbank alhier; in plaats van de hee ren Andries Johannes Born en Hendrik van der Feer, beide op hun verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Sneek, 9 October. Ook hier heeft, voor het eerst, een geval van landverhuizing naar N. Amerika plaats gehad, naardien P. Jellema met vrouw en drie kinderen zich eergisteren naar Rotterdam hebben begeven, om van daar hun ne verdere reis voort te zetten. Dat deze lie den tot het genootschap der Christelijk afgeschei denen behoorden, kan Wel tot dit hun besluit hebben medegewerktmaareene reden daartoe was ook, naar hun voorgeven, dat hun middel van bestaan alhier, de aardappelhandelin zeer kwijnenden toestand verkeert, en, zoo als de zelve nu geschapen is, geen onderhoud meer verschaft. Hoewel nog niet geheel behoeftig, wilden zij hunnen geheelen ondergang hier niet afwachten, maar liever, met hetgeen zij nog bezaten, hunne fortuin in vreemde gewesten, naar het voorbeeld van vele anderen, beproeven. De buitengewone groeizaamheid van den afgeloopen zomer was vooral ook kennelijk bij komkommer-, kalabas- en soortgelijke plantge wassen. Zoo heeft men hier eene kalabas-plant gekweekt en langs eene schutting geleid tot de, zeker merkwaardige, uitgebreidheid van 78J voe ten behangen met buitengewoon groote vruch ten. ’s Gravenha ge, 6 October. Z. M. de ko ning is heden vergezeld van Hd. adjudant jhr. Merkus, naar Tilburg vertrokken. Z. M. wordt reeds aanstaanden zaturdag of zondag van daar alhier terug verwachtzijnde Hd. reize naar Limburg en Luxemburg immers zeker tot na de opening der kamers, onbepaald uitgesteld. 7 October. De advokaat-generaal heeft geconcludeerd tot verwerping van liet beroep in cassatie, in zake de Plissingsc.he Courant. De Hooge Raad heeft, bij arrest van he den het beroep in cassatie van A. van Bever voordeschrijver van de Asmodéetegen een arrest van het hof in Zuid-Holiandverwor pen. (Amsl. Cour.) Amsterdam, 5 October. De hoofdstad mogt zich heden met een kortstondig bezoek van Z. M. den koning verheugen. Z. M. gezel d en van tot ll| gebragt llaanen vensters wedijveren met kantwerk in fijnheid hetwelk nog meer dan in dit stuk (waar zulk werk minder voorkomt) te bewonderen was in zijn voorlaatste werkden Straatsburger toren. De lei-werken op het dak bestaan uit een aan tal van bijna 100,000 afzonderlijke stukjes car ton die alle één voor één met het jjennemes moes ten opgelegd worden. Wij moeten allen lief hebbers en bevorderaars van het schoone aan sporen om te trachten genoemd kunstwerk te bezigtigen: wij kunnen verzekeren, dat het hun ne meestgespannen verwachting verre, zeer ver re, zal overtreffen. Moge dan op die wijze ein delijk de zedige vervaardiger eens eene bekend heid en eenen roem verwerven die hem met meer regt toekomt, dan velen onzer celebriteiten. ’sHertogenbosch, 1 October. Heden morgen heeft de arrondissement-regtbank alhier, staande de teregtzittingde inhechtenisneming en vervolging van zekeren M. S. te Tilburg moe ten bevelenals verdacht van valsche getuigenis in de zaak van W. v. Beurdenc. s. Onbe grijpelijk is het, hoe gering de schending van den eed bij sommigenvooral bij eenige land liedengeacht wordt; voor eene nietigheid zou de men deze misdaad bedrijven getuige de moei- jelijkhedenwelke zich zoo veelvuldig ter te- regtzittingen der regtbanken voordoen. Breda, 5 October. Beden is er eene gru welijke misdaad bedreven, onder Teteringen aan den straatweg, op eenen kleinen afstand van de ze stad. De heer Wgepensioneerd bode van het voormalig amortisatie-sy ndicaat te Amster dam, liet dezer dagen eenige reparatiën aan zijn huis bewerkstelligen, door eenen stadgenoot, den timmerman Limburg die met zijnen zoon het timmerwerk in het gebouw verrigttende ze beiden, die door W. aangenomen waren op een daggeld te werkenhadden in de verloope- ne week geene gelden van hem ontvangen, wes halve zij er hem om verzochtenhij antwoord de met beleedigingen en bedreigingen, waarop eene hevige woordenwisseling volgde, met dat ernstig gevolg, dat W., in woede, eene pistool uit een ander vertrek haalde, en op den zoon mikte; de vader, die dit zag, maakte zijnen zoon hierop opmerkzaam, zeggende: zie! hij heeft eene niet, pistool in zijne hand; tevens de deur voor W. toesluitende, waarop eensklaps het schot volg- j de, de kogel door de deur henendrongen den •- zoon in de regter zijde trof. De dader werd t onmiddellijk door onze marechausées gearresteerd, en geboeid in het huis van verzekering over- gebragt. dan 25 jaren met lust Wil- Iedere cel is 13 voet lang, 7 voet breed T« .Qz vnpf zpnrlp alsron ppnp ruimte vs Bavo kerk te Gent, de beroemde Slraatsbur- 1 vierkante voeten. ger toren, enz. enz., ziedaar de onderwerpi die hij achtereenvolgens heeft bewerkt. Ju.„. heid van afmetingen, sierlijkheid van voorstel ling, zuiverheid van bewerking, strijden in die stukken wezenlijk om den voorrang. Zoo waren wij dezer dagen in de gelegenheid bij den heer Hammecher een kunststuk te zien, dat met zijne vorige werken op eene lijn staat, zoo niet dezelve nog overtreft. Het is de Zui- derkerkzoo als die op de Glashaven alhier wordt opgebouwd. Trotsch verheft zich de sier lijke en toch eenvoudige toren boven het hoo ge dak, dat verre boven de acht zijden van het gebouw uitsteekt en aan het geheel een indruk wekkend en solied aanzien bijzet. Het is ón mogelijk om de bijzondere schoonheden van het werk des heeren Hammecherniet alleen te be schrijven maar zelfs op te noemenmen moet het zien om er zich een denkbeeld van te kun nen makende rozetten boven de deuren en men daarin de opmerking vond dat de planeet Uranes onregelmatigheden in hare beweging ver ried die zich uit de aantrekking der bekende planeten niet lieten verklaren. Er bestond alle vermoeden dat die onver klaarbare storingen worden le weeg gebragt door de aantrekking van eene planeetdie zich nog buiten den loopkring van Uranus om de zon bewoog, maar er werd nog veel vereischtom dat vermoeden tot zekerheid te brengen. Aan le Verrier te Parijs heeft dit evenwel onlangs mogen gelukken. Niet alleen heeft hij het be staan dier planeet langs eenen zuiver theoretischen weg regtstreeks bewezen maar zelfs heeft hij uit de beweging der planeet Uranus de loop baan den omloopstijd en de massa der ontdek te planeet afgeleid. Eindelijk zelfs kwam hij tot de bepaling van het punt des hemelswaai de nieuwe planeet zich op eenen bepaalden tijd zou moeten vertoonen. Den 23 September jl. ontving Galle te Ber lijn van Verrier de uitnoodigingom de planeet op te sporen ter plaatsewaar zij zich naar de door hem bepaalde loopbaan bevinden moest en nog dienzelfden avond werd zij gevonden. Daarna is zij dagelijks op onderscheiden plaat sen waargenomenhare beweging is volmaakt zoodanigals zij naar de voorstelling van le Verrier wezen moest. Naar de bepaling van weging van Uranusmoet 36 malen verder dan de aarde wijderd zijn, en haren loop om jaren volbrengen. Hare massa is kleiner dan die van Saturnus en dan die van Uranus. Rotterdam, 6 October. stenaarswier onbekendheid volstrekt niet is te wijten aan een gemis van talentenmaar veel eer aan eene soort van onverklaarbaar noodlot, waardoor de roem, die hun toekomt, hun ont gaat. Zoo bezit de stad Rotterdam, reeds sedert vele jaren, eenen inwoner, die het in een bijna onbekend kunstvak tot eene verbazende hoogte gebragt heeft, wij bedoelen den heer W. D. Hammecher, die met onvermoeiden ijverenden gelukkigsten uitslag zich toelegt op het vervaar digen van bouwkundige meesterstukken uit pa pier. Zijne werken ziende, weet men wat men meer bewonderen moet, of de verba zende hoogte, die zijne kunst bereikt heeft, of het onmetelijke geduid, dat hij aan de vervaar diging ten koste moet leggen. Het is niet het ouderwetsche genre, papierknipsels in lijstjes, even onbeduidend als smakeloos uitgevonden neen, het is hier alles natuur, het is als of men de orginelen aanschouwtgezien door een ver kleinglas. De blinkende witheid van zijne bouw stof geeft er het aanzien aan, als waren het mo dellen op de zuiverste en meesterlijklijkste wij ze uit albast gehouwen. Vele particulieren be zitten hier ter stede blijken Van zijne bekwaam heid in een vak, dat de zedige kunstenaarbij na onbekend, reeds meer dan 25 jaren met lust beoefent. Het kasteel Boeken het huisje van 127 cellen Czaar Peter te Zaandamhet graf van i tem I te Helft, de groote kerk alhier, de St. voet hoog, - - - J J .1 I _7 L' 1 A 7. J; A til 1' ijnde alzoo eene ruimte De verwarming van het ge- enz.ziedaar de onderwerpenbouw geschiedt door middel van buizen. De uist- cel wordt verlicht door een twee voet breed en anderhalf voet hoog venster van mat gesle pen glas dat 7 voet boven den grond is aan- gebragt en licht genoeg verspreidt om te kun nen lezendoch alle gelegenheid beneemtom eenig voorwerp buiten de gevangenis zelfs de gedaante der voorbijdrijvende wolken te onder scheiden. De gevangenen zijn, wat de verple ging betreftin twee afdeelingen gesplitst. De eerste bevat de gevangenen der hoogere stan den j grondeigenaarsambtenaren geleerden officieren enz. de tweedede boerenhand werkslieden enz. Tot het onderhoud der eer ste klasse zijn dagelijks 15 sgr. bepaald, waar voor de gevangene bekomt’s morgens koffij en tarwebrood ’s middags soep, groenten en vleesch, gebraad enz.’s avonds eene vleesch- of eijer- spijsalsmede een pond tarwebrood en bier, terwijl zij, die zulks betalen willet dagelijks A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1