NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ia I ko en, one ;er- dij- fe ak ten Is, m, st tal- oor on tve len iep he len bij ijd an en- 1846. Woensdag den 14 October. 1 BINNENLAND. BUITENLAND. ook I terra sigillata f op .50. L’ 5} cns- i de mild- eener 1.05 1.60 1.80 i.OO !.55 1.90 HO 1.25 iai« an- «y ids |k, ii, len rst n5 In i’se es in jk- den de Er de huizen door versierd des avonds dom volk ze >or ch ug B<j 11 el- jel ;ag :n- an oo nd 1.50 1.00 l.ÜO len één egel >inj. vreemden de militai- en werd als der Finland- '1 4 ken dekt is geworden en helen van groote zeeslangendie dezen tijd meent gezien waarheid kunnen maken. in Maart 1845 in Frankfort, 6 October.' Een brief uit Keulen, gedagteekend 6 October, deelt de tij ding mede, dat de stedelijke regering in massa haar ontslag heeft ingediend. Het bestuur van weldadigheid zou dit voorbeeld gevolgd hebben. In Wurtemberg heeft men, bij het doen van opgravingen de overblijfsels van eene Ro- meinsche legerplaats ontdekt voorts vond men eenige menigte scherven van vazen en potten waaronder verscheidene van terra sigillata op den bodem van eene sierlijke bewerkte schaal stond den naam van den vervaardiger Attialius. Men weet, dat, eenige jaren geleden, bij gelegenheid van een gevechteen der zoons van Scbamyl werd gevangen genomen toenmaals een kind van niet meer dan acht jaren Oud, De keizer van Rusland liet hem eene goede op voeding gevenen zond hem op de militaire kweekschool waar hij groote vorderingen maak te zoodat hij als een der beste kweekelingen van dat instituut bekend raakte. Hij sprak nooit van zijn’ vader en scheen zijne geboorteplaats ge heel vergeten te hebbennoch zijne kameraden noch zijne leermeesters waren met het geheim bekendwant hij was onder eenen naam ingeschreven. Hij vertrok van re school in de maand Julij 11. tweede luitenant geplaatst bij een sche regimenten. Eene maand ongeveer geleden verdween hij op eens latende een’ brief achter aan zijnen ko lonel waarin hij hem met zijne geboorte be kend maakt ,en zegt, dat hij, hoe jong ook, nooit had opgehouden in zijn hart voor zijn vaderland te strijden en dat hij zich met zijnen vader en zijne broeders ging vereenigen. Dit De jeugdige Schamylhoewel slechts 18 jaren oud, was bij al zijne kameraden zeer gezien, die nu niet kunnen nalaten zijnen moed en het geduld te bewonderenhetwelk hij gedurende zoo langen tijd heeft aan den dag gelegd. Men vermoedt, dat hij Zweden heeft bereikt. Eene rijke boeren familie in Finland verdacht van zijne vlugt te hebben begunstigd is in hechte nis genomen. welke de geestelijkheid te Berlijn gedurende wordt daarin eenigzins geschetsten aangewe zen dat de schitterende overwinning daar nu onlangs door onze wapenen behaald ons den der weg opent en de verpligting oplegt, om de Balinezen aan ons onverbrekelijk te verbinden door hun. het grootste voorregt, het Christen- te brengen. De geschiktheid van het om het aan te nemen benevens de wij- waarop het dan daar gebragt moest wor denzijn met fiksche trekken geschetst, en daarop is de aanmaning aan de Nederlansche natie gebouwdom door krachtige ondersteu ning van het bijbel- en zendelinggenootschap deze in staat te stellen het Christendom op Bali te brengen. Eindelijk wordt nog geschetst hoe door zulk eene handelwijze alleen een re delijk overwigt van Nederland in Indië kan ge vestigd worden in plaats van het verstandelijk overwigt, hetwelk nu bestaat, maar vroeg of laat zal ophouden. Mogt het stukje beharti ging vinden en Nederland eindelijk ook in dit opzigt wakker worden Het algemeen verslag wegens het instituut voor doofstommen te Groningen uitgebragt in de jaarlijksche vergadering van contribuerende leden gehouden den 30 Julij 11.is thans aan - I.- I.. I I.I...LI3 de leden rondgezonden. Uit hetzelve blijkt o. a.dat er wederom onderscheiden legaten aan het instituut gemaakt zijn doch dat het zelve daarentegen in 21 departementen niet minder dan 222 leden verloren heeft i terwijl in slechts 8 departementen bet getal der leden met 29 vermeerderd is zoodat het een verlies van 193 leden heeft te betreuren van welke, er 87 behoören tot liet departement Batavia, liet getal der donateurs is met 7 vermeerderd. Frankfort, 7 October. Uit de berigten Cl 1 IJ ll gcuui(.nud den loop van dit jaar, aan liet bestuur heeft moeten mededeelenbetreffende de gevolgen nienwe wet op de echtscheidingen is ge bleken dat dit jaar viermaal meer echtscheidin gen zijn voorgekomen dan vroeger en dat in het algemeen eene zedelijke verwaarloozing bij het volk bespeurd wordtwelke tot de groot ste zorg aanleiding geeft. Dr. Albert Koch heeft in deze dagen het groote het vorige jaar door hem gevondene zeemonster uit de voorwereld te Dresden ten toon gesteld. Hij heeft het Hydrarchos Harlani genoemdter eere van Dr. Harlan te Philadelphia. Deze groote zeeslangwier fossiele overblijfse len men ziet, is 114 Engelsche voeten langen kan, naar de zijribben, die ook ten deele goed bewaard zijn gebleveneenen omvang van ten minste 10 a 12 ellen gehad hebben. Buiten twijfel is de Hydrarchosdie den overgang van de walvisschen tot de slangen schijnt uit te ma llet grootste reptieldat tot hiertoe ont bet zou de vermeende fa- men nog in te hebbenwel tot Koch ontdekte het Alabama, in Noord-Amerika, Uitvoer van Vee naar Engeland. Sedert de invoering van liet vrije handelsstel.*-! in Engeland is de uitvoer van vee derwaarts, ook uit onze provincieFries land zeer aanmerkelijken de prijzen vooral van runderen en sehapenztjtl" 'daardoor veet hoogir geworden, waarvan het na tuurlijk gevolg isdat wij thans het rund- en scliaapvleesch duurder moeten betalen., dan vroeger. Deze toedragt van za ken heeft hier eene tweeledige uitwerking: de veikoopers jui chen over hunne buitengewone winstenen de koopers klagen over de buitengov.one duurte van het vleesch; de eersten wen- selicn niets lieverdan dat deze trek naar Engeland jaar in jaar uit voortdureen de laatsten verlang u uiits vuriger, dan dat er hoe eer hoe liever een einde moge komen aan dien En- gelschen honger, die alles op kan, die ons alles voor den neus wegkaapt. Zoo tegenstrijdig zijn de belangen in d menschelijkc zamenlevingdezelve loopen dikwerf lijnregt te gen elkander in en toch is zulks een noodzakelijk vereischte tot den goeden alloop der dingen, volgens de ondervinding van alle eeuwen. Uit hetgeen ons voorkomt verkeerd te zijn spruit vaak het goede voort. Men klaagt en jammert: geen arbeider of handwerksman mag thans meer eenig vleesch beuren het is niet te betalen vooral nu alle levensmiddelen daarbij ook zoo duur zijn. Maar wie weet, met hoeveel ijver de landman bij ons zich nu op de veeteelt zal toeleggen zulks zal van tijd tot tijd het getal onzer runderen en schapen vermeerderen en deze vermeerde ring zal eindelijk het evcnvvigt herstellen. Want het is niet waarschijnlijk dat de prijzen even hoog als thans zullen blij ven, wanneer wij, door ijverige aanlokking. eenen grooteren veestapel krijgen. En wie weet, waartoe deze nitvoer kan leiden. Ons belastingsstelsel vindt een niet onbelangrijk steun punt in den accijns op het geslagt. Door het uitvoeren van duizenden stuks vee, gaan er voor den lande duizenden en duizenden gulden verloren. Dit verlieshetwelk onze schat kist geenzins voegtmoet weder aangevuld wordenhet zij door den accijns op het geslagt te verhoogen, het zij door be lasting op andere zaken te leggen. De accijns op het geslagt te verhoogen, zoude een maatregel zijn, waartegen vrij veel valt aan te merken beter zoude het misschien zijn hoe be zwaarlijk dit ook schijnede belasting op het geslagt geheel af te schallen, en het bedrag van den opbrengst daarvan, in het belasten van andere voorwerpen te vinden. Gebeurde dat eensdan zou men bier vleesch zonder belasting hebbenen dat zou bet toch reeds eenigzins goedkooper maken dan het thans isook al bleven de verkoopsprijzendoor den onder- werpelijken uitvoer, nog even hoog. Deze uitvoer brengt geld in het land. Dat is eene zaak van hoog gewigt. Waar geld is, al zit het dan ook maar ouder enkele standen daar kan men laten werken en wil men dat nu al niet laten doen dan kan toch het gouvernement geld vinden en heffen, om daarmede armbesturen en liefdadige com mission in staat te stellen, hunne talrijke armen en hulpbe hoevenden te onderhouden en te ondersteunen. Waar geen geld iskan noch het eerstenoch het laatste geschieden. Ook is het eene waarheid deze nitvoer verlevendigt den han del en het vertieren hoe voordeelig dit voor een land als Let onze is, hebben deszelfs vroegere en latere lotgevallen te duidelijk geleerd, om hier opzettelijk betoogd te worden. ’s Gravend age, 8 October. Omtrent liet verblijf van Z. K. H. prins Frederik der Neder landen en Hds. familiegedurende de maand Augustus, op het onlangs door Z. K. II. aan gekocht landgoed Muskau, in Oberlausitz, ver neemt men uit eenen particulieren brief vele bij zonderheden. Bij de aankomst des nieuwen landheers te Muskau, den 19 Augustus, werd hij aan ingang der stad door den burgemeester en plaatselijke autoriteiten plegtig ontvangen, waren eerepoorten opgerigt en cL L-’ de inwoners met bloemen en kransen daarna had eene audiëntie plaats, en was het stadje geïllumineerd. Z. M. de koning van Pruissen bragt HH. KK. H1I. den 24sten een bezoek en vertoefde een paar dagen te Mus kau. Den 5 September gaf Z. K. II. een groot feest aan de stad, bij welke gelegenheid liet schuttersgilde eenen wedstrijd hield, met kostbare premiënen een geschenk van 2500 th. ont ving om een nieuw schuttershuis te bouwen. Verscheidene burgerdochters werden met rijke geschenken verrast. Den 7 September werd het afscheidsdiner op het slot gegevenwaarop de vorstelijke personenna een verblijf van drie weken, de terugreis aannamen. Z. K. H. heeft blijken achtergelaten van dadigheidonder anderenhet toestaan jaarlijksche som van 400 th. tot ondersteuning een ar schooleen geschenk van 24,000 th. tot het voltooijen van eenen straatweg enz. De prins wordt in de maand Mei van het volgende jaar te Muskau terug verwacht. Rotterdam, 9 October. Directeuren der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingenhier ter stede gevestigd hebben in hunne jongste vergadering besloten te doen uitreiken: aan schipper Frans Antoon Berwaldwonende te Zierikzeede zilveren medaillebenevens een getuigschriften vijf enzeventig guldens, om onder de bemanning van zijne vischschuit te verdeelenvoor het zoo stoutmoedig en met levensgevaar redden der equipagie van de Engelsche schooner Helen, te huis behoorende te Yarmouth, den 20 Augus tus op de punt van Schouwen gestrand en to taal verbrijzeld bestaande uit zes mandezel ve aan zijn boord te verplegen en veilig te Zie rikzee aan land te brengen en aan schipper Louwe Post, wonende op het eiland Urk tien guldens voor het in de Zuiderzee wonderbaar lijk redden van een’ schipbreukelingdie in den nacht over boord gevallen en ruim drie uren drijvende geweest was. Terwijl tevens uit het zoo weldadig fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raath onderscheidene behoeftige weduwen van in zee verdronkene zeelieden zoowel alhier als in den Brielte Maassluis Vlissingen Harlingen en in de Pekel-A wonendedoeltreffende onder stand is uitgereikt. Rotterdam, 11 October- Op voordragt van het ministerie van oorlog heeft Z. M. be paald nadat eventueel de nog overblijvende 69 volontairsdingende naar den rang van of ficier’ tot het afleggen van het examen zullen worden toegelaten envoor zooveel zij bekwaam geoordeeld worden zullen zijn benoemd aan de zonen van officieren en burgers uit den fat soenlijken stand als gewoon vrijwilliger bij het leger dienst nemende voortaan de gelegenheid zal worden geopendmits zich zelven bekwamen de en na 6 jaren onberispelijken diensttijd waarvan 4 als onderofficier om het examen tot den rang van 2den luitenantgevorderd worden de te kunnen afleggen ten eindein verhou ding der behoefte en het te bevorderen getal kadets der militaire akademietot den officiers rang te worden verheven. Groningen, 5 October. Wij vernemen, dat er hier een werkje op de pers is hetwelk de belangstelling zal gaande maken. Het is van den werkzamen predikant Van Hoëvell te Batavia en heeft ten titelTVederland en Ba li. Eene stem tot het Nederlandsche volk. Het nog bijna onbekende Bali waarvan eene weluitgevoerde kaart cr bij is gevoegd

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1