MF.rus- E\ ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I84«. A<i. 83. Zaterdag den 17 October. I BINNENLAND. wel begrepen 0. pd- i 1 0| »7*< laar and den rer- tige het ns- de rde- raak zal ver- Iven •n, 'én gel ng. J «4 rige ;en; ver- tfen ;kt, lid, ling »r en m d en- oo- -nd mij ijd me .50 .00 50 .10 .65 .85 .10 .70 .00 .50 .50 de ide aal’ en de iaar sen :er- :h, -liter m is ulp- del, ird wor- ■dig- i,en neer lon- doch hebben overigens hetzelfde Het inwendige derzelve is geheel en den reuk van onze BUITENLAND. Frankfort, 9 October. Een chemist te Brunswijk, dr. Otto, heeft thans in onderschei den Dnitsche dagbladen het veel besproken ge heim van de UIL Schoenbein en Bottelier, om ruwe katoen in de plaats van buskruid te ge bruiken bekend gemaakt. "Volgens hem be staat liet middel hierin goed gezuiverde ruwe katoen wordt ongeveer gedurende eene halve minuut in sterk geconcentreerd salpeterzuur ge dompeld voorts eenige malen in zuiver water, ten einde hetzelve van het aanhangende zuur tolkoinen te bevrijden, waarbij men zorg moet dragendat de vaste zamenliangende deeltjes behoorlijk ontward wordenwaarop de wol goed gedroogd wordten hiermede is het pre paraat gereed. Het is te vreézen dat deze ont dekking de speculatie der UIL Schoenbein en Bottelier den bodem zal inslaan tenzij de me thode van hunnen ambtgenoot te Brunswijk mogt blijken kwakzalverij te zijn. Frankfort, 10 October. Men schrijft uit Thorn hetgeen volgt: Een zekere fluitist uit Berlijn, die hier een concert gaf. reisde met eenen door het Russische gezantschap te Ber lijn geviseerden pas naar Polen. In het eerstè grensplaatsje aangekomen wordt de bagaadje van den virtuoos onderzocht, men vindt alles in ordebehalve het notenschrift. De onschuldi ge papieren moeten naar het bureau van den censuur worden gezonden. De fluitist doet de grensbeambten opmerken, dat het muzijkpapier geene woorden bevat en dat hij geene revolu tionaire stukken bij zich voertten laatsten biedt hij aan slechts weinige stukken bij zich te houden, omdat bij te Warschau concerten wil de geven en dezelve den beambten van het octrooi voor te spelen. Al zijn protesteren en smeeken baten niets en daar hij zonder noten niet kan reizen ziet hij zich genoodzaaktnaar Pruissen terug te keeren. Berlijn, 9 October. Een Duitsch natuur kundige genaamd Gessnerheeft aan de baai van Newfoundland twee niéuwe soorten van meelrijke knolplanten ontdekt welke niet min der schijnen te belooven dan de wilde aardap pelen die eens door sir Walter Raleigh uit Virginie naar Europa gebragt werden, als eerste exemplaren der vruchtdie thans eene bijna onmisbare behoefte geworden is. De nieuwge vonden knolplanten zijn iets kleiner dan onze aardappelen voorkomen. wit, en heeft den smaak aardappelen. De Karlsr. Ztg. oppert de vraag of wij eenen strengen winter te wachten heliben en beantwoordt dezelve door eene vergelijking Van acht jaren met heete zomersdie ook tevens goede wijnjaren waren, namelijk dejaren 1780, 1802, 1807, 1811 1822, 1826, 1834, 1842. Deze alle hebben weinig dagen met sneeuw en slechts drieop welke de vorst dien Imogen graad bereikte als in den winter van 1844. Voor al was de winter van het jaar 1835 een der zachte hoewel dezelve vroeger dan gewoonlijk inviel en waarschijnlijk zal de nu volgende aan dezelve het meest gelijk worden. Er be staat ook geene redenwaarom de aanstaande win ter streng zou worden. De warmte der aarde is door den heeten zo mer veel grootcr dan anders het hooge geberg te heeft veel meer sneeuw verloren dan anders, en dit zal ook in de Poolstreken wel het geval zijn. Dat de trekvogels ons vroeger dan anders verlaten hebben heeft zijnen grond niet in het voorgevoel van eenen strengen wintermaar daar in dat hunne jongen vroeger de noodigc kracht hebben om de reis te aanvaarden eveneens is het gesteld met de vroegere rijpheid van het hout der hoornen en struiken. Van de Italiaanse he Grenzen, 2 Oc tober. Met groote spanning ziet men eene cir culaire te gemoetw elke de paus eerlang aan de gezamenlijke bisschoppen der Katholijke Chris tenheid denkt te zenden. Wanneer niet alle voorteekens bedriegen zal dezelve zich wel bin nen de palen eener streng kerkelijke rigting be wegen doch tevens eenen zachtmoedige!! en ver- zoenlijken geest ademen. Pius IX heeft zijnen tijd te wel begrepenom niet te wetendat alle harde maatregelen verre van tot een goed einde te leiden der tegenpartij slechts wapens in de hand geven. Zoo worden dan ook ten opzigte van de gemengde huwelijken zeer ver draagzame verordeningen te gemoet gezien. Rome, 29 September. De paus heeft de oude Italiaaansche verdeeling van den dag afge schaft, en daarvoor de gewone, in 12 uren in de plaats gesteld. Gelijk men weethadden de Franschen dit reeds vroeger gedaan, doch bij de terugkeering van Pius VII, was het oude gebruik weder hersteld. De rijstoogst is in Italiëvooral in het Lombardisph-Venetiaansch koningrijk, bijzonder gunstig uitgevallen een troost bij de duurte Leeuwarden, 16 October. Ruurd Pas- quier van Dijk geboortig van Wijckel en laat stelijk te Groningen woonachtig, had zich in de maand December des vorigen jaars schuldig gemaakt aan het vermoorden eener 72jarige vrouw, te Balk, in wier woning hij ’s avonds geslopen was met oogmerk om te stelen. De vrouw herkende hem en toen zij hem in zijn voornemen wilde verhinderen heeft hij haar afgemaakt met 18 gesneden en gestoken won den waarvan twéé volstrekt doodelijk zijn be vonden. Het prov. hóf van Friesland heeft hem, den 27 Jtinij jl. schuldig verklaard aan moedwillige doodslag, met diefstal vergezeld, en zulks na reeds vroeger wegens misdaad ver oordeeld geweest te zijn en dien ten gevolge het vonnis des doods over hem geveld. Na de koninklijke gratie vruchteloos te hebben inge roepen is dat vonnis, door middel van den strop heden middag alhier openlijk ten uit voer gebragt, ten aanschouwe van duizenden nieuwsgierigen. De ongelukkige betoonde ten einde toe eene bijzondere bedaardheid van geest. Sneek, 16 October. In den tuin van den heer S. B. alhier bevindt zich een wijnstok waaraan men 5 druivetrossen van tamelijke groot te vindt welke als tweede vrucht in dit jaar daaraan gegroeid zijn na den langsten dag. De ze druiven hebben de grootte van eene graauwe erwt en zouden misschien rijp kunnen wor denindien het herfstweder vervolgens zoo schoon bleef, als de dag van heden. Amsterdam, 13 Ootober. Wij vernemen, dat, op voordragt van den heer ingenieur-direc- teurdoor het hoofdbestuur der Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij is bepaald, liet ge not te doen behouden van de zomerloonenge durende het aanstaande wintersaizoen ten einde daardoor aan de duurte der levensmiddelen te gemoet te komen. Het is te hopen dal dit voor beeld elders zal worden nagevolgd. Amsterdam, 14 October. Volgens liet door de Staats-Courant van lieden bekend gemaakte programmavoor de opening van de gewone vergadering der staten-generaal, te ’s Gravenha- geop maandag den 19 October 1846zullen de leden der staten-generaal zich ten 12 uur in de zaal bestemd tot de vergadering van de tweede kamer, begeven, en zich in eene alge- ineene vergadering vereenigen onder voorzit ting van den door Z. M. benoemden president van de eerste kamerten einde Z. M. af te wachten. Z. M. zal ten één uur te paard vah Hd. paleis afrijden voorafgegaan en gevolgd door kommando’s kavallerie en vergezeld van de prinsen en officieren van Hd. militair huis. De trein zal aan de vergaderplaats der staten- generaal ontvangen worden door eene commis sie vau hun edel mog.door de vergadering uit hun midden te kiezenwelke Z. M. zal gelei den naar de zaal der staten-generaal. De zit ting geëindigd zijnde, gaat Z. M. met denzelf- den trein waarmede Hd. binnengekomen was naar liet paleis terug. Salvo’s van het geschut zullen het afrijden van Z. M. van het paleis en het oogenblik dat Hd. de vergadering van de staten-generaal verlaat aankondigen. der granen, In Triest heerscht eentó groote le vendigheid in het verzenden van granen even als in de Overige havens der AdriatiScbe ent Middellandsche zeeën aan de kusten tan de Zwarte- en Azofsche zeeën. Als ook aan den Donau zijn groote massa’s granen voorhanden en nog veel voorraad Wordt uit de binnenla'i den verwacht. Londen, 10 October. Eene vereeniging tot afschaffing der armwet is te St. Albans opgerigt. Het doel dezer associatieaan welks hoofd ver scheiden parlementsleden statin heeft ten doel om de armwet dotjr een stelsel van hulp-ver- eeniging tusschen de arbeidende klassen te doen vervangen. Lord Ashleyde heer Wakelev sir E. Bulwer Lytton en de markies van Salis bury zijn onder de oprigters van deze philan- tropische onderneming, welke in Engeland veel medewerking schijnt te zullen ontmoeten. Een der eerste inschrijvers, de heer Cabber, heeft 1000 p. st. gestort voor het eerste fonds der' associatie. Er is een hevige brand uitgebarsten in den boekwinkel van den heer Sharp welke geheel eene prooi der vlammen is geworden de doch ter van dien heer, een meisje van 19 jaren, is in de vlammen omgekomen. Londen, 11 October. De Daily News wil weten, dat de vorst von Metternich heeft geant woord op de mededeelingen welke hem door het Fransche kabinet zouden zijn gedaan, ten opzigte van het huwelijk der infante met den hertog van Montpensierdat Oostenrijk niet voornemens was, dit huwelijk tegen te werken, en het huwelijk van eenen Franschen prins met de koningin van Spanje zelve met onverschil ligheid zoude aanzien. Parijs, 11 October. Men heeft eene nieu we soort van veldgeschut uitgevonden dat reeds aan het commité van artillerie is onderworpen geworden. Deze kanonnen op kleine houten affuiten geplaatst, kunnen stukswijze gedemon teerd en in eene groote doos gepakt worden. Het kanon is van gesmeed ijzer, en zamenge- steld uit drie verschillende gedeelten welke in elkander schuiven en volmaakt wel werken zij hebben overigens noch trein noch wielen noo- dig. Men heeft hoogstens vijf minuten noodig, om ze te monteren en in batterij te stellen eu even zoo weinig tijds, om ze uit elkander te nemen. Eerstdaags zulleii er met deze stukken op den polygone van Vincennes proeven geno men worden. Parijs, 12 October. De volgende telegra fische depêche is alhier ontvangen s Madrid, ll October. Gisteren avond ten half elf uur zijn alhier de huwelijken gesloten van de koningin met den infant don Francisco de Asis, en van de infante met den hertog van Montpensier. P a R Ij s 12 October. De Gazette, des Tri- bunaux van den 11 dezer bevat een verhaal hetwelk voorzeker niet tot het nieuws van den dag behoortwant het voorval dagteekent van October 1795 maar bet allerzonderlingst testa ment hetwelk het verhaal besluitnoopt ons kortelijk van de zaak te gewagen. Lord A. wiens fortuin niet in den besten toe stand was, was erfgenaam geworden van een rijk landgoed te Cashel, in liet graafschap van Tipperary, in Ierland, maar onder voorwaarde dat hij dit landgoed steeds zou bewonen dit nu kwam ongelukkig, want de lord had eenen onverzettelijken haat tegen de Ieren en al wat slechts op een’ Ier geleek hij onderwierp zich echter aan de voorwaarde, en betrok zijn nieuw kasteel. Later gebeurde hetdat bij eenen minnehandel ontdekte tusschen zijne vrouw en eenen vroegere» bekende harer jeugd den minnaar schoot hij dood de vrouw bragt hij om door een sterk vergiftdaarna sloot hij zich op in zijn vertrek waar men den volgen den dag zijn lijk met afgesneden hals vond lig gen op de tafel lag een verzegelde brief met opschrift: Testament van lord A. overle den te Cashel den 17 October 1793. De in bond was als volgt Ik geef en vermaak de jaarlijksche som van ,11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1