NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. X J 1846. H'oensdag den 21 Oelobe^i ij. 1 k- BINNENLAND. ?s- de overige staten te zamen 6 irg «3 Men leest in den IO October. i diefstal. BUITENLAND. 25. ma de N 11 10. 10. 10. die ten de boe- cn één ’gel mg. .50 LOO .50 .35 .80 .00 .25 .85 .15 .65 .50 Je he 311 n- ■r- if- en ie. :el 11- 1, te ne n» de ir- stormen op voelbaar Den 15 Octo- poorweg tusscben van bet aan- en :r- ;te lie el in ns li nt or ot >t. iw U, de ■a- Amsterdam, 16 October. Als een voor beeld van snelle vaart vermelden wij dat Zr. Ms. fregat Jason kapt, ter zee G. Willink den 12 dezer in Texel binnen, de reis van New- York derwaarts in 21 dagen heeft algelegd. De Slaals-Cou- eene lijst van abusivelijk ip gebragte couponswaarvan liet be- Jgens bekendmaking des ministers van ver- zou- Na zijn zeggen zijn de hevig- eene diepte van 20 voeten niet en het zand benevens dezwaar- cylinder steeds onbe- Iloe utopisch dit plan is de heer De la Haye deszelfs goedgelukken over- Frankfort, 13 October. Weenen stelt zich voor, om voor eigene reke- ning met een schip, dat hij daartoe heeft uit gerust de poging te hernieuwen om zich langs den Donau de Main en den Rijn, van Weenen naar Rotterdam te begeven. Deze po ging is reeds vroeger, met goeden uitslag, door eene Hollandsche kompagnie aangewend gewor den. Frankfort, 14 October, her zal de opening van den sr Herlijn en Boitzenburg plaats hebben. Dit eind v. <gs van ongeveer 30 mijlen zal in 6J uren fgelegd en van Boitzenburg naar Hamburg, door middel van stoombooteneene communi- c: tie daargesteld worden, zoodat men in 14 ur. n van Berlijn naar Hamburg zal kunnen gi au. De opening van den gebeden Berlijn-llam- 33,493,000 ton.- De waarde dier goedeTeh wordt geschat op 4,600,000,000 guldens. De percents-wijze berekende proportie der verschillende staten, in deze waarde in het al gemeen wordt door de vólgende cijfers uitge drukt i Engeland £tl||, Frankrijk 13’, Holland 5J Hamburg 4? Rtlsland 3’ Sardiniën 3-J Bel-" gien 21 ,- Pruissen 2J Oostenrijk IJ, de beide Siciliën 11 Zweden en Noorwegen IJ, Tosca- nen IJ, Denemarken |1, feremeri 1, Portugal Spanje en de overige staten te zamen 6 pCt. Kiel, 11 October, Er zullen aan de uui- versiteit alhier eenige collegien worden opge heven omdat de professoren die dezelve ge ven moeten, hun onderwijs niet willen wijzi gen naar de staatkundige gevoelens van het Deensche gouvernement. Ook zal deze univer- siteit het groote voorregthetwelk zij tot dus verre met de andere Duitsche hoogescholen ge-" meen hadnamelijk daarin bestaandedat de policie over de studenten onder haar gezag staat verliezen, zullende dezelve onder het beheer der gewone policie worden gebragten einde lijk zal de geheele hoogescbool worden opge heven wanneer de professorenzoo als men vreestliever hunne leerstoelen zullen verlaten dan zich aan die maatregelen te onderwerpen. Riga, 30 September. Sedert tien Hagen is de vergadering van den adel van Lijfland in deze stad bijeen gekomen. Zij is gelast over eene constitutive wet voor de boeren te beraad slagen welke wet is opgesteld geworden door een bijzonder comité te Petersburg en doel heeftmeer onafhankelijkheid aan ren te verleeneu. Verscheidene geestelijken heb ben aan deze vergadering eene memorie inge diend om de noodzakelijkheid te betoogen van eene betere organisatie der lagere scholen op het platte landalwaar de boeren tot hiertoe in de diepste onwetendheid zij verzonken geble ven. Londen Standard Volgens de geruchten die geloof vinden zou het parlement in de volgende maand bij eenkomen, doch slechts om zich met tweepun ten bezig te houden: vooreerst, om eene bill van schadeloosstelling toe te staan aan den lord- luitenant van Ierland die met een menschlie- vend en omzigtig oogmerkde magtwelke hem door den bill der openbare werken was gegeven, heeft overschreden en ten tweede, om het regt op te heffen dat nog op den. in voer van granen drukt. In eene vereeniging van het Polytechnische gezelschap van Liverpool maakte de heer De La Hayeeen in Engeland genaturaliseerd Franschman een nieuw plan tot het aanleggen van onderzeesche spoorwegen bekend. Hij sloeg voor een ongehoorde groote ijzeren cylinder te vervaardigen, dezelve in de zee te doen neder dalen en daarna aan den gronddoor middel van de duikersklok, vast te hechten. In deze pijp konden dan rails gelegd worden waarop de locomotieven in den schoot der diepte de voortrollen. ste meer te des waters zullen de weeglijk doen liggen, ook klinken moge toch volkomen van tuigd. Londen, 14 October. De berigten uit Ier land komen overeen met diewelke wij giste ren hebben ontvangen. De gemoederen komen tot bedaren en de prijzen der levensmiddelen zijn aan het dalen. Men leest dienaangaande in de Engelsche bladen hoofdzakelijk het vol gende: Op een groot aantal plaatsen vermin dert de prijs der eetwaren en met arbeid en kraebtdadigen bijstand begint het vertrouwen op eene betere uitkomst weder levendig te wor den. De ongerustheidsedert «enige dagen we- Amsterdam, 17 October. runt Van heden bevat eene lijst in omloo drag vol financiën bij gelegenheid der aflossing of wisseling der effecten waartoe zij behoord heb ben ten kantore van den staatsraad agent van het ministerie van financiën, is ingehouden en gedeponeerd en steeds op vertoon en tegen intrekking der betrokken couponsdagelijks kan worden ontvangen. Men verneemt, dat Z. M.bij besluit van 29 September jl. aan de heeren T. R. Dijkstra c. s. vergunning verleend heeft tot de oprig- ting te Leeuwarden van een genootschap voor de beoefening dér Friesdie taal- en letterkunde, onder den naam van Selscip foar Frijsce tael en seriften-kennisse. Groningen, 14 October. De benoeming van den heer Mr. Berend icherstol lid van den Raad der stad Groningenin plaats van wijlen den heer burgemeester H. Ranitz, heeft een’ hoogst aangenamen indruk gemaakt bij het onafhankelijkste en gegoedste gedeelte van Gro- ningens ingezetenen vooral ook om de verne dering den verdienstelijken man aangedaan door hem niet weder als lid der tweede kamer te herkiezen: ja men mag billijk onderstellen, dat zij een’ gelijken indruk maakte op hen, die misschien te onberaden hebben medegewerkt om zulk een’ verdienstelijken volksvertegenwoor diger aan de staten-generaal te onthouden. Assen, 16 October. Te Coevorden en Dalen lieerschen thans zenuwkoortsen welke niet van besmetting schijnen vrij te zijn volgens de laat ste berigten zou te Coevorden het aantal zieken 12 en te Dalen 20 zijn. Goes, 14 October. Heden is gevankelijk in het huis van arrest alhier overgebragt de per- sone van Filicita Calle, welke, als dienstmeid wonende op de hofstede van Bruno van Damme, in de gemeente Stoppeldijk, in den avond van 4 October jl. zich zoude hebben schuldig ge maakt aan het moedwillig in brand steken eener schuur, staande in de onmiddellijke nabijheid van andere gebouwen op het erf dier hofstede, ten gevolge waarvan dezelve schuur, met den daarin geborgen tarweoogst, bouwmaterialen en vier varkens eene prooi der vlammen is gewor den mitsgaders, dat zij tijdens den brand, bij de daardoor ontstane verwarringmet geweld eene geslotene kast in het woonhuis hebbende opengebrokenzich zonde hebben toegeëigend eene aanmerkelijke somme gelds, welke zij wist dat haar meester aldaar had geborgen. liet regterlijk onderzoek wordt als nu voort gezet ten laste der beklaagde wegens de dub bele misdaad van brandstichting en diefstal. burger wegzal eerst in den loop staande jaar plaats vinden. Frankfort, 14 October. Volgens berig ten uit Konstantinopelbleef de Porte zich ernstig met plannen tot het aanleggen van spoor wegen bezig houden. Tot een nieuw bewijs hoe zeer de Europesche verlichting en bescha ving vorderingen in Turkije maken, kan Strek ken dat den 19 der vorige maand een Arme niër, die tot de Protestantsche godsdienst was overgegaan en te Konstantinopel is overleden aldaar op de algemeene begraafplaats ter aarde is besteld, waar een Protestansch leeraar de ge- beden en eene lijkrede heeft uitgesproken De opgravingen op den bodem van het oude Assyrische rijk worden onafgebroken voort* gezet en beloonen de moeiten en kosten daar aan besteed rijkelijk. Men is nu niet meer te Khorsabad bezig, maar in de nabijheidte Nim- roud alwaar men reeds eenen tempel onder de puinhoopen en vervolgens zalen met half ver heven beeldwerk gevonden heeft. Over de op gravingen te Khorsabad het volgende. De gan- sche omtrek van Mosul is met kleine heuvelen bedekt, onder welke ruïnen opgehoopt liggen, die allemeer of min belangrijk door hunne groote uitgestrektheidde plaats eener groote stad aanduiden. Tot de grootste hoogten be hoort die op welke het dorp Khorsabad ge bouwd is, met eene oppervlakte van 33,600 vierkante vademen. Op de oppervlakte staken hier en daar steenen hoeken of met wigvormige opschriften voorziene steenen uiten de spraak zaamheid van eenen boer deelde aan den Fran- schen consul mededat er uitgehouwen steenen in de fondamenten der huizen van het dorp waren hetgeen dezen bewoogdoor ondersteu ning van het Fransche gouvernementopgravin gen op eene groote schaal te bewerkstelligen. Het dorp werd gekochtde huizen afgebro ken 300 Chaldeeuwsche Nestorianen werkten met de hakbijl in de hand zes maanden lang in de gloeijende zonnehitteonder de leiding van den heer Flandrin. De heuvel werd door- woeld stuk voor stuk doorgesneden in vollen zin des woofds afgegraven en twintig tot vieren twintig voeten diep uitgeworpen, tot er vijftien verbazend groote zalen en vier facades voor den dag gekomen warenwaarvan de muren met meer dan 4500 voeten snijwerk en tallooze op schriften met wigvormige karakters bedekt wa ren. Deze laatste zullen waarschijnlijk nog lang onleesbaar blijven, daar geen schrift in eenige bekende taal helpen kan om ze te ontcijferen maar het verheven beeldwerkdat de wanden van het gebouw versiert, is getuige van dit ou de tot Ninus opklimmende volk, en heeft geene overzetting noodig. Eene beschaving die niet vermoed werd ontvouwt zich geheel en al aan deze muren. De dikte der aardlaag die deze schoone puinhoopen bedekteen de vijfentwintig eeuwen die er bver heen gegaan zijn hebben ze niet geheel kunnen verstoren. Integendeel heeft de bedekkingdie ze voor eeuwige tijden scheen te zullen verbergen slechts bijgedragenom ze te bewaren tot den dag dat zij in de Louvre zullen ten toon gesteld worden. Berlijn, 12 October. Men spreekt tegen woordig, in de hoogere kringen alhierveel van een morganatisch huwelijk tusschen een’ prins van het koninklijke huis, neef des konings, en de dochter van de beroemde Bettina van Arnim. Men meent dat hiermede de prins Frederik AVillem Waldemarbekend door zijne jongste reize in Indië, wordt bedoeld. Prins Walde- mar is geboren op den 2 Augustus 1817. Men verzekertdat de koning van Pruissen zijne toestemming tot het huwelijk heeft gegeven. Een zeer geacht buitenlandse!) tijdschrift, de Oostenrijksche l.eoijdbehelst in een ver toog, uit officiële mededeelingen geputhet vol gende overzigt van den buitenlandschen zeehan del der meeste volken in Europa De Europesche zeehandel heeft, behalve de kustvaartuigen260,000 schepen metende Een reeder uit ■fy'y 1 .cAo,.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1