NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. Zalurdag den 24 October. No. 85. king 4 mze BINNENLAND. oa BUITENLAND. xl. ns- de 50 25 50 n 'én r('I ’ff- onver- justitie der de ijvervolle .30 .75 .00 20 90 05 70 75 - I ll .1 11LJ .nil - I "I 1 MM1IIII— “n ind on- uin ken ien- aS, ene md id, am vo- be- zer- an- ler- ge- van ijks en ooi aar ds :m- Ne- te ler- re er- le, m er- us- be- .iju P' te Athene den aan wien het zending toevertrouwd verzekert, ten doel heeft, i Grieksch eiland (Egina) producten ge- ike wijze weg- geregtspersonen veroorloofd dan ooi sté directeur opende de zitting met rede. Ancona, 7 October. De Grieksche post heeft de tijding overgebragtdat men hertog van Devonshire verwachtte Engelsche kabinet eene heeftdie naai1 men 1 de aanvraag, om een aan Engeland over te laten ten einde dat land schadeloos te stellen voor de sommenwelke het moet betalen, ten gevolge der borgstelling, die het, gezamenlijk met Frankrijk en Rusland, gegeven heeft voor het betalen der interesten il. me ut- »d er- un m- b 11 ,’U el- van het onderwijs en de etenschappen en kuhsten mag gunstige getuigenis gegeven 1 een’ schoenmakerskneclit. Na het voorlezen der 1 —..eiverdedigde de beschuldigde zich zel- Onder de getuigen bevond zich ook een dienstmeisje dat zeer goed sprak. Zoo als men weet, is de toegang tot de zittingen alleen aan mersonen veroorloofden deze waren er >k in grooten getale. De voorzittende eer- eene korte Berlijn, 15 October. Heden had bij de criminele regtbank de eerste zitting volgens de De zaak wel- In de zitting de tweede kamer der staten-generaalheeft mont]eïinge regtspleging plaats. „Z - drietal kandidaten voor ke behandeld werd, bestond in een’ diefstal door 1 1 eersten nr, G. J. Bruce tot aauklagt van llogelandenen ven q door het provinciaal geregtshof van Zuid-Hol- land, wegens diefstal met braak, bij eenen huis man te Ridderkerk ter dood zijn veroordeeld welk^ straf zij, zoo wij wel onderrigt zijneerst daags zullen moeten ondergaan. Dat van Driel niet mede reeds in het lot zijner makkers zal moeten deelenheeft hij waarschijnlijk alleen te danken aan de omstandigheid, dat hij, tijdens het begaan van dat feitalhier preventief in verzekerde bewaring zatals zijnde verdacht van medepligtigheid aan eenen diefstal te Schellui- nen. Aangezien men hem echter daarvan niet heeft kunnen overtuigen is hij destijds weder op vrije voeten moeten gesteld worden. Thans hopen wij dat dit beter gelukken zaldaal’ hij is aangehouden op het oogenblik dat hij bezig wasvoorwerpen te verkoopen welke mede van eenen diefstal voortkwamen. Zwolle, 19 October. Gisteren heeft de heei’ Van Hulst zich bij den heer procureur— generaal aangemeldten einde zijne gevangenis straf te ondergaan hij is dan ook terstond in het huis van burgerlijke en militaire verzeke ring opgenomen. De IIelder, 17 October. Heden morgen stak eene jol met drie man van strandom eene Engelsche brik bij het inzeilen van het Nieuwe Diep behulpzaam te zijn. Aan boord of op zij de gekomen verlangde de kapitein dan ook van hen adsistentie waarop er een kabel vastgehecht werdmaar door de snelheid van de brik en de zuiging van het getij kon de jol niet achter uit vieren zoodat een der drie manschappen Pieter de Jonghet groote gevaarwaarin zij verkeerden, inziende, zich aan de brik vast klemde en op dezelve oversprong de twee an deren werden door de groeving met hun vaar tuigje omgeslagen. De harde zuidewind en het stout bestaan dezer lieden om een stuk brood te verdienen hadden eenige anderen naar Kijk duin gedreven, om te zien, of zij hun doel zouden bereiken. Gewapend met hunnen ver rekijker vernemen zijdat de jol te ver van het schip af is en vermeenenwijl zij niemand in de jol zien, dat er een ongeluk is gebeurd. Niet zoodra was deze onderstelling uitgesproken of Arien Hoogerwerf, met zes andere edelmoe dige zeelieden Cornell’s Quak Jacob Visser Pieter BoodtReyer de Jager. Corn. Roodt en Dirk Krukijlen naar het strand en brengen eene sloep te water, roeijen door de branding enmet groote inspanningnaar het omgesla gen vaartuigje hetwelk weder regtgeslagen was geworden, en redden hunne evenmenschen Dirk. Roodt en Jan Koning van eenen anders gewis- sen dood. stormenzijn in den afgeloopen winter aanmer kelijke schaden veroorzaaktwaarin heeft moe ten worden voorzien. De verschillende maatregelen, tot herstel van 's rijks geldmiddelen aangewend hebben als nu hunne volkomene uitvoering verkregen. Zij heb ben aan de verwachting beantwoordof die zelfs overtroffen. In de tegenwoordige zitting zal de medewer- J van Uw Ede] Mogenden gevraagd worden tot vaststelling der begrootingen en der wet op de middelen voor het aanstaande tweejarig tijd vak zoo mede tot verdere bevestiging van orde en vereenvoudiging in het geldelijk beheer. De verbetering van het muntwezen heeft zeer aanmerkelijke vorderingen gemaakt, in die ma te dat het geheel herstel binnen een niet ver wijderd tijdsverloop met vertrouwen mag wor den te gemoet gezien. Om nogthans ons munt stelsel op hechte grondslagen te doen rusten worden er nog wettelijke bepalingen gevorderd welkezoo ik hoop in den loop dezer zitting aan Uw Edel Mogenden zullen kunnen aange boden worden. Er zullen almede in deze zitting aan Uw Edel Mogenden worden ingediend ontwerpen van wetbevattende het geheele wetboek van strafregtwaarbij acht geslagen is op de aan merkingen zoowel laatstelijk als vroeger over dit onderwerp aan de regering medegedeeld. Zoodra ik zal hebben goedgekeurd de voor- dragtenwelke ik binnen eenigen tijd te ge moet ziebetreffende het binnenlandsche be stuur mitsgaders het te geven gevolg aan art. 6 der grondwetzullen de daartoe betrekkelij ke wets-ontwerpen bij Uw Edel Mogenden ter overweging gebragt worden. Zonder dat ik de overige wets-ontwerpen ver melde welke uwe vergadering zullen kunnen bezig houdenzal het aan Uw Edel Mogenden reeds gebleken zijndat het niet aan gewigti- gen arbeid zal ontbreken. Wij allen, Edel Mogende Heerenzullen daar bij slechts één doel voor oogen hebbenhet waarachtig welzijn van het vaderland. Om dat te bereikenzullen wij gewis onze vereenigde krachten inspannenen wij zullen ons daarvan door niets laten aftrekken. Moge de Almagtige onze pogingen ondersteunenen ook door de vruchten van onze werkzaamhedenzijnen ze gen over Nederland uitstorten! ’sGravenhage, 19 October. Heden na middag is van hier naar Hoorn vervoerd P. A. de Haasdie ter zake van een in het weekblad de Ooijevaar geplaatst artikeltot twee jaren correctionele gevangenis is veroordeeld. Men weet, dat hij onlangs ook betrokken is geweest in het groote regtsgeding voor het geregtshof in Zuid-Holland gevoerd, doch door hetzelve werd vrijgesproken. ’sGravenhage, 20 October, van de verkiezing van een het voorzitterschap plaats gehad. Tot kandidaat werd gekozen m: tweeden jhr. W. Boreel 1 tot derden mr. G. W. Verweij Méjan. ’sGravenhage, 20 October. Gisteren na middag is de heer A. van Bevervoorde, schrij ver van de weekbladen Asmodée en de Burger, naar de gevangenis geleidom de twee maan den gevangenisstraf te ondergaan waartoe hij ter zake van lasteris veroordeeld. Go ring hem, 19 October. Dooi’ de moeide activiteit van den officier van arrondissements-regtbank alhier en medewerking der policie dezer stadis het gis teren gelukt op te sporen en in handen te krij gen twee der vermoedelijke daders van den diefstal in de Roomsch-katholijke kerk te Dus- senvan welken onlangs de couranten gewaagd hebben. Een dier twee personen is niemand an ders dan de beruchte Arie van Driel meer be- ’sGravenhage, 19 October. Heden is de gewone jaarlijksche vergadering der staten-gene- raalzitting-jaar 18461847 door Z. M. den koning met de gebruikelijke plegtigheden ge opend en wel met het houden der volgende aanspraak Edel Mogende Heeren Bij het hervatten der belangrijke taak welke door de grondwet aan de wetgevende magt is opgedragen, verheugt het mij aan Uw Edelmo- genden op nieuw de verzekering te kunnen ge ven dat onze betrekkingen met de andere mo gendheden zich door goede verstandhouding ken merken. De onderhandelingen met Rusland gevoerd hebben het verlangde doel mogen bereikenen de belangen der zoo aanzienlijke Nederlandsche scheepvaart op dat keizerrijk zijn thans op de meest voldoende wijze gewaarborgd. Eene overeenkomst met Frankrijk aangegaan, tot opheffing van scheepvaartregten op den Rijn mag als eene nadere schrede beschouwd worden ter verkrijging eener algemeene vrijstelling van dien voornamen handelsweg. Door het onlangs met Belgie gesloten traktaat van handel en scheepvaartzijn de handelsbe- trekkingen der beide staten op eene billijke wij ze geregeld en zoo veel doenlijk was van belemmeringen ontheven. De moeijelijkhedenwelke onze handel met de vereenigde staten van Noord-Amerika heeft ondervonden door de zware regten aldaar op het voornaamste onzer koloniale legdzijn op de meest wenschelijke wijze weg genomen. Mijne bijzondere zorg blijft gewijd aan de welvaart der Overzeesclie bezittingen. Er heb ben daar misgewassen plaats gehaddoch de uitzigten voor den nieuwen oogst waren gun stig. Twee vorsten van het eiland Bali hadden on ze vlag beleedigd en de traktaten geschonden. De dapperheid onzer zee- en landmagt heeft dien euvelmoed beteugeld het miskend gezag hersteld en de belangen van scheepvaart en han del verzekerd. Beide deelen der krijgsmagt hebben bij voort during aanspraak op mijne goedkeuring. De versterking van het zeewezen door aan bouw van stoom-oorlogschepen maakt het on derwerp van overwegingen uit. De onderscheidene takken van het binnen- landsch bestuur gaan voort regelmatig te wer ken. Omtrent den slaat beoefening van w bij voortduring eene worden. Handel scheepvaart en verdere ondernemin gen van nijverheid werden over het geheel met levendigheid gedreven doch de uitkomsten waren niet allen even gunstig ten gevolge van oorzaken waarvan de druk mede overal elders werd gevoeld. De vermeerderde uitvoer van sommige onzer voortbrengselensedert korten tijd ontstaan kan zoo voortgaandevoor on ze landbouwers en handelaars groote voordeelen opleveren. De rampenwelke het misgewas van een der voornaamste voedingsmiddelen had kunnen te weeg brengen zijn boven alle verwachting ge lenigd zoo wel door het zachte jaargetijde hetwelk de voorzienigheid heeft geschonken als door de maatregelen in overleg met Uw Edel Mogenden genomenen dooi’ de meest lofwaardige algemeene medewerking. Daar de oogst van het bedoelde gewas en van enkele andere veldvruchten ook in dit jaar min der overvloedig is geweest, is de aanvankelijke bestendiging der wettelijke bepalingen tot aan moediging van den invoer van levensmiddelen raadzaam te achten, en zal zij een der eerste JcTvoT-non nitnialtpn waaron de aandacht van kend onder den naam van Aai-Botdie alge meen gehouden wordt voor het hoofd der ben de van welke er vijf in den loop van dit jaar Uw Edel Mogenden zal ingeroepen worden. Door herhaalde hooge waterstanden op de ri vieren mitsgaders door hooge zeevloeden en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1