NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 87. 1846. Zaturdag den 31 October. BINNENLAND. BUITENLAND. ALLERLEI. In eene voorstad van Orleans zijn de keistee nen letterlijk uit de straat geligt en door den verbolgen stroom met zulk eene ontzettende kracht voortgestuwd dat er geweldige gaten in verscheidene dikke muren geslagen zijn. 12. ring onzer verband. Wij herhalen de mëening en de ge voelens te dien opzigte vroeger geuitons ver zekerd houdende dat wanneer de overtuiging der noodzakelijkheid eener herziening der grond wet bij Uwe Majesteit zal gevestigd zijn Hd. met vertrouwen in de bedoelingen der verte genwoordigers des volks de vereischte voorstel len aan onze overwegingen zal onderwerpen. 18. n I 1 a i e i i I e c i WKH lUTWX’fU■BBMMBMMmWBggBMMBgBgBMMWMM hl».jJ F depêches worden met vaartuigen deze een verliès van/’1518,000 gul- nlijke behoeften l moge dezelve te bevredi- nijverheid I op te le- Met die behoeften staat de verbete- staatsinstellingen in het naauwste Wij herhalen de mëening De speelbank te maand belang- eene sociëteit ge- 80,000 pd. st. P A R ij s 25 October. De schade welke dö overstroomingen der Loire hebben veroorzaakt j zijn natuurlijk niet naauwkeurig te bepalen ent zullen dit ook wel nimmer zijn. Evenwel schat de minister van openbare werken het verliesop meer dan 100 millioen francs. De Loire en lende. Posten ToursNantes en dat de daling traag zal voortgaan indien de ben erlangd ons v zieniug der militaire wetboeken, stellen van eenige wijzigingen in van strafvordering. 21. Betreffende het binnenlandse!» bestuur mitsgaders het te geven gevolg aan art. 6 der grondwet, mogen wij binnen zekeren tijd van Uwe Maj. wetsontwerpen ter overweging te ge- moet zien. Even als ten verleden jare zullen wij de voorstellen betrekkelijk die onderwerpen met naauwgezetheid onderzoeken. dat eene eene Uit het ontwerp-adres der staten-generaal in antwoord op de troonrede, ontleenen wij de volgende 8 4. Ten opzigte van het onlangs met Bel gië gesloten tractaat van handel en scheepvaart meenen wij den wensch te moeten uiten, dat hetzelve in de uitkomst moge blijken goede vruchten voor onzen handelonze en voor onze Overzeesche bezittingen veren. 10. De versterking van ons zeewezen als eene wenschelijke zaak blijvende beschouwen, hebben wij met genoegen vernomen, dat, ter bereiking van dat doel de aanbouw van stoom- oorlogschepen liet onderwerp van overwegingen uitmaakt. Mogen die overwegingen, met in spanning voortgezeteerlang in verhouding tot den toestand van ’s lands geldmiddeleneene uitbreiding onzer zeemagt naar vaste beginselen ten gevolge hebben. 11. Het binnenlandse!» bestuur, aan welks ordelijken en regelmatige»» gang voor het wel zijn der ingezetenen zoo veel gelegen is heeft het lang aan een blijvend hoofd ontbroken. Uwe Majesteit heeft onlangs daarin voorzien. De hertog van Wellington, die zoo vele oorlogsgevaren ont snapt iswas dezer dagen op het punt van door een der ko ninklijke rijtuigen te worden overredenalleen het beleid en de heradenluid van eenen polieie-beambte wendde dit ongelnk af. De armoede bepaalt zich niet tot één’ enkelen staat van Europa, maar is algemeen; zoo levert Parijs thans een ge tal van 116,000 ongelukkige» op, welke de bureaux van lief dadigheid aldaar dezen winter zullen moeten ondersteunen, onder welkenmen zegtdat nog niet eens de ambachtslie den gerekend wordendie geen werk hebben. De stad Zwolle hoopt eerlang ook tot de steden van ons vaderland te behooren wier straten door gas verlicht worden. De meer-, malen ongunstig uitgevallene proevenom de goudmijnen aan de kust van Guinea e ontginnenschijnt ons gouvernement ipenbarc werken het verliesop de andere rivieren zijn nu da-1 en diligences komen weder van Angers. Echter vreest men j I nu heerschende zware regens aanhouden. De berigten uit de geteisterde streken worden steeds droeviger. De maatschappij voor den spoor’weg van Pa-» rijs naar Orleans heeft in hare bureaux eene inteekening opengesteld tot leniging van de ge* slagene wonden. Zij zelve heeft voor 30,000 francs ingeschrevenhet bestuur der Message-1 ries Boyales voor 6000 fi'ancs. De valei der Loire gelijkt eene volkoïnene zeeop vele plaatsen staat het water 30 en meer voeten hoogop de oppervlakte drijven onberekenbare hoeveelheden dood veehuisraad stukken van huizen, ontwortelde hoornen, enz. Bijna alle vee en huisdieren zijn bij den vloed omgekomen ja ook verscheidene menschenle-f vens heeft men te betreuren, In de kerk Saint-Marceau te Orleans zijn al le voorwerpen in stukken geslagen het daarbij behoorende kerkhof is geheel omgewoclden de doodsbeenderen liggen in verwarde hoopen overal verspreidhetwelk een schrikkelijk tafe reel oplevert. Brieven en overgebragt. De zalen van het raadhuis te Orleans zijn in uitgebreide broodmagazijnen veranderd en de inwoners dier stad beijveren zich om de slagt- offers der ramp van voedsel en huisvesting te voorzien. P A R ij s26 October, Een dier roode regens welke men in de middeleeuwen voor bloedre gens hield is gedurende eenen lievige»» storm in de departementen de la Drome en Isère, op eenen en denzelfden dag en zeer ver van elkan der, gevallen. Te Valence waren op den 17 alle kleedercnparapluies en daken Waarop de regen was nedergevallenbedekt met een be zinksel van roode kleur, waarschijnlijk daaruit voortvloeiendedat de regenwolk zich uit een hoos zal hebben gevormddie tevens het zand, van den grond zal hebben opgezogen. Op den zelfden dag heeft zich ditzelfde verschijnsel ver toond te Bourgoin (Isère), alsmede te Grenay te Verpillièrete Chèseneuve het eiland Abeau te Saint-llilaire iu de kantons Crémieu en Mo- rcstelen eindelijk op den straatweg van Cham- pier naar Bourgoin. Op onderscheidene dezer plaatsen heeft deze regen den grootsten schrik te weeg gebragtvooral onder de vrouwen. In de jaarboeken der wetenschap bestaat liet voor beeld van dergelijke rood- of geel-gekleurde re gens welke vooral zijn waargenomen in de na buurschap van vulkanenen ook wel op eenen vrij aanzienlijken afstand derzelven. 18. Wij wenschendat eene gepaste spaarzaamheid gepaard met eene doelmatige aanwending van ’s lands gelden den teriigkeer van vroegere ongelegenheid moge voorkomen. Wij zijn overtuigd dat daartoe veel kan bij dragen het daarstellen van wettelijke voorschrif ten ter bevestiging van orde en vereenvoudi ging in het geldelijk beheer, hoedanige door Uwe Majesteit aan ons vooi’ de tegenwoordige zitting zijn toegezegd. Aan het onderzoek der begroetingen en der wet op de middelen voor het aanstaande tweejarig tijdvak, zullen wij de meeste oplettendheid wijden. 20. De ontwerpen van wet, bevattende het geheele wetboek van strafregt, zullen door ons worden overwogen met al de zorg welke het aangelegen onderwerp verdient. Bij de aan kondiging dier voordragten zou het ons aange naam zijn geweest, tevens de toezegging te beb- erningd dat weldra door Uwe Maj. aan voorstellen zouden worden gedaan tot lier en het daar- het wetboek Frankfort, 24 October. Bij besluit van het K. Pruiss. Opper-Consistorie zijn de zoo genaamde vrije gemeenten voor onchristelijke secten verklaard. Gelijk men weetbestaan reeds eenige zulke gemeentenwaaronder voorname lijk die te Halle en Koningsberg moeten genoemd worden. Frankfort, 25 October. Homburg ondergaat sedert eene rijke verliezen. Er heeft zich vormdmet een kapitaal van om tegen de bank te spelende winsten van deze sociëteit worden op 500 pd. st. daags ge schat. Gaat dit zoo voortdan zal de bank binnen een jaar opgehouden hebben te bestaan. Men wil weten dat de operation der maatschap pij gebaseerd zijn op eene berekening van den beroemden Engelschen mathematicus Adams de zelfde, die den heer Leverrier de prioriteit der uitvinding van de nieuwe planeet betwist. Bij na alle spelers te bad Homburg volgen de be rekeningen van deze maatschappij waardoor de bank dagelijks dens lijdt. De directeuren der bank zijn nu onledig met het doen eener leening van ruim een millioen guldensten einde het spel tot het laatste toe tegen hunne nieuwe vijanden te kunnen vol houden. Friedl and, 12 October. Eene vreessel ijke gebeurtenis heeft hier eene algemeene sensatie verwekt. Een jong gehuwd paai’ leefde kort na de bruiloft zeer oneensgezindwaardoor de man een timmerman van beroep die vroeger wel eenigzins aanleg tot misbruik van sterken drank getoond hadop nieuw zich tusschen- beiden daaraan schuldig maakte, hoewel hij an ders als een vlijtig en oppassend man bekend stond. Den 10 dezer van zijn werk te huis komende verzocht hij zijne vrouw om wat melkwelke zij hem ook gaf, doch vermengd met eene dosis arsenicum. Daar dit de gehoop te uitwerking niet had ging zij voort met ha ren man in zijn voedsel arsenicum toe te die nen en vermengde zelfs liet water dat hij dronk met vitriool. Eindelijk bezweek de ongelukkige onder de vreesselijkste pijnen. De vrouw werd onmiddellijk in hechtenis genomen alsmede een ongehuwde knecht met welken zij sedert haar huwelijk op eenen vertrouwden voet stond. De geregtelijke lijkopening stelde de vergiftiging buiten allen twijfel. Reeds heeft de giftmeng- ster hare misdaad beleden. Rome, 14 October. Bij eene, onlangs ten huize van eenen hooggeplaatste»! geestelijke in Ancona bewerkstelligde, huiszoeking heeft men gewigtige papieren in beslag genomenbetrek king hebbende op de geheime handelingen van zekere partij, ten gevolge van welke de onlangs medegedeelde inhechtenisnemingen van onder scheidene aanzienlijke geestelijken, onder ande ren van den kardinaal della Genga zijn geschied. Zelfs de kardinaal Gizzi zagin den laatsten tijd den moed zich begeven in den strijd tegen de in hare kuiperijen en middelen nooit verlegene partij en had den paus reeds zijn ontslag in gediend, maar nam hetzelve terug, toen Pius IX hem het verhevene voor oogen hield, van den door hen begonnen arbeidde 'wederge boorte van het Romeinsche volk. Wij koesteren den wensch datmet eenen hel deren blik in de wezenlijke behoeften van on zen tijd al datgene tot stand moge worden ge bragt, wat dienen kan om c-- - gen. 14. Wij wenschen dat bij voortduring ten opzigte van handel scheepvaart en verdere ondernemingen van nijverheid meerdere leven digheid moge opgemerkt w orden en dat de toe nemende uitvoer van sommige onzer voortbreng selen voor onzen landbouw en handel gunstige uitkomsten moge opleveren. Ter bevordering van de belangen van onzen handel en van on ze nijverheid, zal de herziening van de alge meene wet op de heffing van de regten van in- uit- en doorvoer veel kunnen toebrengen. An dermaal meenen wij de verwachting te mogen doen kennen dat spoedig een voorstel dienaan gaande aan onze beoordeeling zal onderworpen worden. Assen, 26 October. Eenige ingezetenen de zer stad hebben heden een adres aan de tweede kamer gezonden waarbij het wenschelijke van de invoering der vrijheid van handel voor Ne derland in het breede wordt betoogd. Aan het hoofd der onderteekenaren staat mr. P. W. Alstorphius Grevelink, lid der regtbank alhier, die zich ook reeds door eenige uitgegeven ge schriften als ijverig voorstander van liet thans elders meer en meer veldwinnendbeginsel van handelsvrijheid heeft doen kennen. Eveneens is er door eenige aanzienlijke grondeigenaars en landbouwers, in het distrikt Zutpheneen adres tot afschaffing der graanwet aangeboden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1