EX ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EX HET ARRONDISSEMENT SNEEL NIEUWS- 1846. No. SS. Woensdag den 4 November. li. I ,1 ao so Hij BINNENLAND. in oedig moge ge- i1* Oct. 0. )0. bezadigd bekoopt doch waarheid en 6 ieder is le 00 ill '5 110 iO <5 ipt ne da ne ?er ge ler pt. ra la as ui. b- en ib- ier ar- A i n i: nee :u el Jen >et- en ;-k, ■n el ft len 11 de m, te- ;eu 50 •O 50 nemen een tra Wij en L van een en alom kennis gegeven opdat welligt van hieromtrent eenig licht konde opgaan. over dat ontwerp worden M. van Z. financiënZ. Exc. de ■*5? j, De heer Van Rijckevorsel meentdat bij het onderzoek van dit ontwerp, de eerste vraag wel moet zijn, of de wet van 1845 invloed heeft uitgeoefend op den invoer van levensmiddelen? De spreker oordeelt, dat die wet eene gunstige zijde heeft opgeleverd. Zij heeft aan den han del vertrouwen gegeven en dezen in staat ge steld, om niet alleen in eigene behoeften van het rijk maar ook in die van anderen te voor zien. Hij wil het gevraagd hebben, wat zou het lot onzer bevolking geweest zijn, zoo wel vroeger, als op dit oogenblik, indien die maat regel niet ware genomen, vooral nu men in de hoop van een’ goeden oogstwat een der voor naamste voedingmiddelen betreft, is te leur ge steld geworden? De wet van 1845 heeft alzoo nuttig gewerkt, en de omstandigheden vorderen hare verlenging gebiedend. Met genoegen heeft hij gisteren de verklaring vernomendat de Re gering voornemens isnog in den loop dezer zitting, een voorstel, nopens de graanwet, aan te bieden. Hij hoopt, dat dit spoedig moge ge schieden want elk uitstel acht hij hier schade lijk, en die belangrijke zaak mag niet langer dan maar eenigzins noodig isop den tegen* woordigen voet blijven. Van eene afschaffing der graanwet is, naar zijne meeningde herle- vendiging van den vroegeren graanhandel alleen mogelijk. Indien ds regering eenig regt op den invoer van buitenlandsch graan zou vermeenen te moeten behoudendan zou er een zeer ma tig vast regt moeten vastgesteld worden. Bij deze gelegenheid acht hij het ook doelmatig aan te dringen, om aan het stelsel van entrepot ee- ruiine uitbreiding voor vele andere voorwerpen te geven. Hij zwaait den meesten lof toe aan den grooten maatregeldie onlangs in Engeland is tot stand gekomen. IIij hoopt, dat Neder land de lessen der goede staathuishoudkunde zal volgen. Daaraan heeft het zijne vroegere grootheid te danken gehad. Er moet ware vrij zinnigheid in het handelsstelsel en in de han- delswetgeving bestaan en worden aangenomen. Er moet ook eene uitbreiding gegeven wor den aan de verminderingen der regten bij den invoer. Hij stemt voor het ontwerp. De heer Hoffman zegt, dat hij ten vorigen jare tegen dit ontwerp heeft gestemd omdat hij het slechts als een palliatief beschouwde doch dat hij, na de verklaring, gisteren van wege de regering afgelegden die bij hoopt dat zich spoedig zal verwezenlijken, thans zal stem men vóór de voordragt. Z. Exc. de minister voor de koloniënmet de verdediging van het ontwerp belast, ziet van het woord af, daar de voordragt geen’ tegen stand heeft ondervonden. De beraadslagingen worden gesloten. Men gaat ter stemming over. Het ontwerp wordt aangenomen met algemeene stemmen. Het zal aan de eerste kamer worden gezonden. De eerste kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van heden aangenomen het ont werp van adres, in antwoord op de troonre de haar door de tweede kamer toegezonden zullende dat adres waarschijnlijk morgen, door eene vereenigde bezending van leden der beide kamers van de staten-generaalaan Z. M. den koning worden aangeboden. ’s Graven h age, 30 October. De haring- visscherij op de Engelsche kust schijnt eene gun stige wei gisteren te Katwijk eene de aanzienlijke lading van 113,000 stuks en eer gisteren eene te Noordwijkterwijl te Scheve- ningen nog drie pinken, als een van den ree- der G. Hoogenraad met 41,000; een van J. Hoo- genraad met 71,000 en een van de reederes de Wed. A. van der Harst met 52,000 stuks zijn aangekomen. Amsterdam, 30 October. Dezer dagen is door de Amstel-societeitalhier, aan den heer Mr. R. Wichers te Groningen toegezondeneen zilveren beker, van binnen verguld, dragende aan de eene zijde het opschrift: Aan den niet herkozen volksvertegenwoordiger Mr. B. Wichers. Hulde van de Amstel-societeit. Aan de andere opzien tot den Almagti- rdige grijsaard het voorregt velen genieten terugziende van 72 jarenwaarin hij met deze stad op bet naauwst ver- een blijk zijner ge en de welvaart van nier bevindende kapiteins der 0. I. scheepvaart uitgenoodigd tot het bij wonen van een feestmaal, hetwelk hij hun in de nieuwe stads-herbergaan het nieuwe werk, aanbiedt. LeIJDEN, 27 October. Naar men verneemt is bij de arrond.-regtb. alhier aanhangig de na volgende voor als nog onverklaarbare zaak wel ke voortdurend een punt van naauwgezet on derzoek uitmaakt. Ter gelegenheid cener aan gifte wegens het, door middel van opligting en bedriegerij, afhandig maken van 10 stuks certi ficaten werk, schuld 2*- pCt. ieder groot1000, moet de aangever namelijk bij nader onderzoek beweerd hebbendat dezelve het voorgaande jaar door hem gevonden waren. Volgens zijne opgave deed hij, op 8 Junij 1845, des avonds tegen tien of half elf ure op den Haagschen ■nding te hebben genomen; althans is straatwegbuiten de Witte poort dezer stad, schuit aangekomen met c|p vonjst van eene ongeslotene reiszak van En- gelsch maakselwaarin zich bevonden de opge melde 10 certificaten van het administratie-kan- toor Ketwich en Voomberghmitsgaders een donkerrood lederen portefeuille met koperen knipbevattende twee gedrukte adreskaarten van logementen te Amsterdam en Rotterdam eenige geschreven ditowaarvan een uit Man heim, en 10 bankbiljetten ieder van ƒ300 en van 200. De justitie, onbewust dat. dergelijke belangrijke waarde in dit arrondisse ment ter eeniger tijd werd verloren of op eene andere wijze vermist, heeft van een en ander elder* zijde stelt het vignet eene zon voorin wier midden de woordenHerziening der grondwet te lezen staan. In de stralen der zon zyn ne gen sterren geplaatst, doelende op de negen voorstellers van het herzienings-ontwerp. Daar onder zijn de woorden gesteld uit eene bekende Ode van Horatius genomen: Impavidumferient ruinae. Aan den voet des bekers is het rand schrift geplaatstConcordia resparvae crescunt. Uit een’ particulieren brief van Java van 27 Augustus vernemen wij dat een mislukte aanslag op het leven Van den heer Van der Crab, op zijn landgoed Tjisseroa, eene ernstige verwonding van den heer D. Brouwer ten ge volge heeft gehad. Volgens eenparige getuige nis van drie inlanders, van welke een des avonds ten 10 uur een geweer met 3 kogels had afge schoten door een zeildat de galerij bedekte zouden zij daartoe omgekocht zijn voor ƒ6 door een Europeerdie in verzekerde bewaring was genomen. De heer Brouwer, hoewel zwaar in den buik en regterarm gewond was echter merkelijk beter en buiten gevaar. Onbegrijpe lijk is deze verfoeijelijke aanslag op iemand die algemeen op Java geacht en bemind is. Uit de berigten bij eenen volgenden landposthopen wij deswege nadere bijzonderheden te kunnen mededeelenen sparen Voor als nog den naaru van den Europeer. Voorts loopt het gerucht, dat de heer van Hogendorpresident van Kadoevergiftigd was en zeer bedenkelijk lag. Dat er op den gepen sioneerden kapitein van der Klucht tweemaal te Salatiga door inlanders was geschoten. Alsme de dat er eenig oproer in de Lampongs (op Sumatra) was ontstaan dat echter spoedig ten goede zou schikken. De moordenaars van de familie Kamphuis, welk voorval vroeger door ons is medegedeeld zijn ten getale van elf ter galg verwezen welk vonnis aan ben is voltrok ken. Rotterdam, 30 October. Onze geachte stadgenoot de heer A. van Hoboken van Rhoon en Pendrecht en Cortgene, zal aanstaanden woens dag 4 November zijne negentigste verjaring vie ren. Onder dankbaar- ge erkent de waa dat hij boven zoo i op het tijdvak de zeevaart van bonden washeeft hij als voelens voor die scheepvaart deze stad al de zich Uit de beraadslagingen over het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede, ontleenen wij het volgende, mede, om tot bewijs te dienen, dat onze tweede kamer nog leden telt, die hun ne roeping gevoelen die het zorgwekkende het verkeerde in den toestand van ons vader land kennen en daarover onafhankelijk en on bewimpeld durven spreken ter plaatse waar zulks juist behoort. Zulke leden onder onze verte genwoordigers aan te treffen is bemoedigend zij geven aanleiding tot de hoop, dat door hun nen bedaarden en standvastigen voortgang een maal die verligting van druk die verbetering in vele zaken zal bereikt wordennaar welke elk beminnaar van het vaderland het schoone Nederland, zoo vurig verlangt. De heei- de Kempenaer kan aan de strekking van het adres zijne goedkeuring niet hechten bij zal de redenen daarvoor kortelijk ontvou wen. Vooraf moet hij opmerken dat hij het geheel eens is met de vorige sprekers, en dat hij zich verheugtdat de beraadslagingen het doorslaand bewijs oplevercn voor de stelling, dat de troonrede voor niets anders moet gehou den worden dan voor het werk der ministers. Die waarheid staat dus vast; ze is in deze dis cussie door niemand bestreden ze behoeft der halve niet nader verdedigd te worden. Het staat dus vrij op die rede te antwoorden zoo als de pligt der vertegenwoordiging dit voor schrijft. Maar wat vordert die pligt Men moet het antwoord uit de zaak zelve putten. Deze rede toch is niet alleen weinig bedui dend maar men mag zeggen niets beduidend. Als men inziet de reeks der troonredenen de zer dagen bijeen verzamelddan zal men be vinden dat die stukken jaarlijks in belang af- en dat de tegenwoordige misschien nog p lager staat dan de vorige. leven evenwel in gewigtige oogenblikken belangrijke zaken gebeuren om ons heen. Sedert 1840 hebben er allergewigtigste verande ringen plaats gehaden jeugdiger krachten en krachtiger hand waren noodigom het roer van staat in handen te nemen. En waar zijn de doorslaande bewijzen van verbetering? Inmid dels heeft er eene groote omwenteling plaats gehad in het stelsel van belastingen in een na burig rijk ook in verhouding tot ons vader land, zoodat, wanneer het vroeger niet wilde voorgaan, het thans zeker de vraag wordt, of men niet naderhand zal moeten volgen? Ziet men op de binnen- en buitenlandsche bezittin gen dan is er niets dat bet oog met gerust heid bezieltoveralwaar men den blik rigt ziet men gebouwen, die dreigen in te storten of vindt men de puinhoopen van gebouwen die reeds ingestort zijn overal behoefte aan verbe tering enbij zulke ervaringenmag de ver tegenwoordiging niet zwijgen, maar moet zij hare bevinding brengen voor den troon opdat de noodige verbetering worde aangebragtop dat het heil des volks verzekerd worde. Spreker wenscht dus geen weinig beduidend antwoord te geven; hij vindt geene aanleiding om te wenschente hopen en te verlangen maar wil eene bepaalde oordeelvelling over den toestand des lands, een 1 volledig overzigtwaarin alles naar voor den troon wordt opengelegd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. ’s GravenhageZitting van Vrijdag 30 Is ingekomen eene boodschap van Z. waarbij, ten gevolge der ongesteldheid Exc. den minister van minister voor de koloniën gemagtigd wordt, de verdediging op zich te nemen en voor te dra gen van het ontwerp van wet, strekkende tot verlenging der wet van 18 December 1845, tot aanmoediging van den invoer van levensmidde len. De beraadslagingen alsnu geopend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1