NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR IIE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1846. Zaturdag den 7 November. No. 89. 4 1 BINNENLAND. T- 41 1 :.5O. P4 BUITENLAND. zeer wrlke idcn in één regel Uiu; Er zijn hier Er gods- 'orns- en de 3.85 4.40 4.70 4.95 3.50 3 70 3.40 8.25 mogelijk zijn, dat hij der spoorweg-stations ook ver- nbie- ■.elve t ka- 11.50 10.50 14 50 er „e- t ver- 4 November. eene aanschrijving van het departement binnenl. zaken zijn de plaatselijke bestu- dezer dagen onderhouden over eene ver- Voor eenige da- huisgezin van 12 personen 10 kinderen naar Rot- daar verder de reis Gemeld van Zon der schoonste landhoeven was van het geslacht die tot voor twee maanden door Doch om niet ge- van alles nog eene voldoende som overge- zijne fortuin in de nieuwe wereld zeer nueu naar j ij wil. I heeft itrek- w en -*n iu in de hem bben rang vaca- °l’ mis heeft der- ■iug; men i het d< n ;ken. t bij 1 van 1 ge- m en is digi- nt is mge- Ween EN, 27 October. Wij geven de vol gende bijzonderheden van een onlangs plaats gehad hebbend voorvaldat veel opspraak heeft gemaakt in de hooge kringen van deze stad. De luitenant-veldmaarschalkgraaf von Tisch had zijne eenige dochter verloofd aan den ba ron von S die luitenant van de huzaren was en die hem de som van 6000 florijn ter hand stelde als borgstelling voor de vervulling zijner belofteten aanzien van Freule van Tisch. Na verloop van twee maanden besloten beide partijenom het huwelijksplan te vernietigen. De baron ex-bruidegom eisehte nu zijn geld terugmaar de graaf von Tisch had de onbe schaamdheid te loochenen dat hij iets van hem. had ontvangen. De verongelijkte bragt eene aan- klagt in maar daar hij geene voldoende bewij zen kon bijbrengen welke van zijn deposito deden blijken, besliste de reg thankdat, wan neer de graaf von Tisch eenen eed kon afleggen dat hij geen geld of goederen van den baron von Shad ontvangenden eischer zijn eisch ontzegd en in de kosten van het geding zoude veroordeeld worden. Graaf von Tisch legde den gevorderden eed zonder aarzelen af, en beschuldigde den baron von S te gelij ker tijd voor de criminele regtbank van las ter. Het hof veroordeelde den armen baron tot eene hooge boete en een jaar gevangenisstraf, welke den jongen officier noodzaakte, de dienst te verlaten. De betrekkingen van den baron nogtans stelden alle middelen in het werk om achter het geheim te komen en het gelukte haar eindelijk te ontdekken dat de graaf von Tisch de hem door den baron von S gegeven papieren heimelijk verkocht had. Zij klaagden daarop den schuldige aan bij den hof- krijgsraaddie den graaf von Tischna over tuigd te zijn van zijne eerlooze daadveroor deelde tot ontzetting zijner Waardigheden met eerloos-verklaring en eene gevangenisstraf van 10 jarenmet dwangarbeid daarenboven. De keizer veranderde echter de eerste straf in een voudige degradatie, en schonk den schuldige van de tweede straf geheel genade, omdat hij vroeger zijn leermeester was geweest. Det al dus gewijzigde vonnis is toen voor den krijgs raad met al de gebruikelijke plegtigheden uit gevoerd geworden. liet vonnis van den baron von S werd intusschen gecasseerd en de ze trad op nieuw in de militaire dienst. Berlijn, 31 October. Ondanks alle berig- ten van het tegendeel, schijnt Ronge niet te min door de policie alhier te zijn verbannen al thans de Allgem. Kirchenzeiluvc/ berigtdat Ronge op zondag 25 dezer vroeg door twee gendarmes naar het Breslauer spoorweg-station is gebragt geworden. Men heeft hem derhalve zelfs niet toegestaan de reis naar Maagdenburg naar de Synode van de Duitsch-Katholijke ge meenten. Daarentegen wordt weder van Ron- ges aankomst in Maagdenburg melding gemaakt, liet zoude dus zeer wel door de policie naar een gebragt is geworden. Stuttgardt, 29 October. De gemeente raad dezer stad moet, gezamenlijk met het ko- mité-generaal der burgers klagten hebben in gediend aan het gouvernementtegen den al te groot wordende dwang der censuur, en op eene meer uitgestrekte vrijheid van drukpers aandrin gen. liet adres-ontwerp is in zeer krachtige bewoordingen opgesteld en zal opziens baren want het bevat eene regtstreeksche beschuldiging tegen eenen zeer hoog geplaatsten persoon. Rome 26 October. De paus heeft de pleg- tige inbezitneming van het Latraan op den 8 Nov. bepaald. Het volk gelooft te kunnen ver wachten dat bij deze gelegenheid verscheidene belangrijke veranderingen in het bestuur zullen gemaakt worden. De reactionairen verdubbelen derhalve, naar men zegt, hunne pogingen, om de nieuwe slagen waarmede zij bedreigd wor den zoo mogelijk af te wenden. De paus heeft bevolen dat het onderzoek betreffende de aan te leggen spoorwegen zoo veel mogelijk bespoe digd wierd. Voorts heeft hij gelastdat de scharen van bedelaars en kreupelenwelke in de straten van Rome een zoo afzigtelijk schouw spel uitmakenverwijderd moesten worden die te Rome te huis behooren zullen in weldadig- heidsgestichten dezer stad geborgen, die uit an dere streken naar hunnegeboorteplaatsen gebragt en aan hunne gemeenten ter verpleging overge geven, zij die uit andere staten afkomstig zijn, zullen over de grenzen gezonden worden. Dit 21; 21/. I -/. i 32* G voortaan jaarlijks eene tentoonstelling van voort brengselen van landbouw hier gehouden wor den en zullen ook de overige districten door uitloving van premiënaangemoedigd worden, tot bevordering van deze voor den landbouw belangrijke instellingen. Aangaande de longziekte van het vee die dezer dagen in onze provincie onder de gemeen te biervliet, weer uitgebroken is, vernemen wij, dat zij zich in de laatste acht jaar zeventien malen in onderscheidene districten van Zeeland vertoonde en bereids zestien malen door ge paste maatregelen van den vee-artsden heer J. van Hertum, werd gestuit. Genoemde arts is thans ook weder met de behandeling van het zieke vee belast. Zierikzee, 24 October, gen is van hier een als vader moeder en terdam vertrokken om van naar Noord-Amerika voort te zetten, gezin behoort tot de deftigste familiën nemairewaar een vele jaren de eigendom des mans en hem is bewoond geworden, heel uitgeput te raken, heeft hij zich ontdaan en houden om te beproeven. P urm erende, 30 October, zoo vele ziekendat bijna alles stil staat, heeft voorleden zondag geene openbare dienstoefening phmts gehad omdat de predikan ten ziek waren; de vergadering van ons depar tement tot Nut van het Algemeen kon gisteren avond geen voortgang hebbenomdat er van de zeven leden van het bestuur zes aan de ziek te laboreerden van de slads-burgerschool lig gen de hoofdonderwijzer en de ondermeester aan de koorts van ruim 200 scholieren komen er geen 100 ter school. De jonge-jufvrouwen- school staat stil, omdat de onderwijzeres ziek is. Van de armenschool liggen beide de meesters krank, zoo dat een kweekeling daar school houdt. Er zijn huisgezinnen, waar van de zeven personen zes aan de koorts ziek liggengevaarlijk zijn echter1 de ziekten niet. Eenige oude lieden be zwijken er onder, weinig jonge lieden doch die ziek zijn geweest, kunnen niet goed op ver haal komen en krijgen gedurig de koorts terug. Door geheel Waterland is het eveneens gesteld. Groningen, 2 November. Zondag avond den 25 October hoorde men in het bosch van den heer Buma te Zuidhorn nog laat een schotdoch gaf men er geen acht opte meer omdat de jagt thans geopend is. Den volgen den morgen tegen 4 uur ging een boerenarbei der door het bosch naar zijn werk hij hoorde een akelig gesteen en gekerm hierdoor opmerk zaam gemaaktwekte hij den tuinman en gin gen beide voorzien van een lantaarn het bosch in en vonden aldaar een man liggen, die zich door een pistoolschot het leven had willen be nemen doch zich slechts zwaar gekwetst en den nacht onder de vreesselijkste pijnen door- gebragt had. Men nam hem op en bragt hem naar de herberg van de wedw. Ossentjuk, al waar hij kort daarna overleed. Uit zijne papie ren bleek, dat hij Johan Munting was genaamd en van Zwolle kwam, met het voornemen, om als landverhuizer naar Noord-Amerika te ver trekken. Volgens later onderzoek was hij uit Almelo afkomstig. Bij was ongeveer 40 jaren oud. ’sGravenhage, 3 November. Men ver zekert, dat, na afloop van de zitting van mor gen de kamer voor eenigen tijd zal uit een gaan en hare werkzaamheden zullen worden ge schorst. Sommigen willen dat de kamer eerst in February aanstaande weder bijeen zou ko men. Wel moet vóór het einde van het jaar, de staatsbegrooting voor de jaren 1848 en 1849, aan de staten-generaal worden aangeboden maar ook op het einde van 1844, had de aanbieding der begroothig voor 1846 en 1847 in geene voltallige zitting der kamer plaats zoodat de leden niet verpligt zullen zijn alleen tot dat einde naar de residentie terug te keepen. Tengevolge van deze schorsing der werkzaam heden zullen de ministers den tijd hebben, om vele wetsontwerpen in gereedheid en ter tafel te kunnen brengendie thans nog in bearbei ding of bij den raad van state aanhangig zijn. Amsterdam, 2 November. Z. M. heeft aan den heer mr. P. S. Noyonlid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Sneek, op verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleendmet dankbetuiging voor de door- hem, in die hoedanigheid, gedurende vele jaren bewezene diensten en in plaats van denzelven benoemd den heer A. Veen. Rotterdam, 4 November. Ten gevolge van van ren eenvoudigingwelke door de gebroeders Smits, hrandspuitmakers te Nijmegen in de construc tie hunner brandspuiten is gebragt. Deze ver betering of verandering bestaatvolgens een bij dat dapartement ontvangen berigt van den burgemeester dier stad, daarin, dat de spuit is zamengesteld uit eenen cylinderdie onder en boven met kleppen is veorzienzoowel met het op— als met het nedergaan der zuigers wer kende. Deze kleppen liggen in koperen kasten welke door schroefketels afgesloten alzoo bij voorkomend defect gemakkelijk en spoedig te herstellen zijn. Verder is de cylinder in den windketel geplaatstwaardoorvolgens gemeld berigt, veel ruimte voor het water in den bak gewonnen wordtterwijl door deze zamenstel- ling eene groote bezuiniging in de kosten wordt aangebragt, en de prijsbepaling, voor spuiten van zoodanig zamenstelaanzienlijk wordt ver minderd in tegenstelling der gewone en tot hiertoe bijgehoudene constructie dienende deze spuiten gelijktijdig tot zuig- en perspompen terwijl zijmede volgens gemeld berigtvolle dig beantwoorden aan het oogmerk, om spoe dig en genoegzaam water aan te brengen op te voeren en te ontlasten. Eenige gemeente besturen in Gelderland hebben zich reeds brand spuiten door de gebroeders Smits vervaardigd, aangeschaft, en de ondervinding heeft doen zien, wordt in de circulaire gezegd, dat deze spuiten werkelijk aanbeveling verdienen. Door Z. M. is, bij besluit van den 25 Oc tober 1846 no. 138vergund het bestaan te Midwolde en de Leek (provincie Groningen) van eene christelijke afgescheidene gemeente bestuurd volgens de bepalingen van het regle ment der christelijke afgescheidene gemeente te Groningen. Middelburg, 1 November. Dezer dagen had alhier de verloting plaats van eenige be langrijke vruchten welke ter zake van de bui tengewone soorten en ten blijke van de sterke groeikracht in dit jaar, gedurende 14 dagen ter bezigliging zijn geweest. Men vond onder an deren op deze expositie verbazende groote pe ren van elf Ned. oneen gewigtterwijl eene der calvin-appelen acht oneen woogook de rijpe peer der tweede vruchtaldaar voorhanden trof ieders bewondering. Jammerdat eenige voorwerpen te laat zijn aangekomenom daar van een geschikt gebruik te kunnen maken hierbij was onder anderen eene in zwaarte uit muntende roode kool van ruim vierentwintig Ned. oneen gewigt. Naar men verneemt, zal

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1