NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ’lik JOL 1846. Woensdag den 11 November. No. 90. I I w Twpi BINNENLAND. dit BUITENLAND. >k. eener 00. ALLERLEI. gevoelen zouden. Men leest in de ■nu de met den die iil- ?/ie :es- ■n één gel "6 :n een r'j- gte 1.' 9 2< ra .40 .70 .95 7.0 .70 .40 .25 .50 .50 .50 eenen nabijzijuden trap, weder op van den 4 November, zijn de over bet wets-ontwerptot re bel koloniaal batig slot over 1845, en is hetzelve met 27 tegen 13 aangenomen. te helpen 1 der no. 15) 52 strafregt, te niet von- mor- v oerman van zijn woonhuis, herhaald stenen ling langs den wal geraakte. Het vermoeden dat de in nood verkeerende de schuitevaarder J. P. Kramer was, kwam als nu tot zekerheid. Met de brievenkist in de hand naar zijne schuit gegaan zijndewelke voor den wal lag, om ten zeven uur naar Win schoten af te varen, was hetop het oogenblik dat bij den voet op het vaartuig wilde zetten, dat eene duizeling, met welke hij sints den vo- rigen avond behebt was zich met zulk eene hevigheid hervattedat hij daardoor onvermij delijk in het water moest storten. Gelukkig be kwam hij bij dit ongeval slechts eene ligte won de aan eene zijner handen, en werden de brie ven in de kist beslotenniet erg door het in gedrongen water aangedaan. Het laat zich moeijelijk met woorden uitdruk ken wat de geredde en zijn redder, die eenig en alleen ter plaatse aanwezig was, gevoelden: de een vervuld van vurigen dank voor het be houden van zijn dierbaar leven dat anders ge wis verloren warede ander het streelend be wustzijn in zich omdragende, een’natuurgenoot aan den dood te hebben onttogen. Te Tilburg1 zijndezer dagenvan elders komen inwonen zekere A. van Gog en zijne huisvrouw Hendrika van Rijswijk die, nu 72 jaren geleden, aldaar in den echt zijn vereenigd. De man is 95, de viouw 97 jaren oud; zij zijn beiden ge- deu Oft. j ook. n in en niets mie- dven ioral ping mgd de kui- i er dit men laar- niet len. kalf en, Tot een waar- hen die misschien zonder eenig oogmerk of bloot uit ge in hun knoopsgat dragen ij ze raai en Iers en, I mij ld? Idel I m j zit- -n leid het ge ms nis der arrond.-regtbank te Arnhem van 6 Ja nuary 1846 vernietigd, en, op nieuw regt doen de den heer C. A. Thieme niet schuldig ver klaard aan het boosaardig en het openbaar aan randen van het gezag des koningsnoch aan het honen óf smaden van den persoon des ko nings en hem te dier zake vrijgesproken. Het hof heeft echter den heer Thieme schul dig verklaard aan het boosaardig en in het open baar aanranden van de w aardigheid des konings en hem ter dier zake veroordeeld tot eene cor rectionele gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren alsmede in de kosten van het regts- geding des noods bij lijfsdwang op hem te ver halen. Men verzekertdat de veroordeelde van arrest onmiddellijk is gekomen in cassatie. A M S T E r D a A 6 November. In een Noord- Amerikaansch dagblad, de Brooklyn Daily Eayle leest men het volgende De geest van emigratiein andere Europe- sche landen rijp geworden schijnt zich bijzon der in Holland te hebben gevestigd. De Atlas van Albany gewaagt van eene vergadering van personen uit de Hollandsche kerk in die stad betrekkelijk Hollandsche landverhuizers en in welke door den eerw. heer Wijcklioff verschei dene brieven van personen uit Holland werden voorgelezen, welke de oorzaken uiteenzelteden die lot de landverhuizing aanleiding gavefl en om inlichtingen en hulp vraagden, ingeval van doorzetting van een dusdanig plan. Als de hoofdredenen van deze verhuizing wordt ge meld de moeijelijkheid om in dit land een be staan te vinden ten gevolge van deszelfs over bevolking, in verhouding tot deszelfs uitgestrekt heid het verval van den handel en de kwij- ning der handwerken de verregaande afpersin gen van liet gouvernement, om den intrest te vinden voor deszelfs openbare schuld en de godsdienstige onverdraagzaamheidwelke dooi de nationale kerk wordt uitgeoefend jegens de genen die naar eene grootere zuiverheid van leer streven dan zij belijdt. Een comité van twaalf personen zamengesteld uit een gelijk getal leden van de Hollandsche Gereformeerde kerkwerd belastom bij de eerstvolgende ver gadering eenig plan voor te dragenten einde het door de Hollanders beoogde doel bevorderen. Amsterdam, 6 November, schuwend voorbeeld voor soms te, der lint vertoonde zich in de Nes alhiereen een ordelint (men Frankfort, 3 November. De grijze ba ron von Rothschild de chef van het stamhuis van dien naam viert overmorgen zijne gouden bruiloft. De jubilaris zal dezen dag echter door geene feesten vieren en voor eenige da gen met zijne gemalin de stad verlaten. De employés van het huis Rothschild hebben even wel deze heugelijke feestviering niet willen la ten voorbijgaan zonder aan den grijzen baron hunne hulde toe te brengen. Ten dien einde hebben zij zich, zesendertig in getal, gisteren avond naar den jubilaris begeven cn hem te gelijk met een’ door kaligrapbie uitmuntenden gelukwensch als een blijk hunner deelneming in dit feesteenedoor den zilversmid Hessen- berg alhier vervaardigdezware zilveren ver gulde vaas aangeboden, welke door zuiverheid van arbeid uitmunt, en waarop, op zeer fijne porseleinen platen tooneelen gevonden worden uit de jeugd den middelbaren leeftijd en den ouderdom van den feestvierder, benevens too neelen uit het ouderlijke huis der Rothschildsche familie in de oude Joden-straat. Naar men verneemt, zullen teekeningen van de verschil lende zijden van dit ware kunststuk eerst daags in de Leipziger Illustrirte Zeituny ver schijnen. München, 28 October. De koning van Beijeren heeft beslotenomeven als in den vorigen jare, eene verhooging van traktement gedurende de drie wintermaanden toe te staan aan de lagere ambtenaren der verschillende tak ken van bestuur ten einde zij de duurte der levensmiddelen niet al te zeer Londen, 4 November. Clobe De graanmarkten zoowel in de binnensteden als in het buitenland worden bepaaldelijk beter wat betreft het belang van den consument. Het is blijkbaar, dat op Mark-Lane (de graanmarkt van Londen) de hoogste prijzen zijn bereikt en dat dezelve reeds beginnen te dalen. In den loop der vorige week bleven de graanprijzen ferm gesouteneerd en wilden de verkoopers de prijzen bedingendie men tien dagen geleden betaalde doch te vergeefs. Maandag was de daling merkbaar. Die beweging wordt grooten- deels toegeschreven aan de steeds vermeerderen de toevoeren uit de Oostelijke streken van het vasteland cn ook aan de berigten uit Amerika. Dit een en ander heeft ook op de prijzen van het brood invloed gehadhetwelk op de vier pond 7 d. is gedaald. Sn EEK, 5 November. Heden werd hier de algemeene vergadering yan leden des zesden dis tricts der Friesche afdeeling van het Nederland- sche Bijbelgenootschap gehouden. Men betreurt het, dat zoo vele leden in en buiten deze stad die vergadering niet bijwonen, omdat de een den ander reeds door zijn komen tot opwekking kan dienen en de zamenspreking van velen de be langstelling en den ijver krachtig kan verleven digen. Onder meer dat hier ter sprake kwam werd nopens den uitwendigén toestand van dit district medegedeeld dat de gedrukte naamlijst voor twee jaren zeveneunegentig leden bevatte, en dat sedert dien tijd door bedanken ver trekken of versterven tien leden afgingen maar daarentegen twintig nieuwe leden waren gewon nen zoodat men behalve vele toegetredene be gunstigers thans honderd en zeven leden telde. Voorts werd medegedeelddat van de Bij hel en Zendeling-vereenigingenbinnen deze stad nu bijna twee jaren werkzaam onder meer ge zegende vruchten de Bijbellezingen voor Armen inzonderheid mogten genoemd wordendie wekelijks door eene talrijke schare worden bij gewoond, welke toont te hongeren naar het brood des levensook dat de Zondagschool bij voortduring aan haar nuttig doel blijft be antwoorden en dat voorgangers en vooral de onderwijzers in deze school zich in dezen ver dienstelijk maken. Des avonds werd liet open baar verslag gehouden door Ds. II. van Berkum predikant te Wolzum; en schoon ook aan de opkomst in die vergadering te zien was, dat liet Bijbelgenootschap nog zoo min als het Zende linggenootschap, gelijk zij het moesten zijn ee ne zaak is der geheele gemeentegetuigde toch de collecte dat onder hen die waren opgeko men vele belangstellende vrienden van het echt Christelijke genootschap zich bevonden. TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. In de zitting beraadslagingen geling van afgeloopen stemmen Bij deze gelegenheid zijn er mede punten ter sprake gekomen welke naar het gevoelen van Z. E. den minister van koloniën die het wets ontwerp verdedigde niet regtstreeks tot de zaak zelve behoorenen daaronder ook de politieke uitzetting van den eerwaarden bisschop van Ca- nea. Deze zaak die zoo veel sensatie heeft ver wekt, werd door den ministerals regt-en doel matig in Indië, verdedigd; dé heer Golstein ech ter heeft daaruit aanleiding genomen te betui gen dat hij thans verzekerd is dat er in Indië geene godsdienstvrijheid hestaat; welk gevoelen ook andere leden der kamer met hem deelen. ’s Gravenhage, 6 November. Z. M. heeft aan de heeren Ellinkhuizen en Schroot alhier aanbesteed den opbouw van een groot aantal deftige en voorname woonhuizen, naast de nieu we koninklijke militaire manege. Naar men ons verzekert, zal dit laatste, in zoo sierlijken stijl opgetrokken gebouwtevens door Z. M. wor den bestemd tot verwarmingszalen voor behoef- tigen die aldaar voor rekening van Z. M.ge durende den winter, kosteloos verwarming en voeding zouden ontvangen. Door het eerste plan zullen honderde werklieden werk erlan gen, door liet tweede zal een aantal behoefti- gen het naderende strenge saizoen met minder bezorgdheid kunnen tegemoet zien. ’s Gravenha ge, 7 November. liet prov. hof in Zuid-Holland tweede kamer, heeft he den deszelfs arrest gewezen in de zaak van den heer C. A. Thieme uitgever der Arnhemseke Courant, welke zaak door den hoogen raad, bij arrest van 13 Junij jl.naar dat hof was verwezen. Het hof heeftop grond van art. wet van 1 Junij 1830 (Staatsblad art. 207 strafvordering en gedaan het ingestelde hooger beroephet woon- een lintje in hun knoopsgat dragen zon- naauwkeurig te zien naar de kleur van dit moge het volgende dienen. Dezer dagen den Salon des Variétés, in heer, wiens knoopsgat zegt van de orde van Nederlandschen leeuw) was versierd en door zijne luidruchtigheid de aandacht des pu blieks in hooge mate wekte ten gevolge waar van men opmerkzaam werd op de decoratie die genoemde heer niet geregtigd was te dragen. Onmiddellijk uit de zaal geroepen en over deze omstandigheid ondervraagd zijnde, gaf de heer (wij verzwijgen den naam) opdat eene wed dingschap daartoe had aanleiding gegeven. Even wel werd deze verontschuldiging niet aangeno men, en wij vernemen, dat eene regterlijke ver volging tegen den heer is ingesteïdter zake van het ongeregtigd dragen van bet lint ridderorde. Wij zullen den afloop dier zaak mededeelen. Groningen, 5 November. Eergisteren gen, omstreeks zes uur, vernam de M. de Wittop de stoep aan het VViuschoterdiepeen merkbaar met menschelijke krachtsinspanning ge paard. Al aanstonds rees hierdoor de gedachte in hem opdat het pogingen tot zelfredding waren van iemanddie zich in het water be vond. Hierop onverwijld naar den kant van het vaarwater ijlende ontdekte hij terstond dat werkelijk een manspersoon in liet diep lag wien hij onmiddellijk zijne hulp verleendemet dit gelukkig gevolg dat al spoedig de drenke-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1