NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. No. «1. Zaturdag den 14 November, Üf bj 4 an I ,‘11- BINNENLAND. BUITENLAND. .00. l< was die licl- 'I li i1. rlcn i één regel sing. ‘J <e- in t? lo- 3.80 1.45 1.75 5.(4) 3.50 3.80 3.40 3.00 !)r- 1', 11 de Wij geven hier liet zijnde eene verkla- de Spaansche fond- Hg ;c- iel ed g, Ill hu 6 7 lig no en :rs ns 1.50 D.25 4 50 i ci on fat ii. za- ;n- ■jl li ft'. en <1. de ■er i). ■H oo ik ongedeerd bleef. Dezer dagen is 91 jaren, over- >ens- i> de bij de voorstelling aan den hertog sier. maar men wen Weenen 1 November. Het geheele thans bestaande stelsel van molens gaat eene wensche- lijke verandering te gcmoet. Zoo als men weet zijn onze molenaars de monopolisten van onze bakkers en deze laatsten geheel in hunne han den. Nu is uit Nieuw-York de uitvinder van een werktuig gekomen, genaamd Leo Wolf, die om het privilegie verzoekt van eenen machi- nalen molenwelke aan de stoutste verwach tingen in dit opzigt beantwoordt en de bewon- deringswaardigste resultaten moet opleveren. Hij heeft bet eerst proeven in het klein gedaan bij den prins von Metternich, en eergisteren in het groot in het koninklijke muntgebouw in tegen woordigheid van eene commissie van zaakkun- digen en van raden der hofkamer, en zulks tot verwondering van alle aanwezigen. Gegoten ’«GravenHAGE, 10 November. Men ver neemt dat Z. M. de koning tegen aanstaanden vrijdag in deze residentie terug verwacht wordt. ’sGravenhage, 10 November. Gisteren is, op zijn buitengoed nabij deze residentie, overleden de luitenant-generaal Van Geen. Zoo wel in Indië, als in het vaderland, heelt hij, in zeer belangrijke tijdstippenmet roem de onderscheidene hooge bedieningen vervuld waar toe hij door zijne kennis en verdiensten was op geklommen. Onder anderen herinnert men zich zijnen togt tot beteugeling van Celebes en liet aandeel, dat hij aan de verdediging van Neder land tijdens den Belgischen opstand had. Groningen, 9 November. De heer F. G. W. Linck uit Naarden schrijft in de Burger van den 3 dezer het volgende In den eersten jaargang mijner staatkundige tooverlantaarn slaat gedrukt, dat in ’sGraven hage een-ministerieel register’ is aangelegdwaar in des vorigen jaars reeds omtrent 10,000, zeg ge tienduizend goede, schooneeerlijke namen stonden opgeteekend van onderteekenaren van de petitie tot ondersteuning der grondwets-her- vorming zijnde een klein spichtig mannetje be last met de hijhouding van liet zwarte boek, ter groote van een foliant, gebonden in Turksch leder, met klavieren, de letters van het alpha bet aantoonende behelzende in 1845 reeds een alpliabetisch genommerd register van 9,634 na men. Het is in zeven kolommen verdeeld. In de eerste kolom staat de naam en voornaam vol uit. In de tweede geboorte- en woonplaats. In de derde, ouderdom en beroep. In de vierde, familie-betrekking en vrienden. In de vijfde, antecedenten," In de zesde, bijzonderheden. In de zevende kolomaanmerkingen. Staande de naam van: Aa (C. I’. E. Robidé van der) aan het hoofd der verdachten." Goes, 9 November. Gedurende de maanden Augustus en September jl. heeft zich in het eiland Noord-Beveland opgehouden zeker mag netiseur welkeals te Amsterdam woonachtig zich opgaf genaamd te zijn Judocus Meijer, ge lijk hij ook zijne brieven en quitantien onder- teekende. Deze persoon bij onderscheidene landlieden in gezegd eiland ter genezing van kwalen en ziekten als zoodanig werkzaam geweest zijnde heeft daarbij niet alleen zeer exorbitante beloo- ningen gevorderd voor zijne gedane kunstbewer kingen maar ook tot het erlangen van betalin gen zich niet ontzien de verregaandste bedrei gingen te bezigen zoo als onder meerderedat hij door het magnetismus in staat was de wei- gerachtigen de zwaarste onheilen te berokkenen hen naar het graf te slepen met vrouw en kin deren ongelukkig te maken en dergelijke. Men verneemt, dat deswege geregtelijke in- structiën hebben plaats gehad, en dat, terwijl volgens de verklaring van onderscheidene getui gen het bedriegelijke zijner handelingen geble ken was dezer dagen door de arrondissements- regtbank alhier, ter zake van opligting, regts- ingang tegen denzelven is verleend en deszelfs inhechtenisstelling bevolen. Maar Vooral wat Borneo aangaat, is than# de tijd Voor de autoriteiten aangebroken om voor zoo Verre zulks in haar vermogen is, de pogingen van het Nederlaudsche gouvernement tegen te werkendoor aan de Singapoorsche handehge- meenschap eene gelegenheid te verschaffeneen depót op te rigten op het eiland Laboan. Van deze plaats konden zij de geheele kust van Bor neo voorzien van al de Britsche voortbrengse len tot eenen veel goedkooperen prijs, dan zulks den Nederlandschen koopman zal mogelijk zijn. Ik spreek daarom van die zaakomdat ik overtuigd ben, dat ieder, die met den han del in dat werelddeel bekend is met mij van één gevoelen zijn zal enz. Parijs, 8 November. De verkoeling tuS- schen het Fransche en Engelsche kabinet, wel verre van te verminderen na de voltrekking van het huwelijk, schijnt yan dag tot dag grooter te worden. Zoo als gemeld iswerden gisteren al de vertegenwoordigers der vreemde mogend heden door den heer Guizot aan de hertogin van Montpensier voorgesteldmaar lord Nor- manby heeft gemeendzoo als te verwachten was, bij deze ontvangst afwezig te moeten blij ven. Men zegt zelfs dat hij geen geheim maakt van zijn stellig voornemen om niet meer aan ons hof te verschijnen en bij geene officiële bij eenkomst tegenwoordig te zijn zich vergenoe gende met alleen de pligten van zijn gezantschap stiptelijk waar te nemen» Wij moeten nog van eene bijzonderheid melding maken welke opgemerkt is geworden van het corps diplomatique en de hertogin van Montpen- Niet alleen de Engelsche gezant namelijk ook de Belgische gezant was afwezig, wat niet als geheel onbelangrijk mag beschou- wanneer men zich daarbij herinnertdat koning Leopold sedert twee dagen de Tuilerien heeft verlaten ondanks de hooge uitnoodigin- gen welke hem gedaan waren, zijn verblijf al daar te verlengen. Het Coburgsche bloed schijnt, in dezede zegepraal te hebben behaald boven de familie-banden welke dezen koning geheel aan onze dynastie moesten verbinden. De Hr. Henderson, die door de gezamen lijke commissarissen van de Spaansche fondsen houders hiertoe is verkozen vertrok gisteren avond naar Madrid. De HII. Drucker en Wert heim keeren heden naar Amsterdam terug, en de HH. Cogels en Le Brasseur van den Bogaert zijn reeds eergisteren naar Antwerpen vertrok ken. liet Journal des Débats zal in het eerst komende nommer de genomen besluiten en de aan den Hr. Henderson gegeven instructien me- dedeelen. P A R IJ S 9 November, volgende belangrijke stuk, ring der gedelegeerden van senhouders alhier vereenigd De ondergeleckenden Dempster HoningHenry Chard en Ja mes Hendersongedelegeerden der associatie van Spaansche fond senhouders te Londen Bartlieleiny Gnynet, Antoine Duboiirg, Antoine Auguste Ei- sentbor gedelegeerden van het comité der Spaansche fondsen houders te Parijs Louis Drucker cn Jobs. Wertheimgelclegeerden zan het co mité van Spaansche fondsenhouders in Nederland Edouard Cogels en Lebrasseur van den Bogaert, gedelegeer den van het comité van Spaansche fondsenhouders te Antwerpen Thans tc Parijs in congres vereenigdom te beraadslagen over de maatregelenin het algemeen belang hunner commit tenten te nemen hebben het volgende besloten Aangezien de belangen van alle houders van fondsen, ten laste van Spanje, dezelfde zijn, zullen de verschillende comités van af heden gezamenlijk en met gemeen overleg bandelen met het doelom voor hunne committenten regt te verkrijgen aangezien de bewijzen van de buitenlandsche schuld van Span je, zoo wel active als passive, derzelver ontstaan verschuldigd zijn aan de wet van 16 November 1834, door de cortes des rijks bediscussieerd en goedgekeurd en dat de uitgestelde schuld van 1831, welke tot door gemelde wet niet is geregeld, ins gelijks voortvloeit uit leeningen, onder het consilutionecl stel sel aangegaan. Aangezien de wettigheid van al die schuldvorderingen nooit door de constitutionele regering van Spanje is betwist, en de zelve werkelijk onbetwistbaar is, meenen de ondergeteckenden zich te kunnen onthouden van in eenige bijzonderheden te tre den nopens de regten hunner committentea. Overwegende het belang van de openbare schuld, waarvan alleen het gedeelte buitenslands genegotieerdcn dat zich in handen hunner committenten bevindt, meer dan duizend mil- ijzergranietsteenen en alle metaalsoorten wer den in weinige minuten tijds tot het fijnste stof vermaald. Weenen, 3 November. Op den morgen van 30 Oct. is de te Egel’ voor de stad staande kruidtoren in de lucht gesprongen. Een der of ficieren van het in Eger liggende bataljon ja gers en aan wien de werkzaamheden in het kruidmagazijn waren opgedragen had zich in den toren begeven en naauwylijks de deuren achter zich digtgesloten of het geheele gebouw vloog onder een donderend gedruisch waar door de geheele stad op hare grondvesten sid derde in de lucht. Meer dan 300 schreden ver werden de tegels, balken, ja zelfs ijzeren deuren weggeslingerd. Het lijk van den onge- lukkigen officier werd, vreesselijk verminkt, 80 schreden van de plaats des onheilsteruggevon den terwijl de op wacht staande soldaat met zijn houten schilderhuisje bijna i Frankfort, 7 November, te Bonn in den ouderdom van leden de toonkunstenaar Bies vader van den componist Ferdinand Bieshet laatst geleefd hebbende lid der beroemde kapel van den keur vorst van Keulen tot welke ook Beethoven be hoorde. Posen, 3 November. In de ons naburige streken van het koningrijk Polen is onlangs een voorval gebeurd dat de afschuwelijke vooroor- deelen en gewelddadigheden der middeleeuwen herinnert, en een nieuw bewijs is, hoe ligtelijk gemis van verlichting en beschaving de gruwelij ke onregtvaardigheden terug zou brengen die voormaalstot schande van het menschdom zelfs onder’ de Christenen plaats hadden. In de stad Konin was voor eenigen tijd een Chris ten meisje verdwenen, en het gerucht gingdat dit kind door de Joden gestolen cn vermoord was. Zonder dat dit gerucht door eenigen schijn van bewijs gestaafd werd had het op de lage re standen eene geweldige uitwerking door ge heel de stad geraakte het gemeen in de vreesse- lijkste opgewondenheid en woede, De burge meester deed de Joden snel bijeen kloppen want in de meeste Poolsche steden worden de Joden door hamerslagen op hunne deuren naar de synagoge geroepen en trachtte nu door ben zoo iemand hunner inderdaad het kind had weg genomenkennis te bekomen, wie de dader was en het meisje te doen uitleveren. Deze maatregel zelf schijnt de volksverbittering nog versterkt te hebben de straten vulden zich met gewapend graauw overal zag men hooivorken en knuppels, en de Joden bevonden zich in den gevaarlijksten toestand. Zeker ware het tot zeer onaangename tooneelen gekomen zoo niet een invaliden-officier, aan het hoofd van 30 veteranen zich met geladen geweren op den Ring geposteerd had. Zelfs dit zou misschien nog ontoereikend geweest zijn om een gevecht te voorkomen wanneer niet op dat zelfde oo- genblik een boer het vermiste kind had aange- bragthetwelk door hem, in een weiland, sla pende gevonden was, en welks verwanten hij zoo even eerst te weten was gekomen. Hierme de had het oproerig tooneel een einde: maar nu dringen de Joden op een gestreng onder zoek aan. Dit kan hun wel niet geweigerd wor den maar wat zal er anders uit blijken dan dat men te Konin en in dien omtrek nog ver genoeg in verlichting en beschaving ten achte ren is om aan zulke dwaze beschuldigingen ge loof te geven. Londen, 7 November. De Times bevat ee nen tot dat dagblad gerigten brief nit Huil, waaraan wij onder anderen het volgende ontlee- nen De briefschrijver had den 3 jl. uit Singa pore eenen brief ontvangen, bij welken gemeld werd dat in Nederlandsch Indië de vrije han del de orde van den dag zal worden en dat men te Macassar in Borneo en op Sumatra vrije havens zal erlangen. Het geheele handelsstelsel in de Nederlaudsche koloniën zoude veranderd en aan den inboorling en Europeaanschen han del alle mogelijke aanmoediging gegeven wor den. Wij behoeven de belangrijkheid van deze gewigtige verandering niet nader te betoogen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1