NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. if 1846. Woensdag den 18 November, No. 02. r- Julij II. I ).oo. I 1 ANG. BINNENLAND. liet rij. 000. 000. BUITENLAND. 8, ALLERLEI. den i één ■egel sing. niet door ;teekt ■rken Oranje wordt lid. rei ze naar 37> I8J 32Jr 5J 1.50 0.25 4 50 3.05 4.50 4.80 5.10 3.50 3.80 3.40 8.00 naat- 7t^e vens li rij- mij jzers eid, lasse isse- len ver mint on- lam- t de •wij- col- n en j ver-, kt is, ils te raagt ootte :n te i be- t de- ti om aand 1. zijne 6 en anderen In de van Zuid- der W. )ens- de Heden Z. M. de koning van en Limburg en Tilburg in deze resi- spotprenten werden in Londen verspreid, die de oude hertogin en haren jongen echtgenoot Frankfort, II November. Het in de Int ter arise he Anstalt alhier verschenen voor treffelijk Prenteboek voor kleine kinderen,” heeft op de Russische grenzen een wonderlijk noodlot ondergaan. De visiteur namelijk hield de koddige beeldjes van den Boeman en den Stouten Klaas die de kinderen in hét inktvat stoptvoor staatkundige satyrieke tee- keningen en weigerde de exemplaren te laten passeren B E R L ij N8 November, nachtomstreeks een ure in den regtervleugel van een nieuw huis, staande op de Hausvogtei-Platz waardoor hetzelve benevens een deel te in de asch gelegd werd, standigheid dat alle trappen van Deskundigen verzekeren, dat de lasten der openbare schuld jaarlijks, gemiddeld, eene belasting per hoofd eisdien m Frank rijk en Belgie van 8 a 10; in de Nederlanden van 27en in Engeland van circa 30 francs. Indien de grootheid van een« natie naar de veelheid van schulden wordt afgemetendan zijn wij veel grooter dan Frankrijk en Belgie, en bijkans zoo groot als Engeland. De kok van Rothschild en de stal meester van Bethmann te Frankfort hebben zich in den nwu- de oude hertogin voorstelden. Londen, 14 November. De Standard deelt nopens den toestand van het kabinet, een be langrijk artikel mede, waaraan wij het volgeti- de ontleenen; Men kan niet loochenen dat de handelin» gen der laatste zitting en de dwaasheid van lord Palmerston reeds bittere vruchten hebben ge dragen. De fabrijkanten verkeeren in eenen waren staat van krisis en zijn bijna geheel ge ruïneerd. De berigten uit de fabrijk-districten bevestigen het maar al te zeer. Ontevredenheid lieerscht in alle koloniën.” In onze staatkundige betrekkingen bevinden wij onsdank zij bet bestuur van lord Palmer ston en van zijn voorgangervoor de eerste maal sedert 38 jaren van het overige Europa afgezonderd en in de onmogelijkheid, Om in Amerika den minsten hinderpaal te stellen tegen- ovei- de bovenmatige begeerte naar de uitbrei-, ding van de Vereenigde Staten.” Het ministerie van lord John Russell heeft zijn’ tijd gehad en kan Engeland niet redden uit den toestand waarin het zich bevindt. De twee kandidaten voor het bestuur zijn sir Ro bert Peel en de partij der protectionnisten. Sir Robert Peel is onmogelijk geworden; dus zal de andere partij het whigs kabinet vervangen. Lord John Rnssell kan evenwel nog aan het bestuur blijvendoch alleen onder twee Voor waarden de eerste dat hij zich van lord Pal merston ontdoe die ministei'wiens naam zoo verbonden is aan twist en woelzieke neigingen, dat al ware hij den god des vredes zelf, hij vroeg of laat het land in de ernstigste moeije- lijkheden zou wikkelen; de tweede, dat hij te rug keere tot de staatkunde van 1831. Doet hij dit niet, dan zal hij vallen, gelijk zijn voor ganger gevallen is.” Volgens een brief aan den Morning Cro- nicleuit Konstantinopel geschreven, zou het Engelsche gouvernement, voor korten tijd eene nota aan den divan hebben doen toekomenom denzelven aan te sporen tot het nemen van spoe dige en afdoende maatregelen ter afschaffing van de slavernij over de geheele uitgestrekt heid van het Ottomannische rijk. Deze nota heeft het ministerie van Abdul-Medjid en alle Turksche familiën, die er kennis van droegen, hevig ontroerd. De slavernij is ook inderdaad zoo diep in de Oostersche zeden ingedrongen dat de hervormingenwaarmede Mahmoud een aanvang maakteniets beteekenen in vergelijking met eenen maatregel tot afschaffing der slavernij. Londen, 6 November. Alhier bestaat eene kapel waarin iederen zondag tweemaal gods dienstoefening gehouden wordt, alleen voor doofstommen. Zij staat op het Roodeleeuws-plein. (Red lion squarre). De dienst is die van de Anglikaansche kerkslechts datzoo als niet zal behoeven gezegd te worden het gezang en de orgelbegeleiding achterwege blijven, De proe ven om aan ongelukkigendie hooren noch spreken kunnen de predikatiën der leeraren door middel van teekenen mede te deelenzijn volkomen gelukt. Brussel, 13 November. De maatschappij van landbouw te Turnhout heeft besloten, nog dit jaar eenigen barer leden naar Nederland te zenden om er vee aan te koopenhetwelk de maatschappij vervolgens den eersten December aan den meestbiedende verkoopen zalniet om er winst mede te doenmaar om bij te dragen tot verbetering der rassen hier te lande. In den afgeloopen ontstond er brand opgebouwd no. 4. belendend ge- Door de om- dezen vleugel bijna te gelijk brandden, zijn helaas! eenige menschen omgekomen. Tot nu toe zijn zes ver brande lijken uit het puin te voorschijn gehaald. Zij waren geheel onkenbaar, en men vermoedt, dat zij de lijken zijn van een aldaar gewoond hebbenden kleedermakersknechtzijne vrouw en zijne drie kinderenvan welke de een een 6 en een 4 jaren oud wasalsmede van een anderen kleedermakerdie mede aldaar woonde. Eene familie van ruim zeven perso nen die de tweede verdieping bewoondeheeft zich alleen kunnen redden, door uit de ven sters in den tuin te springen waarbij allen meer of min gekwetst werden. Omtrent de oorzaak Van den brand bestaan nog slechts vermoedens. Berlijn, 9 November. De vreesselijke brand dezer dagen in onze stad gewoed heb- f bende, is niet minder ontzettend dan die wel ke onlangs te Leipzig plaats had. Negen men schen zullen waarschijnlijk de offers van dezen ’sGravenhage, 13 November, zitting van het provinciaal geregtshof Holland van den 13 dezer, is D. van oud 18 jaren, zonder beroep, laatst wonende te Reijnsbrug schuldig verklaard aan diefstal bij nacht, in een bewoond huis; en te dier zake veroordeeld tot correctionele gevangenis straf voor den tijd van eenen dag. Honger hebbendehad zij een brood-bolter waarde van 131 cents, willen nemen. De broods]ijlster beeft gemeend, dit jeugdig meisje aan het ge- regt te moeten overleveren. ’sGravenhage, 14 November, morgen ten 10 uur is Hd. reize naar Noord-Braband laatstelijk komende van dentie teruggekeerd. II. K. II. de prinses van den 4 December aanstaande van Stuttgardt, in deze stad terug verwacht. Tegen ’s konings verjaardag, den 6 dier maand zullen al de leden van het koninklijk gezin in de residentie teruggekeerd zijn. Groningen, 12 November. In de gisteren alhier gehoudene vergadering van het depart. Groningen der Neder!, maatschappij ter bevor dering van nijverheid werdbij eene zeer ge paste toespraak van den voorzitteronder an derende gouden medaille uitgereikt aan den beer Cornells Reinders, van den Noordpolder, in deze provincie. In de algemeene vergadering van de genoemde maatschappij, in Julij 11. te Haarlem gehouden, is namelijk eene verhande ling van gemelden practischen landhuishoudkun dige over liet vruchtbaar maken van den grond door middel van plantenkoolder bekrooning met goud waardig gekeurden was deze bekroo ning de eenige, die in gemelde algemeene ver gadering heeft plaats gevonden. Ook werd in deze vergadering een zeer gunstig verslag uitge- bragt nopens den verbouw van Maïs, in de na bijheid dezer stad, waaruit wederom bleek hoe wenschelijk het is, dat dit gewas hier te lande algemcener mogt worden aangekweekt zoo tot voedsel voor den mensch als tot veevoeder. nacht worden. De afschuwelijke bouwtrant en de gebrekkigheid onzer bluschmiddelen dragen aan de uitgebreidheid des ongeluks de meeste schuld daar de ongelukkigen "eeds uit de ven sters w aren gesprongenvoor dat de reddings middelen werden aangevoerd. Het afgebrande huis had vier verdiepingen. Beneden woonde een schrijnwerker, daar boven een gedeelte der familie van den eigenaar des huizes in de der de verdieping deze zelf met zijne vrouw en schoonzuster, in de vierde een Kleermaker met zijne vrouw drie jonge dochters en eenen leer knaap terwijl op den zolder eenige werklieden sliepen van eenen in hetzelfde huis nog wonen de kok. De zoon en een leerknaap van den eigenaar sprongen in den tuin. De eigenaar had zoo veel tegenwoordigheid van geest, dat hij eenige beddelakens aan elkander knoopte, en liet op die wijze zijne vrouw en familie naar beneden glijden. De vrouw viel echter en brak den ruggengraat; ditzelfde gebeurde met zijne schoonzusterdie eenen arm en een schouder blad brak. Zijne volwassene dochter verwond de zich op verschillende gedeelten baars lig- chaams terwijl ook de meid zware wonden be kwam. Voor de beide laatsten bestaat geene voor de eerste ter naauwernood hoop op be houd. De huisheer liet zich het laatste naar beneden glijden, de lakens scheurden echter, zoodat hij ter halver hoogte naar beneden stort te maar niet belangrijk gekwetst werd. De arme kleermakers-familie werd echter door het vrecsselijkste lot getroffen. Vader, moeder en twee kinderen allen werden tot pulver ver brand Men moet ijzen als men denktdat eenige meerdere zorg besteed aan de inrigting der bestaande bluschmiddelen het vreeselijke van deze ramp had kunnen voorkomen. L o N l> E N 11 November. Men zegt dat Lo- dewijk Napoleon in het huwelijk zal treden met miss Coutts, de dochter van wijlen den ban kier van dien naam. Men herinnert zich het geen plaats had bij de voorstelling ten hove van hare stiefmoeder, de hertogin van St. Al ban. Voor hen, die zich dit niet meer in het geheugen weten te roepenzullen wij die bij zonderheden nog eens herhalen. De hertogin van St. Alban, de stiefmoeder van miss Coutts, was eene vermaarde tooneel- speelster geweesten hare schoonheid had ee nen diepen indruk op het publiek gemaakt. De bankier Coutts, een der rijkste kapitalisten uit het vereenigde koningrijk, had eene vurige liefde voor baar opgevatcn eenige dagen slechts na den dood zijner echtgenoot, haastte hij zich haar te huwen. Later zelfs overleden zijnde, liet hij aan zijne weduwe een kolossaal vermo gen na daar deze laatste echter tot eiken prijs ten hove voorgesteld wilde wordentrad zij met den jongen hertog van St. Alban in het huwelijk, die wel van een oud adelijk geslacht afstamdedoch geen vermogen bezat. Haar nieuw huwelijk had haar wel een boog adelij- ken titel aangebragtmaar de mpeijelijkheden niet vereffend, welke hare voorstelling verhin derden de hooge Britsche aristocratie verwij derde haar steeds van bet hof, het voorwerp van haar vurig verlangen. Zij vond echter het middel om alle hinderpalen uit den weg te ruimen. Zij wist eene schuldbekentenis van 6000 p. st. (ruim 72,000 gulden) van den hertog van York, broeder des konings, in handen te krijgen, en begaf zich zelve naar hem heen om de betaling te eischen. De vorstdie met schul den overladen was antwoordde dat hij niet be talen kon waarop de hertogin hem met eene vervolging bedreigde, indien hij haar ten hove niet deed ontvangen. Dit was eene harde voor waarde de hertog had er veel tegen. Men onder handelde veertien dagen, doch eindelijk ontving de hertogin van St. Alban de aankondiging, dat zij voorgesteld zou worden. Er is geduren de verscheidene jaren, te Londen en in geheel Engeland, over die plegtigheid gesproken en over de pracht der kleeding van de hertogin die toen reeds 60 jaren oud was. Men schatte de waarde der diamanten, welke zij bij die ge legenheid droeg, op 10 millioen. Duizende 5®?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1