NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. Zaturdag den 21 November. BINNENLAND. op BUITENLAND. apo- Parijs men 'KJ 11 i 8/. op lold :ey- I In de zit- den Imogen raad kamer van strafza- gisteren is behandeld geworden de A. Lurhorst tegen een vonnis van Het betrof daar bij een hoogst gewigtig regtspunt. üe req. bad den euvelmoed gehad, schrik niet! op eene kat van zijnen buurman te schieten!! waardoor zij re nen poot heeft verloren en eindelijk al snikkende den laatsien ademtogt uitblies. Hiervan werd klagte ingeleverd door den eigenaar van liet arme beest en teregtwant men had zijn roet entl goed be schadigd. De onverlaat werd ook veroordeeld maar voorzag zich in cassatie, «lammer maardat zijne memorie, houdende twee middelen, niet binnen den weltelijken termijn is ingediend waarop de liooge raad, natuurlijk, volgens de wet, niet bevoegd is, acht te slaan. De advo caat-generaal, mr. Arntzenius heeft opgemerkt, dat het, bij het zoo buitengewoon toenemen van voorzieningen in cassatie waarlijk niet te verwonderen isdat zich ook eens eene zaak zoude voordoen waarbij het gold eene kat •met drie pooten!" (algemeen gelach). Advo- caat-generaal heeft, hoezeer de memorie te laat zij ingediend vlugtige inzage genomen van de beide middelen van cassatiezijnde 1) schen ding van art. 223 en 253 wetboek van straf vordering, als in de dagvaarding niet zullende zijn uitgedrukt de plaatswaarop het beest is geschoten noch dat zij was doodgeschoten en derhalve het geding niet regtstreeks ten gevol ge van de dagvaarding is aanhangig gemaakt en 2) verkeerde toepassing van art. 479 wet boek van strafregtals kunnendedoor het doodschieten van eene katniet gezegd worden het roerend goedaan een ander toebehooren- de te zijn beschadigd. Advocaat-generaal heeft beide middelen bestreden en betoogddat het moedwillig doodschieten der kat niet in de dag vaarding behoefde te zijn opgenomen dat het onderzoek daaromtrent nader kan geschieden maar dat in allen gevalleen dit betreft het tweede middel nadeel aan eens anders eigen dom is toegebragt. Wat de vraag betreft of eene kat zij te beschouwen als roerend goed dit is stellig in eenen bevestigenden zin aan te nemenvolgens art. 565 B. W. Roerende zaken zijnuit haren aardde zoodanigedie zich zelve kunnen verplaatsenof die verplaatst kunnen worden.” (Eene kat met vier pooten die gezond en plaatsen als er een of een muschje in verband met art. 563 B. VV. 3de lid: de duiventot eene duivenvlugt behoorendede konijnen, in de konijnenwarande; de visschen die zich in de vijvers bevinden en 4de lid 2de zinsnede: en in het algemeen, alle zoodani ge voorwerpen welke de eigenaar tot een blij vend gebruik aan zijne onroerende zaak verbon den heeft,” is poesje stellig als roerende zaak te beschouwen, en is het, zegt advocaat-gene raal, voorzeker een nuttig huisdier, waarvan het gemis den eigenaar in zoo verre schade kan toebrengen. Advocaat-generaal concludeert tot tV® [*>- aan was zin- ene liet md m ik, 1.50 0.25 4 50 I4’ 3.95 4.50 4.80 5.10 3.50 3.1.0 3.40 8.00 6 Jen i één ■egel sing. e i de gas- ?lde >ens- i de (Eene kat met vier pooten sterk is, kan zich nog al ver- muisje uit het hoekje kruipt voor zijne kijkers zweeft). Ook ide- ior- dus dige omstandigheden inet zijne vrouw Welke laatste eene ongelukkige geneigdheid heeft tot Sterken drank. Onlangs had hij eenige, door milddadigheid verkregene aardappelen te huis gebragt, en meende, dat er nu voorraad genoeg zoude zijn voor den volgenden dag. Zijne Vrouw echterdie van eene korte afwezigheid van hem misbruik had gemaakt, om die aardappelen in jenever te verwisselen en daarmede hare lakens» waardige neiging bot te vieren, beduidde hem, dat de aardappelen weg waren en hij er weer op uit moest om andere. Ofschoon het reeds laat wasschikte hij zich hoewel met droe fenis, in de noodzakelijkheid van het oogen- blik nam den zak weer op om te pogen an dere aardappelen te verwerven. Ilij kwam niet terugdes anderen daags vond men hem des morgens levenloos in de gracht van het huis Almelo, met een zakje met eenige aardappelen bij zich. Mogt de herdenking van dit noodlottig voor» val strekken tot verbetering der vrouw en van allen, die, even als zij, tot het onmatig gebruik van sterken drank genegen zgn. Sprang, 16 November. Sedert eenige da gen heerschen hier ongewone ziekten. Gevaar lijke koortsen en eene soort van roode loop hebben in eene week onderscheidene slagtolfers ten grave doen dalen. Men koestert de hoop dat door geneeskundige hulp en voorzorgde ze besmettingdie niet weinig ongerustheid baartzal kunnen gestuit worden en geene ver dere noodlottige gevolgen hebben. ene ver- :vg- urn- I aar- be ven s ten. niet aan hij I □or en de ver me nen er, 011- '.nlé r-, r verwerping. De uitspraak in deze hoogst be langrijke zaak is bepaald op den 2 December aanstaande. Amsterdam, 16 November. Als wij wel onderrigt zijn moet gisteren hier ter stede ee ne vergadering hebben plaats gehad ten einde voorloopig over eene hervorming der Israëliti sche eeredienst te beraadslagen. Wij durven voor de waarheid hiervan niet instaan doch neenen ze niet geheel te mogen betwijfelen. Z.oo veel althans is zeker, dat met betrekking tot dit belangrijk punt, de gisting onder de ge moederen zich meer en meer openbaart en de voorstanders van het hervormingstelsel allengs meer hoop beginnen te voeden dat een kracht dadige maatregel hunne plannen zal kunnen be vorderen. Amsterdam, 17 November. Z. M. beeft vergund het beslaan te Wittewierum en Ten Post ’sGravenhage, 17 November, ting van ken van zaak van het kantongeregt te Oldenzaal. een hoogst gewigtig regtspunt. (provincie Groningen) van eene Cbristelyke af gescheidene gemeente bestuurd volgens de be palingen van het reglement der Christelijke af gescheidene gemeente te Groningen. Amsterdam, 18 Novemb.r. Het bevestigt zich, dat de wel-eerw. heer 11. P. Scholte, predikant en voorganger der afgescheidenen te Uirechtin liet aanstaande voorjaar het vaderland zal verlatenom zich met een lOOOtal landver huizers naar Noord-Amerika te begeven. Nadat hun eerste plan, om naar eene onzer Oost- of West-Indische koloniën te verhuizen schip breuk leed schijnen zij (zoo als ook onlangs in de nieuwsbladen als uit New-York geschre ven gemeld werd reeds stappen voor hunne aanstaande vestiging aldaar te hebben gedaan. In de N. Rotterd. Courant, leest men: Parijs, 15 November. De Parijsche geld markt, ja, men zou bijna kunnen zeggen, alle Europesche markten bevinden zich thans in eenen staat van malaise, die voor het einde des jaars de grootste ongerustheid doet ontstaan. Die betreurenswaardige toestand schijnt niet toe geschreven te kunnen worden, dan aan de wijze waarop de spoorwegen op alle punten van Eu ropa, zonder eenige voorzorgondernomen zijn. Men ziet geene twee speculanten elkander ont moeten zonder hen tegen de onvoorzigtigheid van het ministerie en de kamers te hooren uit varen die de markt overladen hebben met eene waarde van 1000 millioenen, waarvan nog slechts een vierde of een vijfde is betaald. Men her innert zich dat in het vorige jaar tijdens de cri sis die de beurs van Parijs trof, de publieke opinie luide vroegdat de kamers de spoorwe gen van Bordeaux naar Cette, van Lyon naar Avignon van Parijs naar Rennes en van naar Caen zou uitstellen. Doch toen had de aanstaande verkiezingen op het oog. Het ministerie heeft zich deze spoorwegen la ten opdringen door de afgevaardigden van de verschillende belanghebbende departementen. Te vergeefs heeft de heer Thiers in eene redevoe ring het gevaar van al die concessiën aangetoond. De kamer heeft dezelve verleend. Men dacht dat de kamer der pairs, die onder den invloed der kiezers niet stond wijzer zoude wezen doch hoorde men daar de heeren Dumon en Lacave Laplagne de spoorweg-ontwerpen verde digen en verklaren, dat zij geen gevaar voorde markt daarstelden. Men ziet nu, welke uitwer king zij gehad hebben. De houders van actiën zijn bijna allen geruïneerd. De koersen dalen dagelijks aan de beurs en men vreest voor de uitwerking, welke de storting van de 60 milli- oen ten behoeve der spoorwegen van Lyon en van het Noorden hebben zal. Indien deze bewering gegrond is dan ziet men daaruit weder op nieuw dat de publieke opinie eene zaak van hoog gewigt is voor de overheid. Acht zij zich boven dezelve verhe ven en volgt zij alleen stijfhoofdig hare eigene inzigten dan handelt zij dwaas, en een volk beeft van haar bestuur geen geluk te hopen, maar allerlei onheil te vreezen. Ook onder ons laat de publieke opinie zich luid genoeg hooren. om bemerkt te kunnen worden en er is niets wenschelijkerdan dat onze bewinds lieden bij hunne ontwerpen en beraadslagingen dezelve wel degelijk op den voorgrond plaat sen in stede van dezelve aristocratisch te ver achten. Tl EL, 18 November. Door de heeren apo thekers P. J. Campagne en zoon alhier, zijn bereid en onderscheidene proeven genomen met schiet-papier -houtschaafsel-biezen -vlas -linnen -katoen (geweven en als watten) waar uit gebleken is dat het scbiet-vlas de voorkeur verdient en in kracht de andere stoffen verre overtreft. Niet alleen eigene onmatigheid in het ge bruik van sterken drankmaar ook die van de genen welke naauw aan ons verbonden zijn kan aanleiding geven tot noodlottige voorvallen. Een treurig voorbeeld hiervanheeft men de zer dagen te Almelo gehad. Zekere Dirk Boom bijgenaamd Keuren Derk, verkeerde in armoe- Frankfort, 13 November. Brieven uit München verhalendat voor eenige dagen de prins Adalbert zoon van den koning van Bei- jeren zich als schildwacht bevond voor de ka zernewaarin het regement kurassiers, bij het welk hij als eenvoudig soldaat dient, lag. De ze bijzonderheid had een groot aantal nieuwsgie rigen uitgelokt, om den prins als schildwacht te zien. De koning en verdere leden der konink lijke familie in een rijtuig voorbij rijdende werden door Z. K. H. op militaire wijze begroet. Frankfort, 14 November. Volgens brie ven uit de Romeinsche Staten van 6 November, is de bevolking van Fano (delegatie van Pesaro en Urbano) in opstand gekomen tegen de Je- zuïten dier stad. Het volkmeenende dat zij de aanstokers van eene zamenzwering tegen den paus waren, en dat hun klooster het brand punt dier zamenzwering was, is in hetzelve ge vallen heeft er alles wat hun onder de han den kwam, kort en klein geslagen, en eenigen van de geestelijken mishandeld. Ook te Pero- mezegt men, heeft eene dergelijke beweging tegen de Jezuïten plaats gehad. Berlijn, 12 November. Het is nog niet lang geleden dat de dagbladen melding maak ten van de ter dezer slede gedane uitvinding van gegoten marmer. Thans is dezelve zóóver gevorderd, dat ten dien einde eene fabrijk bij Charlottenburg is opgerigt geworden in welke reeds eerste proeven zijn genomen, die boveu alle verwachting gunstig zijn uitgevallen. Het gegoteu marmer komt volmaakt overeen met het Carrarisch marmer, is even kernaebtig en bij de bewerking even doorschijnend. Voor de beeld houwkunst wordt daardoor een nieuw tijdperk geopend. De standbeelden zullen even zoo in marmer kunnen gegoten wordenals men het thans doet in gips terwijl gene niet alleen zoo broos niet zijn als de van deze laatste stof ver vaardigde voorwerpenmaar ook zoo goedkoop kunnen vervaardigd wordendat ook minder gegoeden zich dezelven kunnen aanschaffen. Men berekent de kosten op een daalder per voet ge goten marmer. Om dezelfde reden zal men ook voortaan het marmerbij het bouwen van hui zen tot versieringen enz. kunnen gebruiken. De wijze waarop de HH. Moser en Kriek deze uitvinding hebben verkregen, is voor als nog een geheim; zij maken er echter geen geheim oAp

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1