NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER) 1846. Woensdag den 25 November* JS. t? eft. ALLERLEI. aangeplakt en 1 ADVERTENTIES, Eenige kennisgeving. ).75. BUITENLAND. middel ijk daarstel- i geliefd jong den ouderdom 1.50 0.25 450 I. id.” 8? 9 4.00 4.05 4.90 5.10 3.50 3.80 3.45 8.00 Ds- ing or- ke- jor >or- irt- ing op nor- liel- ver- ’4 84 U Woensdag den urebij de pi oens- n de den li één regel Lsing. ff' ethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven, HAGA. De Notaris A. HAAGSMA te Sneek zal ten verzoeke van de Heeren Mrs. II. IllD- DINGA en B. S. ST1ENSTRA, Procu- aldaarpubliektegen genot van strijk- i te verkoopen welbetimmerde 1IEE- en daarach- en gelegen der beste standen te Sneek, 46. Aanvaarding 12 Mei goed ter naam stond genoot hij het algemeen vertrouwen en was bij de St. Germain de Voor naamste manwien men zijne kapitalen ter plaatsing gaf; het aantal zijner slagtoffers is dan Wekneu, 13 November. In Halberstadt maakte onlangs een stedelijk ambtenaar een aan slag op het leven des burgemeesters dier stad. IIij achtte zich namelijk in zijne bevordering gevallene met twee notarissen, main en I met achterlating niet in dat van de ontvangsten en uit- over den jare 1844, door staten van de provincie goed- gearresteerd van af woensdag den 25 dezer tot erf met woensdag den 2 der eerst volgende maand des voormiddags van 10 tot 12 uur, met de daartoe betrekkelijke begroo- ting ter stads secretary voor een’ ieder der in gezetenen ter inzage zal liggen. En opdat deze kome ter algemeene kennisse, zal dezelve worden afgekondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 21 November 1846. Burgemeester en BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennisse van de ingezetenen: Dat de rekening gaven dezer stad H. H. gedeputeerde gekeurd en ook overgroot. Naauwelijks nu was de procureur des konings Rabon te Versailles terug gekomen of hij ont ving van den heer zegelbewaarder eene aanklagt van het verduisteren van 7000 franken door den heer Lanoble, notaris te Versailles^ deze is terstond in hechtenis genomen; reurs es verhooggeldpresenteren Eene roijalehechte en v. REN-HU1ZINGEmet ERF, TUIN ter zijnde SCHUUR e. a.staande op Leeuwenburg, een gemerkt wijk 6no. 1847. Wie gading maaktkome op 25 November 1846, ’s avonds 7 ure bij de pro visionele toewijzing in het Logement de Stad Munster te Sneek, gistraat eene pistool op de borst, met bedreiging hem te zullen dooden, wanneer hij hem niet eenen juist vacant zijnden post verleende. De bur gemeester weigerde echter, sloeg te gelijker tijde met veel kracht de pistool ter zijde, schelde en liet den boosdoener in verzekerde bewaring nemen. Keulen, 19 November. Uit Neurenberg wordt van den 13 November geschrevenSe dert eenige dagen loopt in onze stad eene ver- giftlging-historie rond en wekt aan den eenen kant eene alle geloof te bovengaande verbitte ring aan den anderen eenen diepen afschuw voor zoo verregaande menschelijke bedorvenheid. De kastelein van een klein bierhuis alhier had daar zijne vrouw gestorven was zijn anderhalf- jarig kind bij vreemden in den kost gegeven vermits hem hetzelve in zijn huishouden en zijne nering, welke hij alleen bezorgde, hin derlijk was. Nu omtrent drie weken geleden, trad deze man op nieuw in het huwelijk en nam terstond zijn door de liedenbij welken hij het in den kost gegeven hadschandelijk aan het ligchaam verwaarloosd kind weder tot zichdat zich ten gevolge dier verwaarlozing in steeds ziekelyken toestand bevond. Voor een paar dagen nu werd door de stiefmoeder eenen geneesheer geroepen die echter het kind reeds dood vondmaar ook tevens aan den mond niet onduidelijke sporen van verbranding door vitriool veroorzaaktontdekte. De genees kundige deed terstond van dit bedenkelijk ge val rapport aan den arts van het stads-gerigt waarop deze zich tot het doen van onderzoek naar het aangeduide huis begaf, doch de teeke- nen door den anderen geneesheer aan het lijk je waargenomen niet van genoegzaam aanbe lang dacht te moeten achten. Diensvolgens had dan ook de begrafenis van het kind onverhin derd plaatsen met het kistje zou tevens de verdenking van moord begraven geworden zijn zoo niet de luide stem des volks die levendig gehouden had. Eergisteren begaf zich dan ook ten gevolge hiervan eene geregtelijke commis sie naar het kerkhof, en werd in derzelver te genwoordigheid het lijkje weder opgegraven en geschouwd. De uitkomst hiervan was de bevin ding. dat het kind werkelijk vitriool ingekregen en dat dit onbetwistbaar deszelfs dood te weeg gebragt had. Daar tot gisteren toe noch de va der noch de stiefmoeder van het kind in hech tenis genomen is moeten er bijzondere omstan digheden bestaan, welke deze verseboonendebe handeling gebieden terwijl intusschen de ver ontwaardiging der buren niet alleen maar ook de overige inwoners zich op onderscheidene wij ze luid doet hooren waarbij natuurlijk ook het i gedrag van den stedelijken gerigts-arts niet on gegipst blijft. Parijs, 18 November. De algemeene aan dacht is hier tegenwoordig gevestigd op liet voor- Die van St. Ger- Laye, de heer Dupray is verdwenen j van een te korthetwelk men nog niet in staat is met juistheid te bepalen maar dat men op omstreeks de 600,000 fran ken begroot. Vrijdag 11. heeft hij St. Germain verlatenonder voorwendsel van om zaken naar Parijs te moeten en zaturdag ontving zijne vrouw een’ brief van hemdie haar voornemens van zelfmoord deden duchten de eerste klerk nam hierop het besluit den heer Besancon no taris te Poissy, voorzitter van de kamer van no tarissen van het voorval te gaan verwittigen. De heer Besancon kwam dadelijk over, liet het kantoor verzegelen en zond berigt naar het par ket van Versailles, van waar de heer Rabon, procureur des konings, insgelijks on overkwam en alle noodige maatregelen de. Van het volvoerd zijn van den zelfsmoord is, in weerwil van alle onderzoek daarnaar niets gebleken maar wel heeft men vernomen dat de voortvlugtigeden eigen dag van zijn ver trek, te Parijs, met eenen zijner vroegere ambt- genooten in eene restauratie van het paleis roi- jaal gedineerd en den avond in de opera door- Men wil wetendat het ministerie van financiën in Pruissert uitstel niet de betaling der belastingenverschuldigd van Julij tot Septembertot Maart aanstaande heeft verleend om de duurte der levensmiddelen. Benden bedelaars ven 4Ö tot 80 man vertonnen zich ten platten lande in liet Fransclie arron dissement Nogen-le-Botson tot grooten overlast der boeren. De grootste dichter van ZwedenEsaias Tegneris den 2 No vember overleden. De Bev van Tunisd e te Parijs zijn ver blijf in hi t Elysèe Bourbon zal nemenwil men aldaar in ee ne voortdurende warmte van 25 centigraden houden. De ziekte te Amsterdam blijft in sterke verhouding afnemen. De Engelsche industrie beeft het zoo ver gebragtdat men uit 1 pond boomwol eenen draad spint van 23 Duitsehe mijlen lang, zoodat een draad van 25; pond den ganseben aardbol kan omvatten. Den 18 November was er groot diné bij Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden; den 19 familie-dinéten hoveen ’s avonds luisterrijk bal bij den Pnlissischen minis ter; en den 2Ö ’s avonds eene luisterrijke soiree bij Z. M. den koning. Men verzekert, dat de geeselstraf in Pruissen staat afgeschaft te worden. Prins Lodewijk Napoleon zalzegt men nu, niet huwen, maar zich naar Centraal-Amerika begeven, ten einde de landengte van Panama door te steken. De Azia tische cholera die in Pcrzië woedtheeft zes prinsen en eeni ge prinsessen van het hof aldaar ten grave gesleepten schijnt juist voor vele personen in de boogere klassen doodelijk te zijn geworden. Een hondmet name Boxredde in den nacht van den 17 November 1845 eene vrouw voor verdrinken. De Human Society te Edimbnrg gaf aan deZen bond eenen zilve ren halsband. Na eenige weken vond men den halsband met een’ tai papier verruild, met het opschrift: «Box heeft nog iets groot ers gedaanhij is niet ijdelen gaf den sierlijken halsband aan eene ellendige familie, om haar eenigen tijd voor den hongersnood te behoeden. De Gazette van ’t land van Utaesin Belgie, meldt, dat er te Vracene eene vrouw van honger gestorven is. Vier heeren uit Groningerland zijn dezer dagendoor eenige voorname landbouwers aldaar afgevaar digd omnaar aanleiding der dreigende afschaffing of wijzi ging der graanwet van 1845, bet belang van <lei> landbouw bij derzelver instandhoudingzoo wel bij Z. M. den koning als bij Z. E. den minister van financiën, op bet nadrukkelijkst te bepleiten zoo wil de cede diten de andere datal naar mate het éigen ik er Wang hij heeft. Sneek, 24 November. Het tegenwoordig jaar 1846 is mede merkwaardig om den langen tijd dat de landman zijn vee heeft kunnen la ten grazen. Nog ziet men heinde en ver om onze stad zelfs melkvee weiden en er zijn land lieden die van dit voorregt reeds ruim dertig weken genot hebben gehad daar dezulken reeds in het laatst van Maart of met het begin van April dezes jaars hunne stallen ontruimden. De greidboer trouwens in onze provincie heeft in dit jaar, in allen opzigte ruimen zegen ge noten, en buitengewone voordeelen hebben de zen tak van bestaan onderscheiden. Bij over vloedig voedsel voor zijn vee, vond hij een goed gemaak en alle zijne voortbrengselen stonden aanhoudend hoog in prijs, terwijl zelfs één pro- dukt, de Friesche kaas namelijk eene doorgaan de nimmer gekende duurte bereikte. Arnhem, 19 November. Heden deed het hof uitspraak in de zaak tegen den Groenloschen kapelaan C. Gepkens, waarbij dezelve is schul dig verklaard aan poging tot moord met voor bedachten rade op de dienstmeidMaria Wie- gerink, en dienvolgens veroordeeld tot de straf fe des doods, uit te voeren door middel der galg op een schavot alhier. Na deze uitspraak hield de voorzitter aan den veroordeelde eene treffende aanspraak. Tubbekgen (Overijssel), 11 November. In den loop van de jaren 1842 en 1843 ver trokken uit deze gemeente 27 personen naar Amerika, waaronder aanzienlijke en welgestelde landbouwers, die destijds hunne have en goede ren verkochten ten einde een hun voorgespie- i geld geluk te zoeken. De uitkomst hiervan is geweest, dat er tot heden achtereenvolgende 13 dier personen, na hunne tot geld gemaakte goe deren verreisd te hebbenarmer terug zijn ge komen dan zij te voren waren terwijl zij nu de overtuiging hebben erlangd van hier te lan de zelf, naai’ mate van het te verrigten land werk, beter dan waar zij elders hun fortuin be proefd hebben, hun bestaan te kunnen vinden. Zouden deze lieden ook tot de klasse van arme luiaards behooren? voor dezulken is N. Amerika evenmin een Luilekkerland als Neder land. Groningen, 16 November. Er bestaat in deze stad eene groote ongerustheid aangaande het lot van twee studenten, die zaturdag jl. op de jagt gegaan zijnde, tot op dezen oogenblik niets van zich hebben doen hooren. Heden liep er een gerucht, dat beide ougelukkigerwijze zou den verdronken zijn welk gerucht zich echter nog niet bevestigd heeft, zoodat men het beste mag blijven hopen. lieden avond overleed ons ste Zoontje GERARD JACOR, in i van ruim veertien maanden. Sneek, 18 November 1846. J. TEITSMA JOHA. M. M. JOHA, geb. Van Wesel. gebragt heeft, alsmede, dat hij den vdlgenden achteruit gezet, en zette derhalve, toen hij de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1