NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL w 1846. Zaturdag den 28 November. No. 95. fojï) X 1 I 1 I ;n ig et ’g f- BINNENLAND. wel i BUITENLAND. Tl alle verdere straf Ptl. 3 J 5 1 s van van gens op Jeruza- dan cent. nu de cn één ■gel mg. n n ;iJ it- r is re g- p- m ie 'j »o :n et u- e- le !U ti et .00 .00 .90 .10 .50 .80 .45 .00 .50 .25 50 ik it- et af ik e- m i at e- 1e IU et ■n JÜ tf sg^X veroordeeld tot de straffen met het zwaard tuchthuisstraf. zaak geweest per wiglje. 9 5 (J 9 4 9 7 6 8 °T(T uitgebeelde beschrijving is te vinden in di v«n het Nieuwe Nederlandsch Magazijn enz. Londen, 21 November. Als een krachtig bewijs van den ongunstigen toestand des handels te Worcester, behoeven wij alleen te melden, dat in de laatste veertien dagen niet minder dan 68 trouwringen voornamelijk afkomstig van vrouwen van wevers door eenen juwelier zijn gekocht geworden. P A R IJ S 22 November. Op den 20 dezer is te Rijssel de groote houten tentwelke door den lieer von Rothschild was gebruikt gewor den om de Fransche prinsen te onthalen die de inwijding van den spoorweg hadden bijge woond en welke men nu bestemde tot eene voorloopige wachtkamer voor de reizigers met eenen outzettenden slag in elkander gestort, zelfs zoodanigdat niet een enkele paal is staande gebleven. Gelukkiglijk waren juist de talrijke werklieden gaan schofteneenige minuten vroe geren men had allerwaarschijnlijkst een aantal ongelukken te betreuren gehad. De sterke wind welke sints eenige dagen woei en het weggra ven van den grond voor den spoorweg, verkla ren genoegzaam de instorting van zulk een uit gestrekt gebouw. liet hof van assises van Haute Vienne zal in de aanstaande zitting over eene afgrijsselijke misdaad te oordeelen hebben, welke gedurende nagenoeg 10 jaren in de duisternis was gebuid gebleven en welke drie maanden later verjaard zou zijn geweest. Zij bestaat in de vergiftiging van eenen vader door zijne drie zonen en de meid hunne medepligtige. Deze laatste vrouw wier stilzwijgen door een jaargeld werd gekocht, schijnt toen men ophield met de betaling daar van eenige woorden van klagte geuit te heb ben welke dadelijk de justitie op het spoor der misdaad bragt. De opgraving van de over blijfselen des ongelukkigen vaders werd gelast, en het geneeskundig onderzoek heeft de aanwe zigheid van arsenicum aangetoond. Parijs, 22 November. De inlijving van Krakau in Oostenrijk is eene volbragte daadzaak even als vroeger de omwenteling van Frankrijk in 1830 de daarop gevolgde afscheuring van het Belgische gedeelte van het rijk der Neder landen en nu nog onlangs het huwelijk van de Infante van Spanje met den hertog van Mont- Sneek, 25 November, lieden voormiddag tusschen 11 en 12 uur zag men alhier eene vrouw de voormalige Noorderpoort uit wande len den weg nemende naar de algemeene be graafplaats onzer stad, en ongeveer j uur later werd zij aldaar levenloos uit het water opge haald; zij was dienstbode, thans te Workum doch vóór den 12 dezer maand alhier woonach tig. Er bestaan gegronde vermoedens van zelfs- moordwaartoe zij waarschijnlijk is aangezet ge worden door de vrees voor regterlijke straf we gens diefstal van eenig tafelzilver, gepleegd ten huize, waar zij hier laatstelijk woonde. De zaak was nog niet formeel bij den regter aangeklaagd en zij werd alzoo ook nog niet geregtelijk ver volgd alleen had de belanghebbende, en zulks teregthaar aangemaandhet gestolen zilver, dat men thans wist waar het was, weder in te koopen en binnen eenen bepaalden termijn terug te bezorgen. De afschuwelijke, middeleeuwsche gewoonte, om drenkelingen, die men uit het water haalt, aan den kant van hetzelve te laten liggenen de policie kennis te geven, in plaats van de zelve terstond onder dak te brengen cn hulp tot levensopwekking aan te wenden, is ookbij dit gevalhelaas 1 weder in W ij ontleenen uit den Daar het bekend is dat reeds ingewisselde oude praktijk gebragt. A. Stoompost van de verschillende muntspeciën nog kleine hoeveelheden bij eenige personen voorhanden zijn, zoo kan het voor hen niet onbelangrijk wezen met de wezenlijke waarde in zilvër van zulke stukken bekend gemaakt te worden en hen daardoor voor mogelijk misbruik te waar borgen. De hieronder staande speciën hebben per wigt- je (Ned. gewigt) de volgende waarde 3 en 1 guldenstukken Daalders Rijksdaalders ("Zeeuwen) 28 stuiverstukken Dubbeltjes ’sGravenhage, 23 November. Bij arrest het provinciaal hof in Noord-Braband den 1 October 11.werd J. Bosmans we- i het stelen van eenige brooden liggende eene kar staande op den openbaren weg van het zwaaijen I over het hoofd en vijf jaren Armoede en honger waren oor- van dezen geringen diefstal. Reeds eenige maanden heeft hij daarvoor in den ker ker geboet. Men verneemt thans met genoegen dat het Z. M. den koning dezer dagen behaagd heeft hem kwijtschelding van - te dezer zake te verleenen. Binnen kort zal een belangrijk werk al hier het licht zien, ten titel voerende: Ge schiedenis van de heerschappij der Romeinen in Judea en van de verwoesting van lem, door den heer J. Salvador, die meer zes jaren aan dit geschrift heeft gearbeid. Amsterdam, 23 November. Ten gevolge op mijn berigtin het nommer van Zaturdag jl. kan ik thans u melden dat gisteren avond door het Israëlitisch kerkbestuur alhier het be sluit is genomen overeenkomstig het daartoe gedane aanzoekhet prediken in de Neder- duitsche taal door Israëlitische leeraren toe te slaan. Wij vernemen dat zeer spoedig een begin daarmede zal worden gemaakt. Amsterdam, 24 November. Bij gelegen heid van de belangrijke staatkundige gebeurte nis welke ten aanzien van Krakau dezer dagen is voorgevallen achten wij liet niet onbelang rijk onzen lezers eene korte schets te geven van de stad Krakau en haar grondgebied De republiek Krakau wordt ten noorden en oosten begrensd door het koningrijk Polen, ten zuiden door den Weichsel welke haar van Oos- tenrijksch Gallicie scheidten ten westen door Eene meer zen jaargang bladz. 117. de Brenica die hare grenzen aan den kant van Pruissen uitmaakt: zij is derhalve door de drie mogendheden welke baar verbeurd verklaard hebben, ingesloten. De oppervlakte van haar grondgebied beslaat eene uitgebreidheid van zes enzeventig vierkante mijlen, én bevat eenê be volking van nagenoeg honderddertigduizend zie len. Behalve Krakau, bevat zij twee kleine ste den Mogilu en Krzeszowice benevens zeven enzeventig dorpen. De stad Krakau zelve is ge legen op 17 gr. 36 min. o. 1. en 50 gr. 3 min. n. br. (naar den meridiaan van Parijs). Hare bevolking eertijds zeer aanzienlijk is thans tot beneden 30,000 zielen gedaald. Aan den Weichsel gelegen, dat wil zeggen aan de gren zen van den kleinen staat, van welken zij de hoofdstad isheeft zij door middel van eene brug gemeenschap met Podgorze eene stad in Gallicie. Heden had alhier de veiling plaats van de j der verzameling schilderijen door den heer A. Pluym nagelatenno. 1 en 2beide grootsche bloem stukken door onzen beroemden landgenoot G. J. J. van Os, werden te zamen voor ƒ5,650 verkocht. Een ander bloemstukje op kleinere schaal, door denzelfden meester, werd voor 1,090 geveild. A R N it e M 23 November. Men verneemt dat de kapellaan Gepkens wegens poging tot doodslag met voorbedachten rade ter dood ver oordeeld van dat vonnis cassatie heeft aange- teekend. De berigten uit Groenlo melden, dat, dank zij de aldaar gestationeerde militaire magtde rust niet verder gestoord is geworden. V ECHT, 21 November. Daar de arbeiders uit het geretrancheerde kamp alhier zijn weg gezonden zoo doet het gebrek aan werk zich levend gevoelen onder deze liedenwel laten de grondeigenaren zoo veel mogelijk werken doch de landbouwer bezuinigt op alles. Dage lijks ziet men dan ook geheele troepen van vreemd volk, uit ’s Bosch, Vlijmen en die om streken, de akkers dezer gemeente overstelpen, om aardappelvelden voor de tweede- en derde maal om te steken, hetgeen men dubben noemt doch veelal met het doelom de te veld staan de kool, wortelen en knollen te rooven ter wijl in de bosschen overal houtdieven en strik- kenzetters op het wild aangetroffen worden. Op onderscheideAe plaatsen werden de aardappel kuilen des nachts opengebroken en beroofd. Gis teren omstreeks 3 uur nadenmiddagvond een jager, met zijnen jagtjongen door zijne hem be- hoorende bosschen jagende, in de lage mast, eenen hoop van twee mud aardappelen bevroe dendedat dezelve des nachts gestolen waren, zoo als men later vernam, dat werkelijk had plaats gehad, zond hij den jagtjongen naarden burgemeester, tot kennisgeving en adsistentie der policie, terwijl hij den tuinman, jagtopziener en eenen arbeiderallen mannen van de bur- ger-nachtwachtzond naar de plaats om de dadersdie men vóór het vallen van den avond terug verwachtte, aan te houden. Bij hunne aankomst vonden zij reeds twee jonge liksche man nen bezig, de aardappelen op te laden in zak ken. Zij werden opgebragt, hun signalement genomen en tusschen twee man der wachtde een met geweer de ander met eene piek gewa pendgebragt naar den burgemeester; de derde man bleef bij de aardappelen. Onderweg echter in het bosch ontliepen zij de wacht, die wel dreigde vuur te zullen geven doch waarop zij antwoordden gij durft niet te schieten wij zijn menschen en geene musschen 1 en ontkwamen, vóór dat de policie was aangekomen, onder drei gementen en bevel aan de wacht, van niet ver der mede te gaan. Indien men krachtdadig het stelen wil tegen gaan zoo dient aan de burgerwachten het in arrest nemen en houden, van zelfs suspecte per sonen vergund te wordenen tevensombij verzet, van hunne wapens gebruik te mogen maken; daar, indien door de bevoegde magt ten dezen geene gepaste maatregelen genomen worden die burgernachtwachten niets te bedui den hebbendan het den goeden ingezeten lastig te maken, en zijne woning eenen natuur lijken verdediger te ontnemen, Eene goed en legaal georganiseerde burgerwacht, voorzien Van behoorlijke instruction, hoe temogen en te kun nen handelen bij Voorkomende gelegenheden is ten platten lande dringend noodig, of Wel verwacht men groote geweldenarijen in deze om streken. Groningen, 23 November. Hit departe ment der maatschappij: tot Nut van *t Algemeen te dezer stede gevestigdhield den 20 11. des- zelfs eerste openlijke winter^ vergadering. Dei zelve strekte tot het Vereeren der nagedachte nis van wijlen mr. Herman de Ranitzburge meester dezer stad curator der hoogeschool en vroeger, gedurende eene reeks van jarensecre taris en later voorzitter van het departement. Twee van zijne vertrouwdste vriendende hoog- leeraar J. Baart de la Faille en zijn schoonbroe- mr. A. Modderman waren uitgenoodigd om iu deze vergadering het woord te voeren de eerste door eene redevoering over den ontslape ne te houden de laatste door een te dezer ge legenheid toepasselijk dichtstuk uit te spreken. ’sHertogenbosch, 21 November. Deze week heeft iemand zich vergrepen aan diefstal van eene koperen melkkan met melk gevuld op de openbare markt alhier. Deze diefstal is is waar, op zich zelven gering, doch wij vermeenen niet te dwalen wanneer wij daaruit de gevolgtrekking alleiden dat de dader dit en kel en alleen schijnt gedaan te hebben om in verzekerde bewaring te geraken en aldus van de zorg voor den kost ontslagen te zijn. Niemand, die een kwaad oogmerk voedt, of het zoude een onzinnige zijnzal welten aanzien van honderde menschen zulk een feit gaan bedrij ven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1