NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEk. 1846. JI oensdag den 2 December, BINNENLAND. ALLERLEI. J BUITENLAND. ;o. 40 "P 5e- 20 20 m- P. 10 °P ik. m- j. 9, 1 Tff 1 re van oliekoop. ns- de S Ito id. 00 00 90 10 50 80 45 00 zeer schap n /■n jel "S. u- o- er 50 25 50 la- >ia id en :r- g- koopen. en dus werd van Co veli er. der spoorwe- en b‘l Onlangs op een’ voormiddag gerust en wel aan mijne schrijftafel zittende, hoorde ik iemand met dreunende stappen den gang mijner woning in komen, die vervolgens, zonder aan de deur mijner kamer te tikken dezelve opende en binnentrad. Na baas!” aldus begon hij zijne boodschap, ho kaat nog, kezont? koope ze wat voor dei slijme of koppijn van mir,” enz. En wie was deze, in sche vertrek met eenen man Hij was een van ren lande jaarlijks de bonte kraaijen 1 ten bezoeken ten pus IIIbijgenaamd den Stoutenen Jean Tristan zoon van den heiligen Lodewijk eene hand van Lodewijk XIIharen van Maguerite van Provence een stuk van het kleed van Mw. Louise van Frankrijk dochter van Lodewijk XV hersenpan van den abt Suger alles tegen kon- tant geld met 10 centimes boven den koopprijs.” De heer Cuvelier, oud-koopman te Amiens tegenwoordig grondeigenaar te Ferrièreshad vóór jaren van zekeren Tillier, zijn’ schulde naar een huis verkregen evenwel behield de ze laatste de bevoegdheid, om het pand binnen eenen bepaalden termijn terug te koopen. Dit was hem evenwel niet mogelijk, het huis geheel de eigendom Vóór eenigen tijd echter had een gen dit huisje noodig, en daar deze maatschap pijen zeer rijkelijk betalen ontving Cuvelier voor hetzelve 1600 frs. Maar deze maakte een edel gebruik van dit geld; hij behield 400 frs. (de som die hem verschuldigd was en waarvoor hij liet huisje had genomen), en gaf het overi ge aan Tillier, voor wien dit sommetje eene soort van kleine fortuin uitmaakt. wat voor dei slijme of koppijn van mir, 'i was deze, in een oogenblik het gan- kamfergeur vervullende die lieden, die uit ver- zoo wat ten tijde wanneer hier aanlanden onze gewes- einde het ligchamelijk suk kelend menschdomdat er eenvoudig en gek genoeg toe is, op contributie te stellen, hij was een oliekoop. Ik wil geene beschrijving van deze lieden geven en laat hen blijven het geen ze waarlijk zijn mijn tegenwoordig oog merk alleen is, mijne bevreemding te betuigen niet dat zij hier en daar nog ingang bij sommi gen onzer landgenooten vinden want de oude spreukde wereld wil bedrogen zijn is nog al van krachtmaar dat ’s lauds regering die teregt door wet en gezag alle vagebonden te keer gaatde kwade practijken van deze quasi- FraKKFORT, 25 November. De Nestori- aansche Christenen in Klein-Azie hebben op dit oogenblik de vreesselijkste vervolgingen te lijden. De erfgouverneur van Djeziréde Kurd Bederhan Bey, welke de bedreigingen van Tayar Pacha, gouverneur van Mossoul in den wind sloegtiok tegen de ongelukkige Nestorianen op, hen te vuur en te zwaard verdelgende. De geheele misdaad van deze Christelijke bevolking bestaat daarin, dat zij door de tusschenkomst van hunnen patriarch Mar Phimoun eene petitie aan de Porte hebben doen toekomen met het verzoek om in het pachalik Mossoul ingelijfd te worden en aldus te ontsnappen aan de wree- de vervolgingen en rooverjjen wélke zij bij voort- Her en daar in Frankrijk, zoo als le Tours en te Vallière, is liet volk vrij ojiroerigomdat liet eten zoo duur is. Te Parijs heeft men den Bey van Tunisdie bij al de ministers zijn compliment gemaakt heeft, door ondersche done beloften in de kleèrcn gestoken zoo als ook daarmede dat men hem den titel van koning van Tunis zal verleenen. Men wil we ten dat vorst Metternich van de inlijving van Krakau gezegd zoude hebbendat het eene onteigening ten algenieenen nutte was. Dezelve is dan nieuw in hare soortnamelijkzonder vergoeding, en valt zeker niet in den smaak van grondbezit ters. Een Fransch landhuishoudkundigeDurandheeft als zeer voordeelig voorgesteld om het vee niet in de weiden te jagen want hetzelve vertrapt te veel gras en maakt het smerigmaar om het gras af le maaijen en op stal te voede ren Deze maatregelzeer kostbaar voor den boerzal wel bijval vindenzoodra de tijd aaubreektdat men zich gratis van maaijers en hooijers kan bedienen. In de N. Rolleed. Courant van 30 Nov. leest menTe Liverpool was eene bij eenkomst gehouden, onder voorzitterschap van den mayor, om over de afschaffing van de thee te beraadslagen en op ande- plaatsen zullen gelijksoortige bijeenkomsten plaats hebben, ludien dit waar is, dan zou men haast beginnen te vermoe den. dat men er thans op uit is, om, door afschaffing van zulke zaken, welke eigenlijk niet volstrekt noodzakelijk zijn tot levensonderhoudhet menschdom allengs enkel aan brood en water le gewennen. Zulk een leven zou wel eenvoudig zijnmaar ook wenschelijk Te Munster vertoont zich thansgeregeld om den anderen nachteen verschrikkelijk spook in eene kazernewelke vroeger een Franciskaner kloos ter was. De soldatenhoe moedig anders ookkiezen het hazenpad. Wij zullen onze lezers getrouw medcdeelenwat wij vervolgens van dezen spookenden monnik vernemenhet geen trouwens wel op eenen sisser zal uilloojien. Amsterdam, 28 November. Het departe ment van oorlog heeft de chefs der verschillen de korpsen van het leger gemagtigd om aan de milliciens der ligting van 1843, die verlof mogten vragen tot het aangaan van een huwe lijk de vereischte vergunning daartoe, te verlee nen onder beding nogtans dat de belangheb bende manschappen casu quo vooraf hunne schuld op het kleeding- en reparatie-fonds aan zuiveren. De zoodanigen, die buiten staat zijn, aan deze bepaling te voldoen, kunnendesniet temin deze toestemming erlangen, mits hun onvermogen stavende door een bewijs afgege ven door de hiertoe bevoegde autoriteit. Rotterdam, 28 November. Er is dooi de regering het volgende antwoord aan de koop lieden ter dezer stede gegeven op hun adres tot opheffing van de schaalwet en het toestaan van den vrijen invoer van granen: dat de kwestieomtrent de algeheele ontheffing der wet van H9 December J835 een punt van ,w overweging bij de regering uitmaakten "dat de korte tijd, welke lot den J l\ovem- ber tl. voorhanden is geweestniet gedoog- y>de, vooraf nog het stelsel van regten op de w granen bij de sla ten-generaal te doen he rt aiseussiëi en inmiddels eene tijdelijke ver- lengtng der wet van J8 December 3845 in allen gevalle noodig is bevondenwelke ook de slotsom van het onderzoek van gemeld stelsel moge zijn." De Dollerd. Courant verzekertdat reeds meer dan ruim de helft der ingewisselde munt speciën door nieuwe vervangen is. De tot nu toe ingewisselde munt bedraagt 38 millioenen en ruim 20 millioenen aan nieuw gemunte spe ciën zijn reeds in circulatie gebragt. Aan de munt te Utrecht wordt wekelijks voor een half millioen nieuwe specie vervaardigd en in omloop gebragt. Arnhem, 26 November. Heden stond voor het hof alhier teregt A. Enzen beschuldigd van moedwillige mishandeling en verwonding van zijnen wettigen vader. Naar gewoonte dron ken te huis komende, zocht de beschuldigde legen zijnen reeds bejaarden vader twist, waar na hij zich niet ontzag denzelven bij herhaling te mishandelen en te verwonden waardoor de grijsaard zeer bebloed werd. Het hof heeft den beschuldigde eerloos verklaard en veroor deeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Middelburg, 25 November. Te Vlissin- gen meent men zich te mogen verheugen met de tijding dat Z. K. H. prins Hendrik na vol- bragten zeetogt, binnen eenige dagen aldaar zal binnenloopen en dat liet fregat de prins Oranje in die vesting zal overwinteren. ’s II E R T o G E NB 0 s C H27 November. De wet van 19 Nivose, 13de jaar, hier te lande in het leven teruggeroepen schijnt meer en meer door hen die met een talrijk kroost zijn gezegend te zullen worden ingeroepen ten minste in de ze provincie hebben zich wederom twee vaders op de voorgeschrevene wijze aan den heer gou verneur gewend ten einde ieder de opvoeding van een hunner zonen uit het zevental hunner kinderen van den lande te vorderen. during van de Kurden ondergaan. Bederhan Bey heeft zich bij de twee overige Kurdische hoofden gevoegdde door de Nestorianen be woonde provincie aangevallen allen zonder on derscheid van ouderdom en sekse, vermoordende, en de dorpen der ongelukkige Christenen ver brandende. Reeds zijn drie uitgebreide distric ten het tooneel geweest van deze verwoestingen en het land levert nu nog slechts het treurig schouwspel op van een’ hoop rookeude bouw vallen en overal verspreide lijken. Zal detogt, dien de Porte tegen het Kurdische opperhoofd’ zal ondernemen wel dergelijke afgrijsselijkhe- den herstellen welke zij welligt met een wei nig meer vastberadenheid had kunnen voorkomen? Aan den grooten weg van Kirmanschach naar Hamadan in Persië steekt eene rols als een bijna loodregte muur van 1000 voeten uit. Op deze vlakte en op eene hoogte van omtrent 150 voeten liet de Persische koning Darius een ge deelte der rots glad houwen en zich zelven in een kolossaal verheven beeldwerk voorstellen achter hem staan twee dienaars vóór hem ligt op den rug de Magiër die zich van den troon meester gemaakt had, en achter dezen ziet men negen koningen, ontwapend en met een’ strop om den hals. Boven ieder staat een opschrift in het zoogenoemde keilschriften onder en naast het beeld volgt een opschrift in drie ta- len elk in verschillend keilschrift geschreven. Het iii het Persische opgestelde groote opschrift heeft 450 n levengeeft zijn geslachtregister ophet getal en de namen der provinciën van zijn rijk en de geschiedenis der tien overwonnen koningen of liever der usurpateurswant hij behandelt ze als zoodanig. Dit opschrift geeft eene hoogst merkwaardige bijdrage tot de oude geschiedenis van het Oosten. Het was door vele reizigers gezien; maar de eerste, wien het gelukte, het te ontcijferen was de overste Rawlinson thans consul-generaal van Engeland te Bagdad die vroeger een Persisch regiment aanvoerde en zich reeds in 1835 met de ontcijfering van het keilschrift bezig hield. In het jaar 1837 hield hij zich met zijn regiment in de nabijheid op en gebruikte deze gelegenheid om eene stellaadje aan deze opschriften op te laten slaan en ze af te schrijven. Sedert heeft hij al den tijd, dien zijne reizen en posten toelieten, tot de verkla ring gebruikt, en eindelijk het seboone resultaat in het tijdschrift van het Aziatische genootschap medegedeeld. Het beslaat uit den tekst der op schriften de omschrijving en vertaling, en de twee eerste gedeelten eener verhandeling, waar van het overige later verschijnen zal. Parijs, 25 November. De Franschc geleer de baron d’Arcet, die met eene wetenschappe lijke zending naar Zuid-Amerika belast was en zich in Julij te Rio Janeiro bevond, zegt het volgende van den keizer Don Pedro 11. Don Pedro is een fraai jong man van 20 a 21 ja ren grootsterk en welgebouwd. Zijne haren zijn blond, zijn blik is zacht en edel, en zijne geheele uitdrukking van gelaat geeft rust en te vredenheid te kennen. De jeugdige keizer leeft stil en werkt veel. Hij b mint de weten en vooral de scheikunde, die hij goed verstaat, en waarmede hij zich in vroegeren tijd in een klein laboratorium van zijn paleis bezig hield. Hij leest veel en kent verscheidene ta len ook is hij met de Fransche dichters en ge schiedschrijvers bekend en hij had niet noo dig keizer te wezen, om in elk opzigt een uit stekend en belangrijk jong mensch te zijn. De indruk, welken zijn persoon op mij maakte, is die van een edel en hoogbegaafd mensch. Men leest de volgende zonderlinge bijzon derheden in de aankondiging van eene openba re verkooping, welke ten gevolge van het over lijden van den heer Richer 11. zondag te St. Denis moest plaats hebben: «Verkooping van meubelen schilderijen pren ten, een relequikas en beenderen van oude ko ningen van Frankrijk opgezameld tijdens de ontheiliging van de graven van St. Deniste we ten beenderen van Pepyn den Korten Philip-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1