NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEk. 1846. Zahtrdag den 12 December. No. 96. r 1 r- H ori- elijk als )gen >eko- *3^ BINNENLAND. andere gebouwen op de plaats lu‘ts ^e ptoducli 1 n-inrlztrilnoFcon tn z der wet c DO. 0.15 1 50 den i één regel «mg. men- dat zei- den t niet keus gewigt was daar aanwezige kamfer de hoeveelheid lag opgeslagen 4.(10 4.55 4.85 5.10 3.50 3.80 3.25 8.00 21J 21A 38 18?. r«?. «i’. »i; 04 J kun- aeen- I mij leer! de u ider- door iaden icns- n de liet Nedel. zee onder be- mier n de leent weg aan weg dan iand- hoe- ezeu .ge it ij ne uw kén. dig, daad chot nu m.** el ijk >leef Ivëu dat ;en erk- wel- ieed eene naamlijst van en 1843 uit Tubber- aan den arbeidom diger kind te passen hoe weinig zulks trouwd op een heid van het vuur weldra vuur vatteden binnen weinige oogenblikken dermate verbrand de dat het na weinige uren den geest gaf. Ge lukkig nog, dat liet zich niet in brandenden toe stand in de schuur heeft begeven, waardoor het ongeluk nog grooter bad kunnen worden. Mogt dit voorbeeld vele ouders weder tot leering zijn om toch hunne lievelingen niet zonder voldoend, opzigt te laten, en tevens aanleiding geven om te bevestigen hoe noodzakelijk liet is dat er ook te lande bewaarscholen worden opgerigt. Assen, 7 December. Een rondventend kra mer had zich bediend van een patentoorspron kelijk bestemd voor een vroeger dienstjaardoch door geringe vervalsching voor het loopend jaar ingerigt. Deswege voor het hof van Drenthe teregtgesteldwerd hij echter ontslagen op grond, dat de acte, waarin de valschheid was gepleegd, als niet door het hoofd of daartoe ge- inagtigd lid van het gemeentebestuur, maar slechts door den secretaris geteekend als geheel nietig in regten geen gevolg kon hebbenveelmin een patent kon heeten en dat vervalsching in zoo danige nietige acte, als naar regten niet kunnen de schaden geen falsum in den zin daarstelde. Van elders in ons land wordt, als blijk van toenemende godsdienstige beschaving der Is raëlieten in de dagbladen berigtdat het ge bruik der Nederduitsche taal bij de godsdienst oefening er meer en meer voorstanders vindt. De hr. J. I. de Vries, onderwijzer aan de Israël, school alhierdie ook den 2 alsmede den 8 Aug. jl. eene duitscli hield heeft gisteren dag in de Israël, synagoge duitsche rede gehouden tot tekst hebbende Spreu ken 24, vs. 21a: Mijn ge en ook den koning,” en 31 Mei jl. rede in liet Neder- op Zr. Ms. verjaar- alhier eene Neder- zoon vrees den Eeuwi- en aantoonende wel ke pligten de Israëliet als Nederlandsch burger „yen als Israëliet jegens den koning te vervullen door dat zelfde tractaat gevormde koningrijk heeft. ’sGravenhage, 8 December. Thans zijn één na al de pinken van den Engelschen te Scbcveningen behouden teruggekeerd. nog afwezig is behoort aan den Het getal ruim alzoo een half De visscherij een paar ree der Nederlanden lieten verscheuren en die scheu ring door wapenkracht bevestigden. Ellendige staatkunde die eigenbelang voor het hoogste staatsregt houdt. De drie Noordsche Mogendhe den hebben hetzelfde gedaan wat de kabinetten van Londen en Parijs deden hun belang geraad pleegd. Polen verdient medelijden te meer, omdat het door eigen schuld gevallen is; zoo lang die toestand moet blijven dnren is het be staan van een’ vrijstaat ondenkbaar, en de ge schiedenis van Krakau heeft liet bewezen. Wij wenschen den ongelukkigen Polen eenen helderen morgen na den langen nacht hunner slavernij toe! Reeds meermalen zijn zij in den nacht op gestaan maar helaas! telkens heeft de duister nis hen weder nedergedrukt. Eens brenge hun ontwaken vrede, vrijheid en heil! Groningen, 7 December. Men weet, dat reeds in liet laatst der maand Mei dezes jaars een geregtelijk onderzoek is aangevangen tegen zekere Martje Sipkes de Vries wegens eene te Noordwijk gemeente Martini vermoedelijk plaats gehad hebbende vergiftiging, waarvan haarman Jan Wessels Poelman en tevens een meisje van 10 jaren de slagtoffers waren geworden. Thans verneemt men dat het provinciaal geregtshof in raadkamer vergaderd tot het onderzoek van strafzaken, bij arrest van den 3 dezerde open bare criminele teregtstelling heeft bevolen van genoemde Martje Sipkes de Vries, ter zake der misdaad van vergiftiging en tevens ter zake van onwilligen manslag nil onvoorzigtigheid. G roningen, 7 December. Te Noordhom werd in den loop der vorige week weder be vestigd welke noodlottige gevolgen het dikwijls kan hebben wanneer sommige ouders zeer jeugdige kinderen zonder opzigt alleen te huis laten. Een knaapje van ongeveer 5 jaren werd de zorg opgedragen, terwijl de moeder naarhet dorp was om eene boodschap te doen en de vader aan den arbeidom op een nog jeug- ver- was, bleek weldra, daar het kind, dat ander kind moest passen in de nabij- yan het vuur kwam, terwijl de kleederen vuur vatteden en het kind helaas rkplaats waar de t in liet eigenlijk deze snel ontvlammende en in weinige oogen- j blikken stond geheel het gebouw in volle vlam. Gelukkiglijk lag het afgezonderd van ofschoon zeer nabij aan der fabrijk welke omstandigheid van te meer behalve de in dit gebouw “°°gst op de zolders van hetzelve van twee schepen lange turf van welke het eene eerst weini ge dagen geleden gelost had. Door een ander geluk was de wind zwak en uit het oosten de eenige rigtingwaarin de vlammendie aller verschrikkelijkst opwaarts stegen, zich aan geen ander gebouw konden mededeelen. Noordwaarts stondzeer nabij aan het brandende gebouw liet sleenkolen-magazijn van den heer de Ron den oostwaarts nog naderhet voorgebouw der fabrijk, met stalling en zolders vol hooien stroo cn zuidwaarts eene bergplaats vol kisten kamfer, die, zoo zij vlam gevat had een brand- tooneel verwekt zou hebben van welks ver schrikkelijkheid er misschien zelden een voor beeld zou geweest zijn. Door de goede inrig- ting van het brandwezen in de gemeente, de onverwijlde tegenwoordigheid van den heer bur gemeester en de ijverigedoor brandmeesteren met beleid bestuurde werkzaamheden der spuit gasten was men den branddie omstreeks mid dernacht ontstaan was met slechts ééne spuit (die van wijk 5) reeds lang vóór twee ure mees ter, hoezeer de aard der brandende stof het vuur nog langen tijd deed voortgloeijen en smeu len. Inmiddels waren door den heer burge meester expresses te .paard naar de naastgelegene •wijken 8 en 9 (aan den Overtoom en té Am stelveen) gezonden van waar de spuiten door paarden getrokken, ook weldra kwamen aansnel len en tot het verder blussehen van den brand hebben medegewerkt. Bij de eerste uitbersting van denzelven was de heer ontvanger der ge meente naar de stad gespoed bad den eigenaar der fabrijk gewaarschuwd en ook daartoe ge- magtigdom den bijstand van stedelijke blusch- middelen verzocht, welke het schrikbarende aan zien der zaak aanvankelijk scheen te vereischen. Die hulp werd ook gereedelijk verleend de heer commissaris van policie der 4de sectie, de heer brandmeester der naast aangelegen stads buitenwijk en de generaal-brandmecster in per soon waren spoedig met een paar spuiten ter plaatse van het gevaar aanwezig doch daar men toen reeds met eigen middelen hetzelve genoeg zaam bedwingen kon werden die heeren be leefdelijk en met erkentenis voor hunnen ijver bedankt. Amsterdam, 8 December. Smaldeel in de Middellandsche vel van prins Hendrik der Nederlanden is 22 Nov. van Malta vertrokkenkoers zettende naar het westen. Men heeft in de laatste tijden al zeer zon derlinge kunstmiddelen zien te baat nemen, om de bijzondere aandacht des publieks te ves tigen op de advertentiën waarbij de eene of andere koopwaar bij uitnemendheid tot lage prijzen wordt te koop aangeboden. In Duitsch- land schijnt men die kunst almede goed te ver staan. De volgende advertentie is letterlijk uit een Leipziger dagblad overgenomen: Ik ondergeteekende heb altijd met mijnen broeder in vijandelijke gezindheid geleefd. Daar mijn broeder thans gestorven is en mij zijnen geheel geassorteerde!! winkel als erfgenaam beeft nagelatenbid ik het hooggeëerde publiek drin gend mij, zoo spoedig mogelijk, alles voor eenen spotprijs af te koopen wat mij aan dien gehaten broeder zoude kunnen doen herinne ren zoo goedkoop zal zeker nooit meer ge kocht worden daar ik op twee van zijne eige ne artikelen nog een derde van de mijne op den koop toe geef!” S. G. Söhne. De Zvuolsche Cl. behelst 13 personen, die in 1842 gen naar N. Amerika zijn vertrokken en in Over ijssel teruggekeerd; op deze lijst komen voor; een landbouwers huisgezin, bestaande uit een’ man en eene vrouw beide 55 jaren oud en eenen 18jarigen zoon, hetwelk terug kwam, omdat zij te Tubbergen uit ééne boerderij meer voordeel konden trekken dan in Amerika uit vier ver ten aldaar, te goedkoop zijn de marktplaatsen te ver, en het vervoer derwaarts t moeijelijk is; in den staat, dien zij ver lieten was de gewoone daghuur 50 centen met den kost voor zwaar land- en boschwerk een horologiemakerteruggekeerd omdat hij als grofsmid maar niet als horologiemaker werk kon krijgen een gezin, dat niet verder kwam dan Bremen waar hun door terugkomende landverhuizers de reis afgeraden werd een 30jarige landbouwer, die, geene landhoeve kunnende bekomen zich als grasmaaijer had moeten verhuren en door hitte en zwaar werken ziekelijk "was geworden als grasmaaijer had hij /25 in de maand verdiend; als hij hier als gras maaijer zoo wilde werken aks daarzou hij naar hij verklaart, het dubbele kunnen verdienen; niettegenstaande zijne verdiensten kwam hij 300 armer terug een 26jarige landbouwerteruggekeerd wegens ,^ekte de reis kostte hem f 195 een 31jarige veen werker, teruggekeerd wegens de geringe verdiensten voor zwaar en dikwijls ongewoon werk de gewone daghuur in den staat, dien hij verliet, was slechts 60 cents; de reis kostte hem ƒ200; hij kan te Tubbergen als veenwerker meer geld verdienen dan in N. Amerika een 43jarige landbouwerdie veeltijds geen werk kou krijgen en te weinig middelen bezat, om eene landhoeve te koopen enkele dagen bad hij met zwaar boschwerk verdiend 1.25 buiten den kost: hij vertrok met eene aanzienlijke spaar penning, en kwam zonder iets terug; een 27jarige timmerman, teruggekeerd om on gesteldheid en oogziekte; in den staat, dien hij verliet, was de gewone daghuur een dollar; een 32jarige landbouwer met zijne 30jarige vrouw; hij kon moeijelijk werk bekomen, en meermalen waren er meer arbeiders, dan gebezigd konden worden: in den staat, dien hij verliet, was de gewone daghuur, wanneer er goed werk te bekomen wasf 1.50 f 1 bij minder werk 75 cents. Tiel, 9 December. De inlijving van den quasi vrijstaat Krakau heeft allerwege afkeuring gevoijden en weemoed opgewekt het moet ech ter verwondering wekken, dat en Frankrijk en Engeland luide uitschreeuwen, dat door dit ge val het tractaat van Weenen is opgeheven. Maar hebben die beide landen dat tractaat geëerbie digd of vergeten dat het bestondtoen zij bet al de pinken op wal Tie schuitdie reeder A. A. Kouwenhoven l’als. haringen, dat is aangebragt, bedraagt vier en een half inillioen en millioen meer dan verleden jaar. is gezegend afgeloopenslechts ders zullen of niet, of ter naauwernoodde kosten kunnen bestrijden. De overigen hebben alle reden van tevreden te zijn. De reeder wiens schuiten de meeste haring hebben aange- bragtis de heer T. de Jager Gzn. Op hem volgt de heer I). Hoogenraad. De prijzen wa ren in de laatste dagen nog gestegen. A M s r E R D A M 8 December. De onmiddellijk aan ons stadsgebied grenzende gemeente Nieu- wer-Amstel nu geruimen tijd van brand-onge- Iukken bevrijd gebleven werd in den afgeloo pen nacht door zulk eene ramp getroffende kamferstokerij der firma wed. George Dommer en comp. aan den Amsteldijkeven voorbij het tolhek gelegen en toebehoorende aan den WelEd. heer J. J. H. Ihle, in de Beulingstraat alhier, brandde af. Naar men vermoedt moet zich het licht in dat gedeelte der werkplaats, waar kamfer gestampt wordt, niet gezegde stookhuis aan stof hebben medegedeeld

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1