NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD TOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEh. Sip 1846. No. 10<l. JI oensdag den 16 December. al- P- ‘I A Aw >5^ BINNENLAND. ■=s Ü- ALLERLEI. 7 50. ma de ‘i zw m* al- pt- lag ies en en 1.15 L 50 de n r en :al cn één gel i»g. .00 .55 .85 „10 ;.5O .80 „25 .00 :r: k- .0- en fruitverkooper. de zoon van eenen zoon van eenen Zweden, was voorlezingen en nijverheidsschool op irdige wijze geopend door den hoogl. J)e commissie aan behoef- Ongeveer 1600 gaan nieuw willen vereenigen om hebben voor de schoone toon- van het stelsel pleit ook te- Iloogere belastingen ten Gorinchem, 11 December, tot de uitdeeling van warme spijzen tigeu beeft gisteren eenen aanvang gemaakt met de uitdeeling van soep. portien zijn hun uitgereikt geworden. Deze uit deeling heelt geregeld drie maal ’s weeks plaats terwijl zij, bij strenge koude, alle dagen zal ge schieden. De veranderlijkheid gen de graanwetten, behoeve der schatkist kunnen niet wettigen het opleggen van nog andere hooge belastingen als bescherming. Dat graanwetten en gelijksoortige instellingen nog verdedigers vinden is daaraan toe te schrijven dat dikwijls velenook ter goedertrouwindividuele belangen beschouwen als algemeen. De spreker vleit zich in deze geheele voordragt geene andere dan wezenlijk algemeene belangen te hebben voorgestaan. Hij verklaart zich afkeerig van alle tegenstelling van den eenen tak van nijverheid tegen den ande ren het geldt niet liandelsvoordeelen maar werkelijk nationale belangen. Welke plaats de handel bekleedt in de nationale nijverheid bij zonder in ons vaderland en in de omstandighe den waarin men thans verkeert zal liet on derwerp eener tweede voorlezing zijn. Rotterdam, 12 December. Door de Ne- derlandsche handelmaatschappij is heden bevracht het brikschip Jf7illem kapitein Schröder, naar Macassar en Batavia. De langste titel, in dit jaar op liet badregister te Maricn- bad aangeteekend was: koninkbjk-keizcrlijke-geheimraads-. kamerbeers- kroon-domeinbestuurdersen bovenlands- provinciaal commissariaats-directeurs echtgenoot, uit Ofen.” Eene vrouw, die geduld en verwaandheid genoeg bezit, zulk eenen langen titel in een register te schrijven waarvan het publiek inzage kan nemenloopt gevaar, dat zij door zotten bewonderd en door verstandigen niet medelijden beschouwd wordt. De ar- rondissements-directeur tc Zwol schijnt vijanden te hebben want men tikt hem nu cn dan een glas in. In Wcenen maakt men thans brood van beetwortel, en aan den Rijn van knollen beide met meel vermengden hoewel men nu uit Maastricht meldtdat twee notabele ingezetenen een burge meester en een kantonregter van dc gemeente Heerlen, er in geslaagd zijn dit kunstje na te apen en alrcedc zulk brood gebakken hebben, hopen wij echter niet, dat de omstandighe den des tijds nog zoo veel zullen verergerendat meneven als ten tijde der Franschen zijne toevlugt tot surrogaten zal moeten nemen surrogaten zijn middelen waarmede de uit vinders eer, zoo geene winst zoeken te bejagen; cn in bet stuk van voedselmoeten dc armen daarbij liet meest lijdenwant wie het betalen kan, koopt het echte. Te Rotterdam hecr- schen de mazelen en het roodvonk. Dat men, om hooge waaid gheden of ambten te bekleedcnook van hooge geboorte of aanzienlijke afkomst moet wezen schijnt nu eenmaal niet anders te kunnen maar dat de geschiktheidom een beroemd man te wordengeenszins de uitsluitende eigendom van hooge geboorte of aanzienlijken stand isheeft menig heldin de vroegere geschiedenis van ons vaderlandbewezenzoo als ook de nederige afkomst der beroemdste, hier volgende, generaals van Napoleon zulks staaft: AtciniU, hertog, was de Bernadotts, koning van advokaat. BessièRIS, hertog, was de zoon van eenen burger. Groningen, 10 December. Men verneemt met genoegen dat er op den aanstaanden twee den Kersdag, des avonds te 5 ure, weder een concert in de Martini kerk zal plaats bebbèh. Dubbel verheugen wij ons hierover vooreerst, om het genot, dat ons dien avond wachtdaar zoo wij wel onderrigt zijn, verschillende talen ten zich wel op allen, die gevoel kunst gewijd door godsdienstzin op hunne uitstekende gaven te onthalenten anderen en niet het minste verheugen wij ons daarover omdat uit de opbrengst van dat corcert zoo veel goeds tot stand kan komen. Sedert 1840 heeft toch de commissie uit het departement Gronin gen der maatschappij: tot Nut van ’t Algemeen, I ter bevordering van het schoolgaan van minver- mogende kinderen ten behoeve van wier fond sen dit concert zal gehouden worden getoond wat zij doen kan indien hare weldadige sti.d- genooten haar willen ondersteunen. Aan die ondersteuning heeft het dan ook niet ontbroken. Honderden kinderen zijn sedert dien tijd voor rekening dier commissie onderwezen die zonder hare tusschenkomst waarschijnlijk van alle school onderwijs zouden verstoken geweest zijn. On der de redenen die deze kinderen beletten school was eene der voornaamste gebrek aan de noodzakelijkste kleeding. De commissie noemde in haar laatste verslag aan het departe ment een aantal van 313 kinderen, die, alvo rens de scholen te kunnen bezoekenmoesten gekleed worden terwijl het geheele getal van hen, die zij ter school bragt1454 bedragen bad. Dc hulpbronnen onzer arme medeburgers zijn, in den laatsten tijd niet verbeterd de uit gaven belangrijk toegenomen; het is dus te ho pen dat de commissie voortdurend werkzaam kan blijven tot haar edel doel: de bevordering van hel schoolgaan van minvermogende kinde ren. ’sIIertogenbosCH, 8 December. De zaak van mej. A. W. van Bieren, uitgeefster van de Clissingschc Courant, welke bij vonnis van den hoogen raad in dd. 27 O^t. ji. naar het provin ciaal geregtshof van Noord-Braband is verwe zen zal op den 30 dezer maand dienenals verdediger ven de beklaagde wordt genoemd de heer mr. A. F- X. Luyben advokaat alhier. Amsterdam, 12 December Wij vernemen met genoegen dat Z. M. van Dd. ongesteldheid thans weder geheel hersteld is. Heden werden de openbare bij de nieuwe handels- eene waai C. A. den Tex met de eerste der beide open bare voorlezingen over graanwetten en graan handel. Wij verheugen ons, dat de graanwet ten welke door ons en alle staathuishoudkun digen sedert zoo vele jaren met kracht van re denen en onafgebroken zijn bestreden, in den spreker van lieden eenen openbaren tegenstander hebben gevonden. Het smart onsdat wij de door den hoogl. voorgedragene, ontwikkeling der rede nen waarop hij deze zijne overtuiging mede deelde niet in grootere uitvoerigheid alhier ee ne plaats kunnen doen vinden. Wij moeten ons vergenoegen met den gang der redevoering slechts in de hoofdzaken aan onze lezers bekend te maken. Dikwijls heeft de regering, zoo uitte zich de spreker na eene korte inleiding met goede be doelingen zich gemengd in de verzorging van belangen, welke zij beter aan de ingezetenen zelve had overgelaten. Bijzonder geldt dit van onderwerpen van handel en nijverheid. De toe passing van deze inleidende opmerkingen op het aangekondigd onderwerp zou dus meende de sprekerzich gereedelijk laten maken. Tot de behandeling van het onderwerp zelve overgaandestelt de spreker de vraag op den Voorgrond, wat men onder graanwetten te ver staan hebbe. Het gebruik wettigt den zin vol gens welken graanwetten de strekking hebben om eene bestemming te verleenen aan binnen- landsche granen door de vreemde granen niet toe te laten dan tegen betaling van een evenre dig hoog regthetwelk strekt tot stijging der graanprijzen in het algemeen. Zulke wetten heeft men in Engeland, in Frankrijk, tenge volge vooral van het continentaal stelsel en de oorlogen tegen Napoleon. Ook Belgie en Ne derland (de bekende wet van 1835) hebben die. Als gevolgen der graanwetten werd voorts voorgedragen vooreerst de gevolgen van het beschermend stelsel in het algemeenwaarvan de graanwetten niets zijn dan eene bijzondere toepassing. De prijzen niet alleen van de gra nen worden er door opgedreven maar van al le waren bijzonder ook moeten zij de strek king hebben om de dagloonen te doen stijgen en aldus de mededinging van onze inlandsche met de vreemde moeijlijker te maken. Menige tak van nijverheid ondervindt de nadeelen der graanwetten zonder het te weten. Ten opzigte van den landbouw meer in het bijzonder heb ben de graanwetten dien invloed dat alzoo voor graanbouw min geschikte gronden daartoe ech ter worden aangewend overigens strekken zij meer om den landeigenaar hooge pachten te doen genieten dan wel om den toestand van den eigenlijk gezegden landman als zoodanig te verbeteren. Na het gezegde, meent de spreker, dat het wel niet twijfelachtig kan wezen hoe men over de graanwetten te denken hebbe. Zij stellen een privilegie daar, ten behoeve van ééne klas se van voortbrengers ten nadeele der verbrui kersd. i. dei- geheele natie. Men zegt den landbouw door dezelve te bevorderenmaar dit geldt op zijn hoogst alleen van den graan bouw. Zij stellen eene verzekering van prijs daar, voor een voortbrengsel hoedanige verze kering de staat aan geene andere voortbrengers verleent. Het denkbeeld om door uitbreiding der graanteelt zich onafhankelijk te maken van andere volken, strijdt tegen het doel der voor zienigheid die juist een levendig verkeer tus- schen de volken gewild heeft. De landbouw geniet overigens voldoende bescherming. In tij den van duurte erkent men het regt des eige naars om de bestaande prijzen te bedingen, dan moet ook bij lagere prijzenhet regt der ingezetenen niet verkort worden om tegen die der bestaande prijzen de granen aan te koopen. 11 December. Sedert eenige da- aan het postkantoor vermist een waarde inhoudende van ƒ510 aan Men verneemt, dat heden door de van Overveld, Pels Rijcken, ,1. de A. B. Zijnenwartel resp. regter- van justitie griffier en com- policie huiszoeking is bewerkstelligd bij den bediende van het postkantoor J. Jan sen waarvan de uitslag moet geweest zijn dat aldaar eene banknoot a ƒ300 en een a 200 ge vonden zijn. Nog is niets naders uitgelekt. Arnhem, 12 December. Betreffende de zaak van den bediende des postkantoors alhier J. Jansen verneemt men dat dezelve na dooi den heer regter-commissaris verhoord te zijn en te hebben beleden dat hij den bewusten brief in het laatst van November jl. had ont vreemd met 2 bankbiljetten een a ƒ300 en een a 200 terwijl hij den brief waarschijnlijk met het daar zich nog in bevindende muntbil jet had verbrand, in verzekerde bewaring is ge- bragt. Nijmegen, 8 December. In het Handels- blad van den 7 dezer 1ste editie is gewag ge maakt van het vermoedelijk over boord vallen en verongelukken van eenen 12jarigen knaap, ge naamd Hendrik Hendriks, alhier bij zijne moe der woonachtig welke een paarzdagen te voren als scheepsjongen op een bovenlander de rivier afvarende ter hoogte der stad Tiel door den schipper werd vermist. Alle mogelijke naspo- ringen bleven vruchteloos en aan een noodlot tig omkomen werd niet getwijfeldwaardoor zijne moeder in diepen rouw werd gedompeld. Met genoegen vernemen wijdat de bedroefde moeder haren geliefden zoon wederom in leven den en gezonden lijve aan het hart heeft mogen drukken. Uit vrees voor bedreigde straf van zijnen meester, was hij, in den avond van den 2 dezer <in de rivier gesprongen en naar wal gezwommen en na vervolgens eenige dagen te hebben rondgezworven is hij eergisteren avond bitter weenende in behouden have aangeko men. Goes, 8 December. Heden vertoonde men alhier de bijzonderheid van nieuwe aardappe len gewonnen van poters van dit jaar welke eerst in de laatste dagen van Augustus waren in den grond gedaan. Deze aardappelen onder scheidden zich van het eerste of gewone gewas, door bijzondere zuiverheid van smaak en hoe danigheid en hadden de grootte van een’ ge- w on en w in tcr-aarda ppv I Arnhem, gen werd alhier brief, eene bankpapier, heereu S. .1, Klopper en comm.subst. offic, miss. v.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1