NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Éh i 1846. 'Zatiirdag den 19 December. u: A<>. 101. Ik het ■rtje tuur buis dd, bin- kan a BINNENLAND. BUITENLAND. 8| >0. <*n«- i de Icn één egel iing, eten reler heid een gch- lan be- zen ink en uk- vc van OU’ ‘vijl age ief- an- ZIJ if te trei- rtjes oseh over lijne daar be- tijd- ii kei alve en en 1 7} 8‘ a ar ken de <or- te- ge- en be- hen ge en ;ens ,en- .ing rza- blijf te Rome, de werkplaats Krusernan bezocht, prins Alexander en W E E N E N 6 December. Wij geven het vol gende berigtzoo als wij het hebben ontvangen zonder voor deszelfs echtheid nogtans in te staan. Men zegt namelijk, dat het Russische kabinet aan den prins Wassa zoude hebben aangeboden de opvolging van koning Othovan welke zoo als men weet, prins Luitpold van Reijeren af stand beeft gedaanwegens den beklagenswaar- digen toestand waarin zich Griekenland bevindt. Eenige personen willen zelfs weten, dat koning Otho slechts bet besluit van den prins Wassa afwachten zoude, om alsdan de kroon neder te leggen. Frankfort, 11 December. Tc Wiesbaden hebben zich dezer dagen twee personen van het leven beroofd de een de postmeester S.een jong man van ongeveer 30 jaren volvoerde de daad met eene pistool zoo men denktmet schietkatoen geladen dat bij in zijn bed liggen de tegen de slapen van zijn hoofd afdrukte, zonder dat liet geluid van bet schot gehoord werd de verwarde staat zijner financiële aan gelegenheden bragt den man tot dien wanhopi- gen stap. De andere was een jong kunstenaar, genaamd II. van Frankfort hier was de be weegreden gekrenkte ijdelheid dewijl een door hem te Wiesbaden gegeven concert niet zoo veel goedkeuring ondervond, als hij verwacht bad. Frankfort, 11 December. De stad Sie ben lehn is door de Rerg- en Gersdorfer mijn werkers op eene voor de toekomst hoogst be denkelijke wijze bijna overal ondermijnd gewor den. Reeds sinds langen tijd is midden in de stad de grond plotseling ingezaktja zelfs is dit op zekeren dag gelukkig na het afloopen van het onderwijs, gebeurd onder liet schoollo kaal de waterbronnen zoo wel van de stad als van de burgers zijn verstopt. Berlijn, 10 December. De door den lieer Guizot, aan de kabinetten van BerlijnWeenen en Petersburg toegezonden nota wegens de in lijving van Krakau, moet in zeer zachte termen zijn. Berlijn, II December. De correctionele regtbank alhier, heeft dezer dagen over eene zaak te beslissen gehad welke misschien eenig is in de jaarboeken der regtswetensebap. Twee personen zijn namelijk voor deze regtbank ver schenen beschuldigd van den grooten hofhond te hebben gestolen en opggeten. Na liet ver hoor der bezwarende en ontlastende getuigen heeft het openbare ministerie, tegen ieder der beide beschuldigdengcëischt eene schadever goeding van 10 th,, drie maanden gevangenis en het verlies van de nationale kokarde, maal de regtbank heeft hen vrijgesproken. Uit Zwitserland. Een feestdat den 29 November in twee Zwitsersche kantons ge vierd werdkan ten bewijze strekken dat het door partijschappen verdeelde land meer en meer vergeet, waaraan het vooral behoefte heeft. Ter wijl in Genève met groote plegtigheid de vaan dels uitgereikt werden, door de naburige Waadt- landers ten geschenke gegeven aan de werklie den van de voorstad St. Gervaisdie bij den laatsten opstand de overwinning behaald had den wijdde gelijktijdig de bisschop van Sittcn in de domkerk dier stad dertien veldteekens van het kanton Wallis in iiaam der Heilige Drievul digheid en vermaande de dragers daarvan tot standvastige dapperheid in de dienst der kerk en van den Sonderbund. Dier een zegenende priester, daar de radicale redevoeringen van Fazy en de .zijnen. W elk een verschil van po litieke strekking binnen den omvang van weini ge vierkante mijlen? En op beide plaatsen nam het volk met eene gelijke mate van geestdrift deel aan de feestviering op beide plaatsen zwoe ren Zwitsers den eed van voor hun vaandel te zullen sterven in den strijd voor twee, zoo vij andig tegenover elkander staande zaken. Ech ter schijnt over het geheel de staat van zaken in zoover verbeterd te wezen, als vooreerst van eene botsing tusschen de twee groote vijandelij ke kampen niet wel de rede kan zijn. Reeds de toestand van Bern, dat met zijne eigene aan gelegenheden de handen vol heeftzou zulks beletten. St. Petersburg, -J December. Den 29 November was de Newa zoo'digt met ijs bezet, dat de overtogt niet zonder moeite kon plaats hebben. Gisteren leverde de stroom een ver rassend gezigt op. Tegengehouden door de drie granietsteenen pilaren der aanslaande Newa-brug die reeds boven de oppervlakte van het water uitsteken bad het ijs zich te één ure des nachts, boven deze pilaren vastgezet, terwijl liet water beneden deze plaats geheel blank was. De Ne wa is dit jaar drie dagen later digt gegaan dan volgens den middelbaren termijn sedert honderd jaren het geval moet zijn zijnde den 26 Nov. Bevrijd van ijs werd de rivier dit jaar den 10 April: zij is dus 233 dagen, of 14 dagen lan ger dan de honderdjarige middelbare tijd die eene piriode van 219 dagen omvat, vrij van ijs is gebleven. P A R ij S 12 December. Een oude timmer man die sedert lang van de algemeene liefda digheid leefde, en slechts een zolderkamertje tot verblijf en eene bos stroo tot leger had, is de zer dagen te Neuilly overleden. Men vond bij hem twee bankbiljetten van 1000 francs en 17000 francs in vierendertig zakken, inhouden de elk 500 francs. De som zal onder zijne ne gen erfgenamen worden verdeeld. Twee Genueesche arbeidersdie op eene werf werkzaam waren, daags in twist zijnde ge raakt begaven zich ’s avonds naar eene afgele gene plaats en bepaalden dat zij met steenen en zonder getuigen zouden vechten. De nadere be palingen van dit duël zijn onbekend zooveel echter is zeker, dat eene der strijdende partijen zijn’ tegenstander spoedig trof en den arm brak met een’ anderen worp verbrijzelde hij hem het opengesteld zijn en met geen woord van de verkrachting van de Weener tractaten of van de versterking van Hunnige gewagen. Zoo zou- -de dan ook deze bedenkelijke gebeurtenis zon der zwaardslagmet behulp der diplomatie, zonder gevolgen, voorloopig bedaard afgeloopen Onze stadgenoot, de Leer P. II. van der Veen arrond.-ijker van maten en gewigten te Hulst, prov. Zeeland, een veel belovend jongeling van even 22 jaren, heeft aldaar, in den namiddag van dem 9. dezer, op eene droevige wijze zijnen dood gevonden. Ter jagt gaandewilde hij zijnen honddie onwillig was hem te volgen met de kolf van zijn geladen geweer eenen slag toebrengen, doch sloeg met dezelve op eenen bevrozen steen, met dat jammerlijk gevolg, dat liet geweer afvloog, en het geheele schot hem in het onderlijf trof. De ongelukkige gaf weinige oogenblikken daarna onder de vreesselijkste pijnen, den geest. Groningen, 14 December. Als eene bijzon derheid mag worden aangemerkt, dat er zich tot heden nog eene ooijevaar in het dorp Zuidhorn ophoudt. Met eene bijzondere gelatenheid schijnt zij den naderenden winter tegemoet te zien althans toebereidselen tot eene verhuizing ziet men haar nog niet maken. Reeds sedert vier jaren schijnt zij bijzonder aan dit oord gehecht te zijn. Jaarlijks wordt zij in liet voorjaar door een aanzienlijk getal broeders en zusters langbeenen begroetwelke haar tevens in den herfst telkens weder bezoeken en haar de noodzakelijkheid schijnen te willen doen begrijpen om met de groote familie de landverhuizing te doen doch zij schijnt vrij goed in een eens genomen besluit te volharden. Ook ten opzigte van het huwe lijk heeft zij bijzondere denkbeelden want tot nog toe is het geen’ der heeren langbeenèn ge lukt, om mejufvrouw tot een huwelijk over te haleu. Het schijnt, dat deze ooijevaar hier bet bur- gerregt heeft verkregen. Zij laat zich daarop somtijds niet weinig voorstaan daar zij vooral kinderen die ook vermeenen in dat regt te dee- lensomtijds dat regt schijnt te betwisten Ove rigens leeft zij met het geheele dorp in goede verstandhouding bijzonder met dc vleeschliou- wers van dit dorp. Sn eek, 18 December. Volgens koninklijk besluit van den 10 December 1846 medegedeeld door de Staals-Courantzullen de oude stuk ken van een gulden en van eèn halve"gulden buiten koers gesteld en ingewisseld worden. De buitenkoersstelling is bepaald op den 25 Dec. e. k. en de inwisseling van af den 21 tot en met den 29 dier maand. De alhier sedert jaren bestaan hebbende commissie van spijs-uitdeeling heeft, in den loop dezer week weder eenen aanvang gemaakt met deze hare uitdeelingen waarvan wij, bij deze openlijk melding maken niet om te pra len of te vleijenmaar uit volle overtuiging van hare groote, misschien te weinig gekende en erkende, nuttigheid. Amsterdam, 15 December. Men verneemt, dat sedert eenige dagen bij onderscheidene inge zetenen dezer stad boodschappen worden gedaan bet verzoek bevattende om op een bepaald uur op eene aangewezene plaats te komen welke bood schappen gebleken zijn verzonnen te wezen vermoedelijk met geen ander doeldan om de kans waar te nemen tot het plegen van dief stal. Z. M. heeft, bij besluit van den 5 dezer, kwijtschelding van de doodstraf verleend aan Elske Hulbers, die, bij arrest van 10 Julij jl., schuldig verklaard is aan het moedwillig van het leven berooven van haar pas geboren kind en deswege tot de kapitale straf was veroordeeld. Die straf is veranderd geworden in tien jaren tuchthuisstraf. H. M. de koningin heeft, tijdens haar ver- i van den heer C. vergezeld door Z. K. II. aanzienlijk gevolg. Nadat H. M. verschillende stukken met veel belang stelling had bezigtigd, beeft zij een’ geruimen tijd zich bezig gehouden met de beschouwing van de bijna voltooide schilderij, wier vervaar diging aan den heer Krusernan door Z. AU on zen koning is opgedragenvoorstellende: De prediking van Johannes den dooper in de woes tijn. De vorstelijke bezoekers, en vooral H. M. gaven hunne hoogste tevredenheid over dit nieu we voortbrengsel van het penseel des verdien stelijken kunstenaars te kennenen verklaarden zich daarover opgetogen. Utreciit, 14 December. Men verneemt, dat dezer dagen door de vereenigde pogingen van de justitie en policie te dezer stede, eene aanhouding heeft plaats gehad van onder de stadsjurisdictie woonachtige veedieven die zich niet ontzien hadden behalve onderscheidene schapen in de noordwestelijke omstreken dezer stad, ook eene koe, in de weide, onder de naburige gemeente Achtienhoven te slagten en de stukken onderling te verdeden. Bij den treu- rigen toestand der veldpolicie bier te lande en bijzonder in sommige streken van dit gewest, mogt deze aanhouding waardoor stoutmoedige roovers buiten de gelegenheid gesteld zijn nieu we euveldaden te plegen als eene belangrijke uitkomst voor den landman in deze omstreken beschouwd worden. Utrecht, 14 December. Men verneemt, dat de correctionele kamer der regtbank alhier, in den loop van het jaarreeds meer dan twee honderd vonnissen heeft gewezenen er gedu rende deze maand nog een aantal te verwachten ziju. Arnhem, 14 December. Met betrekking tot het berigt nopens Maria Wiegerink voor komende in de A. Brabander van 12 dezer, kunnen wij, na naauwkeurig ingewonnene infor matie stellig en zeker melden dat Maria M ie- gerink stijf en sterk volhoudt dezen persoon hoegenaamd niet te kennen en evenmin met hem (te Linde) eenen borrel gedronken te heb ben ten dage der verwonding. Een waarschuwend voorbeeld tot bet voor- zigtig omgaan met schietgeweer levert weder het volgend droevig gevalhetwelk uit Tic! wordt gemeld

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1