i; 1846. Woensdag den 23 December» BEKENDMAKING. No, 102. buitenband. Dat bij deze verzoekschriften volgens ge zegde 21 art. zullen moeten worden over gelegd de noodige bewijzeningerigt over eenkomstig bij de aangehaalde artikelen 91 en 94 gestatueerd. En d s. BINNENLAND. i. r el- Je ks ibijheid der stad hebben dingen plaats gehad weshalve patrouilles ia ën 01’ de hoop wor- [j 1 1!J ns g r n r n n* ril d i. e- re as :u .<1 Den 5 dezer des van Plymouth natie togdom ven en Silezie t sneeuw handel vertier derhalve den nu meer Frankfort, 14 December. Te München heersclit tliai s een algemeene bierjubel. Zeven bierbrouwersdie geweigerd hadden hun bier tot den bepaalden prijs te verkoopen en welke dien ten gevolge de zeven doodzonden genoemd werden zijn door den minister van binnenland- sche zaken gelast bun bier tegen den wettigen pri_,s te schenken of hunne bierhuizen te slui ten. Zij hebben het eerste verkozen. Frankfort. 15 December. De inbezitne ming van Krakau heeft zelfs in Rome aanleiding tot verontrustende geruchten gegeven. Dezelve komen hoofdzakelijk daarop neder dat hetzelfde lot den kerkdijken staat zou kunnen treffen als zijnde dezelve eene res nullius d. i. geene er felijke monarchie zoodra namelijk de conserva tieve mogendheden op den inval mogten komen om dezen staat als den haard der beweging in Italië te beschouwen hetgeen vooral nu het ge val zou 1 zucht van Pius IX hare afkeurende aandacht heeft opgewekt. Ken woord van de Sneeker Courant aan hare geëerde Begunstigers. Het eerste jaar van haar bestaan bijkans ten einde zijndeneemt zij bescheidenlijk de vrijheidharen welgemeenden dank te be tuigen aan iederdie, zoo door abonnement en medelezingals door toezending van ad- vertentiën en andere stukkenin haar be lang heeft medegewerkt. Zij zal weldra haar tweede jaar intreden en vindt het doelmatigbij de bekendmaking daarvan, het geëerde Publiek tot verdere belangstel ling en begunstiging beleefdelijk uit te noo- digen. Sn EEK, 22 December. Dat in Friesland over het algemeen en in onze waterrijke contrein in het bijzonder, mooi en vertrouwd ijs eene bron is van veelvuldige genoegens niet alleen maar ook van belangrijke voordeclen voor vele neringen en hanteringen, is bekend, en daarom is de winter voor velen wel eens een voorwerp van verlangen. Maar een ijs, gelijk wij nu se dert eenige dagen hadden bedekt met en ge heel onbruikbaar door de ontzettende hoeveel heid sneeuw die er gevallen was stremt allen en verkeer. Weldadig mag men ingevallenen sterken dooi noe men te meer daar, naar wij vernemen, de hier wonende turfverkoopers allen hunnen ge wonen wintervoorraad nog niet hadden opgesla gen, hetgeen, indien de vorst had volgehouden spoedig aanleiding zoude gegeven hebben tot be langrijke prijsverhooging in dit artikel, en wei ke prijsverhooging eenig en alleen zoude druk ken op de minvermogende of behoeftige volks klasse die buiten staat zijnde brandstof voor den winter- op te doen dezelve in dit jaarge tijde bij den dag moet koopen. Tb. /TC*’.’ gesticht no. 3 burger-weeshuis zienlijk legaat is gemaakt. schikking verlevendigt van aan soortgelijke blijken van dadigheid. Wanneer men gen terugroeptdat in de laatste wijleu den lieer mevr. -Ten einde geene schaduw van Polen als zou overblijven zal nu ook lief groot-ber-< Posen als bijzondere provincie opgebe- i bij gedeelten in de naburige provinciën en Pruissen ingelijfd Worden, Berlijn, 12 December. Een koopman al hier, die wegens gekwetste majesteit was aange klaagd weid eenige dagen geleden door de eri- mineele regtbank vrijgesproken. De debatten hadden met gesloten deuren plaats. Naar tóen verneemtis de beklaagde vrijgesproken hoofd zakelijk op grond, dat hij niet den persoon des konings maar het koningschap in den abstrac- ten zin beleedigd had en beleediging van ab stracte denkbeelden volgens het landregt niet strafbaar is. De toestand van veiligheid te Berlijn wordt meer en meer bedenkelijk. In November zijn omtrent 400 diefstallen begaan waaronder 150 met inbraak grootendeels op helderen dag. Zelfs in de nabijheid der stad hebben aanran- van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKbrengen bij deze ter kennisse van de respective Ingezetenen de zer Stad dat bij art. 21 der wet van den 8 Januarij 1817, omtrent de inrigting der Nationale Militie is bepaald Dat zich jaarlijks, vóór den 5 Januarij, aan het Plaatselijk Bestuur in geschrifte moe ten adresseren de bij de Nat. Militie voor zich zelven dienende manschappen, die, in den loop van het laatst verleden jaarhet zij door overlijden van eenen vader of wel moeder weduwe zijnde of door eene plaats gehad hebbende regterlijke separatie of echt scheiding der ouderen of eindelijk door over lijden van eenen broeder of broedersregt op vrijstelling, overeenkomstig de bepalingen bij art. 91, en volgens Zijner Majesteits De cisie van den 30 Augustus 181 7 ook die bij art. 94 gemaakthebben verkregen en hun ontslag diensvolgens zullen verlangen. Dat tot het doen der voorschreven jaar- lijksche aanvragen om ontslageven zeer als de manschappen zelven, ook derzelver ou ders voogden curators en gemagtigden be voegd zijn. En opdat niemand eenige onkunde zal kun nen voorwenden zal deze worden afgekon- digd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 19 December 184G. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven 1IAGA. Naar wij vernemenis dezer dagen een der vermoedelijke daders van den, onlangs te Wirduin gepleegdendiefstalalhier door onze policie gearresteerd en gevankelijk naar Leeu warden opgezonden. Het is te wenschen dat ook de overige hieraan deel genomen hebbende nog voortvlugtige misdadigers in handen der justitie geraken. Rotterdam, 17 December. Er beeft zich •onder het bestuur der heeren Jb. van Jb. Fera- res J. Belinfante, B. A. de PintoS. K. Hertz veldA. B. Wolff, J. Sarluis en Dl. Polak Da niels, te ’s Hage eene vereeniging gevormd on der den titel van Vereeniging tot bevordering van ambachten onder de Isra'èliten te ’s Hage. Rotterdam, 19 December. Bij arrest van het prov. geregtshof van Zuid-Holland van 30 Mei jl. zijn de volgende personen veroordeeld tot de straffe des doods. A. van der Schoot C. de KnegtJ. H. IppelA. F. Keynemans en A. de Koning. In den nacht van 2 op 3 September 1845 waren zij ingebroken bij den vlasboer C. van der Waal te Ridderkerken hadden daar gewelddadigheden gepleegd. Na dat hun ingesteld beroep in cassatie door den Imogen raad was verworpen dienden zij verzoe ken om gratie in dienaar wij vernemen van de vier eerstgenoemden zijn verworpen terwijl de laatste gratie van de doodstraf gekregen heeft deze zal aan de anderen moeten worden uitge oefend binnen de stad Dordrecht. Arnhem, 17 December. In den afgeloopen nacht is alhier in de Roomscbe kerk op St. Walburgen een brutale diefstal gepleegdzijnde aldaar drie tot liefdadigheid gestelde bussen ge ledigd. Aangezien men noch aan deuren noch aan vensters, sporen van braak heeft kunnen ontdekken gelooft mendat de dader zich den vorigen avondin de kerk heeft laten op sluiten en aldus, gedurende den nacht, den roof op zijn gemak heeft kunnen plegen. Middelburg, 13 December. Wij verne men dat door wijlen de wel-ed. geb. vrouwe mevr. Hinlópen geb. Schoreronlangs alhier overleden onder andere legaten aan nuttige en liefdadige inrigtingen binnen deze stad aan het gesticht no. 3 burger-weeshuis een zeer aan- Deze edelmoedige be- zelf de herinnering i onbekrompene lief- zich in het geheu- zes jaren nog twee legatenvan wijleu den heer mr. G. D. Sieengracht en van mevr, de wed. Pelsgeb. Schorer, aan bovengemeld gesticht zijn geschon ken dan strekt zulks voorzeker ten bewijze dat ook in den tegen woord igen tijd aan het voort durend welzijn van ouderlooze kinderen op eene waardige wijze wordt gedacht. Mogten dan ook deze voorbeelden tot navolging aansporen en daardoor de bloei van een der schoonste en doelmatigste gestichten binnen deze stad meer en meer worden bevorderd. gensdarmerie verordend zijn. Londen, 12 December, morgens ten twee uuris ter reede een geweldige brand uitgebarsten aan boord der op Ierland varende Engelsche stoomboot Sharu non, terwijl de passagiers, ten getale van 120, zich nog grootendeels in de kooijen betonden. De verwarring werd zeer vermeerderd door het geruchtdat liet vaartuig onderscheidene vaten buskruid bevatte dit was evenwel onjuist, liet eenige middel ter redding was het vaartuig op strand te zetten dit werd dan ook aangegrepen. De passagiers zette men te Plymouth aan wal van waar spoedig hulp werd aangebragt, met welke bet gelukte de vlammen weldra te be dwingen. De bagagie der passagiers is gered maar de meeste goederen zijn verbrand of door zeewater beschadigd. Men hooptdat het vaar tuig, na de noodige reparation, de dienst weder zal kunnen hervatten. Er is nog geene bereke ning van de schade opgemaakt. Londen, 16 December. Onlangs werd een advokaat alhiergenaamd Richard Dunnwe gens meineed voor de assises beschuldigd. Hij heeft namelijk gezworen, dat de rijke erfgena me Miss Burdett Coutts hem 10,000 pd. st. schuldig was. Miss. Coutts zal als getuige in dit proces optreden, eu twee der uitstekendste advokaten zullen haar verdedigen. De heer Dunn zal zich zelven verdedigen. Voor eenige dagen werd alhier liet jagt- paard verkochtdat aan wijlen lord Howth had toebehoord. Van de acht rijpaarden des lords werden vier tot middelmatige prijzen verkocht, daarop twee voor 161 en 155 pd. st. maar voor liet paard «Albert,’* (afstammende van den beroemden Recoverywerd de sinds lang op private verkoopingen niet besteede prijs betaald van 710 pd. st., zijnde ruim ƒ8,500. Onlangs is de ketel van eene bij den Black- burn-Darwen en Bolton-spoorweg tot het ver voer van materialen gebruikte locomotief, nabij Sough gesprongen. De bestuurder der locomo tief werd door de uitbarsting 150 voet ver voort geslingerd en bleef op de plaats dood; een sto ker werd gevaarlijk gewond. De dubbele bo dem des ketels werd van een gescheiden en voortgeworpen en de geheele machine in dui zend stukken verbrijzeld en overal been geslin gerd. De doedelzak, waarvan men sints vele ja ren niets geboord beeft, moet door een’ instru mentmaker te Edinburg zoodanig zijn verbe terd geworden dat dit instrumentnaar alle waarschijnlijkheid biunen kort in de mode ko men en in de salons eene rol spelen zah De vraag naar den op die wijze veredelden doe delzak moet thans zóó groot zijn dat meer dan 50 werklieden aanhoudend bezig met het vervaardigen van zulke doedelzakken, niet aan dezelve kunnen voldoen. Parijs, 12 December. De geruchten, om trent het ontstaan eener blijde verwachting bij kunnen worden, sedert de Hervormings-’ Hare Maj. de koningin van Spanje, en op de geboorte van eenen troonopvolger, den bevestigd. Zoo die hoop zich verwezenlij- er Hl ii-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1