NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1846. Zaturdag den 26 December» BEKENDMAKING. BINNENLAND. BUITENLAND. de i i 4 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKbrengen bij deze ter kennisse van de respective Ingezetenen de zer Stad dat bij art 21 der wet van den 8 Januarij 1817, omtrent de inrigting der Nationale Militie is bepaald Dat zich jaarlijks, vóór den S Januari], aan het Plaatse!ijk Bestnur in geschrifte moe ten adresseren de bij de Nat. Militie voor zich zelven dienende manschappen, die, in den loop van het laatst verleden jaarhet zij door overlijden van eenen vaderof wel moeder weduwe zijnde of door eene plaats gehad hebbende regterlijke separatie ofecht-r scheiding der ouderen of eindelijk door over lijden van eenen broeder of broedersregt op vrijstelling, overeenkomstig de bepalingen bij art. 91 en volgens Zijner Majesteits De cisie van den 30 Augustus 1817, ook die bij art. 94 gemaakt, hebben verkregen en hun ontslag diensvolgens zullen verlangen. Dat bij deze verzoekschriften volgens ge zegde 21 art. zullen moeten worden over gelegd de noodige bewijzen ingerigt over eenkomstig bij de aangehaalde artikelen 91 en 94 gestatueerd. En Dat tot het doen der voorschreven jaar- lijksche aanvragen om ontslageven zeer als de manschappen zelven, ook derzelver ou ders voogden curators en gemagtigden be voegd zijn. En opdat niemand eenige onkunde zal kun nen voorwenden zal deze worden afgekon- digd en aangeplaktzoo als gebruikelijk is. Sneek den 19 December 1846. Burgemeester en JE et houders voornoemd 8 0. cns- i de len één egel dog. iue- tieu ven Jan laa «Ik da- ge- der Se’ de oo- '4; Ar. n len *is- ;n- ver est id le e»t jte ar de la- □r- te. en- liet het nu len be- jor ris* lar. Lau ge- vau rdt us es, .er- icu en. er- len ien het lot der bei en Terrordie, in het afgeloopene jaar, op Frankfort, 18 December. Frederik Wil helm IV schijnt, wat zijne bijzondere levenswij ze betreftkoningin Victoria tot voorbeeld ge kozen te hebben. Even als deze vorstin schept hij er behagen in bij de grooten des lands be zoeken af te leggen. Op dit oogenblik neemt bij deel aan groote jagtpartijen op eenige land goederen in Silezie. Victoria wordt als het voor beeld eener constitutionele monarchin door de dichters geprezen maar heeft Pruissen’s abso lute lieerscber zich eensdoor het schenken eener constitutie, tot denzelfden rang verheven dan zal bij gewis bij zijne vorstelijke voorgang ster niet achterstaan. Rotterdam, 20 December. Wij vernemen van goederhand dat de maatschappij tot ont ginning van woeste gronden in ons vaderland waarvan wij reeds herhaalde malen gewag maak tenhoewel in stilte, nogtans zeer ijverig voort werkt en reeds aanzienlijke vorderingen heeft gemaakt zoodat men zich mag vleijen met de hoop haar reeds in de aanstaande lente in wer king te zullen zien treden. Men leest in de Sloomposl Veel is er in den laatsten tijd geschreven over den Overijsselschén spoorwegthans vernemen wij uit eene goede brondat deze wegeven als sommige anderen waarover wij nader spre ken zullen wel nimmer tot stand komen zal daar men in Londen de actiën naauwelijks tot •40 percent zoude kunnen plaatsen. Men leest in bet Handelsbloei: Men zal zich herinneren dat kort na de ver- oordeeling van den Groenloschen kappellaan Gepkenszich liet gerucht verspreiddedat zich zekere Jan ter Linde als dengenen had opgege- ven, welke een’ aanslag op Maria Wiegerink ge daan had dat de kantonregter te Groenlo op Een woord van de Sneeker Courant aan hare geëerde Begunstigers. Het eerste jaar van haar bestaan bijkans ten einde zijnde neemt zij bescheidenlijk de vrijheidhuren wel genteenden dank te be tuigen aan iederdie, zoo door abonnement en medelezingals door toezending van ad- vertentiën en andere stukkenin haar be lang heeft medegewerkt. Zij zal weldra haar tweede jaar intredenen vindt het doelmatigbij de bekendmaking daarvan, het geëerde Publiek tot verdere belangstel ling en begunstiging beleefdelijk uit te noo- digen. de verklaring van gezegden persoonwegens het verwarde der bekentenisgemeend had geen acht op dezelve te moeten slaan, en dat erein delijk omtrent de reis van den heer mr. B. Rei gersverdediger van Gepkens, verschillende en tegenstrijdige bijzonderheden zijn vermeld. Thans bevat de Arnhemsche Courant in het nommer van den 20 dezer eenen brief van den heer Rei gers zei venwaarin deze de beweegreden van die reis en het resultaat derzelve openlijk be kend maakt. Te Haaksbergen deed de heer Reigers Jan ter Linde voor zich komen en bij deze gelegenheid legde hij de bekentenis af dat hij de wonden aan Maria Wiegerink in het bosch had toegebragt, met welke hij reeds lan ger eenen verboden omgang had gehad en aan welke hij had diets gemaakthaar naar Ameri ka, werwaarts bij zoude vertrekken mede te zullen nemen. Dat zij in het bosch er op had aange drongen om terstond met hem mede te gaan daar zij reeds hare dienst had opgezegd en van hem zwanger was. Dat door zijne weigeringom daartoe over te gaantwist tusschen hen was ontstaanwel ke vooral ten gevolge van het wederzijdse!] gebruik van sterken drankwelken hij in eene ilesch had medegebragt, zoo lievig was gewor den dat hij geen ander middel ziende om zich van haar te ontdoenbaar was aangevallen en baar de wonden had toegebragt. Dat, op het gekerm van Maria Wiegerinkeen heer (bij had toen den kappellaan niet gekend en eerst later vernomen dat deze het was geweest) in het bosch was gesprongen en op hen vallen de hem van Maria Wiegerink had afgetrokken waardoor deze was vrij geworden en ontvlugt. Hij had toen ook nog met dien lieer geworsteld en vervolgens de vlugt genomen. Deze verklaring werd vergezeld door vele bij zonderheden hij verzekerde, dat zijne beken tenis alleen het gevolg was geweest van liet ont waken van zijn geweten en op het hooren dat de kapellaan ter dood was veroordeeld maar dat hij zich zeker niet zoude hebben aangege ven zoo deze slechts tot eenige jaren gevange nisstraf was veroordeeld geworden. En deze ver klaring heeft Jan ter Linde in het bijzijn van den burgemeester van Haaksbergen en twee an dere getuigen hoofdzakelijk herhaald en is daarvan door dien ambtenaar een proces-verbaal opgemaakt en naar den heer officier van justitie te Almelo opgezonden. Vermitsechterde burgemeester de bevoegdheid niet had om Jan ter Linde dadelijk aan te houden is hij voor- looptg op vrije voeten gebleven. Zwolle, 18 December. Gisteren morgen ten half acht uur zou, zoo men verhaalt, de bekende markies de Thouarsonder het Ambt Hardenberg woonachtig, bij een bevelschrift van gevangenneming gearresteerd en naar Deventer per rijtuig overgebragt zijn om van daar te worden getransporteerd naar Zierikzeeten ein de een verhoor te ondergaan voor den regter- commissaris aldaar. Deze arrestatie is een gevolg zijner nalatig heid, om aan de herhaalde citaties te voldoen ter verschijning voor den bevoegden regter te Zierikzee ter zake het bekend beleedigend ar tikel tegen den kantonregter J. Bruins, te Om men onlangs door hem in de Zierikzeeschen Nieuwsbode geplaatst. S. TE> CATE. Ter ordonnantie van dezelven HA GA. Berlijn, 15 December, Volgens de jong ste telling bezit Pruissen 15,800,000 inwoners, en volgens de belijdenissen: 9j millioenen Pro testanten 51 millioenen Katholijken 196,000 Joden 14,500 Mennoniten en 1300 Grieken. Het leger heeft 115,900 man onder de wapenen. Dresden, 14 December. Den 10 dezer verscheen aan het bureau van policie Zekere we duwe R. zich beklagende over eenen brutaler: diefstal welke onder de volgende omstandighe den had plaats gehad. Toen zij zich des avonds te voren voor eeni ge oogenblikken uit hare woning verwijderd bad was een forsclie kerel met een hoogrood ge- zigt,in eenen blaauwen jas en met eene Boheem- sche muts op liet hoofd in hetzelve gedron gen terwijl hare ruim 13jarige dochter zich geheel alleen bevond. Deze man bad het kind eerst gevraagdof bare moeder te huis was en daarna waar dezelve gewoon was haar geld te bergen en toen liet meisje weenend verklaar de dat zij zulks niet wist, had hij haar op den grond geworpen met den halsdoek de han den gebonden en met een touw de voeten waar op li ij haar op het bed geworpen had. Daarop had hij de commode opengebroken en het geld ten bedrage van 3 thlr. en eenige grossen me degenomen waarop hij zich had verwijderd. Zij de moederIiad bij hare tehuiskomst na negen ure d^s avonds, het meisje, dat door den schrik meer dood dan levend wasnog ge kneveld gevonden; en werkelijk, hare voeten vertoonden nog de sporen van de touwen. De policie liet het meisje uit de school halenver hoorde het over alle bijzonderhedenen liet kind legde dezelfde verklaring af als de moeder gedaan had. Alle bij de policie bekende en ver dachte personen werden verhoord zonder dat men den dader op het spoor kon komen het kind zelf werd vergezeld van agenten van po licie in burgerkleeding door de straten der stad geleid of zij welligt iemand zou ontmoeten die op den dader geleekalles vergeefs. De agenten van policie werden naar alle kanten uit gezonden moesten alle verdachte plaatsen door- snulfeien alles vergeefs. Daar zendt toevallig de onderwijzer der school, welke liet meisje des morgens verlaten had, eenen breizak, die door hetzelve vergeten was en waarin zich geld be vond. Men onderzocht denzelven en ziedaar, men vond het bedrag van het uit de openge- broken commode geroofde geld. Het verhoor begint op nieuw, en eindelijk bekent het 13ja- rig kind, dat zij het geheele verhaal van den diefstal verdichtmet behulp van een sleutel de commode geopend zich zelve gekneveld bad en zoo was blijven liggentotdat hare moeder te huis kwam. Londen, 16 December. Men begint eeni ge ongerustheid te voeden over de oorlogs-korvetten Erebus de maand Junij van 1 eene expeditie naar den Noordpool vertrokken zijn, en van welke men, na de maand Decem ber van dat jaar geene tijdingen meer ontvan gen heeft. Londen, 19 December. De bekende blin de reiziger, luitenant Holman, is na eene afwe zigheid van zes jaren in welken tijd bij Por tugal Spanje, Algerie en alle landen aan de Middellandsche zee, Egypte, Syrië en Juruza- lem bezocht, maar ook nog de minder bezoch te gedeelten van bet zuid-oostelijke Europa zoo als Hongarije Zevenbergen Servie Bosnië enz., in alle rigtingen doorkruiste, gezond en wel te Liverpool aangekomen. Even als vroe gere reizen maakte de merkwaardige man ook dezen logt zonder eenigen geleider. Parijs, 17 December. Uit Salonica schrijft men, onder dagteekening van 19 Novemberdat de magazijnen opgepropt zijn met granen die slechts op eene gelegenheid ter verscheping wach ten. Het is nu zoo ver gekomen, dat men de granen niet meer weet te bergendie nog da gelijks uit het binnenland worden aangevoerd. Er is gebrek aan schepen maar daar de scheep vaart gedurende eene maand of vijf weken op de Zwarte zee zal geschorst zijn verwachten

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1