NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. Woensdag den 30 December, No. 104. BEURT- OF VEERSCHIP, als (I TE BINNENLAND. ALLERLEI. 1 j. c- nff ADVERTENTIEN. BUITENLAND. e 1 ■waren vernemen voorwerpen tasch met f 80 to met f 40 we* liet ike jne m- ik <er □0- de >c 11 '<P* üb- lad it- or ns t et in ns 7’, au ij, te- an 31’- n- 't, ir- le- eeu genieensehap- van het beursge- Na eene Echtvereeniging van 57 jaren en 8 maandenoverleed lieden mijn geliefde Echtgenoot de Heer HENDRIK VEEN, in den ouderdom van ruim 83 jaren. Sneek den 25 December 1846. TRIJNTJE ten GATE, Wedw. II. Veen. V E R K O O P IK <- VAN EEN MITSGADERS EJNE NIEUWE PRAAM. De Notaris R. de JONG POSTHUMUS te Jourezal ten verzoeke van Mr. SIMON ANDREAS VERWEIJ, Procu reur te Sneek, op Maandag den 4 Jan narij 1847, ’s avonds te 7 ure, in het Logement van A. Cor nel aldaar, bij voorloopige toewijzing, presen teren te verkoopentegen gereede betaling: Een in 1843 nieuw uitgehaald, en als zeer voordeelig bekend BEURT- of VEERSCHIP, met de kwotele geregtigheid van het Veer als van ouds varende in de vaste beurt van SNEEK. op JOURE en van SNEEK op HEERENKEEN en terug, groot 19 tonnen, en met deszelfs com pleten Inventaris in den besten staat van onder houd laatst bevaren door Schipper Auke Jou- slra, en op 1 Februari] 1847 te aanvaarden. Voorts eene, in 1845 nieuw gebouwde, ON OVERDEKTE, ONGEWEGERDE PRAAM, ge naamd de Jouregroot drie tonnenthans lig gende te Joure dadelijk te aanvaarden. ’sGravenhage, 22 December. Naar men verneemt heeft de regter-commissaris bij de ar- rondissements-regtbank te Brielle een geregtelijk onderzoek ingesteld tegen M. Vis huisvrouw van den schoolmeester te Heenvliet, als bestaan de er vermoeden dat deze vrouw zich zoude hebben schuldig gemaakt aan de verwonding van eene bij haar gewoond hebbende dienstbo de Maria Rouge, die zij van eenen zolder moet hebben afgeworpen, ten gevolge waarvan zij na eenige dagen lijdens is overleden. Rotterdam, 24 December. .11. vrijdag morgen verliet eene jufvrouw alhier in de To renstraat woonachtig hare woning. Geduren de hare afwezigheid drongen aldaar dieven bin- van gewei dda- t en chiffouière ijzeren el opengebroken. Wij Frankfort, 23 December. In den nacht van den 9 dezer, heeft te Rome een ongewoon zwaar onweder gewoed. Ten gevolge van de daarbij gevallen stortregens is de 'fiber dermate gewassen dat zoowel een groot gedeelte der stadals het omliggende land overstroomd is. Behalve veel vee, zijn ook verscheidene men- schen bij die overstroom!ng omgekomen. Ter voorziening in den nood der behoeftige inwo ners, heeft de regering groote uitdeelingen van brood en vleesch laten doen en daardoor naar men meldt krachtig bijgedragen tot het behoud der rust en orde. De jongste berigten uit Rome zijn van 12 dezer. De rivier was nog niet geheel en al bin nen hare oevers terug getreden de huizen en magazijnen waren echter nog overal vrij van water. De paus was gedurig met het beramen der noodige maatregelen tot ondersteuning bezig zoo als mede met de opening van inteekcnings- lijsten, ten behoeve der overstroomden; hijzelf had voor 9000 guldens uit zijne particuliere kas onderteekend. - De prins aartsbisschop van Weenen is on langs bijna het slagtoffer geweest van eene vlaag van krankzinnigheid zijns kamerdienaars. Op zekeren morgen trad dezemet een scheermes De keizer van Rusland, onlangs op reis zijnde naar War schau is met het rijtuig op de rivier de Kiemen door liet ijs gezakt. Hoewel Z.-M. er oiibczeenl afkwamscheen hij de/" zaak nogtans als een kwaad voorteeken te beschouwenwant hij staakte zijne reis en keerde naar Petersburg terug. Een voormalig kasteel van de beruchte madam de Pompadour, na bij Drcux, in Frankrijk, gelegen, scheen bij de, anders galan te Fransclienreeds sedert geruimen tijd zijne aantrekkelijk heid verloren te hebbenwant het was veranderd in eene veter- fabrijk deze fabrijk is onlangs geheel afgebrand zoo gaat de grootheid der wereld voorbij. De koningin van Engeland heelt den heer Anthony Rotschild brieven van adeldom ver leend, met den titel vau liarontieten alzoo op nieuw bewe zen, dat adeldom juist niet altijd het gevolg is van groote, verdienstelijke daden maar ook wel eeus van groot geld. - In het begin dezer maand December vierde de Turksche he volking te honslaulmopel haar oilerfeestmet name Kurban Bciramwaarbij niet minder dan 75,000 hamels moesten ge- slagt worden; zoodanige opruiming' in een lauds produkt is misschien niet kwaad voor de verkoopers. Te Friedberg, in Hessen, is onlangs eene nieuwe Israëlitische synagoge inge wijd, waarbij de Christenheid aldaar, ten blijke vau belang stelling, met de klokken van alle hare kerken heeft geluid.- Ook in Belgie zoekt en vindt de industrie nieuwe middelen tegen de hooggeklommen nood er zijnnamelijk liedendie op de wijze van andere slagtersoude paarden slagtenen liet vleesch aan de armen verkoopenhetwelk om deszelfs lagen pr.js veel aftrek vindt. Een der Fransche gereglshoven die met 1 Januarij 1847 verhooging van salaris zouden ont vangen, heeft daarvoor bedankt; dit gedeelte zal nu, gedu rende den duren tijd, aan behoeftigen gegeven worden waarlijk een edel voorbeeld van mannen die over het volk gesteld zijn. De tegenwoordige bisschep van Breslau, die vroeger officier in Pruissische dienst geweest is, schijnt dezen zijnen voormali- gen stand, waarbij liet op subordinatie aankomt, uiet te kun nen vergeten, want hij heeft de monnikken van zijn bisdom alle meubelen van gemak en weelde verboden, en de lijst hun ner dagelijksche spijzen op zeer mageren voet ternggebragt. Ook in Hongarijen geeft de verschillende denkwijze over de re gering aanleiding tot botsing en woeling. Zoo hebben dezer dagen, aldaar, twee dagbladschrijvers, een conservative en een liberale geduelleerd; en men verwacht, dat het op den aan staanden rijksdag ruw zal toegaan, dewijl er lieden zijn, die zich dagelijks in het schieten met pistolen oefenen, om, bij gelegenheidhun gevoelen met de wapenen in de hand te verdedigen. in de hand in het vertrek van zijnen meester en zeide, dien nacht eene openbaring te hebben verkregen dat hij hem de keel moest afsnijden waarop hij ook de daad«jvilde volbrengen. De aartsbisschop behield zijne tegenwoordigheid van geest en verklaarde, dat hij zich wel onderwer pen maar zich ook eerst door bidden voorbe reiden wilde voor den dood. Hij trachtte tijd te winnen, sloot zich op in een zijvertrek, en ontsnapte op die wijze aan het dreigende ge vaar. Londen, 24 December. De electvische te legraaf breidt zich allengs hier te lande uit en maakt als het ware een net door het geheele rijk, zoodat om zoo te spreken, elke polslag in de hoofdstad bijna te gelijker tijd in de af- Geene van de in de laatste jaren het vele veranderingen on- zoo zonderling en bijna Al de liniën van spoor- die te Londen bijeenkomen hare berigten uit op nenaan de deur was geen blijk digheid te bespeuren doch kabinet met eene f dat de boosdoeners de volgende hebben ontvreemdeene beugel- aan tienguldenstukken, eene di to met -W aan zilvereen boek met gouden sloten 8 paar gouden oorbellen 8 juweelen ringen, 3 gouden en zes zilveren horologiën zilveren vork en lepel een gouden armband en 3 kettingen van hetzelfde metaal. Groningen, 24 December. Laatstleden zon dag des avonds omstreeks 8 uurondekte men dat een der gevangenen, genaamd R. K. Smit, en naar de criminele regtbank ter teregtstelling verwezen, uit het huis van correctie hier ter stede ontsnapt was. Te vergeefs werd hier on derzoek gedaan in eene behuizing, waar men vermoedde dat hij zich verborgen had wes halve de heer 1ste commissaris van policie da delijk twee policie-beambten de Jonge en Roe- lofs, naar Bedum zondtalwaar men wist, dat de vader van den ontvlugte met een turfschip lag. Aldaar werd hij dan ook gevonden en ge arresteerd zich reeds geheel verkleed hebben de ten einde na het bekomen van zakgeld de reis verder voort te zetten. Vermoedelijk is hij uit de gevangenis ontvlugt na de middag- preek en over den muur aan de zijde van de Zoutkeet. Deze spoedige achtervolging en ar restatie getuigen op nieuw van de waakzaamheid en ijver onzer policie. De Twentsche Courant vermeldt met ge noegen dat te Almelo van wege den graaf van Rechteren Limburg, lieer der heerlijkheid Al melo regelmatig zestien huisgezinnen 's weke lijks worden bedeeld. Zij hooptdat ieder naar zijn vermogen bij drage om dooi' tijdelijke hulp hen te ondersteu nen die anders, bij gebrek aan werk in dit jaargetijde, zoo ligt voor altijd in de klasse der behoeftigen vervallen. gelegenste deelen gevoeld wordt, ontdekkingen, waardoor i onderling verkeer zoo dergaan heeft, schijnt ongeloofelijk als deze. weg-telegraphen storten 1 pelijk station in de nabijheid bouw en de arbeiders zijn druk bezig met I draden te leggen. Ook heeft de regering de middelen overwogen, om eene dadelijke verbin ding met de koninklijke paleizen, de staalswer- ven de garnizoenen en vestingen in het gehee le koningrijk te maken, en onderscheidene li niën in het land breiden hare verbinding on derling in alle rigtingen uit. Het geheel slaat onder het bestuur van de maatschappij derelec- trische-telegraphen en is onafhankelijk van de verschillende spoorwëg-maalscliappijen. De berigten uit Ierland zijn bij voortduring bedroevend. Ellende en misdaad maken het diep ongelukkig, liet ééne blad brengt eenige sterfgevallen door honger ter kennis; het ande re, dat eene besmettelijke ziekte gevolg van het gebrek, heerscht en talrijke offers wegraapteen derde geeft nieuwe voorbeelden van het aanran den der maatschappelijke veiligheid. Wat van regeringswege geschieden koude is geschied millioenen ponden sterlings worden sedert maan den voor publieke werken uitgegeven, ten ein de aan de armen arbeid en brood te verschaf fen. Op den duur evenwel kan dit niet worden volgeltouden. De algemeene weigering om pach ten te betalen de menigvuldige aankoopen van wapenen en andere verschijnselen zijn bedroe vende teekenen dat de gansche maatschappelij ke toestand van Ierland eene ontbinding te ge- moet gaatdie men niet dan door groote maat regelen zal kunnen voorkomen. Zoo de milli oenen lersche armen voortaan alleen op kosten van Engeland gevoed moeten worden gelijk liet schijnt, zal de kreet om opheffing der Unie ze ker in geheel Engeland weerklank vinden, op dat Ierland voortaan voor zich zelf zorge. Parijs, 21 December. Een bijzondere brief van den 11 uit Madrid meldt, dat de heer Hen derson gedelegeerde van de houders van Spaan- sche bons vermoeid van te wachten op den heer Borajo, aan wien door den heer Mon was opgedragen de onderhandclingen met den heer Henderson over het regelen van de buitenland- sche schuld, voort te zetten, verzocht haddat het gouvernement nog voor de opening der Cortes, eenen ander daartoe mogt aanwijzen. De heer Mon heeft hierop den heer Pareja, admi- nistratie-chef aan het ministerie van financiën daartoe benoemd en reeds den lüden heeft die ambtenaar eene lange conferentie gehad met den heer Henderson, jlie grooten lof toezwaait aan de welwillende geneigdheid, die de nieuwbe noemde aan den dag legten aan het verlan gen hetwelk het Spaansch gouvernement be toont, om iets ten behoeve der schuldeischers van Spanje te doen. De heer Pareja moet den heer Mon een uitgewerkt rapport indienen over de voorstellendie denbeer Henderson in last heelt aan het Spaansch gouvernement voor te dragen-, en zoodra de heer Borajo, die op dit oogeublik te Londen iste Madrid terug zal wezen zal er eene algemeene conferentie gehou den worden, tot het vaststellen der grondslagen vau het aan de Cortes te onderwerpen voorstel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1