NIETO'S- EN ADÏERTENTIE-BLAD TOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. r no. 1. 1847. Zaturdag den 2 Januarij» 2de Jaargang* l en ;er jc’ Lil- eu ei- al en iet at >e- NIEUWJAARS-WENSCH. 11 TV 3 BUITENLAND. 13 it. KT had bbij gelegenheid BINNENLAND. te veel I willen wij b. h en één •gel ing. ?ns- <le d. i, 3^ I 3 F- •e- ie u- a- its 11 d, a- i, e- ‘ii id in ;n ir ar le et ri ls n. a het van een eene grafenis bijzetle scheldenden dat de róndhoeden onder scheldwoorden genoodzaakt plaats der dooden te verlaten. wis ingegeven, onderwijl hij ijverig naar i heid zocht in rooden wijn: immers in het zelfde lied verzekert hij Dr vrijheid gloeit in ’tpurperbloed der druiven, Dat bi ui schend boei ontspat en prang.” namen meer; de familie des overledenen en in stilte de gepaste def- waarmede hun dierbare Ter aarde besteld. Ook het Woensdag 11 Nó- merkwaardig natuurverschijnsel aan den ingang der reede Des avonds ten vijf TE er ver een artikel is opge- de invoer van alle voorwerpen verbo- Londen, 25 December. Dier te Londen heeft zich sedert eenigen tijd eene maatschappij opgerigtwelker doel, in het belang der zeden hierin bestaatvan alle zedebedervende prent- boekwerken zoo veel mogelijk te doen verdwij nen deze maatschappij heeft druk werk want in het korte tijdsbestek van 10 maanden heeft zij van zoodanige zedebedervende voortbrengse len niet minder doen vernietigen dan 38,577 teekeningen of steendrukken 1927 boeken met schandelijke illustratiën 20 deelen van godlas terende boekwerken benevens 562 koperen- en 113 steen-graveerplaten114 ponden looden drukletters en 30 tabaksdoozen en soortgelijke artikelen met zedenbedervende afbeeldingen. Het is op aan zoek van deze maatschappij dat leden jaar in het toltarief nomen geworden waarbij zoodanige zedenbedervende den is. P A R IJ s 25 December, vember had een plaats aan den ingang der reede van Porinte- a-Fitre. Des avonds ten vijf uur stak een he vige wind op uit het zuid-westen. Toen daal de een zwarte hoos [neder en rigtte zich naar de reede, als eene ontzaggelijke rookkolomdie uit de pijp eener stoomboot lijnregt ten hemel zou stijgen. De breede basis deed de zee ko ken. Vakken water vlogen aan alle zijde uit die schrikbarende kolomwelke de schepen met ongerustheid zagen naderen. Reeds was zij op de reede toen zij eensklaps overheldehaar bovenste gedeelte in zee nedergootterwijl de onderste helft in zee verzonk. Parijs, 26 December. De stad Parijs doet Daar eene overoude gewoonte medebrengt, dat bij die op den naam van wellevend aanspraak wil maken bij den aanvang van het jaar zij nen gelukwensch moet brengen aan hen in wien hij belang stelthetzij tiit liefde achting vriendschap, bloedverwandschap en verpligting of uit speculatie op eigen nut en voordeel in de toekomstzoo willen de uitgever en redac teur dezer Courant niet in gebreke blijven dezen pligt van wellevendheid te vervullen en hun ne geëerde lezers heilwenschend te begroeten. Daar echter ieder kompliment hoogst lastig en ■vervelend is voor de active en passive partij beide wanneer hetzelve te lang gerekt en te veel ge stoffeerd wordt met zoetigheden zoo tegen dit euvel zorgen, door ieder, die dit zal lezen of hooren lezen kortelijk maar evenwel uit grond des harte toe te wensehen Geen tonnen schats geene hooge waardigheden ridderkruisen en wat dies meer isneen deze zaken zijn niet genoeg algemeen verkrijgbaar, en ook niet alle mans gading maar gezond heid naar het ligcliaam, met al haar toe- en aanbehooren deze is immers de grootste schat en voegt hoog en laag en elk in zijnen kring en zijne betrekking zoo veel zielskracht en le venswijsheid, als hij noodig zal hebben, om zijn lot, hetzij gunstig of ongunstig dat hem beidt in het thans ingetreden jaar 1847 het welk juist niet onder de bemoedigendste teekenen des tijds aanvangt met verstand te dragen. SNEEK, 1 Januarij. Dingsdag 11., alhier marktdag zijnde is een elders wonende boeren knecht, in een der veerhuizen binnen deze stad onder handen geraakt van kaartspelers bestaan de in zwendelende kooplieden. De knecht is zijn horologie er bij kwijt geraakt, en men ver moedt dat deze daad tot de rubriek der afzet terijen behoort. Daar het feit geregtelijk onder zocht wordt, willen wij der justitie niet voor- uitloopen maar met een breedvoeriger berigt wachten tot wij alles zeker weten. Wij die nen echter, bij de korte vermelding dezer zaak het publiek te waarschuwen om op zijne hoe de te zijn alzoo men wil dat deze zwervende kaartspelers een complot uitmaken dat de markt dagen van verschillende plaatsen waarneemtter uitoefening hunner schadelijke praktijken. ’s Gravend AGE, 26 December. Het de partement Winschoten der maatschappij Tot Nut van "t Algemeen heeft het voornemen, om daar ter plaatse eene bewaarschool voor kinderen uit eten meer behoefligen volksstand op te rig- ten. Eene tot dat einde benoemde kommissie, is in de uitvoering van dat ontwerp vooral on dersteund geworden door HH. MM. den koning en de koningin, benevens Z. K. II. prins Fre- derik der Nederlanden. Zoowel gisteren als heden zijn in de ker ken der onderscheidene gezindheden in deze re sidentie op uitnoodiging van den lieer procu- reur-generaal bij het prov. hof in Zuid-IIolland gebeden aangeheven voor de vier misdadigers, die aanstaanden dingsdag de tegen hen ui tgespro- kene doodstraf te Dordrecht moeten ondergaan. Van den allerhoogste is vergiffenis en genade voor deze personen afgesmeektwelke zij van den aardschen regter niet kunnen bekomen. Men verzekert, dat deze vier ter dood veroordeelden niettegenstaande alle aansporingen niet verko zen hebben, zelvcn gratie van de kapitale straf te vragen en dat men hun alzoo niet heeft willen opdringen eene gratie, die zij stellig ver klaard hadden en volhielden niet te verlangen. ’s G R a v E NII AG E, 27 December. Men zal zich herinneren, dat, nu ruim een jaar gele den op liet einde van de maand December 1845 een verschrikkelijke brand is uitgebarsten in een huis in de Spuistraat alhier, en datten gevolge van de menschlievendheid en inspanning van een onzer stadgenootenden heer Salmon, eene der bewoonsters, eene jonge dame, uitbet huis, dat in korten tijd eene prooi der vlammen om een Godsdienstig mwzijkfeest in de Marti ni kerk gevierd. De opbrengst van dit feest was ook nu weder bestemd voor het fonds van de commissie uit het departement Groningen der maatschappij: Tot Nut van 't Algemeen; ter bevordering van het schoolgaan van minver mogende kinderen. De kerk was ook nu we der gevuld met belangstellende toehoordersen commissie (spreker prof. Hofstede de Groot) koren en muzijkkorps der schutterij verdienen allen den warmsten dank. De opbrengst zal f 6 a 700 bedragen en allezins kunnen strekken ter bevordering van het edele en echt godsdien stige doel van het feest. De ÏJrevtsche Courant zegt: terwijl andere kampvechters der bewegingspartij aan den spijt over den uitslag hunner pogingen lucht geven in verwijten tegen de Nederlandersdoet de mar kies de Thouars ridderlijk en galant, als hij is eene poging, om althans de vrouwen en dochteren der Nederlanders te winnen voor de zaak die hij met al de kracht zijner min of meer ontstemde lier voorstaat. In een lied, de zer dageu Nederland toegezongen zegt hij Op uop u rust mijn vertrouwen »Op u, der schepping heerlijkheid, «Kuische, onomkoopbre, onwankle vrouwen, Die door uw’ invloed tijgers leidt. Ten strijdt gij sterkenwilt mij hooren W ijl ’t bloode mannen faalt aan kracht. Nog is de vrijheid niet verloren Naakt uw bewakende cngleuwacht. Één wenk van uen snoodaards beven En biddend zwijgend uw bevel Eén lonk van u, en vorsten geven Gehooral knarsetand de hel. Opzwaait uw zwaard van mijrt en rozen «O wijdt uw blik tot vlammend staal; Leert schaamleloozen weer te blozen, En onzer is de zegepraal.” Deze regelen welke ontegenzeggelijk een ze ker sanculottisme ademen zijn den dichter ge- vrij- werd gelukkig werd gered en in het leven be houden. De verjaardag van dit blijk van mensch lievendheid is niet vergeten geworden. Iemand die zich niet bekend heeft gemaaktdaartoe ge leid door een gevoel van achting en erkente lijkheid dat iedere schoone daad aan elk wel geplaatst hart inbdezemt, heeft thans aan den heer Salmon doen toekomen eenen kostbaren in edelgesteenten gezetten ring benevens een’ brief, waarin de meest edele gevoelens van menschlie vendheid en liefde tot zijnen naasten worden uitgedrukt. Daar de heer Salmon onbekend is met den naam van hem of haar die hem een dergelijk blijk van achting heeft doen toekomen, heeft hij zijne toevlugt genomen tot het Jour nal de la Haye, om daardoor aan den edelen gever of geefster zijne levendige erkentelijkheid te betuigen. Amsterdam, 24 December. De plilantro- pische inrigting, om op minder kostbare wijze dan tot heden geschiedde te kunnen doen be graven onlangs door eenige geachte ingezetenen dezer stad tot stand gebragtis weinig naai’ den smaak der heeren aansprekers van den ouden stijl die daarin niet ten onregte eenen genade slag meenen te zien aan hunne overdrevene emo lumenten en heeft de toorts van tweedragt ont stoken tusseben de waardige bedienaren van het aansprekersgildnamelijk tusschen die van het oude, en die van het nieuwe licht, welke bij het Amsterdamsche publiek meer algemeen onder den naam van de steken en de ronde hoeden bekend zijn. E<m voorbeeld hiervan leverde op 8 November jl. het Karthuizers kerk hof op, waar de i ondhoeden s. v. v. op mo derne wijze een lijk hadden ter aarde besteld terwijl de steken mede een lijk kwamen aan dragen, om op hunne wijze ter laatste rustplaats te geleiden; doch naauwelijks kregen |de laatsten de eersten in het oog of onder het uitroepen der woordenjongens daar komen de rond hoeden aan begroette een der steken eenen ongelukkigen rondhoed, met de minder veree- rende epitheta, als gaauwdief! kale jakhals! en dergelijke lieve namen meer; natuurlijk tot groote stichting van die bet lijk volgde, tigheid bewonderde bloedverwant werd publiek, hetwelk zich aldaar in groote meu'gte verzameld had met het vooruitzigt eens in lustigen broeken schelden om zich vreemdsoortige schouwspel te ver mannen zonder steken en korte lijk te zien begraven, vond dat dit oogemeene plegtigheid aan de be en maakte weldra met den aanspreker koor met dat gevolg een hagelbui van waren de stille rust- Zulk eene eu veldaad kon echter niet ongestraft blijven en zoo stond dan ook op den zevenden December jl. de delinquent voor de correctionele regtbank te regt, welke regtbank gisteren, na vooraf te hebben uitgemaakt, dat, daargelaten de vraag of een kerkhof kan beschouwd worden te zijn een lieu public, als bij art. 375 is bedoeld er op bet Karthuizers kerkhof, tijdens het voorge vallene facto eene reunion publique had plaats gehad, den goddeloozen aanspreker iu ƒ8 boete verwezen beeft. Amsterdam, 28 December. Naar men ver neemt heeft bet aan Zijne Koninklijke Hoogheid prins Frederik der Nederlanden behaagd on der dankzegging voor het aan Hoogstdenzelven toegezonden exemplaar van het verslag van het Nederlandsch genootschap: Tot zedelijke ver betering der gevangenen, over het jaar 1845, aan hoofdbestuurders van hetzelve, als een blijk van zijne bijzondere goedkeuring aan en belang stelling in de bemoeijingen des genootschaps en ten behoeve van hetzelve, te doen toekomen de belangrijke gift van twee honderd gulden. Groningen, 26 December. Heden avond ten 5 uur werd even als zulks reeds sedert eenige jaren met het beste gevolg had plaats ge had jbij gelegenheid van het Kersfeestweder-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1