NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 No. 2. 1847. Woensdag den 6 Jfanuarij» r J i. I i; ch d- >e- it- te es ;n en »00 'g- 10 10J 11 114 12 12> l 11 an BINNENLAND. plegtige gelegenheid en de tweede kamer der als ingezetenen moeten O s. BUITENLAND. P r. Ie gedaan dat bij goedgekeurd zullen zijn. ei y> I r1, OF in an :er Wij teleur- i. ■n el S- is- ’s Morgens ’s Middags ’s Namiddags Wordende Wijk 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. iq- en 0, heden tot den Jaatsten der k. ter Secretary dezer Stad, 10 tot 1 uur, zal openliggen van vrijwilligers bestem' worden toegelatende lengte hebbende el 570 strepenen j zich bij de Nationale en zich te dien ■egisters te doen inschrij- ieder hunner daarvoor 30 guldens 9 uur voor die w cordaatheid wusteloos opgebaald vervolgens zij kort daarna leven. I verscheen spoedig de beer Hofstra, mcd. pract. te GerkeskToosteren aan dezen mogt het ge lukken door doelmatige geneeskundige hulp de drenkeling tot geheele bewustheid terug te bren gen zoodat zij nog dien zelfden avond Iaat naar het ouderlijke huis koude worden vervoerd. Had het voorschreven ongeluk niet toen plaats gehad dan had zulks buiten twijfel het geval geweest des avonds, tegen welken tijd vele jon ge lieden zich gereed maakten, nog het ijsver maak te genieten; het schoone weder en de lich te maan waren daartoe zeer aanlokkelijk en dan zoude er welligt nog een veel grooter getal te gelijk door het ijs gezonken zijn. De helpenden waren dan niet zoo velen geweest en de redding was veel moeijelijker geworden zoodat als dan vrij zeker daar ter plaatse velen den dood zou den hebben gevonden. Zoo als nu het geval is geweest, mag het onder de wonderen worden geacht, dat niemand daarbij is omgekomen: in het gevalzoo als boven gedachtzoude zulks wonder boven wonder geweest zijn. Wie eer biedigt hier niet eene volmaakt wijze eene al tijd zorgende Voorzienigheid Moge de me- dedeeling van het vorenstaande bijdragen, dat men toch bedachtzaam en omzigtig zij op het altoos gevaarlijke en broze ijs. Frankfort, 27 December. De vereeni- ging der zoogenaamde Protestantsche lichtvrien- den vierde mede gisteren het kersfeest op ee ne zeer eigendommelijke wijze met eene rede voering die in eene danszaal gehouden werd. Men schat het aantal toehoorders op ongeveer duizendgrootendeels Israëliten. De Kalholij- ke dissenters hielden in het geheel geene gods dienstoefening wijl geen geestelijke aanwezig was om dezelve te leiden. Heden hoorden zij eene predikatie van eenen jongen man die te Heidelberg studeert, waartoe de loge der vrij metselaars hare zaal afgestaan had. Door het toestaan eener som vau 47,000 thlr.is het in Pruissen mogelijk geworden, het inkomen der schoolonderwijzersvoor het aanstaande jaartot een bedrag van 100 thlr. te verhoogen. Het plan tot deze verbetering van het lot dezer menschen bestond reeds se dert 60 jarenen kon echterbij een buget En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden af- gekondigd en aangeplakt ^zoo als gebruikelijk is. Sneek den 2 January- 847. Burgemeester en Wèlhonders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven IIAUA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, roepen bi^deze op, alle mans personen binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats of domicilie hebbende die op den 1 January 1847 hun 19de jaar zijn ingetreden en gevolgelijk allen die in den jare 1828 geboren zijn ten einde zich te doen inschrijven in het register voor de Nationale Militie van deze ge meente, zullende daartoe door en namens Hee- ren Burgemeester en Wethouders op den raad- huize worden gevaceerd MAANDAG den 11 Januarij 1847. te zigt is opengesteld op zoodanige groote maatre gelen die tot eene doortastende hervorming vooral in ons handels- en belastingsstelsel lei den. 44el is waar, wordt er van eene billijke* re verdeeling van de belastingen gewaagd, maar zeker bad men met regt te dezen opzigte eeni ge meerdere bijzonderheden kunnen verwachten. En het is in de daad smartelijk ook nu nog geene verzekering van eene werkelijk liberale omwerking der algemeene wet van 1822 noch van de afschaffing der graanwet te ontvangen. Zonder zulk eene bepaalde toepassing hebben algemeene heloften bij eene plegtige gelegenheid als dezeweinig waarde. Stroobos, 30 December Zondag den 27 December II., des namiddags, zakten drie jonge meisjes en een nog jeugdige jongeling op het Trek- diep bij Stroobos (Groninger gedeelte) bij elkan der midden in bet kanaal door het ys in het waterzij werden echter spoedig allen gered. Ruim een uur daarna zakten uog in liet Trck- diepeen eind buiten Stroobos (Vriesch gedeel te) tusschen de 20 en 30 jonge lieden van beider kunne bij elkander plotseling door het ijs eenige hunner redden zich na gedeeltelijk nat te zijn geworden doch een getal van 18 zonk bij elkander in het water, en allen zou den aldaar den dood hebben gevondenzoo niet dadelijke en welberadene hulp hen gered had. Een meisje van omstreeks 20 jaren oud welke geheel ouder het ijs was geraakt, werd door en met gevaar voor den redderbe en zoo als men vermeende, dood na eerst een eind wegs gedragen en op eene ladder gelegd te zijn gaf een gil en alzoo teekenen van In liet naastbij zijnde taphuis gebragt van ijders bekend gemaakt Dat zij die hun verblijf binnen het Rijk heb ben komen vestigenen worden beschouwd voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen verpligt zijn zich insgelijks voor het gemelde tijdstip aan te ge ven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschieden zoo wel door hen die gehuwd zijn, of, om wel ke redenen ook regt op vrijstelling vermeenen te hebben, als door de afwezenden in dienst zijn de en alle andere in de termen vallende per sonen. Dat de ouders voogden of regenten verpligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon of door iemand daartoe door ben schriftelijk ge- magtigd, te doen inschrijven, zullende de nalatigen verbeuren eene boete van niet meer dan hon derd doch niet minder dan vijfentwintig gul dens, of ingevalle van volstrekt onvermogen ge straft worden met eene gevangenis van één tot twee maanden. Dat zij welke zich vóór den 20 January niet heb ben laten inschrijven verwezen zullen worden tpt eene boete van niet minder dan vijf guldens en niet te boven gaande de som van honderd guldens of in gevalle van volstrekt onvermo gen tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat het inschrijvings-register finaal zal wor den gesloten op den 28 January e. k. en de zulken welke zich dan nog niet hebben laten inschrijven, dadelijk zullen worden gearresteerd en naar de hoofdplaats der provincie worden overgebragt, en na voor de dienst geschikt be vonden te zijn aan den provincialen komman- dant ter inlijving worden overgegeven, terwijl zij bovendien in het dubbel der boeten en straf fen hierboven genoemd zullen worden ver wezen. Voorts wordt ter kennisse der Ingezetenen ge bragt dat van maand January e. des morgens van het voor de inschrijving de register, en dat mitsdien worden uitgenoo- digd alle zoodanige Ingezetenen, welke op den 1 January 1847 ongehuwd hun 19de jaar zijn ingetredenen hun 30ste nog niet hebben vol- bragt, ten ware zij reeds in dienst der Neder), armee of Nationale Militie hebben gestaan in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jaar j van 1 de bij de wet gevorderde vereischten bezittende om M litie vrijwillig te engageren einde in voormelde r<' ven zullende aan een eene belooning of premie van 30 guldens wor den gegevenzoodra zij door den Militie-Raad Sneek, 5 January. In het afgeloopen jaar was alhier bet getal der geborenen 229 name lijk 102 van het mannelijken 127 van het vrouwelijk geslacht, waaronder 3 tweeling- en 5 onechte geboorten, dat dei- gehuwden 60 paar, en dat der overledenen 240, namelijk 115 van het mannelijk, en 125 van het vrou welijk geslachtwaaronder 10 kinderendie dood ter wereld gekomenof als levenloos ge boren aangegeven zijn. Omtrent de zitting van staten-generaalgehouden den 29 December 11. nemen wij het navolgend berigt over uit de Amst. Courant. Amsterdam, 31 December. De redevoe ring, waarmede de minister van financiën eer gisteren het budget over de jaren 1848 en 1849 in de tweede kamer aangeboden heeft is in ve- Ie opzigten een merkwaardig stuk. Gelijk in andere constitutionele staten bij dergelijke gele genheden gebruikelijk is, bevat zij een overzigt van den toestand des lands en eene ontwikke ling van de plannen der regering. In Engeland geldt zulk een financial statement als eene der gewigtigsle parlementaire handelingendie in een jaar kunnen voorkomen en men verdringt zich om er bij tegenwoordig te zijn. Dit is hier nu wel niet gebeurd de kamer was niet eens voltallig om een besluit te kunnen nemen. Maar deze redevoering is ook meer bestemd om gele zen dan om gehoord te worden. De cijfers van het nieuwe budget van uitga ven zijn voor 1848 fi71,573,480.76| voor 1849 J 71,177,711.16|. De sommen zijn booger dan die van het budget over de loopende jaren. mogen niet ontkennen, dat dit bij ons stelling heeft gebaard. Maar er is geen oordeel mogelijk zonder kennis van bijzonderheden. De groote vraag is: zijn er nu posten van aan zienlijk bedrag in het budget opgenomen die daarop vroeger niet verschenen en toch ten las te der schatkist kwamen 44 ant of het budget eenige 100,000 gulden meer of minder bedraagt doel niets af, ware bet ook maar alleen om dat men toch nimmer zeker istegen latere ver- hooging van enkele posten. De twee aanvullings- wetten over 1846, eergisteren, 29 Dec. 1846, nog te gel ijker tijd voorgedragen bewijzen het. Volgens stellige verklaring des ministers, is de staat vau ’s rijks schatkist gunstig Met groot genoegen vernamen wij de bepaalde oiilkentenis van hetgeen onlangs meermalen beweerd gewor den is: dat er te korten Over bet afgeloopen en het loopende dienstjaar (1845 en 1846) zouden zij»- De minister heeft getracht door statistieke op gaven bepaaldelijk van handel en scheepvaart, aan te toonen dat de staat van algemeene wel vaart bevredigend is. Z. Exc. heeft daarbij er kend dat vooral de levendiger graanhandel tot die hoogere cijfers heeft bijgedragen. Wij vree zet! dat er zullen gevonden worden ook on der Z. Exc.’s warmste vrienden, die, in aan merking nemende de omstandigheden welke tot dien grooteren graanhandel mede aanleiding heb ben gegeven deze cijfers niet als bewijs van grootere welvaart zullen willen aannemen. De minister geeft uitzigt op verdere bezuini ging en vereenvoudiging. Wij hopen dat deze verwachting vervuld zal worden. Maar Z. Exc. belooft tevens het bewijsdat onze staatshuis houding niet op zóó onmatig kostbaren en om- slagtigen voet is ingerigtals door velen beweerd wordt. Dit slaat de hoop op aanzienlijke be zuiniging aanmerkelijk neder. Maar zeer leed heeft het ons gedaan dat bij deze gelegenheid, zelfs niet van verre, het ui t-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1