MEI US- EN ADVERTEN'TIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 3. 1847. Zafar dag den 9 tfanuarij. 2de Jaargang* BINNENLAND. 4i n, rod ’s Middags 10 10’ 11 11* 12 12’ 1 1A iI - oren wicht. ken 1 eden mvot od icht spot men Mj. één tot 39» i8> N. den i één •egel sing. oens- n de hel <pet van v> 1835 op dit oogenblik bij Men meent matig vast iel t *pel. ider f ten jeml 21. 21 ,8 32 de register digd alle zoi ’s Morgens ’s Namiddags Wordende Wijk 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en Stad SNEEK roepen personen binnen heden tot k. ter Secretary dezer Stad, 10 tot 1 uur, zal openliggen van vrijwilligers bestem- i den voorgenomen moord haar van valsch getuigenis ten eeten jetcn, ijders bekend gemaakt rblijf binnen het Rijk heb* als ingezetenen moeten Sneek, 8 January. Ijs, bruikbaar voor den schaatsryderlevert in ons waterrijk oord vele vermaken en genoegens opmaar is ook bijna altijd voor sommigen die onbedachtzaam op hetzelve te werk gaan de weg naar droe vige ongelukkenja naar den dood. Deze waarheid is thans weder bevestigd in twee jon ge dochterste Bolsward wonendedie zich den 6 dezer op schaatsen verlustigdenenin den vooravond van dien dagbij het dorp Tjerk- werd beiden door het ijs gezakt en verdronken zijn. - In den loop dezer week heeft zich alhier eene reeds in jaren gevorderde dienstmeid zelve door verhanging van bet leven beroofd zonder dat men alsnog met de oorzaak bekend is, welke haar tot deze wanhopige daad heeft bewogen. ’s G ravenhage, 3 January. De koninklij- keBibliotheek alhier heeft dezer dagen ten ge schenke ontvangen een zeer belangrijk en prach tig uitgevoerd werk: Das Niello-antipendium zu Kloosterneuburg in Oesterreicb verfertiget im zwölften Jahrhnnderte von Nicolaus aus Ver dun. In der Originalgrösse lilhographirl und herausgegeben von Albert Camesina. Wien 1844. Amsterdam, 4 January. Van eene zijde, welke wij als goed onderrigt mogen beschouwen wordt ons medegedeeld dat een ontwerp van wet, bepalende de regten van in-uit-en door voer van granen, ter vervanging van het schaal- stelsel der wet van I den raad van State aanhangig is. te weten ’dat bij dit ontwerp een regt ten grondslag is gelegd. Het is met groot genoegen dat wij dit berigt mededeelen. Wij beginnen nu hoop te voeden dat eerlang de doodklok over de verdervelijke graanwet” zal geluid worden; bet zal voor het Nederlandsehe volk een feeslgelui zijn. Wij willen ons echter niet te vroeg verheu gen. Een matig vast regt is eene uitdrukking van wijden omvang. En hoe welkom ook een zeer matig vast regt ons zijn zal wij achten dat in de tegenwoordige omstandigheden de bil- en der zijn ten zij van elke belasting en uitvoer van lijke eischen des handels der nijverheid nlgemeene welvaart niet voldaan door eene geheele afschaffing en belemmering van den in granen. Het is vreemd om te hooren hoe een door varkens gebruikt déjeuner tot eene civiele pro cedure aanleiding kan geVen en echterboe onbegrijpelijk zulks moge schijnen het is zoo: de rollen der regterlijke uitspraken gewagen er van. Niet lange geleden toch dagvaardde een boer, in het ressort van het kanlongeregt Nieuwer-Am- stel woonachtig eenen mede aldaar woonachtigen koopman in varkens voor hetzelve geregt. De zaak w as als volgt. De koopman had op zekeren vroegen morgen 4 varkens van den boer gekocht a 27 ct. het Ned. pd. op voorwaarde dat de varkens dienzelfden dag ter markt te Amsterdam zouden geleverd worden, zoo als dezelve tijdens den koop waren terwijl de kooper den verkoo- per nog ten overvloede verbood de varkens ee- nig voedsel te geven. Ten bepaalden ure ver schenen de slagtoffers van den eenen of ande ren spekslager in de hoofdstad ter markt, wer den gewogen en bevonden 421 Ned. pd. zwaai* te zijn. Het bedrag van dit gewigt beviel den kooper niet, die ongenegen bleef den koopschatgroot f 113.27 te voldoen, zoodat de verkooper hem voor den kantonregter bij dagvaarding deed op roepen ten einde betaling te erlangen van het geen hij vermeende dat hem toekwam. De koo per een geaccrediteerd koopman in varkens gaf ter teregtzitting op dat hij het gevorderd bedrag niet schuldig was, en wel omdat de ver kooper ten einde eenen grooteren koopprijs te verkrijgen de varkens na het sluiten van den koop bovenmate opgevoerd had waardoor deze veel zwaarder dan tijdens den koop geworden waren. Dat de bedoelde dieren zich aan grove onmatigheid hadden schuldig gemaakt, moest daar uit blijken dat dezelve den dag der levering 421 en twee dagen later slechts 387 Ned, pd. wogen een verschildoor weging ter stads wa ge behoorlijk geconstateerd. De regter beval daarop den kooper te bewijzen dat de gelever de dieren inderdaad opgevoerd waren. Twee getuigen verklaarden dan ook dat zijlieden de varkens in een hok op de varkensmarkt gezien en dermate benaauwd bevonden hadden dat hun het schuim op den bek stond, dat die die ren dan ook blijkbaar opgevoerd en buitenge woon dik en opgezwollen waren. Verder ge ven die getuigen op, dat een Varken, zoodani- gerwijze met voedsel (waaronder zand en melk gemengd) opgevoerd gemakkelijk na een dergc- lijk déjeuner 10 Ned. pd. zwaarder kan wegen. Het einde der procedure was, dat bij vonnisse bepaald werddat de koopman kon volstaan met den koopprijs te betalen naar den maatstaf van 387 INed. pd.en dat de ontrouwe boer in de kosten van het proces werd verwezen. Zwolle, 29 December, Tegenwoordig kan mem bijna eiken dag, op den straatweg van Zwolle naar Almelo gebroken wagens vinden waarvan de vracht, meest fabrieks-gocdcren op dien straatweg verspreid raakt en niet zelden de passage voor andere rijtuigen stremt. Gisteren avond tusschen 7 en 8 ure brak wederom onmidddelijk voor de noodbrug bij de stad, de as van eenen Twentschen wagen, beladen met 40 mud steenkolen, alzoo met eene zwaarte van ongeveer 6000 oude ponden.. Dit is echter geene buitengewone vracht, daar de voerman eene vracht van 8 a 10,000 ponden tegenwoor dig gewoon is en slepke te noemen. Wanneer zullen wij toch de wet krijgen die dergelijke slepkes weren zal, en waardoor on gelukken en zoodanige hindernissen zullen wor den voorgekomen Haaksbergen, 31 December. In den af- geloopeu week en wel op den 2den kersdag, heeft men wederom, zoo als gewoonlijk op der gelijke dagen, een droevig voorval in deze ge meente moeten ondervinden. Tusschen eenige boeren uit de buurschap Buurse, namelijk, ru- sie ontstaan zijnde is daarvan het gevolg geweest, dat zekere J. II. Aaftink, met een gencverglas (het tegenwoordige verwondingsmiddel) aan het hoofd is gewond geworden met dat gevolgdat de gewonde 11. maandag door twee geneeslieeren is onderzocht en men hem in eenen zeer beden- kelijkcn toestand heeft verklaard, en voor zijn behoud vreesde. De vermoedelijke dadersze kere J. Bos, en G. Bos uit deze gemeente, zijn bereids gearresteerd en naar het huis van arrest te Almelo opgezonden. De Eeydsche Courant heeft een particu lier berigt uit Groenlo ontvangen, waarin eeni ge ophelderingen gegeven worden nopens den toestand van het plaatsje Groenlo. De kanton regter, mr. II. J. Swaving, alsmede Maria Wie gen uk en in het kerkgebouw, voorwerpen In dat berigt wordt echter lof toegezwaaid de meer zich zeer geeft zich dige handelingen Over. zich ter naauwernood op straat wagen. hare bloedverwanten zijn, tot zelfs van afschuw. aan beschaafde klassen van Groenlo, die bezadigd gedragen alleen het graauw aan die ergerlijke en af keuringswaar- Maria Wiegerink durft Men zegt, dat in de vorige week door haar eene klagt is ingeleverd tegen Jan ter Linde, die, door zich als schuldig aan op te geven per se 1 onder eede beschuldigt. Nog wordt in bovengenoemden brief gemeld dat Jan ter Lindeter plaatse omstreeks het moordtoneel gebragtop geene duizende schre den na, het bosch wist aan te wyzen, alwaar hij beweerde de misdaad volbragt te hebben. armee welk geval zij tot den ouderdom worden toegelaten de lengte hebbende el 570 strepenen En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden af- gekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 2 January 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEV ATE. Ter ordonnantie van dezelven IIU.l. W ETHOUDERS van de by deze op alle mans* personen binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats of domicilie hebbende, die op den I January 1847 bun 19de jaar zijn ingetreden en gevolgelijk allen die in den jare 1828 geboren zijn ten einde zich te doen inschrijven in bet register voor de Nationale Militie van deze ge meente, zullende daartoe door en namens Hee- ren Burgemeester en Wethouders op den raad* huize worden gevaceerd MAANDAG den 11 Janoartj 1847. te 9 uur voor die w Dat zij die hun ve: ben komen vestigenen worden beschouwd voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen verpligt zijn zich insgelijks voor het gemelde tijdstip aan te ge ven, in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom belmoren. Dat de inschrijving en loting moet geschieden zoo wel door hen die gehuwd zijn, of, om wel ke redenen ook regt op vrijstelling vermeenen te hebben, als door de afwezenden in dienst zijn de en alle andere in de termen vallende per sonen. Dat de ouders voogden of regenten verpligt zijn, hunne kinderen of pupillen, in persoon, of door iemand daartoe door hen schriitelijk ge- magtigd, te doen inschrijven, zullende de nalatigen verbeuren eene boete van niet meer dan hon derddoch niet minder dan vijfentwintig gul dens, of ingevalle van volstrekt onvermogen ge straft worden met eene gevangenis van twee maanden. Dat zij welke zich vóór den 20 January niet heb ben laten inschrijven verwezen zullen worden tot eene boete van niet minder dan vijf guldens en niet te boven gaande de som van honderd guldens of in gevalle van volstrekt onvermo gen tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat liet inschrijvings-register finaal zal wor den gesloten op den 28 January e. k. en de zulken welke zich dan nog niet hebben laten inschrijven, dadelijk zullen worden gearresteerd en naar de hoofdplaats der provincie worden overgebragten na voor de dienst geschikt be vonden te zijn aan den provincialen komman- dant ter inlijving worden overgegeven, terwijl zij bovendien in het dubbel der boeten en straf fen hierboven genoemdzullen worden ver wezen. Voorts wordt ter kennisse der Ingezetenen ge bragt dat van heden tot den laatsten der maand January e. des morgens van het voor de inschrijving en dat mitsdien worden uitgenoo- iodanige Ingezetenen welke op den 1 January 1847 ongehuwd hun 19de jaar zijn ingetredenen hun 30ste nog niet hebben vol- 1 bragtten ware zij reeds in dienst der Nederl. of Nationale Militie hebben gestaan in van 35 jaar van 1 strepenen de bij de wet gevorderde vereischten bezittende om zich bij de Nationale Militie vrijwillig te engageren en zich te dien einde in voormelde registers te doen inschrij ven zullende aan een ieder hunner daarvoor eene belooning of premie van 30 guldens wor den gegeven, zoodra zij door den Militie-Raad goedgekeurd zullen zijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1