NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. J No. 4. 1847. 2de Jaargang. Woensdag den 13 Januarii. BINNENLAND. BUITEN I. AND. h r li- n- raal nog lie. •lyk. oog. Ln:te« mis. bo- ‘gen lio nize het laar ra as dat I en. be- ge- po- al- id- ni 'g- te el gs or d- personen I. e F*- I I Haarlem voor •a- en ■reu >en. oeg zo- zal let- rcn tar- ost- cer iet in rel >ns is Ier en lis a- v- e- lingpresident; T. C. R. Huydecoper, thesau rier; D. Lubachsecretaris, eu C. A. Abbing en A. W.- F. Herckenrath. In die Metman de ver in April 1846 tot 2,745 was aangegroeid, aantal is echter zeer bet zeedorp Zand voort tend, vindt 366 leden terdarn 271, dam slechts 36. het bestuur strekken van voor eetwaren belooning in stede heeft gehad, gedrukt wei ring van met den klank blazen wordende trompetten lijken. veer Sneek, 12 January. Zaturdag 11. heeft men in het naburig dorp Hommerts eenen otter gevan gen bij eenen watermolen, alwaar eenige ope ning in het ijs was, wegens het van tijd lot tijd uitmalen Van bet water uit den polder. Deze otter woog 8 ponden en 5 oneen en w ij ma ken melding van dit geval omdat deze dieren welke in vroegere eeuwen hier zeker vrij talrijk waren thans uiterst zelden meer gezien en nog minder gevangen worden. ’s G R A v E N H A G E 9 Jan narij. Men verneemt dat- de zaak van den veroordeelden kapelaan Gepkens den 25 dezer voor den Iloogen Raad, kamer van strafzaken zal worden behandeld dat als rapporteur in die zaak benoemd is de raadsheer mr. Aan den Velden, en dat het openbaar ministerie zal worden waargenomen door den heer prokureur-generaal. lieden heeft het prov. geregtshof in Zuid- Holland voortgezet de gisteren aangevangene be handeling der zaak van eenen notaris en zoon eens burgemeesters beschuldigd van valschheid in een openbaar en authentiek geschrift en van niedepligtigheid daaraan. Na het verhoor der getuigen en beschuldigden heeft bet openbaar ministerie bij monde van den advocaat-gene- mr. Gefken, gerequireerd, dat het hofals- zal bevelen de onmiddellijke inhechtenis- steiling der beide beschuldigden. Dat requisi toir is door de verdedigers van de beschuldig den de heeren mrs. Metman en Van Gigch bestreden. Doch het hof heeft, na eenig ver wijl zich met het requisitoir van het 0. M. vereenigd. Vervolgens heeft de advocaat-gene- raalde heer mr. Gefken, de beschuldiging breedvoerig uiteengezet en volgehouden en ten slotte gerequireerd tot de schuldigverklaring der beide beschuldigden aan de misdaad hun ten laste gelegd en tot hunne veroordecling tot de straf van het zwaaijen met het zwaard over het hoofd uit te voeren binnen de stad Leijden tot tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren geldboe ten niet beneden de ƒ50, in de kosten der pro cedure, het inschrijven van het extract-arrest op de vervalschte akte en ontzetting van den 1 besch. uit zijne betrekking van notaris. Daarna heeft de heer mr. Metman in het breede de ver dediging van den eersten besch. voorgedragen. Heden avond ten 61, uur zal de behandeling dezer zaak worden voortgezet. Gisteren avond is bij het prov. hof in Zuid- Ho land ten einde gebragt de behandeling der zaak van den notaris en den zoon des burge meestersdie reeds eergisteren en gister, bij dag bet bof heeft bezig gehouden, avondzitting heeft de heer mr. 1.1- dediging voor den eersten besch. ten einde ge bragt. Daarna heeft de heer mr. Van Gigh in het breede der verdediging voorgedragen voor den tweede beschuldigde. Na re- en duplieken heeft bet hof de uitspraak in deze zaak bepaald op maandag den 18 January aanstaande, des morgens ten 10 uur. Rotterdam, 10 January. Het tweede ver slag van den toestand en de werkzaamheden der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank ziet thans het licht. Uit den inbond blijktdat het aantal leden dezer veree- niging hetwelk in 1843 slechts 160 bedroeg, Dit ongelijk verdeeld. Terwijl t voor 240 staat aangetee- rnen ouder anderen voor Haarlem voor ’s Gravenhage 602 voor Leyden 45 en Uit verschillende plaatsen is onderrigt geworden dat het ver brood en koffij of van kaartjes en brandstof, voor fooijen of voor handreiking en kleine diensten van sterken drank gunstige gevolgen Op last van liet hoofdbestuur zijn en verspreid 22,748 exemplaren van rkjes cn tractaatjesstrekkende ter bevorde- van het doel der vereeniging. De leden het hoofdbestuur zijnde hoeren VV. Ege- is het hoogst waarschijnlijk dat elders in die streek nog meer meteoorsteenen gevallen zijn daar bovengemeld gedrnisch op verschillende plaatsen gehoord wen! hoewel tot nu toe geen meei- steenen gevonden zijn. Volgens de oogge tuigen draaide de geheele meteoor-massa in eenen boog waarschijnlijk bestendig dalende in de rigting van het Noord-Oosten naar het Zuid- Oosten waarbij de gevallen steen zich denke lijk van de hoofdmassa afzonderde eene hori zontale rigting aannam en eindelijk plotseling, bijna loodregt neerstortte het overige gedeelte van den meteoor scheen echter in eene zuid oostelijke rigting verder gevlogen te zijn. In téressant was de uitwerking van de beweging der lucht op den atmospheer. De hemel was met sneeuwwolken bedekt (het had bijna den. geheelen voormiddag gesneeuwd) doch helder de na het verschijnsel onmiddelijk opterwijl in de rigting van de baan van den meteoor eene ligte streep tussehen de wolken zigtbaar werd waarop een heldere zonneschijn volgde. Van den Rijn, 4 January. Op dit oogen- blik zijn onderhandelingen betreffende een han- dels-tractaathangende tussehen het tolverbond en Nederland waardoor te gelijk de geschillen zouden worden vereffend|die wegens het Ne- derlandsch-Belgisch tractaat gerezen zijn. Men heeft in Berlijn dezen zachten weg gekozen ten einde eene laatste proef te nemenom Ne derland bij minnelijke schikking tot eene meer billijke handels politiek ten opzigte van het tol verbond te bewegen terwijl een Zuid-Duitsche staat heeft voorgeslagen zonder verwijl tot krach tige represailles tegen Nederland over te gaan. Rome, 21 December. De oudste inwoners van Rome kunnen zich geen’ winter herinneren zoo streng als deze. Niet alleen is de koude streng, maar ook de lange duur is beangstigend. De schoonste oranjeriën, die anders in onze tui nen ongedekt plegen te overwinteren zijn dit maal hoewel onder dak bijna allen bevroren. In onze straten vriest het ook des middags eu in het naburig gebergte is gisteren zooveel sneeuw gevallen dat vele wegen volgens de verzeke ring van reizigers, 4 ellen hoog daarmede over dekt en alzoo onbruikbaar zijn. St. Petersburg, 27 December. Aan de grenzen des Russisclien rijks, in het district van. Birsk, is, midden in bijna ontoegankelijke wou den een afgelegen hoek die door afgodische Tscheremissen bewoond wordtwelke aan het ministerie van domeinen ondergeschikt zijn en eene bijzondere maatschappij vormen bekend, onder den naam Wedres-Kaltnasch. Gedurende Keulen, 3 January. Eenige dagen geleden deelden sommige dagbladen bet verhaal mede van eenen verschrikkelijke moordwelke in de naburige stad Duren zou gepleegd zijn, en waar van de omstandigheden zóó buitengewoon wa ren, dat ik aanvankelijk meende van dezelve geene melding te moeten maken voor en aleer de waarheid dezer gebeurtenis volkomen zou zijn gebleken. Daar dit gerucht zich echter se dert niet alleen heeft staande gehouden maai' zelfs nadere omstandigheden worden opgegeven wil ik u de gebeurtenis mededeelen zoo als de zelve algemeen verhaald wordt. Men vond na melijk den 24 December, des morgens vroeg het lijk van een onbekend persoonnaar gissing on geveer 30 jaren oud in het slagthuis te Duren aan een’ haak opgehangen. Het lijk vertoonde meer dan ééne diepe wonde,- door een snijdend werk tuig veroorzaakt, doch zonder eenige sporen van bloed de gapende wonden waren veel meer schoon uitgewasschen. De justitie deed onmiddelijk on derzoek en het gelukte haar aldra drie in handen te krijgen, welke waarschijnlijk deze daad gepleegd hebben. Een derzelve woont vlak tegenover liet slagthuis, en zijne dochter, eene ligtekooimoet den vermoorde, die school meester te Gymnich was en eene som van 500 tlilr. bij zich had, in het huis gelokt hebben, waar Inj door de moordenaars liederlijk geslagt en voorts in andere kleedel'en gesTóken werd. Zoo veel moet tot dusverre reeds aan den dag gekomen zijn. Een der drie moordenaars was bijna aan de handen der justitie ontkomen. Men is de ontdekking verschuldigd aan een’ inwoner van Durendie in den avond van 23 Decem ber, omstreeks den. tijd, waarop de mtJord ver moedelijk gepleegd is, het huis voorbij gaande, eene vrouwspersoon hetzelve met drift had zien verlaten uitroepende dat zij zoo iets niet zien kon, gevolgd door een’ man, die haar met ge weld weder naar binnen trok. Hij had deze op zich zelve onbelangrijke gebeurtenis reeds vergeten, toen het verhaal van het gevonden lijk hem de raadselachtige woorden weder in het geheugen terug riep. Ziedaar zoo véél van deze gebeurtenis als hier bekend is. Men zal spoedig wetenin hoever re dezelve met de waarheid overeenkomstig is. Keulen, 4 January. Een even zeldzaam als merkwaardig natuurverschijnsel de val eenen meteoorsteen heeft de bewoners van Mindellhill en schrik, deels met verwondering vervuld. 25 Dec., ’s namiddags te 4 ure, de streek in een omtrek van ten minste 18 uren een gedrnisch vernomen, dat aanvankelijk geleek op verwijderd kanongebulder, langzamerhand echter overging in een geluid, niet ongelijk aan dat van trommelen of pauken en eindigende met een lang gerekt gesuis en een’toon welken men met den klank van op eenigen afstand ge- i zou kunnen verge- Het geheele verschijnsel duurde onge- drie minuten werd echter overal op de zelfde wijze en bijna even sterk vernomen daar elk het gedrnisch vlak boven zijn hoofd meen de te hoorenhetgeen bij velen niet weinig schrik veroorzaakte, vooral daar njen niets zag. Alleen in het dorp Schonenberg, aan de west- Rot- zyde van het Mindelthal gelegen-, werd door voor Amster- eenige personen een vrij snel vliegende, zwarte kogel hoog boven de huizen opgemerkt, en één hunner was zoo gelukkig dezen kogeldie schijn- baar de grootte van eene vuist bad in eenen tuin op de aarde te zien vallen. De steen was in den eenigzins hevrozen kleigrond twee voet diep gedrongen had den vorm van eene onregelma tige afgeknotte pyramide en woog 14 pond 17 lood; welk gewigt, in verhouding tot de groot te 8 duim hoog, 7 duim breed en duim dik aanzienlijk mag genoemd worden. Vol gens de mecaiug vau verschillende ooggetuigen van het langen tijd, mislukten alle pogingen der regering der naburige dalen deels met lot bevordering der beschaving van dezen volks- 7 L’_. Den I stam, en de godsdienst van denzelven was niets werd in gezeg- als een z.aincnweefsel van de beklagenswaardigste dwalingen. Zij aanbaden eene goede en eene booze godheid onder den naam Tori en Kere- met aan de eerstgenoemde geloofden zij geene offers verschuldigd te zijn, terwijl zij daarente gen den god Keremet, om zijn toorn af te wen den dieren offerden op eene geheimvolle plaats in hunne wouden. Ook geloofden zij aan de zielsverhuizing en leefden even als hunne tar- taarsche naburen, in polygamie. Hunne eenige bezigheid was het verbouwen van het volstrekt noodige graan en de jagt. Van den handel hadden zij bijna geen denkbeeld. Eindelijk ge lukte het aan de onvermoeide standvastigheid van den heer Bludareff, chef van het district van Ufa, met hulp van zijne onderhoorigen en den priester van Pribyloff, het vertrouwen der Tscheremissen te winnen en hun oud bijgeloof aan het wankelen te brengen. Aanvankelijk tra den slechts weinigen later echter geheele dor pen tot de Christelijke godsdienst over, en in het afgeloopen jaar werden 900 personen ge doopt. Men heeft nu in het grootste van hun ne vlekken eene kerk gebouwd en deze is den 12 Oct. door den bisschop van Orenburg inge wijd terwijl daags daaraanvolgende in dezelve de eerste mis gelezen werd. Men is nu voor nemens aldaar ook eene lagere school op te rig-? ten. MS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1