NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR IIE STAR EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 5. 2de Jaargang* 1847. Zalurdag den 16 Januarij» BINNENLAND. BUITENLAND. Ga- Ff i 89 dat de bepalingen w. ver- 14 te bij jor an 71 >tr. 26 hun- Wij ■ns- <le en, één gel i)g. in itr. 13; rr ns pd. oe- ee- dat nt- gte in- ‘ta- ms- er- ler 11 te 3ui- dun ens af ren iu or en eus ver lies mi n'd, ujs- cn in- an. •eft len ari- aan en bragt i meening de n. vna •iel, C(ld dal de ge- van de- bewijs geduid. Gisterenavond heb- bet Kopper-Feesl een feest drukkers het feest toch leest armoede moet ontstaan, 40; acht lus- aanlal menschen nog geen 1 Span- I dighede a n 1 11 n 11 L i dat de bepalingen van het Code Pénal door de grondwet geheel buiten kracht gesteld waren ter wijl men zich in ieder opzigt vereenigde met hetgeen omirent dit punt door den advocaat A. A. T. Visscher, in verschillende pleidooijen voor de arrondissements-regtbank te Utrecht en den ïioogen Raad der Nederlanden is aange voerd. Een verslag der Utrechtsche procedures en der gevoerde pleidooijen zijn inmiddels In een paar Fransche bladen aangekondigd. Gorischem, 12 Januarij. Naar wij van goederband vernemen, bevinden zich onder het naburige Noordeloos een dorp van ongeveer 700 zielen, achtenzeventig personen 'welke hun ne goederen te gelde gemaakt hebben om te gen het voorjaar naar Noord-Amerika te ’sGraveniiage, 12 Januarij. In navolging van hunne makkers xan Parijs en Brussel, heb ben de boekdrukkersgezellen van deze residentie sedert eenige jaren tot onderling nut en ge droegen eene vereeniging opgerigtwelk doel door den naam daarvan, Fevrlraglsbandge noegzaam wordt aang ben zij ter gelegenheid van in liet fraaije gebouw TlVOLI alhier, gegeven. Een aantal letterzetters en was daarop te zamen gekomen en werd ook bijgewoond door vele der meesters letterkundigen, enz., daartoe nitgenoodigd. liet werd aangevangen met eene rede, door een’ der meesterknechts uitgesproken waarin hulde werd gebragt aan den uitvinder der edele boek drukkunst den vernuftigen Haarlemmer, en waarin bij zijne makkers heeft aangespoord, om hunne pogingen te vercenigen ten einde die kunst welke in Holland haren oorsprong beeft gevonden en waar zij eeuwen lang zoo zeer gebloeid heeft, tot dien trap van volmaaktheid op te voeren waarvoor zij vatbaar is. Vervol gens heeft de uitdeeling plaats gehad van denk penningenwelke aan het bestuur ze vereeniging zijn toegekend als een van erkentelijkheid voor de belangelooze diens ten, die de leden daarvan hebben bewezen. Deze gedenkpenningen zijn bekostigd geworden door eene inschrijving waaraan vereeniging hebben deel genomen, den twee tooneelstukken opgevoerd, waren drukkers-gezellen van werkplaatsen van hunne taak gekweten van goedkeuring van mogen ontvangen, balheeft de heer heeren boekdrukkers vereeniging bedankt sluiten dat diegenen welke deel genomen heb ben aan den hoogst verraderlijken opstand in Krakau en Galicië. niet gestraft zullen worden, behalve de aanvoerders, of die er werkdadig depl aan genomen liebben. Wanneer er geene andere misdaad bestaat zoo zal het onderzoek, geschorst worden behalve dat van staatsbeamb ten waaronder voornamelijk priesters advoca ten regters, enz. gerekend worden te behooren. de leden dezer Daarna wer- De acteurs drukkers-gezellen van onderscheidene zij hebben zich bijzonder wel en dikwerf blijken de aanwezige aansebouwers Voor de opening van het van Zeggelen uil naam der en andere genoodigden de voor het genoegen dat zij hun had doen ondervinden, door hen uit te noodigen op een feest, waarin zij natuurlijk een levendig deel namen en hetwelk zij hoopten dat tot versterking der onderlinge vriendschap en tot nut van zoo vele nijvere werklieden zou strekken. Dit boekdrtikkersfeesl heeft tot dezen ochtend ten 7 ure in gulle vrolijkheid geduurd. UTRECHT, .12 January. Men zal zich her inneren, hoe vele procedures alhier te lande in de laatste jaren zijn gevoerd over de toepassing van art. 291 van het Code Pénal, en nog laat stelijk in de zoo veel gerucht makende zaak van den heer 1’. Zonne te Baambrugge. Thans ver nemen wij dat de vergadering der advocaten te Parijs zich dezer dagen heeft bezig gehouden met eene uitvoerige behandeling der vraag: Is op de vereeniging (réunion) van meer dan 20 personen tot de celebratie van eene niet erken de godsdienst (culté) art. 201 C. P. van toe passing? Na eene zeer langdurige beraadslaging, waarin dit vraagstuk onpartijdig is behandeld geworden heeft eene groote meerderheid ver klaard dat de bepaling van het Code in dezen niet meer toepasselijk was. Wij vernamen ver der dat bij deze gelegenheid ook de procedu res tegen den lieer Zonne zijn ter sprake ge en dat de Parijsche balie algemeen van was dat in Nederlandwnder den aanleiding van dit verzoek maakt de Kerkelijke Courant bedacht, »om behoudens allen ver- schuldigden eerbied, zoo veel mogelijk uit de Godsgebouwen te verwijderen wat met de Chris telijke gelijkheid in het minst sjechts mogt strjj- den. ’s II ER TOG EN B os r H 12 Januarij. Heden nacht vond een schildwacht die last had om een tamelijk groot gedeelte van den stadswal te bewaken twee personen tegen den tuinmuur van de IIII. Spierings staan en op zijne vraag wat zij daar deden ontving hij Van eenen een klap met een hard voorwerp; hij greep den da der aan doch deze werd door den tweeden ont zet zij gaven nu beiden aan den schildwacht een pak slaag en maakten zich toen uit de voe ten men onderstelt dat bet smokkelaars waren. den graanhandel wordt van alle uitgaande regten of althans, zoo de zou kunnen gedoogen door van hoogstens tarwe, f 4 voor rogge en boekweit, gerst en f‘l voor haver, met vrijen en gering bezwaarden doorvoer. Een dezen geest is staande de vergadering en door de aanwezigen geteekend Berlijn, 8 Januarij. In de gisteren tot 9 uren des avonds plaats gehad hebbende verga dering der siedelijke afgevaardigden', is onder anderen besloten geworden voor te dragen de Joden iu alle buigerlijke regten met de Chris tenen gelijk te stellen, onder voorwaarde, dat de vervul ing van alle zulke verpliglingen die de wet van den Christen eischtook op hen toepasselijk zij (vooral de acceptatie en betaling van wissels op den sabbath en bet afleggen van eenen eed bij criminele regtsgedingen). In een Iloogduitsch dagblad vindt men de volgende verklaring van den naam Moffen. Aten de Hollanders aan de Duitschers geven Moffen heeten de dikke pels-handschoenen die de VVest- phaalsche troepen droegen, met welke de krijgs zuchtige bisschop van Munster, Barend van Ga len in de zeventiende eeuw, in verbond met Lodewijk A1V, de Hollanders aantastte. Toen de Hollanders dezen aanval moedig afweerden, kwam de scheldnaam op, dien wij ons tot den tegenwoordigen dag moeten laten welgevallen. Elberfeld, 6 Januarij. Heden is hier, door een niet onaanzienlijk gejtal onzer burgers eene eerste vergadering gehouden tot het bera men van een gemeenschappelijk plan om naar Amerika te verhuizen. Hoezeer de meesten der- genen, die aan dit plan willen deel nemen rij kelijk hun brood hebben, gelooven zij echter,, bij de zoo ontzettend in getal toenemende be volking van Europa, dat het in de toekomst uiterst moeijelijk zal worden met genoegzame zekerheid op levensonderhoud, vooral voor ne nakomelingen te kunnen rekenen, zien hier (zegt de Edberfelder Zeitunydie van het ontwerp verslag geeft) dat het niet on tevredenheid met de regering is die hen tot landverlating aandrijft, nog minder dat zij zich in hunne eerdienst gehinderd zien en het minst van alles, dat tegenwoordig gebrek hen dwingt, zulk eenen stap te doen integendeel is hun be sluit tot rijpte gebragt door het waarschuwend voorbeeld, dat hunne vaderstad hun geeft. Hier 1 men dat noodzakelijkerwijs groote wanneer een te sterk van de ondernemingen van en kele fabrikanten leeftdie weder van omstan- ;n en wisselvalligheden van allerlei aard afhankelijk zijn.” Krakau, 3 Januarij. Tot voor eenige da gen, ja zelfs tot voor eenige uren geloofde nie mand wat zoo plotseling zich bewaarheid heeft. De amnestie is uitgevaardigd. Zij is van den 4 Januarij gedagteekend en aan de hoeken der straten openlijk aangeplakt geworden t zij is van den volgenden inbond: Z. M. de keizer van 60 jaren anders is zulks de her- 1 Oostenrijk heeft genadiglijk goedgevonden te be trekken. Onder hen zijn landbouwers, welke zelfs twee meiden tegen hoog loon gehuurd heb ben ten einde hun aldaar te dienste te staan. Volgens het zeggen van de landverhuizers zel- ven zoude het getal dergenen welke zich nu reeds opgegeven hebben om derwaarts te gaan meer dan negenduizend beloopen. Zwolle, 8 Januarij. Men schrijft ons van Amsterdam In den loop der Voorgaande week hebben de graanhandelaren in deze stad weder eene bijeenkomst gehouden tot aanhooring van het verslag der handelingen van de commissie, bij eene vroegere gelegenheid benoemdom de slappen te beramen, welke geschieden moeten, om eenen vrijen graanhandel te bekomen. De commissie berigtte dat zij betrekkingen had aan geknoopt met den handelstand in de voornaam ste steden des lands, Rotterdam, Schiedam, Dordrecht, Middelburg, Zwolle, Deventer, Arn hem Harlingen en andere, en dat uit al deze plaatsen de wensch was gehoord naar eene al- geheele vrijheid des graanhandels, door eene volkomene afschaffing der graanwet. Alleen de Groningers en de Noord-Brabanders waren te vast vergroeid in hunne vooroordeelen om de eischen des tijds op te kunnen merken. Er zul len nu, naar men verneemt, uit al deze han delsteden adressen worden opgezonden aan ’s lands regering waarin eenstemmig en eenvormig op volkomene vrijheid van aangedrongen door geheele afschaffing in- en schatkist dit niet invoering van een vast invoerregt ƒ5 voor f 3 voor uitvoer adres in opgemaakt die wijders den ernstigen wil hebben uitgedrukt van niet te zullen rusten vóór de graanwet ge vallen is. Groningen, 11 Januarij. Zaturdag mor gen, ongeveer 9 uur, is alhier buiten de Oos- terpoort een meisje van. 4 jaren zoodanig ge brand dat zij in weerwil van de spoedig in geroepen geneeskundige hulp, en alle betoonde dienstvaardigheid dien nacht te 12 ure is over leden. Dit kind, waarvan de ouders werklieden zijn, werd slechts een oogenblik alleen gelaten doordien de moeder eenig goed legde te blee- ken terugkomende zag zij de kleederen van het wichtje in vlam en was het kind nagenoeg aan bet geheele ligchaam gebrand. Dit levert wederom een voorbeeld opboe gevaarlijk het is, dat de ouders hunne kinderen alleen laten bij licht of vuur. Groningen, 11 Januarij. Volgens eene statistieke lijst der op den 1 Januarij regerende tweeënvijftig Europesche souvereine vorsten be vinden zich daaronder twee boven de 70jaren, namelijk, de koning van Hannover, die ruim 75 jarenen de koning der Franschendie ruim 73 jaren telt. Van de overigen zijn er dertien tusschen de 60 en 70 jaren oud veer tien tusschen de 50 en 60 elf tusschen de 40 en 50twee tusschen de 30 en schen de 20 en 30, en twee, welke 20 jaren tellen, namelijk de koningin van i je die slechts weinige maanden ouder dan 16 winsten twijfel, moest worden aangenomen j jafell cn de vom vau Waldeck, die, nog geen volle 16 jaren oud alzoo de jongste van al de genoemde souvereinen en de eenige is, welke nog onder voogdijschap staat. De vorst van Schaumburg-Lippe heeft, wan neer men den tijd zijner minderjarigheid mede rekent van deze allen het langst geregeerd namelijk bijna 1 1 tog van Parma te weteu 32 jaren. Den paus niet medegerekend zijn zes dezer vorsten nooit gehuwd geweest en vijf weduwnaars. Assen, 11 Januarij... De keikeraad der Her vormde gemeente te Assen beeft van het colle-. gre van kerkvoogden verzocht, dat in het aan bouw zijnde kerkgebouw geene zoogenaamde gedistingueerde zitplaatsen voor burgerlijke col- legien of autoriteiten worden daargesteld. Naar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1