NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 6. 1847. 2de Jaargang. Woensdag den 20 Januarij. n V 's Gravenhage, voor het provinciaal gcregtshof in behandeld de zaak tegen F. de G. 1 irgemeester te P.beschuldigd van epleegd valschbeid in eene akte post behoorende. F’ volgens men van stand in het register te in te schrijven een gegeven was geworden eene werkelijk in het register was ingeschreven. De beschuldigde heeft de feiten bekend, weswege hij teregt stond. Het openbaar ministerie heeft bij monde van den adv.-gener. den heer mr. Gefken de beschuldiging volgehouden en ge- requireerddat de beschuldigde zou worden schuldig verklaard aan de misdaad hem ten las te gelegd en te dier zake veroordeeld tot de straffe van het zwaaijen met het zwaard ovei’ het hoofdtot tuchthuisstraf dan 20 jaren, tot betaling in de kosten, verdediger van de inzonderheid gepleegd was zoodat de misdaad in den zin der wet niet was 1 spraak in acht dagen. o I- :o; iCk BINNENLAND. i BUITENLAND. 1 t. 1G en rus tle die klagte daar eenige personen >en >etc« J op mas* Ogen 127 pd. 27 en ren B‘1 ‘I ito 19 bet tot wel va dari en- oc lap He len liet ruar ,(,g den i cle 1 ■hts ijze- den ■ofd was 18 graden; gr. om 11 uur 23 gr. Bij den heer i eene belang en gemaakt goud ge- de dader alreeds door men zag een welge- jas goed gekneveld die kooplieden geleiden alwaar de het waterkantoor en 8 uur uur 20 gr*5 1 lijk had dit door onvoorzlgligheid veroorzaakt ongeval een menschenleven kunnen kosten. Wij herinneren bij deze gelegenheiddat dc liefhebbers van het scliaatsrijden doorgaans tot eenen vasten regel hebben, om. bij liet ont moeten van anderen zoo veel mogelijk regts af te houden. Tilburg, 13 Januarij. Heden morgen ver trok uit onze stad gevankelijk de heer G. A. C. VImarkies de Thouars. Deerniswaardig is de toestand, waarin de voormalige 1ste luitenant der 1ste afdeelinguit een aanzienlijk Franscli geslacht geboren, thans verkeert, daar hij ont bloot van alle middelen zelfs van het noodig- ste, wat hem tot beschutting tegen het barre weder moet strekken bijna van koude en gebrek in den ziekelijken toestand, waarin hij geduren de zijnen geheelen togt verkeerd heeftmoet omkomen. Dank zij dus het bestuur en der voor name autoriteiten dezer stad welke zoodra des mans tegenwoordigheid bekend was, zich niet hebben onthouden, hem, niet alleen in zijne gevangenis te bezoeken maar zelfs van datgene te voorzien wat zijn ongewoon lijden kon le nigen. Zoo zag men den edel achtbaren heer ridder Beckers en den edelen heer Mutsaers den markies bezoeken hetgeen door menigen belangstellende gevolgd werd. g'»8 ure ii de i wen ren weg was dat ■olg- der- loeg larts ücn. mij h-t nrte laar Weenen, 9 Januarij. Het volgende mag strekken tot een karaktertrek van de Hongaar- sche regtpleging. Het criminele geregt te Linz had voor eenigen tijd van wege het bestuur van het comitaat U. eenen brief ontvangen waarbij hetzelve werd verzocht, zoo mogelijk een paar alhier in hechtenis zittende gaauwdie- ven onder goede bedekking over te zenden daar deze door confrontatie met eenige in Hon garije, bij vonnis van de krijgswet, gevangen genomene booswichten belangrijke diensten ter ontdekking der misdaad zouden kunnen verlee- nen. Bet criminele geregt voldeed aan dit ver zoek maar toen een half jaar daarna niets meer van de geheele zaak vernomen was vraagde het criminele geregthoe het met de zaak stond. Maar hoe veel schrik verspreidde het antwoord, dat uit Hongarije kwam, namelijk, dat liet co mitaat door de confrontatie ook overtuigd was geworden van de schuld van al de beschuldig den en dezen, volgens de krijgswet, dadelijk had laten ophangen. Daardoor zijn gevangenen ter dood gebragt geworden wier veroordeeling niet behoorde tot de competentie van den Hon- gaarschen regteren wier misdaad in Oosten rijk, alwaar geene krijgswet was afgekondigd alleen met eenige jaren tuchthuisstraf zoude ge boet moeten worden. Wij weten niet wat het criminele geregt in deze treurige zaak doen zal. Frankfort, 12 Januarij. In verscheidene Duitsche staten is men voornemens maatschap pijen op te rigten met het doelom onbebouw de gronden te ontginnen. Men hoopt daardoor eene aanzienlijke vermindering in het groote aantal behoeftigen te brengen. Uit Rome schrijft men het volgende: Even als voor twee jaren zal de prinses Albert ook bij haar tegenwoordig bezoek van Rome de be oefenaars der kunst aanmoedigen door aankoop van uitstekende werken. Ter uitvoering van een, naar men verneemt, voor den koninklij ken grafkelder te Delft bestemd groot basreliëf verbeeldende de opstanding van Christus is door II. K. II. een concours onder de kunstenaars van der Ven Jerichow en Henschel uit Kas sei geopend. Uit Zwitserland. Freiburg, 8 Ja nuary. De nacht van gisteren op heden is zon der storting der rust afgeloopen. Heden mor gen ten 5^ uur zijn 1290 man naar Muiten op marsch gegaan. Met dit korps vertrok de staats raad Techtermann als commissaris der regering. Tegen den middag is dit korps zonder tegenstand in Murten binnengetrokken nadat de voornaam ste hoofden zich verwijderd hadden de bevol king is daar zeer rustig. Heden morgen arri veerde alhier eene deputatie uit Bern welke geleerdheid bij de Hervormde en andere Prote* Stantsche gezindheden worden gehouden en als zoodanig gedurende ten langste twee jaren na de inschrijving vooi’ de nationale militie gereg- tigd zijn tot de aan deze betrekking toegekende tijdelijke vrijstelling van de dienst, de lotelin- gen der zool evengemelde gezindheden, die zich met het oogmerk om den geestelijken stand te omhelzen behalve in de oude talen en lette ren tevens hebben geoefend en nog oefenen in de Hebreeuwsche taal en letteren, en van deze oefeningen, door behoorlijke getuigschrif ten kunnen doen blijken. De thermometer aan heden het koudste Om 7 om 9 uur 19 gr*; om 10 uur 21 gr. om 12 uur 22 2 3 en 4 uur 24 gr. Amsterdam, 16 January. Wij vernemen dat eene commissie uit belanghebbenden bij den handel in granen uit verschillende steden des rijksvertegenwoordigd door de heeren S. de I Clercqvan Amsterdam, B. Verbruggevan 1 Rotterdam, en J. F. de Greve, van Schiedam, dezer dagen op eene audiëntie bij Z. M. den koning is toegelaten ten einde het ad”es aan te biedendat in onze meeste handelsteden ten voordeele van eenen zoo veel mogelijk oilbelem- merden graanhandelmet behoud van de bepa lingen wegens entrepót-fictiefonderteekend is geworden. Wij vernemen verderdat deze com missie door Z. M. met de meeste welwillend heid is ontvangen geworden terwijl ook daar na een onderhoud bij Z. Exc. den minister van financiën de commissie in—de overtuiging heeft bevestigd dat deze belangrijke aangelegenheid een punt van ernstige overweging bij de rege ring uitmaakt. Rotterdam, 14 Januarij. S. in de Hoogstraat is gisteren rijke diefstal in bijouteriën i pleegd. Heden echter was de policie gearresteerd en kleed heer in bonte pelsj naar die kooplieden geleiden alwaar de voor werpen of verkocht of te koop zijn aangeboden. Leijden, 14 Januarij. Eergisteren werd in de Roomsch-Katholieke kerk op het Steenschuur alhier toegewijd aan den II. bodewijk eene lijkdienst gecelebreerd voor wijlen den graaf van St. Leu tijdens de ramp van Leyden koning van Holland. Door den herder der gemeente, den weleerwaarden heer H. Tomas werden de geloovigen in eene korte toespraak opgewekt tot dankbaarheid die wel allen moest bezielen bij de gedachte aan den vorst, die op het oogen- blik der ramp zijnen onderdanen zoo treffend ter hulp snelde maai1 bijzonder de gemeente omdat zij het schoone kerkgebouwwaarin zij de godsdienst uitoefent aan de milddadigheid van den overleden vorst heeft te danken. Arnhem, 15 Januarij. Bij vroegere berig- ten nopens de zaak van kapellaan Gepkenskun nen wij, van onze zijde; nog voegen, dat het zeker is dat Maria Wiegerink eene klagte van laster tegen den heer Mr. B. Reigers, den ver dediger van den kapellaan voor ons hof, en te gen Jan ter Linde heeft ingebragten dat het schijnt, dat de reis van de commissie uit het hof een gevolg is geweest van men verneemtdat er reeds voor en door die commissie te dezer zake als getuigen zijn gedagvaard. Groningen, 14 Januarij. Dingsdag mor gen hebben eenige schaalsrijders die te zamen aan eenen zoogenaamden ijshaak met de scherpe punt vooruit reden de onvoorzigtigheid gehad tegen den schippersknecht Geert Fokkes Mulder aan te rijden, met het gevolg, dat de punt van den haak tot aan den weerhaak toe in zijn ligchaam drong. Hij werd in een naburig huis gebragt, alwaar hem dadelijk heelkundige hulp werd verleend. Hij is daarna naar het akade- misch ziekenhuis vervoerd en wordt thans al daar verpleegd. Zijn toestand is thans gunstig i en hij zal wel spoedig hersteld zijn. Maar ook dit geval kan tot leering .strekken, om toch steeds voorzigtig te zijn op het ijs; hoe gemak- S ,EEa, 16 Januarij. Tei' dezer stede is het w* ervermaak op schaatsen geopend door 32 van de keur onzer jongelingschap, die om ee nen fraaijen prijs en premie hebben gewedijverd. De prijs (eene zilveren tabaksdoos) werd roem- en de premie en lepel) door Jan Bouw- in het locaal en aan de de goede orde van niet hooger eener geldboete en De heer Junius v. Ilemert trad als den beschuldigde op en toon- I aan dat bier geene kwade trouw 1 van valschbeid der wet niet was begaan. De uit- deze zaak is bepaald op heden over vol behaald door Age Jongsma, feene zilveren vork leesler. De nitdceling had plaats i: der stoomboot-maatschappij alwaar en aan de welwillende pogin- de begunstigers dezer ige hartelijke toast werd toegewijd. 14 Januarij. Heden is Zuid-Holland voormalig te hebben eene aktetot zijnen Die valschbeid is gelegen het openbaar ministerie, in het verzui- als ambtenaar van den burgerlijken van aangifte van geboor- kindhetwelk hem aan was geworden en eenigen tijd daarna akte te hebben afgegeven als of het kind erkelijk in het register was ingeschreven. bloem 1 onzer jongelingen der directie alsmede aan gen van den kastelein en rijderij men Alen verzekert, dat er aanstaanden dings dag, den 19 dezer, ter viering van bet verjaar feest van II. M. de koningin weder een groot bal ten hove zal worden gehouden. Bij die ge legenheid zal het nieuwe gedeelte van het pa leis van Z. M. in het noordeinde, luisterrijk door gas worden verlicht. Amsterdam, 13 Januarij. De troonrede van den koning der Frauschen is kort, krach tig en voor eene troonrede veel betee- kend. De zekere hoop op eenen duurzamen algemeenen vrede is noch krachtiger uitgedrukt dan men had durven hoopen het laconieke »J’ai proteste,” zonder iels meer, ten aanzien van het schenden van het Weener traktaat door de Noordsche mogendheden is eenigerinate een waarborg, dat Frankrijk althans daarom den vrede niet zal verstoren. Zeer bescheiden wordt aan het huwelijk van den hertog Van Montpen- sier geen ander regtstreeks belang gehecht, dan dat van het huisselijk geluk des grijzen konings voor de staatkunde zal het niet meer zijn dan een band van vriendschap tusschen twee staten die sedert lang reeds vriendschappelijk verbon den waren. Algiers wordt zachtkens aan meer en meer kolonie. Maar van Otaheite wordt met geen woord gerept. Amsterdam, 14 Januarij. Naar men ver neemt, hedft zeker aanzienlijk ingezeten dezer stad, chef van een administratie-kantoordezer dagen zich heimelijk uit de voeten gemaakteen deficit achterlatende, dat eene bijna ongelooflij ke groote som bedraagt. Amsterdam, 15 Januarij. Het Staatsblad no. 65 bevat een besluit dd. 26 December jl. houdende nadere bepalingen op het punt der tijdelijke vrijstelling van de dienst der nationale militie van zoodanige jongelingen welke zich bestemmen tot den geestelijken stand bij de Her vormde of andere Protestantsche gezindheden zullende voortaan’, doch uitsluitend voor zoo veel de verpligtingen ten opzigte van de natio nale militie betreftook als student in de god-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1