EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEliWS- No. 7. 1847. Zaturdag den 23 Januari]» 2de Jaargang, J, 'I ‘i e; Hl H >1, gt- la- n, BINNENLAND. dit echt 4 BUITENLAND. ie v. I. ALLERLEI. er cl. is. ns- de 'L, IA- en me nd. on- :n, [ei der Ja- aan .‘ze len je- ■or 17 to ie 3ek >7, fij- n K- JI- en rd- en be en P- I- ■t. 5, t; t. iii- >t •n, ■én jel "ff- van Tietjerk M orkum de i Meile Kastelein., van der IKal, van en beslissende roeden tegen hem ook dit droevig voorbeeld men van vens sabel in de vuist op een sabelhouw slag met oenen stok van den Hij verklaarde Poolsch ühianeu en daarop naar Men vond bij Pozen en in 1845 sten tijd veel besproken wel eens verwonderd dat justitie niets gedaan we<d verhalenin r 1 om voorkomen tegen te spreken wondering zoude ophouden zoo zoo goed als hier onderrigt was, ge pogingen die het geregtsbof aanwendtom de waarheid op bare wijze in en pligtmatig is het om door een te voorbarig oordeel vooruit te loo- pennoch door ontijdige openbaarmaking te belemmeren of te doen mislukken. Ieder die. het goede voorstaat, die niets wenscht dan dat de misdaad aan het licht kome, en dat alle schuldigen worden gestraft late dus de justi tie haren vrijen loopen schorte zijn oordeel op totdat deze netelige zaak tot de gewensch- te klaarheid zal zijn gebragt. Groningen, 18 Januarij. Onder de gemeen te Beduin heeft een betreurenswaardig ongeluk plaats gehad. Op de boerenplaats van den land bouwer R. van der Riet te Ellerhuizen wilde men donderdag morgen de schapen wasschen en was daartoe het benoodigde water waarin eene aanzienlijke hoeveelheid rattenkruid gemengd was, in gereedheid gebragt toen men in dat voor nemen verhinderd werd door het bezoek van eenige vrienden, en het mengsel voorzigtigheids- halve plaatste in de melkenkamer. De vrouw van van der Riet, Helena Abrahams Santé ge naamd, die ziek te bed lag, verzocht intusschen hare oude moeder om eene kom drink water. On gelukkiglijk schepte deze uit het verkeerde vat en geeft hare dochter het door rattenkruid ver giftigde water te drinken. Eenige oogenblikken daarna gevoelt de lijderes eene hevige benaauwd- heid men giste daarvan weldra de verschrikke lijke oorzaak en baalde oogenblikkclijk genees kundige hulp, doch te laat: het mengsel was te sterk vergiftigd nog dienzelfden avond stierf de brave, oppassende huismoederin den ouder dom van ruim 34 jaren diep betreurd door haren echtgenoot en oude moederdie nog daar enboven de grievende smart heeft, de onschul dige oorzaak te zijn van den vroegtijdigen dood barer dochter, die drie kindertjes nalaat. Al wederom een slagtoffer van het rattenkruid Mogt het toch eenmaal gelukken iets tc vin den om dat gevaarlijk middel te vervangen of althans minder noodzakelijk te doen zijn en 1 op nieuw leerendat niet te voorzigtig kan zijn bij het gebruik dat middel hetwelk zoovele menschenle- kost. men moeijelijk is na boude of niet, wel onderrigt zij katie en vooral van een rapport volgen ingezonden door eene benoemd De drooging van het bereide schietkatoen moet met de grootste voorzigtigbeid bewerkstel ligd worden omdat het katoen op eenen zeer lagen warmtegraad die niet goed te bepalen is ontvlamt. Wij deelen eene zaak die wij zel- ven bijgewoond hebben, hier medei schietka toen, dat men in eene fabrijk droogde door hét aan eenen heeteh luchtstroom bloot te stellen vatte vuur en heelt belangrijke ongelukken ver oorzaakt. Men heeft dit ongeluk daaraan wil len toeschrijven dat de lucht meer dan ge woonlijk verhit was dus kan eene vermeerder de warmte van slechts eenige graden eene ont ploffing te weeg brengen. van vorige jaar uit Bremen vertrokken be Dc fabrikatie van het maar het schijntdat een verbod dat zoo of men zich er aan van belang dat men de gevaren dezer fabrij- Wij laten van policie Mannheim, 9 Januarij. Uit de jaarlijk- sche opgaven, betreffende de aanvoeren uit Ne derland langs den Rijn, blijkt, dat in weerwil van de concurentie welke door de route over Belgie ontstaatde Nederlandsche handel toe genomen is. In het jaar 1846 werden direct uit Holland alhier aangevoerd 710,517 ctn. (in het jaar 1845 werden met met niet voorzien zoodat tuigen in beslag moest Te IJscholl in liet kanton Waadtheeft onlangs een jong man zich telven in itjne hut, met opzeiverbrand de man had een martelaarsboek gelezen en waande, door den vuurdood den hemel te zullen verwerven. Te Berlijn meldt men redden, daar de diep ingedrongen kogel alleen de gezigtsbeenderenniet den schedel schijnt beschadigd te hebben. Soest, 14 Januarij. Heden heeft men hier een voorbeeld van onbaatzuchtigheid gezien, hetwelk onze armenkassen in dezen moeijelijken tijd zeer te stade komt. Zekere freule Van Boe renburg den 10 dezer alhier overleden, had haar geheele vermogendat in 27,000 thalers bestond bij testament aan den kapitein Beijev vermaakt, ondei’ bijvoeging, dat zij het geheel aan hem overliet, hoeveel hij daarvan tot mildda dige oogmerken besteeden wilde. De brave man heeft van de geheele som niets voor zich ge nomen maai’ 20,000 thalers aan de hier be staande armen-inrigting overgemaakt, terwijl uit de verdere 7000 thalers 4000 gulden aan ver wanten der testatrice uitbetaald zijn en het overschot tot liefdadige giften te Lengsfeld in Saksen-Weimaraangewend is op welke plaats de naaste verwanten der overledene woonachtig zijn. Hamburg, 13 Januarij. Men meldt uit Bremen dat terwijl de Elbe en de Scheld© door de vorst zijn gesloten de Wezer nog al tijd voor de scheepvaart geopend is. Den 10 Januarij vertrokken noch 4 schepen onder welke één met landverhuizers naar Amerika. Het aantal landverhuizers die in den loop het 1 draagt ruim 32,000. Parijs, 17 January, schietkatoen is verboden zich niet stoort aan te gaan Het is dus van de drooging. aan den prefect commissie te dien einde 647,450 ctn) deze goederen aangebragt met 172 zeilschepen 150) en met 104 stoomschepen (in 1845 78). De Hollandsche beurtschepen waren genoegzaam, om alleen in de behoefte te men nog een aantal hulpvaar- nemen. Rog A zen, 11 Januarij. Zaturdag 11. eisch- te in zekere herberg, een gendarme van eenen vreemden man van buitengewone grootte dat bij zich zou legitimeren. Terwijl hij het hem overhandigde panier’ onderzocht en voor onvol doende verklaarde haalde gezegde persoon eene pistool te voorschijn en schoot den gendarme door het hoofd. Eenen boer, die hem wilde vatten, schoot hij insgelijks neder en nam voorts de vlugt naar een nabijgelegen bosch. Al die zich op dat tijdstip in de herberg bevonden Arnhem, 17 Januarij. Het j- ----- den kapelaan Gcpkens gevoerd is in den ]aat- tijd veel besprokenen men 1 t er van de zijde der om de zonderlinge sommige dagbladen medegedeeld dien veroordeelde als onschuldig te doen maar die ver men overal van de ijveri- van Gelderland de waarheid op eene onloochen- het licht te stellen. Verstandig die maatregelen niet Sn EEK, 20 Januarij. Heden heeft alhier de aaugekondigde hardrijderij op schaatsendoor manspersonenplaats gehad om eenen prijs van /l20-« en eene premie van y30-« en is, niet tegenstaande het sneeuwachtige weder van den voormiddag weinig toevloed van menschen deed verwachten, echter, bij de gunstige wending van liet weder op den namiddag, door duizen den aanschotlwers bijgewoond geworden. Vier enzestig rijders waaronder dc bekwaamsten in deze, op zich zelve eenvoudige, en nogtans zoo bewondi renswaardigckunst wedijverden om den voorrang in het hardrijden, welke ein delijk bij deze gelegenheid regtmatig werd toegekend aan terwijl Okke beide laatste i heeft verloren zoodat eerstgenoemde den prijs en laatstgenoemde de premie behaalde. De spiegelgladde baan, de doelmatige inrigting de goede besturing en afloop van alles waarbij geenerlci stoornis of ongeluk hoegenaamd plaats vonden verhoogden den luister van dit echt Friesch volksvermaak. ’s Graven h age, 18 Januarij. Het hof in Zuid-Hoiland, tweede kamer, heeft lieden des- zelfs arrest gewezen in de zaak van L. Proos Hogendijk notaris te Zwammerdam, en C. E. P. van der Min, Secretaris der gemeente Ze venhoven. Het hof heeft bij een zeer breed voerig arrest al de feiten nagegaan en ten slot te verklaard, dat het den hove uit alles wettig en overtuigend is gebleken en alzoo is bewe zen dat de eerste beseb. in zijne betrekking van notaris, den 23 April 1844 te Zevenho ven een proces-verbaal van eene gehoudene vei ling en verkoop heeft opgemaakt waarin be- driegelijke onware daadzaken als ware worden vermeld en gestaafd en dat de 2de bescli. ter kwader trouw heeft gehandeld door toe te la ten dat, des bewust, dat proces-verbaal werd opgemaakt en onderteckend en dat daarin han delingen en ontvangsten aan anderen werden toe- gesclireven die hij zelf gedaan en genoten had. Het hof heeft derhalve den Isten bescli. schul dig verklaard aan valschheid in eene openbare en authentieke acte door het wezen dier acte bedriegelijk te veranderen en onware daadzaken daarin als waar te vernielden en te staven, en den 2den bescli. aan de medepligligheid aan die valschheid door des bewust den dader bij te staan in de daden die de misdaad moesten doen gelukken en voltooijen. Het hof heeft de schuldig verklaarden mits dien veroordeeldbeiden tot de straf van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd uit te voeren binnen de stad Leijden met al de toebereidselen die bij onthoofding zouden moe ten worden gevolgd; elk tot eene tuchthuisstraf, de eerste voor den tijd van neven en de twee de voor den tijd van vijf jaren ieder in e.ene geldboete van ƒ50 elk geheel in de kosten en boeten, des noods invorderbaar bij lijfsdwang, voorts de eerste veroordeelde ontzet uit zijne betrekking van notaris in het arrondissement Leijden, residerende te Zwammerdam en einde lijk bevolen de aanplakking van een extract van liet arrest te ’s Hage Leijden, Zwammerdam en Zevenhoven, ingevolge art. 301 302 wetb. van Strafvordering, heeft liet hof uitgemaakt, waar in de vervalsching van het proces-verbaal be stond, en hoe daarmede, alsmede met de stuk ken van overtuiging en van vergelijking, over eenkomstig die artikelen zal word dl gehandeld. Rotterdam. 18 Jannarij. Gisteren werd op eenige boerenwagens alhier aangevoerd eene aanzienlijke hoeveelheid goud en zilver in spe cie cn baren hetwelk te Scheveningen was aan wal gezét uit de mail-stoomboot Rainbow ka pitein Norwood. Van een zoodanig transport was tot heden nog geen voorbeeld geweest. Al len lof komt der directie van de General-Steam ff Irrigation Companij toe, voor het beleid en de zorg waarmede zij de overbrenging van de ze' aanzienlijke waarden heeft doen bewerkstel ligen. proces tegen vervolgden hemweldra wist men in de stad i ucu laai- 1 wat er gebeurd was en onmiddellijk werd de heeft zich vlugteling door een aantal menschen nagezet. Eindelijk aan zijne ontkoming wanhopende, bleef hij staan ontdeed zich van zijné kliede ren tot op het hemd en knielde neder. Jn de eene hand hield hij eene tweede pistool in de andere hand twee lange dolken cn zoo dreig de bij onbarmhartig ieder neder te schieten zoo iemand het durfde wagenhem te nade ren. Het publiek bleef op eenen eerbiedigen af stand staan. Nu verzocht de moordenaar, dal men hem zou toestaan te bidden en dat hij zich dan zelf zou dooden. Terwijl hij zoo lui de zijn gebed uitsprak pakte een op hem aan gebiste hond hem in den rug cn een oud man van 73 jaar viel met eene i hem aan. De pistool weigerde verlamde den rig erarm, eeni’ den linker, en nu gelukte het, zich moordenaar meester te maken, den veldtogl van 1830 Jn een 1 regiment bijgewoond te hebben Frankrijk uitgeweken te zijn. hem kaarten van het district van Pozen en Brom berg. De geneesheeren hopen den gendarme te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1