S Zat ur dag den 6 February* 1847. No. 11. 2de Jaargang. BINNENLAND. I H >1 ik Ive bc- ii i- liet getal I 4 r fi zoo zoo rant lieden is strafz.be- teer ro-t i lic- en we- tge- mjn ing. (1 n o o niet u ee- zijn ;eld. lak ren, igen 9 S- le b n of ■jo ta m ard >ed. ge- I eer ni isie er lag aat tan goederliand dat er Raai te uit Noord- gekomen brief van een merkwaardig' Z. K. II. prins Hen- die gisteren avond in goeden welstand in de residentie is dier handen wat te moeten ter zijde schuiven en het was wel degelijk een plaatsvervanger Misschien had die remplacant van eenen nieu wen aard, gedurende den winter, geen middel van bestaan, en dustegten geldelijkc belooning er niets tegen gehad, twee maanden in de gevan genis door te brengen. De grap was echter niet van langen duur. Men spoedde zich den waren veroordeelde te ontdekken en hem de plaats te doen bekleeden die hem toekwam. Den plaatsvervanger werd gedurende den tijd der nasporingen, een minder aangenaam locaal aangewezen. Amsterdam, 3 February. Wij verheugen ons dat de treffende uitnoodiging van het stads bestuur en liet bartelijk woord der geestelijk heid Arnstels burgerij wederom bereid gevonden en genoopt hebben de milde hand ten behoe ve van verarmde stadgenooten uit te steken. De gisteren gehoudene collecte beeft pl. min. ƒ38,000 opgebragt. De som is hoogst belangrijk met het oog op hen, wier milddadigheid ze schonk zij is gering in verhouding tot vele duizenden, die er een aandeel in verlangen en behoeven. De bedeeling zal naar men vermoedt be staan in levensmiddelen (soep en brood) en voor een klein gedeelte in geld. Ter vermijding der hoogst kostbare en omslagtige depóts, waarvan men zich in het verleden jaar bediend heeft zon de aanschaffing van het brood thans aan 1111. wijkgecommitteerden zclven toevertrouwd en daar bij de gelegenheid opengelaten worden om de bakkers in de onderscheidene wijken met de le verantie te kunnen begunstigen. TlEL, 3 February. Men schrijft ons uit Zutphen Als een treurig staaltje van boosheid en snoode ondankbaarheid van beweldadigden jegens hunne weldoeners, kunnen wij, helaas! mededeelendat eene werkinrigtingvan wege de Hervormde diaconie bier ter stede lot stand gebragtmet het lofwaardig- doel om den be- hoeftigen arbeid en alzoo brood te verschaffen den wrevel van eenige bedeelde, verachtelijke luiaards in eene erge mate beeft opgewekt in zonderheid tegen den eersten ontwerper van die hoogst nuttige inrigting den weleerw. heer A. Rutgers van der Loeff. Dezer dagen, gelijk algemeen verhaald wordt, Zou da, canaille zijo weleerw. een eind touw te huis hebben gezon den met een’ brief, inboudende dat hij zich daarmede zou opknoop en IJa, men verze kert ook, dat zijn weleerw. de vorige week door eenen troep dier ellendigen op straat zou aange rand zijn, bijaldien fatsoenlijke lieden zulks niet hadden verhinderd. Zwolle, 29 January. Een landman uit de ze streken was dezer dagen het offer van eene kleine opligtcrij. Een heer en eene dame kwa men in de herberg van zijn dorp aan en ga ven hunnen wensch te kennen dat een of an der rijtuig hen naar Zwolle mogt willen ver voeren, alwaar voor hen eene erfenis van 800 baar geld te ontvangen was. AI spoedig werd er een boer gevonden, die hen tegen eene ze kere belooning derwaarts zoude brengen. De boer betaalde op verzoek de tollen de verte ringen en ook het middageten bij den kastelein alhier, waarop mijnheer en mevrouw uitgingen, om eventjes de erfenis te gaan ontvangen en vervolgens boer en kastelein te betalen. Reide waren, naar men later vernam, den weg naar Deventer ingeslagen, terwijl de boer zich de onkosten der reis en van het middageten moest getroosten. Men wil dat de mevrouw een mijnheer is geweest, en beide een paar scha vuiten zijn. Wij vernemen van twee brieven van Ds. van Amerika geschreven, aangekomen zijn, welke eerstdaags met nog eenen brief van een kolonis ten huisgezin van zeer merkwaardigen inhoud onder den titel van Noord-Amerikaansclie stem men in het licht zullen verschijnen. De alom verspreide copiëu zijn reeds van zulk eenen uitgebreiden invloed geweest, dat de begeerte om het land te verlaten waarlijk reeds groot genoeg r nog als met vernieuwde kracht ont waakt is. Onder meerderen berigt men ons dat de geheele afgescheidene gemeente te Borselen in Zeeland, op weinige leden na, eerlang der waarts vertrekt. Het laai zich aanzien dat de berigten welke deze mannen van daar naar hunne provincie verzenden zullen, den Zeeuw, zoo nabij de zee en zoo bekend met die ele ment, spoedig zullen opwekken, om bij groote- re massa's van hier tc gaan. In Noord-Amerika schijnt een bijzondere lust te bestaan, om er Hollanders te ontvangen on der anderen getuigen hiervan berigten welke daar verspreid en onderteekend worden door Ds. de AA ittpredikant te New-York in den Christian Intelligencer. Groningen, 1 February. Het provinciaal geregtshof heeftbij arrest van den 29 Janu ary jl.de beschuldigde Grietje Harms Draai- jer, vrouw van Hendrik Berends Kommies, ar beider, wonende op de Onstwedder Tange, on der Onstwedde schuldig verklaard aan hel af leggen eener valsche getuigenis in eene cor rectionele zaak ten voordeele van de beklaag de en haar te dier zake veroordeeld tot tepronkstelling op een schavot, gedurende een vierde uurs en tot vijf jarige rasp- of tucht huisstraf; doch baren medebeschuldigde, ge noemden II. B. Kommies uit aanmerking dat niet genoegzaam regtens en overtuigend was be wezen dat deze zich insgelijks aan die misdaad zoude hebben schuldig gemaaktdaarvan vrijge sproken ten gevolge waarvan deze dan ook da delijk daarop is in vrijheid gesteld. De Provinciale Groninger Courant me\dt-. Volgens den studenten-almanak die eerstdaags in het licht verschijnen zal zijn er thans aan de akademic alhier 253 studenten waarvan 38 in de godgeleerdheid, 11 in de letteren uitslui tend, 19 voorbereidend voor de godgeleerdheid $0 voorbereidend voor de regten 57 in de ge neeskunde 78 in de regten 3 in de natuurk. wetenschappen uitsluitend, 17 als voorbereidend voor de geneeskunde studeren. Het getal van het vorige jaar bedroeg 259. Het te Zwolle in het licht verschijnende dagblad Overijsseleen oppositieblad, maar dat in veel gematigder toon dan de Arnhemsche Couranten met eene onmiskenbare bekwaam heid geschreven wordt, hangt een onrustbarend tafereel op, hetwelk wij hopen dat eenigzins overdreven is gesteld van de armoede in de benedenstreken der Tieler- en Bommeler-waard alwaar de nood tot zulk eene hoogte zoude ge klommen zijn dat men alom troepen armen soms tot op tien uren afstands van het huis hun ner inwoning, liet land ziet alloopen en dat er plaatsen zijn waar het getal van aanbellen de bedelaars op 100 tot 150 dagelijks berekend wordt. De armoede is eerst een troetelkind geweest,’’ zegt de genoemde Couranthetwelk men met een brokje brood konde tevreden stel len. Eerlang slaat het, hier en daar, een on deugende knaap te worden die dengene in het aangezigt slaatdie niet gewillig en terstond helpt. Zoo lang de armoede passief blijftis zij eene liefhebberij-studie der philanthropic wordt zij actief, dan is zij eene teuggellooze bendedie geen’ diefstal of roof schroomten waartegen gevangenis- of schavotstraf weinig ver mogen. Moet ik van twee kwaden één kiezen zegt het verwende troetelkind gevangenis of hongerdoodzoo is de keuze gewis niet moeije lijk. Die tijd is nabij. De gevangenissen zijn gevuld de ontzettende massa tot bedelzucht vervallene armen wordt sterker en sterker.” Doeveren, 27 January. Hoe ver men te genwoordig in de kunst van bedelen gevorderd is, en welke middelen men te baat neemt, om den eenvoudigen burger af te zetten bleek ons in den loop der vorige week. Een groot ma ger man die er geenszins voordeelig uitzag kwam bij ons (19 January) met waggelende schre den het dorpje in tot voor het huis van den dominé alwaar hij eensklaps omvielvreesselijk begon te kermen en eindelijk te stuiptrekken. In een oogenblik waren alle inwoners op de beenieder haastte zichom den armen man Sneek, 5 February. Wij vernemen, dat de Raad dezer stad tot conrector aan de Latijn- sche school alhier heeft benoemd den beer L. P. Ouwerslootcandidaat in de letteren te Heemste de en tot hoofd-commies van de plaatselijke belastingen, den heer A. Buisma commies van ’s rijks belastingen, thans te Bergum. ’s G R A V E N H A G E 31 January. Deze dag is een dubbele feestdag voor het koninklijk gezin zoowel uit hoofde van het verjaarfeest der ede le vorstin dat gevierd wordt als wegens de gelukkige terugkomst van drik van Hoogstdeszelfs zeereize wedergekeerd. ’s Graven rage, 3 F ebruarij. voor den hoogen Raad kamer van handcid geworden het beroep in cassatie, inge steld door den Hr. C. A. Thieme, drukker en uitgever der Arnhemsche Couranttegen een arrest van het hof in Zuid-Hollandvan 7 Nov. 11. De raadsheer, Mr. de Greve, heeft in een omstandig rapport den stand des gedings aan den Raad herinnerd, en de punten van verschil tusschen beslissingen en meeningen zoo van de onderscheidene regterlijke collegiën waar het is behandeld, als van het openbaar ministerie daarbij doen uitkomen. -Vervolgens heeft Mr. Dirk Donkei- Curtius voor den requirant andermaal de verdediging voorgedragen. Bij het sluiten dezes was de Pl. nog aan het woord. De Staals-Courant bevat een vergelijken de staat van de op ultimo December 1845 en op ultimo December 1846 in de vaa’rt aanwezi ge Nederlandsche zeeschepen en van derzclver lastdragenden inhoud. Blijkens dien staat waren op ultimo December 1845 1869 schepen in de vaart, metende 185,186 lasten, zijnde in 1846 door verongelukken sloopen enz. uit de vaart geraakt 35 schepen metende 1938 lasten waar tegen in datzelfde jaar 102 nieuw aangebouwde zeeschepen metende 6526 lasten in de vaart zijn gekomen zoodat het totaal der op ultimo December 1846 in de vaart aanwezige zeesche pen bedraagt 1936gezamenlijk metende 189,774 lasten. Amsterdam, 1 February. Door de Ne derlandsche Handel-Maatschappij zijn bevracht geworden 15 schepen, als: voor Amsterdam?, voor Rotterdam 7, en voor Middelburg 1. Op den avond van 29 January jl. had er te ’s Hage een voorval plaats dat wel vermel ding verdient en dat eene bijdrage tot de mo gelijkheid van remplaceren uitmaakt. In de vo rige week werd door het prov. hof in Zuid— Holland zeker persoon uit die stad wegens las ter enz. in hooger beroep tot twee maanden gevangenis veroordeeld. De veroordeelde toon de zich spoedig bereidom de opgelegde straf te ondergaan. Hij dient zich op dien avond aan den kerker aan om daar gedurende twee maanden ontvangen gehuisvest en onderhou den te worden, als kwame hij in een gewoon logement. Hij verklaarde zich altijd even be reid en lustvol, om zijnen straftijd te ondergaan. Zijn nieuw verblijf wordt hem dan ook aange wezen zijne legerstede is in gereedheid en de man wordt spoedig door den slaap overvallen. Welligt bad men nog nimmer iemand meer be daard en tevreden in den kerker zien komen. Een der deurwaarders bij het prov. geregtshof, die meest gewoon is gevangenen te begeleiden verneemtdat de veroordeelde zich zoo won derbaarlijk en haastig gedragen heeft. De naauw- lettende ambtenaar begint bij al dat vreemde toch eenigen argwaan te krijgen en vraagt den cipier, of die persoon wel de ware persoon is Naar uitduiding scheen dit wel het geval te zijn. Doch.de deurwaarder meende zich daarvan te moe ten overtuigen. De grendels werden derhalve we derom ontsloten en men vindt op de leger stede- wezenlijk-eenen man, in diepe rustdoch die bij ongeluk het gelaat meT Beide handen bedekte. Men was dus nog weinig gevorderd was het de ware schuldige men meende eene

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1