NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOIS IIE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 2de Jaargang. No. 12. 1847. Woensdag den 10 Februarij* sich len H- is ds i - irftv’i" ff BINNENLAND. i f Men leest in de )2 w. 9.50. >ek ver Heden werd burger! ijk neten in één regel ltsing ner 35; sh. v!.; - de cordaat- gcmel- i. Op pd. Por- lea- lee- )ch oor in ide- oor aan en ko lde ;n ich op de. sen •af- ig« ilr. pd. pd. dito 19; 19* 16’ 17 30; 54 5A 00- aar in- tijd ►g» •d, de en- ge- lan lag- ien aar ii rg er- cli- ,er- :oc- n oens- en de De Nassau con- een e hem van ciseh in recon- over 4 weken con- Sneer, 8 February. Op heden is de heer Leendert Petrus Ouwersloot, beroepen conrec tor aan de Latijnsche scholen alhier, in tegen woordigheid van liet edel achtbaar bestuur de zer stad door herren curatoren plegtig §bïn- stalleerd geworden, en zal zijn edele al dade lijk zijne werkzaamheden bij den nieuwen half- jarigen schoolcursus welke op heden geopend is aanvangen. Jongstleden zaturdag te dezer stede een meisje van ongeveer negen jaren plotseling over leden zijnde, zonder voorafgegane ziekte, liep alhier het algemeen gerucht dat het kind ee- nen gewelddadigenalthans geenen natuurlijken dood zoude zijn gestorven. De heer officier van justitie heeft zich, vergezeld van twee deskun digen, naar bet sier! huis begeven, ten line van onderzoek; cn bet verheugt ons te kunnen mel den dat die geruchten ten eenemale van allen grond zijn ontbloot, zoodat hier, naar men ver zekertzelfs-aan geenen schijn van misdaad te denken valt. Dezer dagen werd alhier gevankelijk bin- nengebragt zeker persoon, zoo men zegt, van goeden huize wegens het bij nacht inbreken in de woning van den landman Sijbren Baukes Tiemstra op de bleek, te Bolsward. Als eene bijzondei beid kunnen wij hier bij voegen dat men het vatten van den dader, aan heid en tegenwoordigheid van geest van den Tiemstra zei ven heeft toe te schrijven lettend gemaakt of geworden zijnde, namelijk, op bet inbreken, begaf hij zich niet naar bet ver trek aan welks venster zulks gesch'edde maar ging buitenshuis, en zag den breker reeds ter halver lijf bet venster ingekropen. Fluks greep bij denzeiven bij de, nog ter venster uitsteken de beenen en schoof hem verder naar bin- lien, alwaar bij hem ook door bet venster volg deoverweldigde, en zoo lang met de knie op de borst in bedwang hield, totdat de, terstond geroepene en aangekomene, policie den delin quent in verzekerde bewaring nam, die, naar wij vernemen, buitendien nog een en ander ten zijnen laste heeft, waaromtrent onderzoek wordt gedaan, en waarvan wij later, daartoe in staat gesteld melding zullen maken. ’s Graven II age, 4 February. voor den hoogen raad, kamer van burgerlijke zaken behandeld de zaak van den aannemer G. van Berkum als eischer, tegen Z. M. koning Willem 11 c. s. als erfgenamen van Z. M. ko ning Willem Fredcrik, graaf van Nassau. eischer had vroeger wijlen den graaf van gedagvaard om met vernietiging van bet tract van aanneming, aan hem te betalen som van f 80,907 als restant van hel aan eischer verschuldigde, wegens de leverautiën materialen en arbeidsloonen ten dienste der kerk te Apeldoorn, welke de gedaagde voor zijne re kening had laten bouwen ten einde daarmede de Hervormde gemeente dier plaats te begifti gen, ten bedrage van f 180,934.00. Nadat eene, door de erfgenamen des graafs van Nassau ingestelde, exceptie van niet-ontvan- kelijkheid daarin bestaande, dat deze vordering tegen het rijk moest gerigt zijn bij arrest van den hoogen raad van 9 Mei 1845 was verwor pen, heeft de raad by hetzelfde gewijsde eene expertise bevolen. Na dit rapport, is op lieden door beide partijen geconcludeerd. Mrs. Blussé en D'rk Donker Curtius hebben de vordering des eiscliers bij pleidooi toegelicht en Mr. Del- prat heeft dezelve bestreden met eene exceptie van niet-rontvankelijkheid en eenen ciseh in recon ventie. De prok.-gener. zal clusie nemen. ’s G R A v E N U AG E 5 February. Dezer da gen bad alhier een diefstal plaats van eenige tnwnt—biljetten. Ten gevolge van het ingestelde Onderzoek bleek dat slechts de oppasser en de dienstmaagd zich in hel vertrek bevonden had den waaruit de biljetten gestolen waren. De laatste hield len Stelligste hare onschuld vol, drong er op aan dat men hare goederen zou niet het minste blijk van cn men had de ledige het wegnemen der 1000 thlr. ontstaan wasmet zand aangevuld. Londen, 3 February. De koning der Sand- wichs eilanden die zoo men weet zijne staten op de Europesche wijze heeft ingerigtdoor er den consliluiionelen regeringsvorm in te voe ren heeft vier agenten met den titel van zaak gelastigden benoemd, om hem in FrankrijkEn geland, bij de Vereenigde Staten en in Neder land te vertegenwoordigen. Deze maatregel vol tooit den toestand waarin hij zich tegenover de Europesche mogendheden heelt geplaatst. Londen, 3 February; Zoo als overbekend is, emigreren vele arme Ieren naar Amerika} van daar zijn zij gewoon eene kleine som van. hun zuur verdiend loon naar hunne betrekkin gen in het moederland over te makendoch welligt zal men verwonderd zijn te vernemen, dat liet gezamenlijk bedrag der bijdragen in da maanden November en December 1846alléén voor New-York, 175,000 doll, of 35,000 p. st. doorzoeken, en zou waarschijnlijk haar doel heb ben bereikt, ware men niet op het denkbeeld gekomen, de kleederen die zij aan het lijf had ineer van nabij te beschouwen, liet gevolg was dat men de bank-biljettei* in haar keurslijf ver borgen vond. BOTTERDAM, 4 February. Het is bekend hoe de Engelschen die zoo zeer op de menseh- lievendheid bogen, welke zij in hunne koloniën ontwikkelen, dé Kaapsehe grensboeren dwon gen, hunne woonsteden te verlaten, om de on behoorlijke handelwijze te ontgaan, die zij on dervonden. Na eenen togt vol moeijelykheden en gevaren, gelukte het dezen erne vrije I olo- nie te slichten, die zij Natalia noemden. Maar ook hier woog de band van Engeland zwaar op de jeugdige volkplanting. Wilden zij niet het vroegere juk weder op hunne schondes gewor pen zien, zij moesten wederom verhuizen. D't deden zij en vestigden zich op Poringeesch grond gebied ten westen van de Lagoa-baa’. Dat de ze kolonisten van Nederlandsche afkomst zijn Nederlands spreken en schrijven, behoeven wij naauwelijks te herinneren, evenmin als dat zij de procestantsche godsdienst belijden. Zij heb ben intnsseben gebrek aan godsd'ens;leeraars en onderwijzers der jeugd. Ten einde hen, die tot deze betrekkingen de gesch'klbeid bez’i- tenaan te moedigen, zich naar deze kolonie te begeven, schreef dezer dagen de hoogleeiaar Laats eene brochure, getiteld: de Knapsake landverhuizers of Neêi lands afstammelingen in Zuid-Afrika hetwelk uitgegeven is bij IJ. W. Hazenberg en Comp. te Leiden. Men zal daarin, vooral in de noten, zeer veel belang rijks vinden. Rotterdam, 5 February. Utrechisahe Courant: Wij vernemen, dat dezer dagen te Alblasser- dam een nieuwe sirenen watermolen in w-erk ng is gekomen waarin de zoo veel besprokene wa- terbraker is geplaatstwaarop de aandacht van zoo vele geleerden en geïnteresseerden in pol derbesturen is gevestigd en waarvan de uitwer king dan ook ten volle aan de verwachting heeft beantwoord. In het bijzonder moet zulks bet geval geweest zijn op den 28 Jan. jl. toen er een stevige molenwind waaide. De menigvuldig toegeschotcne nieuwsgierigen stonden verbaasd te starennaar de geweldige hoeveelheden wa terdie, als bet ware door eene onzigtbare magtuit den grond van den molen geslingerd werden. Het moet een waarlijk indrukwekkend gezigt geweest zijn. Diegenen welke in den afgeloopen zomer het model hebben zien werken cn over deszelfs uitwerking verwonderd waren zullen zich een flaauw denkbeeld kunnen vor men van het verbazende vermogen van zooda- nigen toestel in grootere afmetingen. Aanhou dend bleven de stroomen water langs de lubben uitvloeijen dit moet een treffend gezigt van af den maalzolder opgeleverd hebben van waar men in het werktuig zag, hetwelk over de 4 el diameter beeft en ruim 40 omgangen in de minuut volbragt. He molen heeft 17 ellen vlugt daarbij wordt liet water 1 el 25 duimen hoog opgemalen en men begrootte den uitslag op minstens 60 ku biek ellen gelijk aan 60,000 Ned. ponden ge- w igt aan water in elke minuutof zeventien paar- denlast, eene waarlijk verbazende hoeveelheid voor eenen molen van dat vermogen. Men zag ook duidelyk, dat de natuurkundige gronden hier steek houden dat tweemaal meer aange wende kracht viervoud grooter uitwerking van het middenpunt vliedend vermogen ten gevolge heeft. Mogt de aandacht van den geleerde ge boeid zijn, niet minder verblijdend was liet voor den landbouwer, een molen van zulke geringe vlugt, met zulk eenvoudig min kostbaar zamen- siel grooter effect te zien doen dan met 45 voud kostbaardere molens kwalijk als ultimatum kan verkregen worden; hetwelk eene groote be zuiniging voor den ingeland zal opleveren bij het vooruitzigi op eene veel spoedigere droog making. Gaat men dezen uitslag na, zoo kan men tot de slotsom komen dat met zes zulke molen» die omstreeks /7V0O zullen kosten dus ƒ42,000 in het geheel even veel ven-igl zouden worden als met de 500 paardenkracht van den pomptoestel van de teeghlvaler. BUITENLAND. Frankfort, 2 February. De schendingen van het Pruissisch gebied door Russische tolbe ambten nemen zoodanig toe, dat dit aanleiding heeft gegeven tot het wisselen van diplomatieke nota’s tusschen de hoven van Berlijn en St. Pe tersburg. Het is toch niet zeldzaam dat Rus* s’sche tolbeambten onder bedekking vau kozak ken bij de bewoners der Pruissische grenzen huiszoekingen bewerkstelligen om vermoedelijk tot insmokkelen bestemde goederen, weg te voe ren. Darr nu van de Pruissische zijde de gren zen niet met militairen bezet zijn, zoo kon by deze voorvallen geen wederstand geboden wor den, en blijft den beroofden niets anders over dan den omslagligen en dikwerf vruchteloozen weg der reclamatiën in te slaan om weder het hunne, of eene schadeloosstelling te bekomen. B E R L IJ N 30 January. De steeds luider wor dende beriglen van de langzamerhand plaats grij pende inlijving van het voormalige koningrijk Po'en in bet groole rijk der Czaars, begint ook hier bezorgdheid te verwekken. Men is er stel; lig van overinigd, dat de laatste maatregelen det bank van Warschau met dit lievelingsplan des keizers, hetwelk de meer inzigl hebbende be ambten afgeraden zouden hebben in een naauvt verhand slaan. Dat de Poolsche landeigenaars, op de eerste hypotheek hunner goederen aan zienlijke sommen van de bank geleend hebben, in de stellige verwachting, dat zij in moeijcly- ke tijdsomstandigheden van die zijde het minst bedreigd zouden worden is eene droovige mis leiding, die velen hunner tot den val brengt. Want de meeste goederen zullen worden in be slag genomen daar de geldelijke omsiandighe- I den van den Poolschen adel op eenige weini- I ge uitzonderingen na sedert lang in eenen ver warden toestand verkeeren. Is nu de zedelijke en stoffelijke welvaart van de Poolsche landeige naars eenmaal vernietigd, dan zal het voor dé Russische regering gemakkelijk zijn, het veel besprokene ontwerp der inlijving van Polen tën uilvoer te leggen. Dit is het gezigtspuntwaar uit velen in de hooge kringen hier deze zaak beschouwen en welligt zal de toekomst bewij zen, dat dit het regie was. M U N S T E r 30 January. De geëmployeerden bij de bier gevestigde bank, verkeeren in eene groole verlegenheid. In de afgeloopene week ontvingen zij eene kist van de hoofdbank te Ber lijn waaruit echter, bij de natclling, 1000 thlr. ombrakeu. Dewijl de kist 24 uren lang in het gebouw alhier gestaan had zonder onderzocht te worden, en men dus niet weetof de diefstal hier of te Berlijn gepleegd iszal in deze zaak moeijelijk eene schikking kunnen gemaakt wor den. De dief is in allen gevalle met groote be hendigheid te werk gegaan want aan de kist was niet liet minste blijk van geweld te bespeu ren en men liad de ledige ruimtedie door

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1