MEI AIS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 13. Zaturdag den 13 February* 2de Jaargang. F3 in- I 11 li en •te- re- p< BINNENLAND. BUITENLAND. de es‘ f li en 0. tT»J Tor ren zeker de helft der be- het aanleggen van ijzer- ?ns- de sen >rt- lan en, één gel nff- nde ou- lot- cn op- nze ec- ge len nij- nit uit- de be- wi 1 leu len. las- ene zer- ee- en- de □or re lict jke rer- en las- 3 er er en, □k- im- na* -n; die eks w. 14 SJ den mislukten oogst en den van levensmidde- zeer zacht. In aan voor- berigten uit Mossnl vpn den 27 Dec., en hare omstreken de Daarentegen Weenen, 31 Januarij. Onze Hofzlg, van gisteren bevatte het keizerlijk patent tot afschal- EBB aBMBMHEgBaHgaggMMMIMa den2) besparing van noodigde uitgaven voor banen, ais ook de grootste zekerheid voor het daacslellen van telegraphen en liet verhinderen dai derzelver werking bedorven of belet wordt: 3) grootere spoed bij den aanleg, dat wil zeg gen, besparen van zeker de helft van die hiertoe gemeenlijk benoodigd is, van den i met zesraderige wagens gen en dalen. De uitvinder is bereid modellen dingen en van lengingsliniën terialen de rijtuige alsmede opgave der opmeting) van doorsnij- verschillende rigtingen der ver- van de dubbele-sporende ma in op den weg te gebruiken gen en onkosten aan spoorweg-aaunemers bekend te maken wanneer hem, na goedkeuring zijner uitvinding een re delijk aandeel verzekert wordtin de w instwel ke de naar zijn plan aan te leggen spoorwegen opbrengen zullen. Ter bekoming van verdere ophelderingen kan men zich bij den Protonola- rius van den Romeinschen senator Signor Mario Damianiaanmelden. Delft, 8 Februarij. Den 5 Februarij had alhier de te aarde bestelling plaats van den ver dienstelijken ingenieur van den waterstaatden weledel gestrengen heer M. Beijerinckwelke, na eene kortstondige ziektein den ouderdom van 43 jaren, als leeraar bij de koninklijke aka- demieaan de maatschappij en aan zijn talrijk gezin door den dood werd ontrukt. De hoog- leeraren leeraren en studenten hadden aange boden om hem de laatste eer te bewijzen voor welke onderscheiding door de nagelaten betrek kingen des overledene beleefdelijk bedankt werd. Echter waren op de begraafplaats eenige leera ren en een groot aantal studenten vereenigd ten einde van hunne deelneming in dit droevig sterfgeval te doen blijken. De overledene had, door zijne kunde en beminnelijk karakter, in hooge mate de achting en toegenegenheid ver worven van allen die in eenige betrekking tot hem stonden, doch vooral van hen, die aan de akademie het voorregt hadden zijn doelmatig on derwijs te genieten, en die voorzeker het gemis van zulk eenen leic^man in hunne studiën lan gen tijd betreuren zullen. len. Onze winter is aanhoudend plaats van voordeel brengt dit nadeel al ten aanzien van de communicatie met het bui tenland omdat de hooge massa's sneeuw te week, zijn en ook het ijs te bros is voor het vervoer van zware vrachten. Londen, 6 Februarij. De Morning Chronicle deelt de volgende bijzonderheden mede aan gaande den droevigen toestand der lersche be volking. Te Cornich is het armenhuis en het hospitaal opgevuld met half naakte ongelukkigendie aan buikloop en koorts lijden. Men kan geen dood kisten genoeg voor de ongelukkigen in gereed heid brengen. Op den weg tnsschen Carrick en Sligo, ontmoet men geheele huisgezinnen die van alles ontbloot zijn. De stralen van Sligo krioelen van bedelaars. De ongelukkigen sme ken slechts, om in het armhuis of de hospita len toegelaten om ten minste van daaruit be graven te worden. In het armhuis te Sligo lig gen 500 zieken. Te SligoWestportBallenich en Castlebar, sterven zelfs de kinderen aan de borst hunner moeders. Brussel, 7 Februarij. Vrijdag avond had te Sle. rebeek, nabij Tervueren, een voorval plaats dat de droevigste gevolgen had kunnen hebben. De zoon van den pachter Michiel wilde zich ten koste van drie dienstmeiden vermaken en ging des avonds met den knecht de deur uitzij keer den vervolgens als bedelaars vermomd weder huiswaarts, veranderden hunne spraaken vroe gen aan de meiden, die van schrik rilden, om iets te eten en te drinken en vervolgens een bed. De moeder door den zoon reeds van te voren van de grap verwittigd liet hen stil be gaan., maar ééne der meiden snelde naar de na burige herberg, om den vader kennis te geven dat zich twee roovers in zijne pachthoeve be vonden de herbergier wapende zich met zijn geweer, anderen met hooivorken en stokken, en gingen naar de hoeve. De moeder opende de deur, doch voor dat zij een woord kon zeg gen achtervolgde de herbergier reeds de twee gewaande gaauwdieven die zich op de binnen plaats achter eene kar verscholen hadden de pachter riep hem toe, dat hij vuren zoude, en twee geweerschoten werden op de ongelukkigen gelost, die gelukkig slechts ligt gewond zijn. den tijd en wel door hetzelfde getal arbeidslieden 4) gemakke lijkheid van den aanleg, waartoe men zelfs de geringste klassen van werklieden kan bezigen; 5) besparing van zeker de helft der geldenbe noodigd tol bet onderhond van ijzerbanen, en geringer gevaar voor ongelukken aan de machi- nen 6) spoediger ophoiiding der stoomslepers naar believen der machinisten zelf zonder het minste stooten bij steile afhellingen of snellere vaart; 7) grootere afwijkingen en krommingen weg op kleinere afstanden, ofschoon ter vermijding van ber- fiug der heerendieusten. Weenen, 2 Februarij. Te Konstantinopel had men I volgens welke in die stad cholera geheel opgehouden had. heeft men uit Mekka de treurige tijding ontvan gen dat die ziekte onder de bedevaartgangers naar de begraafplaats van den profeet uitgebro ken was en in den tijd van 9 dagen vijftien duizend oflërs had weggerukt. Breslau, 2 Februarij. Gisteren is in Mus kau de verjaardag gevierd geworden van II. K. II. prinses Frederik der Nederlanden, waarbij ook de armen bedacht waren, daar aan 90 hulp behoevenden in de vergaderzaal der overheden brood, meel en erwten werd uitgedeeld. Van de 80 vademen houtwelke Z. K. II. prins Fre derik der Nederlanden aan de armen geschonken had werd op dien dag de tweede helft uitge deeld. ZwiTSERSCHE G R E N z E N 6 Februarij. Blij kens brieven van Lucern moet het aldaar zeer treurig gesteld en de nood zeer hoog geklom men zijn. De regering heeft eene commissie tot leniging der behoefte benoemd en deze een be roep op de liefdadigheid gedaan maar daar ook hier de partijgeest in het spel gekomen isstroo- men de giften slechts karig toe. Iladde overi gens de regering zoo eindigt een brief van daar, de sommen welke zij in den loop des laatstcn jaars tot het aankoopen van wapenen en amunitie besteed heeft, nu ter barer beschik king dan zoude zij daarmede rijkelijk voor de armen kunnen zorgen. Maar nu hebben wij wel ontzettend veel kanonkogels maar geene aard appelen eene groote hoeveelheid buskruid maar geen meel. Ach 1 wij Lucerners hebben zoo ontzaggelijk veel geloof, maar zoo weinig lief de, en ook aan hoop zijn wij arm! Rome, 28 Januarij. In den nacht van 21 tot 22 Januarij. werd de diligence, die van Bo logna naar Florence rijdtnabij eerstgenoemde stad aangehouden. Er zaten slechts drie reizigers in. De aanvallers waren acht in getal. Daar de pos tiljon niet dadelijk op hun geroep stilhield werd er gevuurd. De kogel doorboorde den hoed van een’ der passagiers. De roovers waren onderrigt, dat de conducteur eene aanzienlijke somme gelds, voor een bankiershuis, bij zich had die door hen geëischt en medegenomen werd. Men wendt pogingen aan, om de roo vers op het spoor te komen. De zaak verwekt des te meer opziendaar er in langen tijd geen dergelijk voorval heeft plaats gehad. Petersburg, 30 Januarij. Volgens een’, door het ministerie van binnenlandsche zaken iv.gegeve ten staat, zijn, in den jare 1845 door plotselinge toevallen een getal van 10,527 men- schen door liet geheele rijk overleden. Dit ge tal is 3823 meer, dan de drie vorige jaren. Het ministerie schrijft deze onmatige vermeerdering grootendeels toe aan daardoor beperkten voorraad ’sGravenhage, 10 Februarij. In de zit ting van den hoogen raad kamer van strafza ken van lieden heeft de procureur-generaal van Maanen zijne conclusie genomen in het be roep van cassatie ingesteld door C. Gepkens kapellaan te Groenlo tegen een arrest van het hof in Gelderlandwaarbij hij is veroordeeld tot de doodstraf. Proe.-gen. heeft geconcludeerd tot verwerping van de ingestelde voorziening met veroordeeling van den rekwirant in de kos ten. De uitspraak in deze zaak is bepaald op den 2 Maart. Amsterdam, 9 Februarij. Bij de kamer zijn ingekomen drie koninklijke boodschappen, ten geleide van: 1) Twee ontwerpen van wet tot regeling der ontvangsten en uitgaven van liet pensioen-fonds voor burgerlijke ambtenaren over de tweede helft van 1846en over het thans loopende jaar2) een tot verhooging van hoofdstuk IX. A. der staaisbegrooling van 1846- 1846; en 3) eenendertig ontwerpen van wet, uitmakende het geheele wetboek van strafregt; verzending naar de afdeelingen. Men verneemt, dat de kamer heden we derom bijeenkomen zalwaarschijnlijk zal als dan het verslag over de verkiezing van den heer Leclercq worden uitgebragt. Na afloop der vergadering, zullen de afdeelin gen bijeenkomen en een’ aanvang maken met het onderzoek der voorgedragene wets-ontwerpen. Zij zullen het eerst in overweging nemen1 het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1847, en 2, dat tot verhooging van hoofdstuk IV der staatsbegroo ting voor 1846. Gelijk men weet, zijn tot het herbouwen der Roomsch-Katholijke kerk de Sterin de Spinhuissteeg, eenige gebouwen afgebroken of ter afbraak bestemd. Onder de reeds afgebro- kene behoort ook het gebouw op het Rusland, dat in den jare 1485 werd gesticht voor het liuidenkoopers-schoenmakers- en leerlooijers- gild. Als eene geschiedkundige herinnering, met betrekking tot dit afgebrokene gebouwdee- len wij het volgende mededat misschien aan weinigen bekend is en tevens staaft, boe ook in oude tjden loterijen niet vreemd waren binnen Amsterdam. In den jare 1591 stond de vroed schap het trekken eener loterij toeten voor- deele van het krankzinnigen-gestichteen der godshuizen op de westzijde van de Oude Ves ten thans den Klovenierswal. In dit aan liet leerlooijers-gild behoorende huis nu vergaderden in het volgende jaar 1592, eenige leden van de vroedschap want op het Rusland was een too- neel of eene stellaadje opgerigt tot het trekken dier loterij. De inleg was bepaald op zes stui vers en de hoogste prijs bestond in een’ zilve ren kop van zestig lood benevens eene som van vijfhonderd gulden in geld. De trekking duur de tot den einde toedag en nacht onafgebro ken voort. Men leest in het dagblad de Tijd: Wij vernemen, dat de kapellaan Gepkens een request heeft ingediend bij Z. M. den ko- ningten einde te verzoekendat er bevelen mogten worden gegevenom de verklaring van Jan ter Linde geregtelijk te doen onderzoeken. De N. Sloompost berigt het volgende: Het Romeinsche Regeringsblad bevatte on langs eene bekendmaking, onzes inziens wel waar dig ter kennis gebragt te worden der andere sta ten van Europa. Zie hier de vertaling: Ber nardino de Angelis, van Rome, heeft eene nieu we manier ontdekt tot het aanleggen van spoor wegen waaraan eene grootere volmaking der waggons en locomotiven zal verbonden zijn die de volgende voordeelen zal opleveren: 1) per soonlijke zekerheid der reizigers, want volgens deze uitvinding is het onmogelijk, dat de wie len ooit of immer uit het spoor geraken, zoo- dat de togt van af grootere hellingen en op kleinere krommingen van den weg, met meer dere zekerheid ten tijde van sneeuw van over- stroomingen of des nachts, kan voortgezet wor-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1