NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 16. 1847. Woensdag den 24 Februarij. 4- üj. ren haar Burgemeester gekomen t, 1. irde. BUITENLAND. 2 rollen 118, I vat polie (3.75. Texas zullen stevenen. t den, één ’egel sing. indl :en 36}; Dec. 581 lf1A 19 17 3O| 130 9 pd. dito ■sche >ens- n de Sneer, 23 Februarij. Voor ecnigen tijd maakten wij melding van een complot, naar het schijnt, van eenige menschen die op de marktdagen gewoon zijn er eene soort van kost winning van te maken om onnoozele landlie den door kaartspel op eene ongeoorloofde en hoogst schandelijke wijze de beurs het horolo- gie of de tabaksdoos af te zetten. Heden mor gen is alhier wederom een boerenknaap in eene herberg gelokten heeft daar in weinige oogen- blikken ongeveer ƒ70 verloren door het kaart spel, hetwelk op eene bijzondere manier schijnt in het werk te gaan. Wij achten het onzen pligtzoodanige onnoozele zielen die zich blin delings in de fuik laten lokken te moeten waar schuwen opdat geene meerderen het slagtoffer worden van bedrogdathoezeer misschien niet altijd onder het bereik van de wet toch altijd hoogst strafbaar en allerschandelijkst is. Men wachte zich voor schade en mogen de schuldigen weten dat de justitie een wakend oog op hen houdt. Amsterdam, 19 Februarij. Bij besluit van 18 dezer heeft Z. M. op voordragt van den mi nister van financiën van 10 dezerhoudende aanbieding van de door den staatsraad agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, en door de agenten van ’s rijks schatkist opge maakte staten respectivelijk aanwijzende de som men welke onbetaald zijn gebleven op de ter uitvoering dei' wet van 6 Maart 1844 (Staats blad no. 14) gedane inschrijvingen en waarvan de onvcrhaal baarheid voldoende is gebleken; zijnde door welgemelden minister het voorstel gedaan, om het bedrag dier achterstallen, voor de 3 pCts. leening, ten beloope van 25,058.70 en voor de vrijwillige bijdrageter som van ƒ4926.04*-, als oninvorderbaar op de daartoe betrekkelijke kohieren te doen afschrijven Overwegende, dat het Z. M. hoogstwelgeval- lig is, in dit betrekkelijk geringe cijfer der on verhaalbare achterstallen op nieuw een bewijs te vinden van de trouwe voldoening der inschrij vers aan hunne vrijwillig opgenomene verpligtin- genen wenschende alzoo de geheele afsluiting der inschrijvings-kohierenbuiten schade der schatkisten zonder dat een enkel onderdaan deswege vervolgd worde te bevorderen Bepaald dat de in den hoofde dezer vermel de achterstallen uit onze bijzondere fondsen op den voet der wet van 6 Maart 1844 (Staatsblad no. 14). zullen worden aangezuiverd, en dien ten gevolge de inschrijvings-kohieren geheel af gesloten wordende de minister van financiën en de thesaurier van het koninklijke huisieder voor zooveel hem betreft, gemagtigdom het noodige tot regeling dezer aangelegenheid tot stand te brengen. Amsterdam, 20 Februarij. Heden zijn de afdeelingen van de tweede kamer der staten-ge- neraal wederom vergaderd geweest over de voor draggen van wet, uitmakende de staatsbegrooting voor 1848 en 1849. Men verneemtdat aan de tweede kamer der slaten-generaal binnen kort zal worden aan geboden een ontwerp van wet tot intrekking der wet van 29 Nivóse XHIde jaar, betrekke lijk de vcrpligting van de nstaat tot opvoeding van een kind uit huisgezinnen waarin zeven kinde ren in leven zijn. Arnhem, 19 Februarij. De in denlaatsten tijd zoo dikwijls ter sprake geweest zijnde Jan ter Linde die tegen verleden zaturdag gedag- middag blijven ontkennen den dader der ge pleegde moord te zijn alleen bekennende dat hij, vermomd zijnde met het meisje uit zekeren herberg was gegaan tot in de Meelstraaten alstoen van haar was gescheidendoch gisteren namiddag op nieuw in verhoor genomen zijn de is hij tot de volle bekentenis zijner gepleeg de gruweldaad gekomen, en heeft in alle bij zonderheden dezelve beleden. Volgens deze be kentenis moet hij haar na haar op deze eenzame plaats gelokt te hebben op eene barbaarsche wijze hebben aangevallen en door haar de keel toe te knijpen hebben verwurgd en van het leven beroofd. Gemelde jongeling heeft vroeger reeds meermalen wegens mishandeling van personen, gevangenisstraf ondergaan. ’sHertogenbosch, 19 Februarij. Eergis teren was groot rumoer in onze hoofdstadwel ke anderzins tegenwoordig wel wat het voorko men heeft van een groot gasthuiszoo stil is er alles. Zeker vreemdeling had in onze omstre ken regts en links alles opgekocht, wat hij maar aan aardappelen vinden kon goed of slecht alles werd ruim betaald. Eergisteren ochtend moest de aflevering geschieden in een schip hetwelk in de haven lag. De boerendie het eerst kwamenhadden niets anders te doen dan hunne aardappelen van hunne karren in het schip te laden en zij werden daarinjoeZe-wzéZe nedergeworpen. De bevrachting was reeds vrij aanzienlijkdoch toen het op betalen aankwam was er geen geld. De schuldeischers werden naar een aanzienlijk kassiershuis gezonden om het geld te ontvangen doch daar werd hun ge zegd dat men nergens van wist. Nu kwamen zij, tamelijk teleurgesteld terug en werden ge paaid met briefjes, waarop, zoo hun gezegd is, op aanstaanden zaturdag betaling zal geschieden. Wij hopen dat het zoo zijn moge! Degenen die nog niet afgeladen hadden schenen er ech ter geen vertrouwen in te stellen want de mees ten keerden onverrigter zake terug. Voor de eersten was het moeijelijk zoo niet onmogelijk hunne aardappelen terug te nemenwijl niemand zijn eigen goed herkennen kon. vaard was, om voor eenen raadsheer-commissa- ris, den heer Mr. van Gelein Vitringate ver schijnen ten einde in de beruchte zaak van den reeds ter dood veroordeelden kapellaan Gep- kens gehoord te worden, doch op die dagvaar ding toen niet was verschenenis op bevel der justitie alsnu gevankelijk herwaarts gevoerd en behoorlijk geboeid gisteren tegen schemer-avond onder toevloed eener groote menigtealhier aan- en dadelijk daarna verhoord. Dit verhoor zegt men heeft nagenoeg drie uur geduurd en zou tot resultaat gehad hebben de verklaring van Jan ter Linde, dat alles, wat hij vroeger gezegd had omtrent zijnen omgang met de bekende Maria Wiegerink, en eene po ging om haar van liet leven te beroovenon waar en leugenachtig was en dat hij dit alles slechts had uitgestrooid in het belang van den bedoelden kappellaan. Dien ten gevolge is Jan ter Linde ook onmiddelijk op vrije voeten ge steld en heeft dezen morgennadat hij den nacht in de herberg de Zwaanvan Koens op de markt alhier, had doorgebragtalwaar hij ook aan ieder, dien het maar hooren wil de, verhaalde, wat hij vroeger, in het belang des kappellaansonwaars had opgegevende stad weder verlaten. Gronings», 18 Februarij. Wederom is er een belangrijke diefstal in onze provincie ge pleegd en vermoedelijk door hetzelfde komplot dat onlangs te Gietervcen en te Wedderbergen dergelijke misdaad heeft bedreven. In den nacht van den 15 op den 16 dezer zijn ongeveer te half twee ure 8 of 9 gewapende personen door uitwendige braak gedrongen in het huis van me- jufvrouw de weduwe S. P. ten Cate wonende in de Kalkwijk gemeente Hoogezand. Met ver schrikkelijke bedreigingen en met geweldpleging hebben zij zegt men den knecht en de meid die op het gerucht toeschoten gedwongen naar hunne bedden terug te keeren en heeft de ge noemde weduwe onder doodsangsten haar geld en goed aan die booswichten moeten aanwijzen die zich daaropdoor inwendige braak van eenen aanzienlijken buit meester gemaakt, en onder meer andere goederen gestolen hebben: 28 Zeeuwsche rijksdaalders eene som van ruim ƒ40000 meest in stukken van twee gulden vijftig cents en guldens, een muntbiljet van ƒ10000, een doosje met 13 gouden willems een gouden rijdereen gouden oorijzergouden haken oorringen eene doekspeld eenig zil verwerk eene groote hoeveelheid spek en eeni ge worsten te zamen pl. min. 140 Ned. pon den eene trom met familie-papieren 2 rollen linnen en meerdere goederen. Zierikzee, 19 Februarij. In den nacht van jl. dingsdag op woensdag is binnen deze stad eene gruwelijke misdaad gepleegd aan een jeugdig meisje, met name Josina Hogestein oud 23 jaren in de katoenweverij alhier werkzaam. Dien nacht, namelijk, omstreeks 12 ure, werd genoemd meisje, aan het kerkhof bij het plein, genaamd de Balie, levenloos in eenen zeer ver- havenden toestand gevonden blijkbaar geweld dadig aangerand, hetgeen te bespeuren was zoo wel aan haar ligchaam als aan hare kleederen. Hoewel geneeskundige hulp dadelijk ingeroepen werd en men nog alle middelen bij haar in het werk steldewas zulks te laatom eenig gun stig gevolg te hebben. De policie van een en ander onderligtwas dadelijk op de plaats te genwoordig en begon dan ook onmiddelijk des- zelfs nasporingen in dezen te doen zulks ging met zeer vele moeijelijkheden gepaard vooral bij het in dien avond alhier gebruikelijke rond- loopen van gemaskerdenbij gelegenheid van den vastenavond. Tot aan den morgen duurden deze onderzoekingen voorttot dat men eindelijk op het spoor kwam van den vermoe- delijken dader, zijnde zekeren Adriaan Gloude van beroep slagersknechtwoonachtig binnen deze stad, een jongeling van 24 jaren, welke, zoo men zegtvroeger getracht had eenige ken nis met haar aan te knoopen doch die zij toen had afgeslagen. In den vroegen morgen in zij ne woning gearresteerdheeft hij tot gisteren Berlijn, 13 Februarij. Onze vcsting-linie aan de oostzijde des rijks, nadert al meer en meer hare voltooijing. De versterking der stad Lötzen in Pruissisch Litthauwen is nu ook met ijver aangevangen. Deze plaats vormt met Ko ningsbergen Pillau en Memel eene verdedi- gings-linie onzer meest oostelijke provinciën en eenigermate van geheel Duitschlandtegen ee nen eventueelen inval van Rusland. Berlijn, 14 Februarij. Gedurende dezen winter heeft hier het ongewone verschijnsel plaats, dat de arme lieden, welke wegens ge ringe overtredingen tot gevangenisstraffen ver oordeeld zijn, dringend verlangen, om hunne straf te ondergaan. Vroeger had men moeite om hen hiertoe te krijgenmaar nu beschou wen zij het als eene uitkomst in hunne behoef tige omstandigheden wegens het gebrek aan voed sel. Van DEN Rijn, 14 Februarij. Volgens bc- rigten uit de bergachtige streken ligt de sneeuwt daar hooger dan de oudste lieden zich kunnen herinneren ooit gezien te hebben. Het smelten dezer massa vooral wanneer dit plotseling ge schiedt kan groote onheilen na zich slepen. Hamburg, 10 Februarij. Hoewel onze stad in reederij en in het overbrengen van landver huizers ver bij Breinen achterstaat, zoo zullen er toch in dit jaap, Inidens ontvangene berig- tenveel meer landverhuizers over deze stad naar Noord-Amerika vertrekken, dan in eenig vroeger jaar. De lust tot landverhuizing dringt nu ook door tot strekendie daarvan vroeger geheel vrij bleven, namelijk in Saksen, Silesië, Brandenburg en Pommeren. In Berlijn hebben zich twee maatschappijen gevormdieder vier a vijfhonderd koppen sterk, die op gemeen schappelijke kosten naar Texas zullen stevenen. BINNENLAND. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKmaken hiermede bekend, dat het contingentdoor deze gemeente te leveren voor de ligting der Nationale Militie van 1847, bedraagt 25 man. Sneek den 24 Februarij 1847. en JZethoziders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van de^elven, IIACA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1