NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 17. 1847. Zatiirdag den 27 Februari]. 2de Jaargang. l i 1 B I N N E N L A N liet provin- t i B U I T E N L A N D. 1 1 i t i t 5 r Hier is in liet brief, uit Al in Oct. jl. de V. Sta- 12^ cent Nederl. het pond aardappelen zoo alles naar evenredigheid. Misschien ventot ik zooveel ver naai’ Wisconsin de onzer bestemming, waarheen Van Kaalte Zoo iemand wil overkomen hij koine oonlijk duur. toepassing op de t van kosteloos I karakter, dat geheel geschikt is voor eer.cn hc- dendaagschen roman! Ter openlijke teregtzitting van liet provin ciaal geregtshof te Groningen, is onlangs uitge sproken het arrest op de criminele proceduie, gevoerd tegen Martje Sipkcs de Vries. Het bof heeft daarbij verklaard regtens en overtuigend te zijn bewezen, dat Jan Wessels Poelman, in leven echtgenoot en Knelsje Tjerks Hoekstra dienstmeisje van de beschuldigde beiden op den 28 Mei 1846 door het gebruik van met arseni cum of rottenkruid vergiftigde meelspijs zijn overledendoch niet genoegzaam regtens en overtuigend te zijn gebleken van de schuld der beschuldigde aan eene moedwillige of opzette lijke vergiftiging van baren manen evenmin aan het door onvoorzigtigheid veroorzaken van den dood van haar dienstmeisje; mitsdien haar daarvan vrijgesprokenmet last tot hare in vrijheid stelling, ten ware zij, om andere redenen behoorde gevangen te blijven en ver mits er zoodanige redenen niet bleken te be staan, is die in vrijheid stelling daarop dadelijk gevolgd. Gasselte, 19 F ebr narij, begin dezer week ontvangen een bany 1 Januarij van J. Snoekdie i met eenige anderen uit Drenthe naar ten verhuisde. Na eene zeer moeijelijke zeereis van 16 Oct. tot 19 Dec., waarop tWee kinderen stierven en ten gevolge van welke weldra de vrouw des briefschrijvers in het kraambedals mede die van Jan Rabbers van Noordbarge over leden den 24 Dec. jl. te Albany gekomen zijn de konden zij de reis niet voortzettenomdat de vorst de scheepvaart stremde en omdat zij alles verreisd hadden zij huurden er met 3 huisgezinnen eene woning voor f 17.50 Nederl. iu de maand. Werk is hier thays nietschrijft hij verder maar met open weer zal hier moge lijk werk genoeg invallen de verdiensten zijn hier zwaarals men werk heeftmaar de kost is hier nog niet goedkoophet vleesch kost hier io en r; ƒ3 en zoo alles zal ik hier moeten blij diendat ik komen kan plaats thans is. niet ’s winters, want dan is het hier gew< bitter koud en het reizen tweemaal zoo Godsdienst vindt men hier nog niet veel maar nog wel menschlievendheiddoch wij kunnen ze ook niet verstaan. Gelukkig is hier een pre dikant. die Hollandsch kan, Wijkhof; die komt ons met drie huisgezinnen te hulp uit de com missie voor behoeftigenbij helpt ieder met raad en daad, eenige meisjes heeft hij aan eene dienst geholpen, welke 80 jaarlijks verdienen maar die Engelsch kan, kan hier wel 100 ver dienen.” enz. Sn eek, 26 February. In het laatst voor gaand nommer onzer Courant is liet publiek oplettend gemaakt, op een complot ambulante kaartspelersdie alhier weder eenen eenvoudi ge in hunne strikken gelokt en voor ongeveer f7Q medegenomen hebben. Meldden wij toen het resultaat hunner slinksche pogingen op het publiek, ter waarschuwing; thans willen wij, ten zelfden einde, eene der wijzen mededeelen, hoe zij het aanleggen, om hunne lielten-streken ten uitvoer te brengen. Het complot vergadert in eene herberg, en neemt eene vrije kamer; sommige leden verkla ren zich aldaar permanentanderen versprei den zich op straaten bezoeken die plaatsen waar, met den marktdag, de meeste toeloop van menschen is. Deze laatsten zijn de spoorbon den der bende, en zoeken met arendsblikken naar voorwerpen, in houding en voorkomen geschikt voor hunne plukkerij. Meenen zij ie mand uitgerust met de vereischte eigenschappen gevonden te hebbenzij spreken hem aanvra gen hem beleefd hoe hij vaart, en of hij niet daar of daar woont hetgeen zijdoor onder zoekveelal reeds weten en of hij voor hen niet eenen brief wil inedenemendie aan zij ne woonplaats moet zijn? Ontvangen zij hier op een bevestigend en toestemmend antwoord, alsdan noodigen zij hem vriendelijk uit, om mede naar hun logement te gaanten einde hem den brief ter hand te stellenzullende zij hem aldaar, voor zijne bereidwilligheidgaar ne op het een of ander trakteren. Ingenomen door de vriendelijkheid der vreem delingen belust om gratis iets te gebruiken gaat de man mede naar het logement: en wat vindt hij hier? Een gezelschap kaartspelers. Er zijn die aanmerkelijk winnen; zwijgend en staaroo- gend vestigt de man hierop zijne aandacht. Oordeelt mendat de winzucht ook reeds bij hem opgewekt isdan vraagt men bescheiden of hij ook niet eens een kansje wil wagen? Is hij hiertoe bereiddan is de zege behaald en de man wordt, gelijk van zelve spreekt, tot op den laatsten cent, uitgezogen. Alles gaat hier dus, van den kant des bedro gene, vrijwillig toe. Vandaar, dat de justitie tegen dit kwaadvoor- als nogniet naar wensch kan opkomen. Het zekerst middel daartegen isdat men de zaak ruchtbaar make en ieder aanbeveleop zijne hoede te zijn. Sneek, 26 February. Heden namiddag on geveer 1 uur werd alhier levenloos uit het wa ter opgehaald een knaapje van 5 jarendat sedert gisteren avond vermist werd, liet kind wiens ouders daglooners zijn had gisteren na middag ten 3 uur, de ouderlijke woning verla ten om met den hoepel te spelenen de hoe pel die men op de plaats des ongeluks het eerst gewaar werd was de aanleidende oorzaak, dat men het verdronken kind zoo spoedig ge vonden heeft. ’sGravenhage, 21 February. Eergisteren avond ontdekte een kapitein van een koopvaar dijschip, die met de nacht-diligence van Rotter dam alhier was aangekomen, dat een trommel, welke hij onder zijne berusting bij zich in den wagen had gehoudenen waarin zich papieren geld en geldswaarde bevondenwas opengebro ken en bestolen. Op zijne kennisgeving hiervan aan den conducteurwerden onmiddellijk de passagiers gevisiteerd doch vruchteloos. Nu herinnerde men zichdat een der passagiers een jong Duitscherverzocht had om aan het Zieke te worden uitgelaten aan welk verzoek voldaan was geworden, waardoor men op het vermoeden is gekomendat deze persoon den diefstal behendig heeft begaan, terwijl den eige naar en welligt de andere reizigers in slaap wa ren gevallen. De kapitein bevindt zich hierdoor in groote verlegenheid aangezien zijn vaartuig zeilree ligt. De justitie doet ijverige nasporin- genom den schuldige te ontdekken. Men kap uit dit voorval jwederom ontwaren hoe gevaar lijk het is, zich op reis te vrij uit te laten; hebbende gemelde kapitein zich naar men ver neemt, te Overschie ten aanhoore van een ie der, laten ontvallen, dat hij dien trommel voor geene duizenden wilde* missen; door welk ge zegde hij hoogstwaarschijnlijk tot het bedrijven der misdaad heeft aanleiding gegeven. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het ontwerp der wet tot iiitrekk-ng der wet van 29 Nivóse 13de jaarluidt als volgt: Art. 1. De wet van 29 Nivóse AlIIde jaar wordt ingetrokken en van het tijdstip af barer intrekking, met al hare gevolgen buiten wer king gesteldook ten opzigte van de onder haar gebied reeds gedane aanvragen tot toepas sing derzelve onverminderd de verpligting van den staat tot het voortdurend voldoen van de geldelijke uitkeeringen waartoe hij, ten gevol ge der voormelde wetbij regterlijke uitspra ken mogt zijn veroordeeld. Art. 2. De kosten door bijzondere personen reeds gemaaktter zake van regtsvorderingen tot toepassing van de in art. 1 gemelde wet, alsnog aanhangig tijdens het in werking komen der tegenwoordige wetzullen worden gedra gen door den staat. Deze bepaling is niet van t regtsvorderingen in welke het regt te procederen is toegestaan. Art. 3. De tegenwoordige wet is verbinden de te rekenen van den vijfden dag na hare af kondiging. De minister van financiën heeft nadere voorschriften gegeven ötfftrent de dienst der con troleurs bij de belastingen uit hoofde de bemoei- jingen van vele dier beambten vooral betrekke lijk de actieve dienstonvoldoende zijn. Behalve speciale verordeningen omtrent deze dienstwordt aan de controleurs voorgeschrevm zelven de da- gelijksche dienst der commiesen op hunne stand plaats te regelende onderhoorige commiesen zooveel mogelijk in derzelver dienstverrigtingen zelven na te gaan de visitatien van fabrijken enz. van tijd tot tijd met ben te doen op het bur gerlijk gedrag der commiesen streng toezigt te houden tegen alle vexatoire handelingen wa kende, zich te Verzekeren, dat alle commiesen de noodige wetskennis enz. bezitten. De hoofd ambtenaren zullen bepaaldelijk op de naleving dezer voorschriften toezien. Rotterdam, 21 February. Met het schip Huil kapt. Putnam van Sumatra is een al lerschoonste Orang-Outang van het zuiverste ras aangevoerd welke naar men verneemtvoor Antwerpen aangekocht is en reeds morgen der waarts wordt verzonden. Voor de beminnaars der natuurlijke historie was het regt aangenaam een paar dagen in de gelegenheid te zijndit zeldzaam in Europa voorkomend levend exem plaar in al zijne huisselijkheid te bewonderen. Groningen, 18 February. Onlangs stond voor de assises van het departement van de Rhone in Frankrijk eene vrouw van 60 jaren teregt beschuldigd, dat zij een vijfjarig meisje had ge stolen. Uit liet onderzoek bleek, dat de aange klaagde Adelaide Bequette Parijs geboren gescheiden was van eenen zekeren Sporkver volgens als barones van St. Hilaire 200,000 frs. vermogen bezat, later weder op den Pontneuf te Parijs bedelde, en afwisselend in Amerika, Fontainebleau, Parijs, Maltha, Algiers, enz. leefde. Toen zij het vermogen verkwist had dat zij uit Amerika medebragthad zij de ge- slepenste bedriegerijen verzonnen om zich on dersteuning te verschaffen. Zoo verklaarde zij zich voor blind, en liet door den beruchten kwakzalver Wieseke te Parijs eene wonderkuur op zich verrigten waardoor de geneesheer naain, en de voorgewende genezene veel geld verwierf. Met dat geld ging zij naar Algiers en opende een’ tapperswinkel maar werd omdat zij bij eene kloppartij een’ soldaat doodstak tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Toen zij de laatste maal in hechtenis werd genomengaf zij voor dat zij zich bezig hield met eene school- inrigting. Zij had het kind gestolenom daar mede in koflijhuizcjr te bedelen. Inderdaad een Frankfort, 20 February. Bijzondere be- rigten uit München deelen het volgende mede betreffende de laatste veranderingen in het ka binet', van welke de Beijersche dagbladen slechts oppervlakkig gewag maken. Lola Montes, wier verheffing in den Beijerschen adelstand zwarig heden in den staatsraad had ontmoet, veroor loofde zich, om Z. M. den koning, toen hij zich met de koningin naar de liolloge in den schouwburg begaf, uit den corridor, waar zij zich met eenige anderen geplaatst had een vertrouwe lijk Bon soir Louis! toe te roepen. De koningin door deze familiariteit op eene openbare plaats zeer ontsteld verliet onmiddelijk den schouwburg en liet, in hare appartementen teruggekeerd, den minister van binnenlandsche zakenden heer V. Abel, als degeendie den meesten in vloed op den koning had, bij zich ontbieden. Door II. M. belast, om den koning te bewegen deze meer dan dubbelzinnige persoon ten spoe digste uit hare nabijheid en het grondgebied van München te verwijderennam hij eerst rugge spraak met zijne collega’s in den ministerraad

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1