NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAÜ VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 18. 1847. Woensdag den 3 Maart. 2de Jaargang. I. I tóBrv BUITENLAND. BINNENLAND. i som eene Men telt 30 tot deze wijze zijn begiftigd en .1 tot de gegoede klasse be- siedie zich het lot ernstig aantrekthen beschut bedrogen hand biedt, heer Kemp Augsburg', 20 Februarij. De heer v. Cot ta eigenaar der Aitgsb. Zeilj. heeft uil vrijt: beweging wegens de duurte van levensmidde len van I Febr. af tot 1 Julij loc. aan alle ge huwde arbeiders eene wekelijksclie buitengewo ne toelage toegezegd. Uit Wimrnis in Zwitserland wordt een ver schrikkelijk ongeluk medegedeeld. Eene sneeuw- lawine heeft, den 19 Februarij, 15 houthakkers begraven. Dertien hunner werden nog denzelf den avond gevonden en waren gedeeltelijk ver schrikkelijk verminkt de twee anderen zijn den 20sten daaraanvolgende, insgelijks dood, opge- dolven. Rome, 15 Februarij. Tot hiertoe had in Rome het oude gebruik plaats, dat sommige ge deputeerden der Israëlitische gemeente op den dag, waarop het carneval begint, des namiddags ten 2 ure, zich op het kapitool begaven, daar in de Aula aan den op eenen troon zitlenden eer sten senator, knielend eene schatting van 800 scudi overhandigden en te gelijk verzochten, het volgende jaar nog hun verblijf in Rome te mogen houden hetgeen de senator dan toestond op eene wijze, welke met den geest onzes tijds niet overeenkomt. Z. Ueil. heeft dit middel- eeuwsch gebruik voor altijd afgeschaft en bevo len, dat de schatting, zonder deze onwaardige openbare ceremonie, privatim zal overhandigd worden Kopenhagen, 10 Februarij. Eenige dagen geleden werd hier de kunstschilder Nilsson be graven, die, uit hoofde van zijnen overgang tot de Katholijke kerk, uit Zweden gebannen was. Hij overleed in het algemeene gasthuis, waarin hij bijna al den tijd zijner ballihgschap ziek ge legen had zoo men vermoedtten gevolge van zielssmarten over alles wat hem gedurende de twee jaren sedert zijne geloofsverandering, was wedervaren alsmede uit verdriet wegens zijne ünanciëele aangelegenheden welke waarschijn lijk met zijne verwijdering uit zijn vaderland in verband stonden. Hij laat vrouw en kinderen achter, die hem vrijwillig in zijne ballingschap gevolgd zijn. Ook Denemarken bezit nog dezelfde oude har de strafbepalingen als Zweden, tegen afval van de staatskerkdoch de opheffing derzelve in Noorwegen (1845) heeft aan onze geestelijkheid op den laatsten Roeskilder landdag aanleiding gegeven tot het bijna eenparig besluitom de regering te verzoeken het humane voorbeeld van Noorwegen na te volgen. Londen, 25 Februarij. Volgens eenen brief uit Dublin door de Morning Chronicle mede gedeeld zou het aantal sterfgevallen door hon ger en de heerschende ziekten, die in de afgc- loopene week op de registers van den burger lijken stand te Dublin reeds waren ingeschre ven het ontzettend bedrag van 50,000 beloo- pen en men gelooft, dat vele sterfgevallen niet aangegeven zijn, vermits men de coroners niet meer heeft geroepen, daar zij niet toereikende zijn om alle sterfgevallen te constateren. De ophooping van lijken heeft de lucht te Dublin bedorven. Te Leicester overleed onlangs een zeer rijk man, en liet het volgende testament na: Daar mijne neven en eenige erfgenamen ech te luiaards zijn, die van lang slapen houden, en daar ik deze ondeugd doodelijk haatmoe ten zij aan de voltrekkers van mijnen laatsten wil voldoende bewijzen leveren, dat zij voort aan ’s morgens vroeg opstaan en zich of met hunne zaken bezig houden of ligchaamsoefe- ningen doeg in de vrije lucht. Van den 5 April tot den 10 October, moeten zij dit eiken mor gen gedurende 2 uren doen te weten van 7 tot 9 uur. Deze levenswijze zullen zij gedu rende 7 jaren na mijnen dood voortzetten en de voltrekkers van mijnen laatsten wil moeten zich daarvan van tijd tot tijd en onverziens overtui gen. Alleen in geval van eeneniet door on matigheid veroorzaakte ziekte, zijn mijne neven grepen kunnen wórdenen het als verdacht be schouwde dadelijk worden afgemaakt tegen ver goeding van 80 pCt. der waarde deze vergoe ding zoude gevonden worden uit eenen lioofdelij- ken omslag over al het vee dat bij de vereeui- ging wordt ingeschreven. Reeds is een concept reglement ontworpen, en bereids ondervindt het ontwerp alle toejuiching, terwijl het zich laat aanzien dat deze vereeniging spoedig tot stand zal komen daar de landlieden over het algemeen niets vuriger verlangen dan op deze wijze ge waarborgd te worden tegen hunnen geheelen on dergang. Het is het planom alles kosteloos te beheeren en de zorg voor het afmaken aan keur meestersuit de landlieden zelven gekozen over te laten. Hoort men tegenwoordig nog al dikwijls van kleinere of groote diefstallen niet zonder bevreemding zal men vernemen dat in den nacht van maandag op dingsdag der vorige week aan onderscheidene boerderijen buiten de Diezerpoort alhier, geld is gevonden, bij den eenen in de vensterbankbij anderen op den dorpel of wel onder de deur doorgeworpende hoogste was twee vijfentwintig-cents stukken met cent, en de laagste 18 cents. 40 huizen, die op di wier bewoners allen hooren. V lissingen, 25 Februarij. Den 17 April aanstaande zal de bekende zaak van de uit geefster der Vlissingscke Courant dienen voor het provinciaal geregtsliof in Noord-Rraband. Leeuwarden, 21 February. Men verhaalt, dat het voornemen bestaatom de broodzetting geheel af te schaffen; in den eersten opslag zal dit zeker door velen vreemd en zelfs ondoelma tig worden gevonden maar bij nadere overwe ging misschien niet verwerpelijk voorkomen als men in aanmerking neemt, dat de mededinging onder de broodbakkers zeker genoegzaam en vol doende zal zijn om het brood op eenen billij ken evenredigen prijs met dc prijzen der gra nen te houden, en men dus geen monopolie be hoeft te vreezen. [In het geheel niet. Dan, vreemd kan de maatregel niet schijnen aan hen, die weten dat de broodzetting door bijna geen staatshuishoudkundige ook hier te lande goedge keurd wordt. De heer R. W. AVittewaal, in zij ne belangrijke proeve van een onuitgegeven staats- hüishoudkundig geschrifthel welvaren der stad Legdenopgesteld in den jare 1659, door mr. Pieter de la Court, Leijdcn 1845 zegt er even wel van: Zij komt ons voor niet geheel'doel loos te zijn cu niet gelijk te staan met hallen en dwingende keuren voor fabrijken. De brood zetting toch bepaalt liet maximum van den prijs om alle overeenkomst der bakkers ten nadeele der burgerij voor te komen. Hierdoor wordt de industrie niet gefnuikt, want men mag tot lageren prijs verkoopeu. Nog merke men op dat de bakkers in een’ bepaalden kring werkzaam zijn. Hierbij kan men voegen, dat daar de re gering, aan de eene zijde het maximum van den prijs bepalende den bakker eene matige winst toekentvan de andere zijde met meerder regt de bepaling kan daarstellen (maken) boe men het brood moet zamenstellen. Zoo lang dus zegt hij, de rijks- en de plaatselijke belastingen op de granen (en de graanwetten) blijven be staan zal ook dit in zijn oog noodzakelijk kwaad moeten blijven.”] Groningen, 25 Februarij. Gisteren namid dag ongeveer te 2 ure heeft eene zekere vrouw uit de Raamstraat het ongeluk gehad, bij de trap pen af te glijden en in liet Zuiderdiep te vallen: zij is echter spoedig gered door Wilhelmina Hei delberg. Door nieuwsgierigheid gedreven ston den verscheidene menschen even na dat ongeval nog op de trappen toen eensklaps één van hen uitgleed, en daardoor een drietal menschen met zich in het water medesleepte. Door het spoe dige hulpbetoon van Hendrik Reineman en een paar anderen welke hem de behulpzame hand hebben gebodenzijn ook deze vier menschen gered. SiNEEK, 2 Maart. Pieter Jellemavroe ger alhier woonachtig maar in October 11. met zijne vrouw en 3 kinderen naar N. Amerika vertrokken, heeft, dezer dagen, van daar ee nen brief aan zijne achtergelatene familie ge schreven, welken wij gelezen hebben, en waar van wij het publiek wiens gespannen’ aan dacht tegenwoordig algemeen op de landverhui zing naar N. Amerika gevestigd isdatgene willen mededeelcnwat ons van eenig belang schijnt. De brief is gedateerd 10 January 11. uit New- York en daarin meldt hij Dat hij met zijn gezin behouden en wel te New-York is aange land en dat hij voorloopig aldaar denkt te blijvendewijl het plan van Ds. Raalte tot welks navolgers hij behoort het plan om een uitgestrekt deel gronds te koopenen zich daarop eenparig te vestigen voor alsnog mis lukt is. De landstreek, welke men daartoe eerst had uitgekozen was door anderen aangekocht. Te New-York verschilt de duurte der levens middelen weinig bij hier, uitgenomen vleesch en vetdat men goedkoop kan noemen. Hij heeft nog niets verdiend maar hooptdat de gelegenheid om te verdienen zich spoedig zal opdoen. Er bestaat te New-York eene commis sie die zich liet lot van arme landverhuizers voor opligting en aan noodlijdenden de behulpzame Ook liij maakt gewag van eenen een Gelderschman die veel doet ten goede der landverhuizers, welke lieer zich benevens anderen daartoe tot eene commissie gevormd hebben; terwijl hij eindelijk aanmerkt dat in Verginie, 80 uren van New-York veel en uitmuntend land te koop is maar dat liet land duurder wordt, en dat hij nog te kort daar, cn dus niet genoegzaam met alles bekend is om de zaak naar eisch te beoordeelen. En wat zullen wij er van zeggen Wei nig, lezer! Alleen merken wij op, dat Pie ter Jellema zijn schrijven op nieuw bevestigt, dat Noord-Amerika geenszins dat Luilekkerland is, waarvan velen droomen maar dat er, om te kunnen leven en bestaan gewerkt moet wor dengelijk hier ook; eene beschikking, zoo wijsselijk aan het menschelijke leven verbonden Amsterdam, 22 February. In het einde van 1845 vroeg mr. I. Thooft te Rotterdam van het bestuur dier stad concessie voor een bepaald aantal jaren tot verzameling van bet secreetvuil om dit tot bemesting der teellanden te gebrui ken en tevens, als onmiddellijk gevolghet bin nenwater in die stad dal dusver door dit vuil verontreinigd werd te verbeteren. Thans heeft de stedelijke raad de daaromtrent door burge meesters en wethouders met dien heer gemaak te schikkingen goedgekeurd. Hierdoor zal een schat van meststoffen die thans tol nadeel strekt voor den landbouw aangewonnen worden. (Meer én meer begint men hierin het voor beeld der stad Groningen, alwaar sedert onheu gelijke jaren dergelijke meststoffen, tot groot voordeelverzameld werdenen waarop vroe- gci’ wel eens gesmaald werd na te volgen.) Amsterdam, 25 February. De heer J. G. Bastiaans, organist in de Zuiderkerk alhierheeft in het laatst van het vorige jaar eene nieuwe orgelconstructie uitgevonden waarin liet pedaal tot grondslag is gelegd, waarop het geheele stel sel moet rusten, terwijl aldus het pedaal in veel betere verhouding tot het manuaal zal gebragt worden dan tot hiertoe is kunnen geschieden. Deze constructie heeft nog daarenboven dit voor dat men het volledigniet slechts in groote ruimtenmaar ook in concertzalen en kamers zal kunnen ter nederstellen. Zwolle, 23 February. Dezer dagen is door twee grondeigenaren alhier een plan ontworpen om eene vereeniging daar te stellen tot dadelij ke afmaking van verdacht vee wegens longziek te. Deze vereeniging zal zich over eenige aan- eengelegenc buurtschappen uitstrekken. Al het vee, daarin aanwezig, zal in de vereeniging be-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1