NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. 1847. No. 19. Zaturdag den 6 Maart. 2de Jaargang. X w. voogden den toegang tot do l deszei fs liet hof in 84 BA 944 is- Je M. W. ƒ300 den kapellaan C. Gepke Sb el S’ •sf. dc cl- h |Kl. ies. r. 25 en 23 '0. 1-5 lr r 5 5; 'A O voor- van liet voldoend bewijs zal kunnen strek- zeer ook hier de handel wezenlijke Ie de be ho ud ne ig- ele jen list ve- iar len ip- 10- Ike in- In Loppersum moet het gisten n niet minder erg zijn toegegaan en zelfs dc vaders en loting aldaar zijn geweigerd. slechte boeken voor spotprijs te koop aanbood na te’loopenuit te jouwen en met steenen te werpen. De man scheen aan zulke behandelin gen wel gewoon; althans hij verdroeg ze zeer gelaten terwijl ook niemand anders zich met dit schandaal bemoeide, totdat de beleedigdede marechaussee inriep die nog al moeite had om de rust onder Waalwijk’® veel belovende jeugd te herstellen, nadat nl. het voorwerp hunner vervolgzucht het dorp verlaten bad. Dat werp was een marskramer van bijbels Belgisch-Britsch bijbelgenootschap. ■anS Ter ng, en: mas en, mes rne- om het ord rs, ines het ei- ee en, i wa- aar en. oef wa- eel •d, len mi- het md een achtingwaardig ingezeten van Uithui- welke eenen zoon ter loting had dooi den chef op de onbeschaafdste wijze met de vraag werd verwelkomd: «Jij met jou bril daar wat lieb jij hier te maken; heb jij brilleman hier ook iets van nooden De onheusche vraag werd bescheiden beantwoord. Dat die zelfde chef vroeg aan eenen loteling, of hij niet in onecht was geboren waardoor de ze genoodzaakt werd dit voor het publiek te erkennen. Dat die zelfde chef vroeg aan eenen anderen loteling of hij ook reclames haden deze daar op antwoordde, eenen broeder in dienst te heb ben waarop de chef vroeg: «Volbragt?” De lotelingdit niet verstaandeantwoordde niet. Andermaal vroeg de chef: Ik zeg, volbragt?” Weder geen antwoord. Kun je verd niet «antwoorden, als ik je vraag; ik vraag je voor «de derdemaal: volbragt?” Weder geen ant woord, en werd de loteling geheel verlegen; waarop de heer Van Duinen zeide: «Kolonel! «hij verstaat het niet, zal ik hem vragen?” en toen deze vroeg, of zijn broeder zijnen tijd had uitgediend, antwoordde hij dadelijk, dit verstaande, daarop, innig verblijd, uit zijns verlegenheid te zijn gered. Dat de chef aan onderscheidene lotelingen welke bedeesd hunne getrokkene nommers vóór hem op de tafel wierpen toevoegdeZoo gooit «men een’ hond iets toe.”Zouden de vaders der lotelingen en de lotelingen zelven niet met meer regt den chef hierop hebben kunnen toe voegen Gij die ons en onze kinderen als «honden behandelt, verdiendet ook alzoo be- handeld te worden.” Zoo heer, zoo knecht. Neèrlands volk heeft reeds sedert jaren te veel opgeofferd aan den lande en doet dat nog te bereidwillig dan dat zij die de teugels des bewjnds in handen hebbenin welke kwaliteit ook hetzelve mogen drukkenhonen of ver guizen. Wie onverstandig genoeg is zulks te4 doen, al draagt hij ook uniform, knevels of- ordenlinttegen dien mag en moet het volk zich openlijk verklaren, opdat hij wijs worde. Daarom nemen wij het volgende uit de Gronin ger Courant over BRUTALE EN LAGE HANDELINGEN BIJ DE LOTING DER CONSCRITS TE MIDDELSTUK, OP DON DERDAG DEN 25 FEBRUARIJ 1847. Zonder de wet op de conscriptie te willen beoordeelen en zelfs geloovende dat dezelve een noodzakelijk kwaad is is het echter- onte genzeggelijk waar, dat het eene harde, het ou derenhart diep grievende en niet door allen ge lijkelijk gedragen wordende wet is. Moeten alle wetten met bescheidenheid wor den uitgevoerd en dit is de wil van het gou vernement hoe veel te meer betaamt het dan niet de uitvoerders der wet op de loting der nationale militie, dezelve met bescheidenheid ejr menschelijkheid uit te voeren en niet de ont roerde ouders grievend te honen en de lotelin gen erger dan beesten te behandelen. Dit laat ste geschiedt echter, en heeft nog eergisteren alhier op de onbeschaafdste ergerlijkste en het welgeplaatst hart diep grievende wijze plaats gehad. Daadzaken den chef der loting betreffende zijn Dat zen ’s Grave nhage, 2 Maart. De llooge Raad kamer van strafzaken, heeft, bij een zeer breed gemotiveerd arrest, uitspraak gedaan op het be roep in cassatie van C. Gepkens kapellaan te Groenlo, die bij het arrest van het hof in Gel derland, van 19 November 1846, ter zake van poging tot moedwilligen doodslag met voorbe dachten rade gepleegd, en alzoo wegens poging tot moord is veroordeeld tot de straffe des doods. De llooge Raad heeft ten slotte van arrest verklaard dat het arrest van Gelderland behoorlijk met redenen is omkleed en dat. al de aangevoerde middelen zijn onge grond. Mitsdien heeft de llooge Raad het arrest van het hol in Gelderland bevestigd en het in gediend beroep in cassatie verworpen met ver- oordeeling van den requirant in de kosten. Amsterdam, 1 Maart. Door de Nederl. delmaatschappij zijn bevracht geworden 19 als: voor Amsterdam 10 voor Rot- 1 voor Dordrecht 1 en voor Mid- UjMplelma schepen terdam 7 delburg 1. Rotterdam, 2 Maart. Men verneemtdat volgens een voorschrift van Z. Exc. den minis ter van oorlog, de miliciens, die bij de ligting van 1847 voor het buitengewoon contingent in vervanging van de manschappen van vroege re ligtingen, zullen worden ingedeeld, evenals bij de ligting van 1846 plaats vond niet dade lijk in werkelijke dienst gesteld maar even als de overige miliciens der ligting van 1847 in reserve geplaatst zullen wordenom later gelijktijdig met hen in den wapenhandel te wor den geoefend. Arnhem, 27 February. Bij arrest van het provinciaal geregtshof van Gelderland in raad kamer vergaderd van 25 dezeris Jan ter Lin de verwezen naar de correctionele regtbank te Zutphen tei- zake van: 1) lasterlijke aantijging tegen Maria Wiegerinkals hebbende eene val- sche verklaring gedaan die indien dezelve waarheid bevatte, meergenoemde M. W. aan val- sche getuigenis zoude doen schuldig zijn 2) laster tegen dezelfde Maria Wiegerink door haar in eene herberg van onzedelijke daden valsche- lijk te beschuldigen 3) laster tegen den kanton- regter van Groenlodoor aan denzelven in het openbaar valschelijk ten laste te leggen, dat hij aan M. W. ƒ300 zou hebben beloofd of gege ven om den kapellaan C. Gepkens te beschul digen. Arnhem, 3 Maart. Sedert gisteren is hier het gerucht vrij algemeendat de kapellaan Gepkens den heer procureur-generaal bij ons provinciaal geregtshof tot eene bijeenkomst zou hebben uitgenoodigd dat die magistraats-per- soon een gesprek van ruim een uur met hem zou gehad hebbenen dat Gepkens in die bij eenkomst tot volledige bekentenis zijner misdaad zou gekomen zijn. Welk een Imogen graad van waarschijnlijkheid dat gerucht ook hebben moge deelen wij het toch slechts als gerucht mede. Tiel, 3 Maart. Wij moeten met leedwezen berigten dat tot heden bij ons voor de noodlij denden te Heesselt en Opijnen nog geen enke le penning is ingekomen. Het is zeer geschikt, om iemand van een flegmatisch gestel de haren te berge te doen rijzen wanneer hij zietdat het Nederlandsche geldals het waremet han den vol aan de Ieren wordt toegeworpen en men desniettemin zijne eigene landgenooten in aanhoudenoe ellende en armoede ziet verkeeren. Niet, dat wij niet begaan zijn met het ongeluk kig lot der Ieren integendeelwij beklagen hen diep, maar ons nationaal gevoel dringt er ons toeonze landgenooten er opmerkzaam op te maken, dat hunne giften juist niet naar Ierland behoeven gezonden te worden om het lot van ongel ukkigen te verzachten en er de Neder- landsche magen niet mede gevuld worden, wan neer de Ieren maaltijd houden. liet hemd is nader dan de roklezersin Nederland woont ge, niet in Ierland. in den nacht van jl. zaturdag op vreesselijke misdaad gepleegd, van den winkelier W. Steevens den landweg door den Mariapol- verre van alzoorden werd de vrouw des huizes omstreeks half twaalf ure gewekt door het ontgrendelen van de buitendeur van het winkelvertrek waarnaast de echtgenooten in ee ne bedstede te rusten Jagen. Naauwelijks heeft zij haren man wakker ge maakt of ook de deur van het slaapvertrek wordt geopend, en drie in het aangezigt zwart gemaak te kerels stuiven het vertrek binnen en werpen zich op de weerlooze bewoners. Een derzelve grijpt de vrouw bij de keel de man verweert zich zooveel hij kan en het naauwe bestek dit toelaat. Onder bedreiging van moord vangt ee ne hevige worsteling aan waarbij de winkelier en zijne echtgenoot op de onmenschelijkste wij ze worden gebeukt en geslagen dan de waarlijk moedige Steevens geeft den ongelijken strijd niet op en het gelukte der vrouw tusschen de vech tenden heen te glippenmet de ontstelde meid en kleine kinderen naar den kelder te vlugten aldaar door een raam naar buiten te komen en moordgeschrei aan te vangen waardoor de bu ren gewekt werden. Inmiddels is het ook den nog steeds worstelenden winkelier gelukt, uit de bedstede te geraken een der boosdoeners heeft met den gevonden sleutel het kabinet ge opend en neemt uit eene lade eenen zak met on derscheidene specie; terwijl de beide anderen steeds den bewoner zoeken te vermeesteren. De ze na de uiterste inspanning, heeft eindelijk aan zijn aan de lage zoldering hangend geweer kunnen reiken, klemt het vast, en wil met den kolf eenen slag toebrengen die ongelukkig in het naauwe bestek afstuit op de deur van het geopende kabinet. De roovers worden gewaar, dat de buren gewekt zijn en begeven zich met het gestolene op de vlugtjuist op het oogen- blikdat een derzelve den bedoelden kolfslag moest ontvangenwelke den strijd welligt nog ten voordeele van den dapperen bewoner had doen keeren. De marecbaussées waren al spoedig op de been om doelmatige nasporingen te doen en eere den heer kantonregteraan wiens overleg en ijver' het welligt zal te danken zijn dat de bedrijvers van deze gruwelen niet onbekend blijven. Een hoogst verdacht persoon is reeds in handen der justitie gesteld. Uit Waalwijk d.d. 27 Febr. wordt geschre ven: Gister liep menigeen verschrikt naar bui ten toen er zich ongeveer te 1 ure namiddags een geweldig rumoer op straat deed hooren het werd veroorzaakt door een oploop van 3 a 400 jongens, die zich vermaakten met een fatsoen lijk gekleed man, welke, naar hun gezegd was, Groningen, 1 Maart. Met genoegen ma ken wij opmerkzaam op de gunstige verandering in het gebrek aan werk die de heropening der scheepvaart reeds nu alhier aangebragt heeft. Veertien dagen geleden bestond nog grootelijks gebrek aan werk waarin slechts ten deele door de ijverige pogingen van weldadige vereenigin- gen konde voorzien worden en nu reeds zijn niet alleen die hulpmiddelen niet meer noodig maar zijn er naauwelijks handen genoeg voor het veelvuldige werk dat inzonderheid de graan handel oplevert. Om een klein denkbeeld te geven van het beduidend vertier, dat er nu reeds plaats heeft, behoeven wij alleen maar te vermelden dat in de afgeloopene week van bui tenlands in onze stad gekomen zijn 16 schepen de meesten met rogge en boekweit geladen en dat van hier vertrokken zijn met inbegrip van die, welke zeilklaar liggen voor buitenlands39 schepen waarvan 23 meest met haver naar En geland en 16 met haver, gerst, tarwe en gort naar Belgie; terwijl er ten minste wel al twin tig ladingen, met onderscheidene granen en za den, binnenlands verzonden zijn, hetgeen toch wel tot een ken hoe voordoden oplevert. Hulst, 26 February. In het naburige Hou- tenisse, is, in den nacht van jl. zaturdag op zondag, eene Ten huize wonende aan der niet i Ti;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1