NIEUWS- EN ADVERTENTIERLAI) VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 20. 1847. 2de Jaargang. 1 1846 op mijn i 5 BUITENLAND. 1 ie il :r ?r t. e o moderne taal- vSngen terwijl huis gelaten de Latijnsche school hij te wonen. Men De on- 1 i o t. n J e I n 4 f- a s- le 1. t. 30 jaren van een aanleg tot dwee- het wederzien tusschen half dronken troep om hen aan de po- unnen weg derwaarts stierf den 22 en een ander den 24 overige ekwipaadje wierp zich gal en der overledenen. Eindelijk wierpen de schipbreukelingen het anker voor een eilandjeBideroëdat tot de Neroë-eilandcn behoortwelke een eigendom van Denemarken zijn. De inwoners ontvingen hen gastvrij en voorzagen hen van levensmidde len en kleedingstukken. BINNENLAND. Smeek, 9 Maart. Wij achten het niet on gepast, de aandacht van onze stadgenooten en andere belanghebbenden te vestigen op de maat regelen welke dezer dagen op nieuw door het E. A. bestuur genomen zijn ter bevordering van den bloei en de verbetering van het onderwijs hier ter stede. Gelijk onlangs de Latijnsche school cene belangrijke aanwinst verkreeg, door de aanstelling van een’ conrector, zoo heeft ook thans de Fransche school eene aanzienlijke wij ziging ondergaan door de meer doelmatige re geling der schooluren de"Verdeeling der leer lingen in twee afdeelingen welke in afzonder lijke vertrekken worden onderwezenten wel ken einde door het E. A. bestuur een geschikt locaal is beschikbaar gesteld, benevens de aan stelling geschied van eenen bevoegden persoon als hulponderwijzer, die als zoodanig zijne werk- 1. Tevens is er Fransche scholen een wenschelijk verband daar- de leerlingen der eerste om ook in de niet vrijwillig na een alhier op het schip de Vulkaan scheep gegaan. Tyssowski is ernstig karakter en perij. Het tooneel hem en een man van niet zonder van zijne hem alhier verbeidende gemalin moet hartverscheurend geweest zijn. Tiel, 3 Maart, dag is het vijfjarig zoontje van Dokkum een onachtzaamheid. om passen schijnen i knaapje aan met dat noodlottig gevolg dat de moederbij hare terugkomst het kind in eenen allerellendig- sten toestand terugvond. Al deszelfs kleederen waren geheel weggebrand-, het ligchaam op ver schillende plaatsen deerlijk verminkt en verbrand zoodat er aan geen redden te denken viel. ongelukkige gaf dan ook korten tijd daarna der de verschrikkelijkste pijnen den geest. Groningen, 2 Maart. lieden had alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van het nieuwe akademiegebouw op de daartoe in den vorigen herfst gelegde fundamenten. Aannemer is geworden de heer van der Wal van Leeu warden voor de som van ƒ189,000. Er wa ren van alle kanten inschrijvers herwaarts geko men. Breda, 4 Maart. Naar wij vernemen is door de hceren ofllc, van het reg. grenadiers en ja gers, aan den kapt, der infant, bij de kon. milit. akademie W. J. Knoop een prachtig versierde zilveren beker ten geschenke gezonden als eene hulde voor de handhaving van de Nederl. wa- penëer, door gemelden kapt., in deszelfs we derlegging van het Engelsche werk van Siborne over den oorlog van 1815. De Oos- tenrijksche regering heeft zich jegens dit opper hoofd der hopelooze zamenzwering grootmoedig betoond hem niet slechts de gelden tot de overvaart benoodigd verschaft, maar ook nog eene aanwijzing van een niet onaanzienlijk bedrag op den Oostenrijkschen gezant te Washington ter voorziening in zijne eerste behoeftemede gegeven. Rome, 18 February. Ongeveer tien dagen geleden werden de huisgenooten van den paus niet weinig verschrikttoen zich plotseling ee- nige verschijnselen van apoplexie, aan welke Pius IX in zijne jeugd geleden heeft weder vertoonden. Door spoedig aangewende genees kundige hulp, is het gelukt deze ongesteldheid te onderdrukken zonder dat Z. II. het bed heeft behoeven te houden. Ten einde echter de in woners van Rome niet in angst te jagenbesloot men, dit onaangename voorval zooveel mogelijk geheim te houden er lekte echter later iets van uit, doch daar men Z. II. dagelijks had zien uitrijden was de indruk vooraf reeds verzacht. Als oorzaak wordt opgegeven een berigt uit Si- nigagliadat de broeder van Z. II. door een aanval van beroerte was getroffen. Londen, 1 Maart. De brik Norwood, kapt. Balberine, vertrok van de Bonnyrivier (kust van Afrika) den 9 September jl. met Ricini-olie geladen en naar Liverpool bestemd. De voor raad ontbrak en den 10 November' werden de rantsoenen van eiken man verminderd. Den 22 December was er noch vleesch noch brood meer, en het eenige voedsel van de ekwipaadje bestond uit eene geringe hoeveelheid rijst of meel. Een ongeluk komt nooit alleen! De ekwi paadje was te zeer verzwaktom liet vaartuig te kunnen besturendat weldra ten speelbal der golven strekteen gedurende eene maand tot aan den 21 January werd de Norwood door de stormen heen en weder geslagen. De arme lieden stierven van honger. Zij aten en dronken wat zij verzwelgen konden: leer, ricini-oliegedroogde apenvellenknoopen beurzen enz. Enkelen dronken zeewater en wanneer er eene zware mist of fijne regen viel Tikten zij bet touwwerk en het dek van het schip tot dat het bloed uit hunne ontvelde lippen en tong sprong. Een man January. De zig op de lijk Berlijn, 1 Maart. De Oder-Zeilunij meldt dat in eene Zamenkomst van 300 Protëstautsche geestelijken die den 9 en 10 February alhier te Berlijn heeft plaats gehad besloten gewor den is, aan Z. M. den koning onder gelijktij dige verklaring hunner uittreding uit de Ver- eenigde kerkalleronderdanigst te verzoeken die vereeniging wederom te willen intrekken en de Luthersche kerk zoo als zij vóór dezelve bestaan had te herstellen. Kedlen, 3 Maart. In het puin van den bergval bij Oberwinter is dezer dagen door een arbeider een stuk van het kinnebaksbeen van een reusachtig dier der voorwereld gevonden. Dit gedeeltelijk versteende stuk been weegt meer dan 7 pondis nog in goeden staat en bevat een tand van zeer grooten omvangde kroon- vlakté daarvan is ovaal en heeft eene lengte van meer dan 7, eene breedte van 2) duim. II A NO VER, 28 February. Den 23 dezer had te Minden een verschrikkelijk voorbeeld van boe ren regtspleging plaats. In het dorp Wulfer- dingsen, drie urén van Minden gelegen hadden dieven aan eén’ boer zijn bed, door inklim- mitig in een venster ontstolen. Een man en eerté “vrouw die verdacht waren het feit gepleegd te hebben, werden door een 1 uit hunne woujng gehaald licic over te leveren. Op h eenen die als zoodanig zij zaamheden reeds heeft aanvaard. tusschen de Latijnsche en voor beide inrigtingen gesteld waardoor aan de gelegenheid wordt geopend, en letterkunde onderwijs te ont- aan die kweekelingen der Fran sche school, wier bestemming zulks medebrengt de vergunning verleend is om de lessen in de hoogere wiskunde, geschiedenis en aardrijkskun de aan mag alzoo met grond vertrouwen, dat onze stad in hare inrigtingen van onderwijs en opvoeding thans alles vereenigt, wat vereischt wordt, niet slechts tot eene behoorlijke voorbereiding voor de hoogere akademische studiënmaar ook tot eene deugdelijke opleiding van jongelieden voor de militaire akademie te Breda, het koninklijk instituut voor de marine te Medemblik of de koninklijke school te Delft, alsmede voor ande re betrekkingen in de maatschappij.De leden der plaatselijke schoolcommissie houden zich be reidomtrent de Fransche school aan belang stellenden de verlangde nadere inlichtingen te verstrekken. Amsterdam, 6 Maart. Volgens berigt van den minister van financiën is in den omloop ontdekt geworden een valsch muntbiljet groot Hen guldenwaarvan de vergelijking met een echt stuk de volgende bijzonderheden heeft doen ontdekken op welke de aandacht van een iege lijk ter voorkoming van schade wordt gevestigd Het nagemaakt muntbiljet is geheel met de pen geschreven, waardoor het, bij vergelijking, zeer gemakkelijk te onderkennen is van het ech te, dat, met uitzondering van de nommers, en van de onderteekeningen der registratiegeheel en al gedrukt is. De nabootsing van de letters en kunstranden is onvolkomen, men heeft ge tracht de op de muntbiljetten gedrukte stem pels door afkrabbing en indrukking van het papier aan de achterzijde na te maken doch dit is zoo gebrekkig gedaan dat de ver- valsching daarbij dadelijk in het oog moet val len. In het papier ontbreken de watermerken er is eene poging aangewend om de letters van het doorschijnende watermerk door afkrabbing van achteren na te bootsen. De kleur eindelijk is eenigzins meer donker. Rotterdam, 5 Maart. Sedert eenige da gen zijn alhier een aantal gesnoeide tiengulden stukken in omloop. Heden zag men er zelfs enkelendie deerlijk verminkt waren het is noodig dat het publiek hierop thans bijzonder lette om zich voor schade te wachten. De Leydsc/ie Courant behelst het volgende belangrijke stuk van den heer J. Leembruggen Met veel genoegen vond ik in uw blad van vrijdag 26 February II., eene mededeeling van den goeden uitslag, wélke het plaatsen der poot- aardappelen in houtkoolstof of gruis te Berle- mont in Frankrijk heeft gehad. Niet alleen omdat ik daardoor een eigen denkbeeld en proef neming met een tweede goed gevolg zag bekroond maar vooral omdat ik alsnu vermeende zonder eigenwaanen met jmeerdevé zekerheid dan eene enkele en slechts eenjarige proefneming veroor loofde dit middel aan mijne landgenooten te kunnen aanbevelen. I werden zoowel deze beiden als ook een Jood wien men voor den heeler hieldvreesselijk mishandeld. De Jood verloor letterlijk ecu arm. De vrouw, jammerlijk geteisterd, werd in een hoog gezwollen heek geworpendoch zoodat haar hoofd en hare borst boven water waren. Toen men haar ’s morgens vond stierf zij eeni ge uren daarna. De man eindelijk werd letter lijk dood geslagen. Toen hij het hoofd liet han gen trachtte men hem door slagen op de sche nen tot bewustzijn te brengen. Eene minuut later blies hij den adem uit. De justitie doet het noodige onderzoek. Wat dit voorbeeld van verregaande ruwheid bovenal verschrikkelijk maakt, is, dat deze lieden den kelijk onschuldig zijn geweest en men de ware dieven op het spoor is. Triest, 20 February. De uit den Krakau- schcn opstand welbekende Dictator Tyssowski is voor eenige dagen alhier, onder geleide van twee policie-beambten aangekomen en na voor het crimineel geregt de gelofte te hebben afge- Icgd van niet vrijwillig naar Europa te zullen terugkeeren is hij, na een kortstondig verblijf naar Amerika Ook ik heb in liet voorjaar van 1846 op mijn buitengoed Veenenburg, nabij Lisse, alle de poot-aardappelen in houtskoolgruis doen leggen en heeft dit het goed gevolg gehad, dat slechts een onbeduidend getal «Jekelijk aangedane zijn gerooiden nog waren die het meest in een klein partijtje’Noord-Amerikaansche poolers, mij door een geacht han-delshuis alhier aangeboden alsmede op die plaatsen, alwaarmest-stalen had den gelegen. Deze mijne proefneming, versterkt door de toevallige ontdekking te Berlemontschijnt het dus allezins raadzaam en aanbevelenswaardig te maken om bij de op handen zijnde poting van aardappelen, de aanwending van houtskolengruis te beproeven; en dit te meer daar, al ware het dat die aanwending niet overal en op alle soor ten van gronden gelijken uitslag had. de kosten onbeduidend zijn en zich geen nadeel van die handelwijze voor den grond laat vermoeden. De hoeveelheid die bij mij in ieder pootgat en dus onder den leg-aardtfppel is gebragtwas zoo veel als men tusschen den duim en 3 vin gers konde bevatten. Laatstl. vrijdag middag mid- van den arbeider V. offer geworden van ouderlijke Door zijne ouders alleen te op een nog jeugdiger kind te de kleederen van het onnoozele den haard te hebben vuur gevat n r- n e ^5? - ocö>o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1