KIEW- EN ADVERTENTIE-IILID VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER'. No. 22. 1847. 2de Jaargang, Jloensdag den 17 Maart. l f L BINNENLAND. i 2 0. a ze 24 w. 1 r t 1 1 t L L l L 1 S Ie I 1 r ns- de en één gel ng. T 3 r 1 ■el 29 >d. 25 !O. 5? [ge xl. itr. 1' de Twee no. 13 thee gepleegdhoe- Uit 20 de thee bal in zijn hotel van den eersten Bij gelegenheid van een v. C. tegenover en verliet plot en wel in die matedat er in dit dorp reeds meer dan honderd personen voor de reis naar Noord-Amerika hunne schikkingen maken. Ve le panden zijn daardoor clan ook reeds te gelde gemaakt. Tilburg, 11 Maart. De verleende invoer van vee in Belgie, welke gisteren hier nog van weinige bekendheid was, heeft teweeggehragt dat sedert een paar dagen door Belgische koop lieden en vleeschhouwers -een groot aantal ossen en koeijen in de grensgemeenten zijn opgekocht hetgeen den prijs derzelve merkelijk heeft doen stijgen. Extract uit het register der re- solutiën van den minister van financiën, De minister, gelezen hebbende eene missive van heeren president en directeuren van de Ne- derlandschc bank, van den 1 dezer maand no. 269/51, daarbij van consideratiën dienende op de bij des ministers missive van den 25 Febru ary jl. no. 77, aan hen gedane vraag, nopens het doen van eene bekendmaking tegen het aan nemen van de oude stukken tegen 25 cents cours hebbende wanneer die besnoeid zijn Heeft goedgevonden en verstaan 1° te arresteren de navolgende bekendma king, dagelijks, gedurende acht dagen en voorts éénmaal per week, tot nadere beschikking, in de Nederlandsche Slaals-Courant te plaatsen: De minister van financiëndoor het aanbie den van ettelijke stukken van onderdeden der Zeeuwsche rijksdaaldersen van oude schellin gen en zesthalven cours hebbende tegen 25 cents ondervonden hebbendedat de misdadi ge hand der geldbesnoeijing zich nu ook tot die stukken schijnt uit te strekkenen volkomen vertrouwendedat de welgezinde ingezetenen allezins genegen zijn om dit verderfelijke kwaad zoo veel mogelijk te helpen tegengaanver maant elk en een iegelijk en in het bijzonder de neringdoenden ook tot afwending van hun ne eigene schade geene betaling in zoodanige verminkte munt aan te nemen zijnde aan alle rijks-ambtenaren de last gegevenom zoodanige verminkte speciën af te wijzen. Wordende tevens aan de ingezetenen lierih- nerd art. 18 der wet van den 28 September 1816 (Staatsblad no. 50), volgens hetwelk in de laatstgenoemde muntspecie slechts een vijf de van het verschuldigde behoeft aangenomen te worden. ’s Gravenhage den 6 Maart 1847. De Minister voornoemd VAN HALL. 2°. Onder mcdedeeling van het vorenstaan de de heeren agenten van ’s rijks schatkiston der- referte lot vorige kennisgevingen en voorts ook alle ontvangers der belastingen en verdere rijks comptabelen aan te schrijven en te ver manen om de voorgemelde bekendmaking met alle naauwkeurigheid in acht te nemen en die door de geëmployeerden op hunne kantoren te doen in acht nemen zeer bijzonder te letten op de versch gesnoeide stukkenwelke hun mogten worden aangeboden en daaromtrent gee ne toegevenheid hoegenaamd te betrachten als zullende ook van hen geenerlei der zich in zoo- danigen verminkten staat bevindende oude geld speciën worden overgenomen. Deze resolutie zal, worden gedrukt en aan al de daarbij bedoelde rijks comptabelen hetzij regtstreekshetzij door tusschenkomst der di recteuren van de belastingen tot informatie en narigt worden gezonden alsmede aan de hoof den der afdeelingen bij dit departement. Accordeert met voors. register De Secretaris-Generaal VAN HOUT KMA. ’s Graven n age, 11 Maart. Behalve het lijk van eenen onbekenden man dat in den na middag van zatnrdag 6 dezer, in de Duinen, nabij het Scheveningsche kanaal, is gevonden, is in den morgen van maandag 8 dezer, uit de Delflsche trekvaart, opgehaald het lijk van eene onbekende vrouw die bij schouwing is voorgekomen tusschen de 20 en 30 jaren oud te zijn welgemaakt van postuur, hebbende blond haar, welgevormd aangezigt, enz. Rotterdam. 11 Maart. Gisteren nacht is, in een pand van den lieer Dunlop, in Leeuwensteeg aan de Lenveliaven zolder een belangrijke diefstal van wel van inbraak niets te bespeuren is. kistjes thee is de bodem gezaagd en weggenomen. Schoonhoven, 11 Maart. Wij vernemen da,t de ziekte der landverhuizing ook onze na burige gemeente van Noordeloos heeft aangetast neer hij b. v< te Londen aan de hoogere En- gelsche aristocratie een bal gaf, eene beroemde danseres op hetzelve noodigen Wanneer nu zijne lordschap alleen het vaste land als een ge schikt terrein voör eene zoodanige emancipatie van de etiquette en wel voegelijkheid beschouwt dan heeft freule v» C. geen* faux pas gemaakt. Mainz, 7 Maart. In de afgeloopene week heeft zich hier plotseling en onverwacht eene DuitSch-katholieke gemeente gevormd, welke thans het onderwerp van alle gesprekken is. Aan haar hoofd staan eenige zeer aanzienlijke burgers. Tot nu toe is het aantal leden nog klein (70 personen), doch men zegt, dat een innen gereed staat, zich aan de aan te sluiten, zoodra de eer- en de zaak een fait accompli aantal huisgezi nieuwe gemeente i ste indruk voorbij zal geworden zyn. Rome, 25 February. Eene zending van den sultan aan den paus, zoo als die van Abdul- Medsehid aan Pius IX, komt in de jaarboeken der beschaving en kerkelijke geschiedenis nog niet voor. Wel weet men, dat ook Bajazet, ten jare 1490, een’gezant aan Innocentius VIII heeft gezonden doch deze had geen’ last, om den paus te huldigen noch ook om een verbond van vriendschap met hem te sluiten, maar deszelfs zending strekte alleenom zijnen broeder Zizim die door de Jeruzalemsche ridders gevangen en aan den paus overgeleverd wasuit te wisselen. Rome, 1 Maart. Onder de vele edele trek ken welke van tijd tot tijd van Z. H. Pius IX verhaald worden behoort ook de volgende. De bankier Torlonia bood op zekeren dag den paus eenige proeven aan van zijnen tabak die te Rome nog onder het bestuur van de re gie is. Z. II. onderzocht dezelve ter loops, en uitmuntend vindende, voegde Torlonia hem volgens gewoonte toe dat hij zich gelukkig zou achten zoo de paus deze proeven wilde behou den. Ik dank u, antwoordde Pius IX ik wil de alleen eens onderzoeken wat gij al zoo aan het publiek verkoopten ik hoopdat gij aan hetzelve altijd zulk eenen goeden tabak zult ver- koopenals gij mij nu ten geschenke geeft. Dit verzoek was een bevel, en de rookers te Rome koopen tegenwoordig goeden tabak. Londen, 6 Maart. De groote aankoopen van granen voor rekening der Fransche regering beginnen, bij de voortdurende schaarschte in vele gedeelten van het vereenigd koningrijk reeds aanleiding te geven om aan een tijdelijk verbod van uitvoei- te denken hetwelk bij den hevigen kampdie thans hier en elders voor vrijen graanhandel gestreden wordteenigzins vreemd luidt. P A R ij s 9 Maart. Men schrijft uit Alexan- i drie, dd. 21 February, het volgende: Eene vreesselijke gebeurtenis heeft schrik on der de bevolking dezer stad verspreid. De broe der van Ali-Bey heeft zijne schoonzuster in stuk ken gehouwen en zijne eigene vrouw met sabel houwen gekwetst. Men zegt, dat Ali-Beywel ke zich op dit oogenblik in Caramanie bevindt om verschillende aankoopen voor het gouverne ment te doen, aan zijnen broeder drie blanke sla vinnen had gezonden, en dat deze kort na ha re aankomst ziek waren geworden en kort na elkander waren overleden. De broeder van Ali- Bey was op het denkbeeld gekomendat zij slechts door vergif konden gestorven zijn, en daar hij het jaloersch karakter zijner schoonzus ter kendehad hij haar deze misdaad verweten welke in hare woede hierover hem in het gezigt gespuwd had. Buiten zich zelven van toorn had hij toen zijne sabel getrokken zijne schoon zuster in stukken gehouwen en zelfs zijne vrouw die hem poogde tot bedaren te brengenge kwetst. Men zegt, dat deze zaak door den on derkoning zal geoordeeld worden intusschen heeft het geregt zich van hem meester’ gemaakt. Parijs, 9 Maart. Eene sterke meerderheid heeft zich in de bureaux van de kamer der af gevaardigden tegen het voorsteldoor het gou vernement nopens Algérie gedaanverklaard en vooral tegen de concessie van gronden aan sol daten in werkelijke dienst, die naar Frankrijk zouden gezonden worden om er te huwen. De BUITENLAND. NI EENEN, 4 Maart. Sedert eenigen tijd wa ren hier vele valsche banknoten van tien gul dens in omloop, en daar men vermoedde, dat zij in Engeland vervaardigd werden reisde een Israëliet op zijne eigene kosten nu vier maan den geleden naar Londen. Het gelukte hem de misdadigers niet alleen op te sporen maar zelfs tot hunne werkplaatsen door te dringen. De schuldigen werden gevangen genomen. Als belooning voor deze daad heeft de Israëliet, in plaats van restitutie der gemaakte kosten, het diploma van tolerantie gevraagd en verkregen. Zulk een diploma is voor eenen Israëliet zeer be langrijk niet alleen voor zich zelven maar ook voor velen, die hij op de lijst zijner familie kan doen stellen en derhalve in dezelfde regten dee- len. De meesten aldus ingeschrevenen betalen dan den houder van het diploma eene rente in het geheim, en er zijn verscheidene Israëlitische familiënhier ter stede, die alleen leven van de opbrengst dezer renten. Frankfort, 6 Maart. Een schrikkelijk on geluk wordt gemeld uit Chamouny, gelegen bij den Montblanc in zuidwestelijk Zwitserland. «Reeds sedert langen tijd,” schrijft men van daar dd. 17 February verwekte de buiten gewone hoeveelheid gevallene sneeuw groote be zorgdheid gisteren bleek hetdat deze niet on gegrond was. Te 7 ure des avonds hoorde men een gedruisch alsof iets brak en onmiddellijk daarna stortte van de hoogten der Aiguille Rou ges eene lawine op het vlek Chable niet ver van Pricuré neder. Het vlek waarin zich verschei dene fabrijken bevonden, werd dadelijk overdekt met sneeuw en de door dezelve stroomende Ar- ve volkomen toegedamd zoodat het water het dal overstroomde. Elf personen van eene fami lie welker woning aan het water weörstand bood vlugtten door het dak en snelden dade lijk naar Prats om hulp te halen. Maar toen deze aankwam was er zooveel sneeuw gevallen dat het ónmogelijk was, de ligging der huizen te herkennen. Na twee dagen arbeids gelukte het hun zes levende en zeven doode personen op te graven; men heeft geene hoop, meer in woners van het vlek in leven te zullen vinden.” Frankfort, 9 Maart. De Duitsche land lieden voorspellen uit het tegenwoordige weder hoe onaangenaam hetzelve ook zijn moge, een vruchtbaar jaar. Zij zijn namelijk van oordeel dat de mislukte oogst van het afgeloopen jaar, voornamelijk is toe te schrijven aan den vorigen winter, toen vorst noch sneeuw het aardrijk vruchtbaar maakten. Berlijn, 9 Maart. Eenige dagen geleden bad de gezant eener groote mogendheid de be vallige danseres Cerrito op een genoodigd dat door personen rang bezocht werd. Ij contredans kwam zekere freule de beroemde danseres te staan seling, zoodra zij zulks bemerkte, met eene be weging van verontwaardiging, haren danser en de zaal. Eene algemeene verbazing volgde op deze daad, en minder aristocratische dames haast ten zich de plaats van freule v. C. te vervul len en zich tegenover de beroemde bajadère te plaatsendie gelijk men weetals vrouw in het burgerlijke leven de beste reputatie geniet. Nu kan men zeggen, dat freule v. C. zeker eenen kleinen faux pas gemaakt, en niet de danseres, maar den gastheer belecdigd heeftdoch eene andere vraag is deze: zou dezelfde gezant, wan-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1