ms- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. OiL U No. 23. 1847. 2dc Jaargang?» Zaturdag den 20 Maart. BINNENLAND. BUITENLAND. n al :i- •g doet onderzoek. zoo een 3? ge- 'schc luwo ouen iden i één regel ising. ge- !00, I pd. Ier üo, ns. 123 127 meer 17}; Oct. a 37. per i Hl ve le ri te et el o- ct 311 11 11 it 11 It 11 le r- e* e-* ii 11 ocns- n de De graan uitvoer millioen tclietw. De vraag naar al- 9 90; 75; pd. pd. 10; 270 Brussel, 16 Maart. Den 17 Maart 11., stierf te Josse-ten-Noodeeen geëmployeerde van het ministerie van financiën, Th. de Croi- ’sGraVENHAGE, 17 Maart. Dehoogeraad der Nederlanden kamer van strafzaken heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den heer C. A. Thieme requirant in cassatie tegen een arrest van het prov. geregtshof in Znid-Holland waarbij hij was veroordeeld wegens schending Van de waardigheid des konings. De hooge raad heeft, met vernietiging van het arrest van het hof, ten principale regt doende den heer C. A. Thieme van alle regtsvervolging ontslagen de kosten der verschillende instantiën te dra gen door den staat. Amsterdam, 16 Maart. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal heb ben zich beden wederom bezig gehouden met het onderzoek der ontwerpen van wet, uitma kende het wetb. v. strafr. De beraadslagingen tot intrekking der wet van 19 Nivóse, XHIde jaar zijn gisteren afgeloopen. Nadat nog onderscheidene leden het woord had den gevoerd en Z. Exc. de minister van bin- nenlandsche zaken de voordragt had verdedigd is dezelve in hoofdelijke omvrage gebragt; 24 leden verklaarden er zich voor26 legenzoo- dat Z. M. eerbiedig zal worden verzocht het ontwerp in nadere overweging te nemen. De volgende publicatie is te St. Peters burg uitgevaardigd Volgens de hier ontvangene berigten heeft zich ter beurze van Londen en Parijs het ge rucht verspreid, dat het Russische gouvernement het voornemen had den uitvoer van granen te verbieden. Met betrekking hierop ziet zich het ministerie van financiën genoopt te verklaren dat het bedoelde gerucht geheel en al ongegrond is, en dat, integendeel, de uitvoer van granen uit al de havens des rijks op alle mogelijke wijze, zal worden bevorderd. St. Petersburg, 22 Febr. 6 Maart 1847.” Rotterdam, 17 Maart. Curatoren van het Slolpiaansch legaat aan de hoogeschool te Ley den hebben de navolgende prijsvraag uitgeschre ven Welke verschillende denkbeelden heeft men zich in vroegeren en lateren tijd van die godde lijke eigenschap gevormd welke men Alomte genwoordigheid noemt «Kan men zich dezelve zoo voorstellen, dat zij van alle andere goddelijke eigenschappen we zenlijk onderscheiden is En rust zij al of nietop gronden welke eene wijsgeerige beschouwing der goddelijke na tuur oplevert?” De prijs voor het antwoord der bekrooning waardig gekeurd is eene gouden medaille ter waarde van tweehonderd en vijftig gulden en honderd gulden in geld of wel naar verkie zing de geheele som in geld. De antwoorden moeten in het Latijn of Ne- derduitseh geschreven met opgave van des schrij vers naam en adres, vóór den 1 Julij 1848 ge zonden worden aan professor G. Sandifortse cretaris van bovengemeld legaat. Deventer, 15 Maart. Om te ontdekken, of er ook krijtwit in meel isdoet men het meel met een weinig water in een glas of kopje en voegt er dan eenige azijn bij indien het ver mengd isbruischt het op als of het kookt. De reden van dezen raad zal ieder begrijpen die weetgelijk het sedert een paar dagen in deze stad bekend is, dat, toen er bij de waak zame policie gegrond vermoeden bestonddat hèt gerstemeel door zekeren grutter verkocht met krijtwit zou vermengd zijn, dezelve eerst onderhands aldaar eenig meel heeft doen koo- pen en toen het uit de proeven bleek dat het vermoeden grond hadhet in den winkel aanwezige gerstemeel in beslag genomen pro- ces-vcrbaal opgemaakt en aan den officier van justitie heeft opgezonden. Leeuwarden, 13 Maart. Uit eene der bermslooten van den zuidelijken straatweg nabij deze stad werd heden het lijk opgehaald van iemand omstreeks 60 jaren oud. Het was dat van den koopman T. Hlijndraaijer te De vrouwen het vaderlijk ge wordt de huisselijke rust in vele Jn Koerland zijn de proe- tot bekeeringtot nu toe, met den minst Gedurende de laatste tien dagen is een groo- ter aantal schepen uit Holland in de haven van Londen aangekomendan wij ons herinneren zegt de Times, dat immer te voren liet geval geweest is. In waarheid uit dit land hebben wij grooteren aanvoer gehad dan uit Rusland Pruissen en Oostenrijk, zoodat hij in gelijke ma te opgewogen heeft tegen het gebrek van toevoer uit die streken. Zoowel ditals de buitenge woon groote toevoer vee en levensmiddelen in de laatste tijden, is oorzaak, dat Holland thans de eerste plaats heeft ingenomen op de lijst van die staten aan welke wij toevoer van levens middelen te danken hebben. Wij hebben ook veel graan uit Denemarken en in mindere mate uit Belgie gehad waaruit dus voor het tegen woordige de toevoer bestaatdie wij uit Europa krijgen. Parijs, 13 Maart. Men las dezer dagen in een der Fransche dagbladen den volgenden trek van edelmoedigheidaan den dag gelegd voor het koninklijk geregtshof te Pau. Men Bepleit te daar den 20 Jan. jl. een proces, dat sedert 50 jaren was aangevangen en waarvan het on derwerp nog geene honderd francs te boven ging. De partijen waren thans minder dan ooit geneigd met elkander te schikken. De advo- kaat der eisehers de heer Pratsomde in den aanvang van zijn pleidooi al de verwikkelingen op welke dit geding reeds had ondergaan en die reeds acht of tien malen de hoofdsom aan proces-kosten hadden verzwolgen. Hij drukte daarbij zijn leedwezen uit, dat men niet had. willen schikken, te meer nog, vermits de strijd slechts liep over een verschil van 100 francs. «Welnu!” riep mr. Lacroisadede advokaat der tegenpartij, uit, ik zou gaarne 40 francs geven indien onze cliënten wilden schikken.” Ik had ze er ook van harte voor overwas liet antwoord van mr. Prat. Wat mij aan gaat voegde er mr. Daran de procureur van eene der partijen, bij; ik sta de kosten af.” «Ik ook,” zeide mr. Touzet «en bovendien, daar er nog 20 francs aan de 100 ontbreken zullen de heer Daran en ik de som aanvullen.” Het hof heeft acte verleend van de weder- zijdSche aanbiedingen en de heer president Amilhau heeft deze heeren wegens hunne be langeloosheid in deze geluk gewenscht. Parijs, 13 Maart Onlangs werd te Laon een persoon met eenen langen grijzen baard oogenschijnlijk zeventig jaren oud, wegens be delarij opgevat en door de gendarmes naar de gewone gevangenis gebragt. Daar de overheden niets konden te weten komen omtrent het vroe gere leven van dezen persoonwaren zij genood zaakt, al de in zoodanige gevallen voorgeschre- vene vormen na te komen en zonden als voor- loopigen maatregel een’ geneesheer naar de ge vangenis, om een persoonlijk onderzoek te doen. Nu bleek, dat deze persoon, ondanks den lan gen baard, eene vrouw was. Zij gaf op, dat zij sedert 40 jaren mannelijke kleeding gedra gen bad en als metselaarsknecht werkzaam ge weest was. Haar geslacht was nooit ontdekt ge worden en zij zoude waarschijnlijk tot aan ha ren dood voor man zijn doorgegaan, ware het niet, dat haar vergevorderde leeftijd haar belet had, langer te werken. De natuur zelve had, door baar eenen baard te schenkenhaar op de gedachte gebragthaar brood in manskleede- renin plaats van in de dragt barer kunne te verdienen, omdat vrouwen daarin zoo ge makkelijk niet slagen als mannen. De overhe den gaven het bevelhaar in een armengesticht te plaatsenen voor haar verder levensonder houd zorg te dragen. Parijs, 14 Maart. De prijs der granen daalt op verscheidene markten van het departement van het Kanaal. Te Saint-Lo is die prijsvermin dering zelfs 15 fr. pr. zak geweest. Evenzoo op een groot deel der meer binnenlands gelege ne markten. Aanzienlijke hoeveelheden koorn en meel worden in de havens van het Kanaal verwacht. Franeker, die twee dagen te voren in eene na- bijgelegene buurt handel had gedreven. Des avonds op weg gegaan zijnde schijnt hij gewoon aan het veelvuldig gebruik vanujrankeen’ verkeer den weg ingeslagen te zijn in zijne verbijstering den stiaatweg verlaten en aldus den dood gevon den te hebben. Terborg, 10 Maart. Heden morgen ver spreidde zich hier liet geruchtdat de R. K. kerk van het naburig dorp Silvolde bestolen was hetwelk bij nader onderzoek bleek waar te zijn. De dieven schijnen door eene glasruit te zijn gekomen waarvan de opening echter zoo klein is, dat men dit naauwelijks gelooven kan de armbussen zijn alle geledigd gevonden ook worden sieraden zoo als een gouden ring en zilveren hart van een Antonius-beeld en een zilveren kruis van een Maria-beeld vermist. Ge lukkig waren kort te voren de meer kostbare voorwerpen uit de kerk verwijderd. De policie Frankfort, 12 Maart. Te Berlijn wordt niet alleen een waakzaam oog gehouden dat de soldaten geregeld ter kerk gaan maar ook de officieren staan in dit opzigt onder controle. Tot bevordering van de goede orde in de gar nizoenskerk moet nu iederen zondag een gene raal de godsdienstoefening bijwonen. Frankfort, 13 Maart. Volgens berigten uit Krakau is de scheiding van Galicie in twee afzonderlijke gouvernementen Oost- en West- Galicie wier hoofdplaatsen Lemberg en Krakau zullen zijn definitief vastgesteld. ZwiTSERSCHE Grenzen, 12 Maart. Voor eenige dagen kwam hel te Lausanne bij gele genheid der verkiezing van eenen afgevaardigde voor den grooten raad tot dadelijkheden tus- schen de patriotten en de conservatieven wel ke laatste partij bij de verkiezing de overwinning behaald had; de patriotten grepen naar de wa penen en trokken in talrijke scharenonder het geroep van weg met Lucern tegen het gebouw waarin de conservatieven bijeen kwamen. Reeds vielen er hier en daar schoten toen het geluk kigerwijze aan de tusschenkomst van den staats raad gelukte den dreigenden strijd te verhoe den. Daar men in het genoemde gebonw hooi vorken knuppels enz. vond welke de staats raad als wapenen beschouwde, werd de vereeni- ging der conservatieven bij besluit van den raad opgeheven. Warschau, 6 Maart. De bekeeringen der Evangelisch-gezinden in de Oostzee-provinciën nemen zoo toe dat reeds 17,000 boeren tot de Grieksche kerk zijn overgegaan, blijven meestal vasthouden aan loof, en zoo familiën verstoord. ven gunstigen uitslag bekroond. Petersburg, 1 Maart, in het jaar 1846 bedraagt een meer dan in het vorige jaar. Ie graansoorten in dit jaar laat vermoeden dat Ruslands uitvoer, dien van alle vorige jaren zeer ver overtreffen zal. Maar uit een’ opgemaakten staat blijkt, dat de meelvoorraad alhier daardoor niet alleen niet uitgeput is, maar dat deze stad alleen in staat is, nog eene zevenmaal grootere hoeveelheid te leveren en dat eene aanhouden de navraag te wenschen is voor onzen handel en landbouwdaar de vraag naar granen juist in een jaar plaats heeft, waarin Rusland dezel ve gemakkelijk kan voldoen. Het vorige en dit jaar zullen, waarschijnlijk, aan het binnenland van Rusland ruim 20 millioenen z. r. aan con tant geld meer dan gewoonlijk opbrengen. Londen, 10 Maart. liet getal arbeiders in Ierland die wekelijksche betaling van regerings wege ontvangen is nu reeds tot 668,000 ge klommen hetwelk de maandelijksche uitgave tot dit doe]welke in Januarij ongeveer één milli oen p. st. wasop ruim één millioen driemaal honderdduizend p. st. brengt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1