NIEEWS- EN ADVERTENTIERLAII VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. SSIl r 1847. No. 24. I Woensdag den 24 Maart. 2de Jaargang* •11 al ft ie A BINNENLAND. ale per 50. 1 eer Wei en i i '4 3 4 lijn, ge- de lijn )d ui ?n,' één gel ng. ns- de <1; ris. 33 ik- lo- ito in i'- 'Ct. nl! ssa O; dr. et. ze >r- "J in d- at I, 8- 21 0; «I. b- m "J e- b :n I e- :n mannen komen in waren waarin w omvrage is het aangenomen van 41 legen 4 stemmen. tc scheep een aantal landarbeiders met hunne vrouwen en kin deren te zamen zich uit de Betuwe Polder begaven, kloeke e- i, Voor de lente Met eenen zeer hoogen baro meterstand en heerschende oostewinden vele drooge en warme dagen. De warmte neemt na half Maart trapsgewijze toe zonder schadelijke nachtvorst. Voor den zomer: De barometer niet zeer boog in het begin en op het einde het weder vrij koel met veel regen in het midden groo- te hitte en droogte. Voor den herfst: De barometerstand over het geheel hoog het weder helder en droog tegen het einde vroegtijdig vorst. Het jaar belooft eenen overvloedigen oogst van groenten en aardappelen, eenen buitengewoon rij ken oogst in granenvele boomvruchten en eenen tame]ijken wijnoogst. Arnhem, 17 Maart. Naauwelijks was alhier de uitspraak van den hoogen Raad der Neder landen waarbij de heer C. A. Thieme werd vrijgesproken, bekend, of eenige ingezetenen vereenigden zich en bragten dien lieer eene se renade welke door een luid hoerahvivat Thieme!” werd achtervolgd. Eene groote volks menigte was vóór zijne woning bijeengekomen. Na den afloop ging de menigte ordelijk uiteen. Gelder M alsen, 17 Maart. Ook deze ge meente moest heden eene bijdrage leveren tot de heillooze gevolgendie de uithuizigheid vooral der vrouwen voor de kinderen heeft. De vrouw van den arbeider W. Holwonen de alhier, als naar gewoonte van hnis willende gaan had echter nog voorzigtigheid genoeg om, ter voorkoming van mogelijke ongelukken hare beide jongste kinderen te brengen aan het huis barer ouders, belovende de grootmoeder te buis te zullen blijven en op hen te passen. Dan de hij deze oude vrouw ingewortelde gew oonte om zoo als men zegt de buurt op te gaan, kwam ook thans weder bij haar boven. Zij vertrok en liet hare beide kleinkinderen over aan de hoede'van haren man. die slntS ja ren ten gevolge eener ongesteldheid geheel krachteloos is en bijna onafgebroken te bed ligt. Ten einde zich te verwarmen hurkten de beide kinderen hij het armzalig turfvuurtjedat aan den haard lag te smeulenen door welke oorzaak liet ook zij de kleederen van het oudste vatten vuur, met dat treurig gevolg, dat het vijfjarige meisje op eene ellendige wijze ge heel en al verbrand is. De grootvader buiten staat om te helpen ja zelfs om bijstand te roepen, was gedoemd, I dit akelig tooneel te aanschouwen Waarlijk bij de zoo herhaalde voorvallen van dezen aard begint de menschenvriend meer en meer te wenschen dat eindelijk eene straf wet paal en perk stelle aan deze misdadige ja bar- haarsche zorgeloosheid van ouders omtrent hun ne kinderen. Zierikzke, 19 Maart. De arrondissements- regtbank te dezer stede heeft lieden uitspraak gedaan in de zaak van den hoog welgeb. heer markies de Tbouars beschuldigd van den heer J. Bruins kantonregter te Ommen te hebben gelasterd, en wel in een gemengd berigtvoor komende in den Zierikzeeschen Nieuwsbode van den I October 11. De regtbank heeft den mar kies schuldig verklaard aan laster, door middel van een gedrukt en verspreid geschrift, en hem. diensvolgens veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van 2 jaren eene geldboete van ƒ100 en in de kosten, met ontzegging derreg- tenbedoeld in art. 42 van het wetboek van strafregtvoor den tijd van 5 jaren. Breda, 19 Maart. De uitgezaaide winter rogge staat allerwege in de omstreken dezer stad gunstig; ook in het Zevenbergsche land staat de wintertarwe die men aldaar veel teeltzeer voordeelig. BUIT EN LAND. Frankfort, 16 Maart. De vergadering der Neder-Oostcnrijksche stendendoorgaans de postulaten-landdag genoemd dewijl hare werk zaamheid bestond om de eischen der regering (postulata) toe te staan, is nu gescheiden, na dat de verhandelingen acht dagen geduurd had den. Anders liepen hunne werkzaamheden door gaans in eenen voormiddag af, waarop dan een diner volgde. Met den langeren duur der zit tingen hebben dezelve ook in belangrijkheid gewonnen en de toegevendheid der stenden aan de regering heeft opgehöuden onbepaald te zijn. Zoo kwam dan ook de reeds vroeger door de stenden geuitte wensch weder ter sprake om de belasting op de consumtie te verminderen en het daardoor ontstaande deficit door eene belas ting op het inkomen te dekken. Men is echter van oordeel dat zulks wel een vrome wensch zal blijven, daar een zoodanige maatregel de rij ke aristocratie het meest treffen zou. Frankfort, 17 Maart. In Kallich ee ne plaats op de grenzen van Bohemeoverleed dezer dagen een protestantdie sedert een aan tal jaren onder de katholijke bevolking geleefd en aller toegenegenheid verworven had. Op den dag van zijne begrafenis werd een protestant- sche geestelijke ontboden, die het lijk naar zij ne laatste rustplaats vergezellen zou. Eer dit echter geschiedde, verzamelde zich de katholij ke schooljeugd vóór het lijkenhuis, gaf daarop eene vereerende wijze hare achting voor den. overledene te kennen en vergezelde het lijk naai de parochiekerk. De katholijke geestelijken na men op dien togt hunnen protestantschen col lega in hun midden. Het schijntvolgens de Astronomische Nachrichtenvrij zeker te zijn dat de nieuw ontdekte planeet Neptunus of Leverrier, even als Saturnus, van een’ ring voorzien is; ook wil men reeds eenen wachter of maan in de na bijheid opgemerkt hebben. Amst. Courant; daar dit 1 lichtverschijnsel ook alhier door ons en velen is waargenomen Aan de Redactie der A.nsterd. Courant. Het volgende hemcl-verschijnseldat zich gis teren avond bijzonder duidelijk liet zien, komt niij voor, de aandacht van net wetenschappelijk publiek waardig te zijn. Het bestond namelijk uit eene langwerpige lichtende streepvolgens schatting 30 graden lang, welke zich van het sterrebeeld Eridanus tot in dat van Orion uit strekte. Deze luchtstreepongeveer eenen graad breedgeleek veel op de staart eener komeet en eindigde bij de ster Rigel terwijl hare rigting zich het best laat voorstellen door eene trokken van Rigel tot het midden van welke gamma en delta Orionis vereenigt. Eene kern liet zich echter met het bloote oog niet herkennen, waarschijnlijk dewijl de gezigteinder sterk beneveld was. Daar nu sommige sterre- kundigen de komeet van 1264 en 1556 voor hetzelfde hcmël-ligchaam honden waaruit zou de volgen ëeri omloopstijd van 292 jaren en deze komeet derhalve in 1848 of zelfs nog vroe ger door anderen terug verwacht wordt, heb ik gemeend de beoefenaars der sterrekunde in ons vaderland opmerkzaam te moeten maken op dit verschijnsel, daar diegenen, welke goede kijkers ter hunne beschikking hebbenspoedig door hunne waarnemingen zullen kunnen uitmaken of het bewuste verschijnsel eene komeet is en zoo ja of het dezelfde is, welke de sterrekun- dige Hind, van Londen, en professor Madler gemeend hebben dat in 1848 of vroeger zou de terugkeeren. UWE. Dw. Dienaar, W. J. le Jeune. Amsterdam20 Maart 1847. Rotterdam, 18 Maart. De landverhuizing naar Amerika is thans in vollen gang; de stad aan de Maaszijde heeft een geheel ander aanzien. Een overgroot getal vreemdelingen voorname lijk Duilschers en inboorlingen, levert een bont gewemel dooreen, en haast zich heden aan boord te komen, om morgen door een gelijk ge tal anderen te worden vervangen dikwijls scheeps ladingen bagagie en gereedschappen met zich voerende. Alreeds zijn er nu voor meer dan veertig duizend personen contracten gesloten die dit jaar den weg over Rotterdam nemen. Rotterdam, 18 Maait. De heer Dito Usen- lolir, uit Hanover, wiens berekeningen voor het jaar 1846 vrij wel zijn uitgekomen heeft nu zijne nieuwe berekeningen voor dit jaar bekend gemaakt. Amsterdam, 19 Maart. Het Journal des Débals bevat wederom een opmerkelijk artikel en wel over de vraag, of het zaak is, in deze tijden van gebrek den uitvoer te verbieden. Men leest in dat artikel onder anderen de vol gende zinsneden Het eenig ware stelsel, dat met de belangen der menschelijkheid overeenkomt en nuttig is, dat hel gebrek kan weren of ten minste liet ge voel daarvan kan verzachtenstaat lijnregt te gen over datvolgens hetwelk nationale mark ten worden afgezonderd het bestaat in eene ee nige markt voor alle beschaafde volken in eerfe markt, vrij van alle beletselen, waarheen elk zijn overschot van granen zal zendenof wel komen halen hetgeen hem ontbreekt. Buiten dit stelsel zijn alle andere begrippen valsch of dubbelzinnig, hoe schoonschijnend ook voor den opmerker, die zich de moeite niet geeft de zaak te dóorgrondenmaar verderfelijk in het oog van een iegelijk, die zich rekenschap geeft van de gesteldheid en de behoeften der volken gelijk ook van de moeijelijkhedenwaarmede de onderscheidene regeringen te worstelen heb ben. Dit denkbeeld, om namelijk in gemeen schap te- treden, zonder eenige afsluiting daar te stellen in geenerlei gevalmet de algemeene graanmarkt der wereld, is eindelijk omhelsdna eene langdurige overweging der zaak, door eene groote natie waaraan wij het naaste grenzen en welke evenwel, in de natuurlijke gesteldheid van haren bodem, meer redenen dan eenige an dere natie kon meenen te hebben, om hetzelve te verwerpen. Het is onmogelijk, dat dit zelf de denkbeeld niet eerlang naar verdienste erkend worde, en den algemeenen bijval erlangs van alle volken, welke even als dat van Groot-Brit- tanje wenschen zich te beroemen op verlich ting, en zich vleijen dat zij hunne ware belan gen begrijpen. Amsterdam, 20 Maart. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van giste ren is beraadslaagd over het ontwerp van wet houdende het tarief voor het honorarium van notarissen. Onderscheidene leden hebben daarover het woord gevoerdterwijl Z. Exc. de minis, van juslit. het ontwerp heeft verdedigd en toege licht. Bij hoofdelijke met eene meerderheid Gisteren passeerden hier ruim honderd zielen welke naar den Anna-Paulowna- Met genoegen zagfen wij deze die tot zwaren veldarbeid vol staat schenen en nog niet vervallen tol dien toestand van volslagene armoede zoo velen ook ten platte lande dagelijks egzinken bij de toenemende bevolking en den lagen stand der dagloonendie zoo dikwerf on- geëvenredigd zijn aan den prijs der noodwen- digste levensbehoeften. Opgeruimd en vol goeden moed trokken zij naar den Anna-Pau- lowna-Polderwaar geschikte woningen hen wach ten en zij bij getrouwen arbeid het noodige voor zich en de hunnen kunnen verdienen wat zij elders naauwelijks of ten halve vinden. Indien de pogingen, om dezen belangrijken pol der geheel in cultuur te brengen (waartoe thans bij de heeren Kerkhoven Co. eene negotiatie wordt geopend) met eenen gunstigen uitslag wor den bekroond dan zullen nog eenige honder den nijvere arbeiders met hunne huisgezinnen daar werk en brood kunnen vinden en alzoo voor het vaderland behouden blijven terwijl velenonder Gods zegen misschien langs dien weg eenmaal zullen kunnen worden teruggebragt tot dien gelukkigen middelstand, die ten alle tijde de kern en kracht der natie uitmaakte. Mogten de vermogenden in den lande, die zoo dikwerf bereid zijn om in den nood der armen te voorzien zich niet onttrekkenwanneer zich wegen openen om de armoede te voorkomen Den volgenden brief ontleenen wij uit de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1